Тромавата и нереформирана съдебна система най-много пречи на икономическата свобода в България. Това стана ясно от традиционното изследване на фондация "Херитидж" и "Уол Стрийт Джърнъл". По показателя "право на собственост" страната ни получава възможно най-ниската оценка. Причината е юридическата ни система, която е крайно неефективна при разрешаването на търговски спорове, регистриране на бизнес и прилагане на съдебни решения.
"Конституцията предвижда независимост на съдебната система, но неефективното върховенство на закона намалява доверието на инвеститора в способността на съдилищата да прилагат договорите", заяви шефът на ИПИ Светла Костадинова.
Ниска оценка получаваме и по показателя "свобода от корупция" - 40%. В скандинавските страни тя е над 90%. Въпреки това за една година страната ни прави лек напредък - изкачи се с 5 места и вече заема 59-о място сред 162 изследвани страни.
"България вече се намира сред страните на кръстопът. Страната направи доста големи крачки, но всъщност все още малко е увеличила икономическата си свобода", заяви шефът на "Херитидж" Тери Милър. Той отбеляза, че колкото по-високи са нивата на икономическата свобода, толкова по-нагоре върви и БВП на глава от населението. Милър уточни, че в държавите с развита икономическа свобода средният доход е $33 000, а у нас - $10 000.
Страната ни регистрира развита икономическа свобода по отношение на данъчната политика, а също и по свобода на търговията. От ИПИ обаче уточниха, че данъчната оценката не е напълно точна, защото при анализа не са разгледани осигуровките, а те заемат най-сериозен дял от удръжките.
|
|