:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,584
Активни 646
Страници 14,458
За един ден 1,302,066

Съдебната система пречи и на икономическата свобода

Тромавата и нереформирана съдебна система най-много пречи на икономическата свобода в България. Това стана ясно от традиционното изследване на фондация "Херитидж" и "Уол Стрийт Джърнъл". По показателя "право на собственост" страната ни получава възможно най-ниската оценка. Причината е юридическата ни система, която е крайно неефективна при разрешаването на търговски спорове, регистриране на бизнес и прилагане на съдебни решения.

"Конституцията предвижда независимост на съдебната система, но неефективното върховенство на закона намалява доверието на инвеститора в способността на съдилищата да прилагат договорите", заяви шефът на ИПИ Светла Костадинова.

Ниска оценка получаваме и по показателя "свобода от корупция" - 40%. В скандинавските страни тя е над 90%. Въпреки това за една година страната ни прави лек напредък - изкачи се с 5 места и вече заема 59-о място сред 162 изследвани страни.

"България вече се намира сред страните на кръстопът. Страната направи доста големи крачки, но всъщност все още малко е увеличила икономическата си свобода", заяви шефът на "Херитидж" Тери Милър. Той отбеляза, че колкото по-високи са нивата на икономическата свобода, толкова по-нагоре върви и БВП на глава от населението. Милър уточни, че в държавите с развита икономическа свобода средният доход е $33 000, а у нас - $10 000.

Страната ни регистрира развита икономическа свобода по отношение на данъчната политика, а също и по свобода на търговията. От ИПИ обаче уточниха, че данъчната оценката не е напълно точна, защото при анализа не са разгледани осигуровките, а те заемат най-сериозен дял от удръжките.
12
2897
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
05 Февруари 2008 00:27
То не само свобода, ами цялата икономика скапаха скапаните ни юристи ... ама Брюксел като се понамеси няма да има "не е морално, ама е законно". Като за шефа на пътното - няма и съд да се чака, ами сами ще си подават оставките пиявиците.
05 Февруари 2008 04:15
Brightman , не е баш така. Не мога да намерия нито една добра дума за законодателната и изпълнителната власт - тука съм съгласен .
ОБАЧЕ !
Когато нещата опират до съдебната система - не я изкарвай резерват за малоумници можещи да работят само с идиотозащитени закони. За всеки разглеждан от съда случай законодателят ( колкото и смотан де е в нашио случай ) задължително предвижда наказания ОТ - ДО .
Съдът е този , който Е ДЛЪЖЕН да прецени.
За пишлеметата от чужбина без връзки и влияние унас задължително е ДО . За местните бандюги - под ОТ . Големите акули са недосегаеми не поради липса на статии в НК , а поради тотална корупция на съдебната власт.
Да не говорим за широкоразпространеното неверие сред бизнеса че българското правосъдие е в състояние да решава имуществени или договорни спорове . Абсурд.
Именно това е в основата на негативната И НАПЪЛНО ТОЧНА преценка на наблюдателите.
05 Февруари 2008 04:44
И тук шамари....
05 Февруари 2008 06:44
Така поставен въпросът ни отвежда директно към Конституцията. След приемането И и поливането с шампанско един американски експерт каза : Нашата конституция и всички последващи закони съдържат винаги механизми за контрол на властите. Вашата сте си я направили като че ли очаквате да ви управляват ангели. Понеже очевидно случаят не е такъв , остава другата възможност : Законодателно подготвено тотално безнаказано разграбване.
В този смисъл съм склонен да се съглася с тезата ти .
05 Февруари 2008 08:26
Икономическата свобода е абсолютено недопустимо понятие за социалистически, комунистически и пр доктрини и техните управления. И именно поради това няма как в България да има икономическа свобода, толкова е просто!
05 Февруари 2008 10:14
Колеги, става въпрос за нещо съвсем просто. Когато някой инвестира пари, иска да си ги прибере с печалба. Чуждите инвеститори не инвестират у нас и поради това не се развива и икономиката ни, тъй като в нашата крадлива и без морални и правни традиции система го обират така, че не само печалбата, но и инвестирания капитал не може да си върне. Не става въпрос само за наказателно, а предимно за гражданско право. Ролята на наказателното е просто да гарантира стабилността на гражданското право. В други страни като се осъди някой, че трябва да заплати на ищеца някаква сума, вече всичко е оправено. У нас въпреки решението, потвърдено от всички инстанции, проблемите едва тогава започват. Просто казано - липсват прости и ефективни процедури в изпълнителното производство и санкциониращи текстове в наказателния закон против тези, които пречат на изпълнителното производство и не си плащат дълговете. Опитайте се да приложите чл.293а от НК. Не става и не става. Както и всички текстове уж за защита на кредиторите. Кой ли има интерес от тая работа?
05 Февруари 2008 10:20
"Причината е юридическата ни система, която е крайно неефективна при разрешаването на търговски спорове, регистриране на бизнес и прилагане на съдебни решения." -
Това го казах отпреди 7-8 години на депутати от червените и от жълтите, уж много се загрижиха, ама всичко си остана постарому. Измениха някои закони, но зорлем...
Валери Димитров - сегашният шеф на сметната палата още оттогава споделяше това мнение, ама го издигнаха и така го отстраниха от законодателната инициатива. Не си спомням даже от кои беше той. Но пък и една птичка пролет не прави.
05 Февруари 2008 10:52
Мръсна юридическа сган - заради тях за малко да не ни приемат в ЕС. Тези копелата най-много спъват държавата, защото много добре плуват в това блато, обикновения човек потъва в тинята. Силен граждански натиск трябва тук, ако не и нещо по сериозно.
05 Февруари 2008 11:10
За да се оправят нещата законите трябва да се приемат от инженери и хора завършили точни науки.Не може за убийство да има от 3до 5години има умишлени и по невнимание убийства.За предумишлено убийство доживотна присъда за неумишлено 20години и няма дрън дрън празни приказки на адвокати.Караш пил деянието се класифицира опит за предумишлено убийство и се наказва 20години ако катострофираш и убиеш човек доживотна присъда.За народ като нашия само жестоки наказания а за по тежки престъпления като цар Борис първи той жена му децата му и целия род на дръвника заедно с къщите се изтриват от лицето на земята завинаги.Всички съдии и прокурори се уволняват незабавно.Хората на тези длъжности се избират пряко от народа.Най много по два мандата и после вън от системата.Сега на всички е ясно как се процедира.Всеки съдия работи с определени адвокати и чрез тях вземат рушвети от подсъдимите по канала престъпник негов адвокат съдия.Тези хора не са там да съдят а за да вземат рушвети и да строят хотели по курортите.Молбата ми към Бога е да убиват техните деца и родители.Тези дето са оправдани следващия път да се напият да се качат на колата и да избиват децата на тези уроди.Да видим тогава как ще съдят.
05 Февруари 2008 12:39
Съдебната ни система е непредвидима. Няма гаранция какво ще отсъди съдебната система при теа и теа закони.

Всички, освен престъпниците, искат предвидима съдебна система. Да знае човек или фирма, че като отиде на съд виновния ще бъде осъден.
САЩ са на първо място по инвестици и предвидимата им съдебна система е една от основните причини.
05 Февруари 2008 13:01
Съдебната система работи идеално. За себе си.
05 Февруари 2008 14:34
"Милър уточни, че в държавите с развита икономическа свобода средният доход е $33 000, а у нас - $10 000".

Абе, тоя за коя държава говори?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД