Раиф Шабан Мустафа е роден на 1 септември 1954 г. в с. Сватбаре, област Кърджали. Завършил е висше образование във Висшия институт по земеделие и ветеринарна медицина в Стара Загора през 1980 г. Започва работа в системата на МВР през 1985 г. като разузнавач в регионалната дирекция в Кърджали. Женен, с две деца.
- Господин Мустафа, докъде стигна модернизацията в МВР по отношение на новите автомобили, за които се говори от няколко месеца?
- В МВР отделяме особено внимание на модернизацията, защото само професионалната подготовка на служителите не е достатъчно условие за ефективна борба срещу престъпността. Организираните престъпни групи са много добре "оборудвани", особено по отношение на автомобилите. През последните две години сме се съсредоточили особено в подмяната на стария автомобилен парк. Ще дам само два примера - миналата година за нуждите на всички поделения в страната ние сме доставили над 500 автомобила, а до края на март може би за първи път в историята на МВР ще успеем да подновим парка с още 1200 нови автомобила. В софийската дирекция, в област София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Плевен 100% от ладите ще бъдат подменени от "Опел". В другите областни дирекции процентът на ладите ще бъде сведен до минимум, като целта ни е до края на тази година или до средата на следващата автомобилният парк на МВР да се поднови напълно.
- Само че защо са му на МВР луксозни коли като порше, ауди, мерцедес, които могат да се видят по софийските улици?
- В парка на МВР само за нуждите на охранителния сектор, криминалната и икономическата полиция има 4650 леки автомобила. Доскоро 42.2% от тях бяха лади. Има различни марки, защото сме използвали всяка възможност за дарения, от конфискации на коли по границата и т.н. Това ни създаваше големи проблеми с поддръжката, тъй като трудно се намират части. Тези автомобили, за които говорите, са в парка и ние ги използваме, защото имаме нужда от тях. Постепенно те също ще отпаднат, защото са вече стари - те са конфискувани от границата.
- Каква част от колите, които през тези две години са попълнили парка на МВР, са купени с бюджетни средства и колко са дарения?
- С пари от бюджета сме купили миналата година 1200 автомобила. Дарени са около 120 коли, като повечето са от предприятието на МВР - БМВ. Получили сме коли по линия на ФАР и от други дарения. Към края на миналата година бяха проведени 2 търга. В единия, който е за 940 автомобила, спечели "Опел". Става дума за 900 опели "Астра" и 40 опели "Вектра". Другият търг беше за 150 автомобила с висока проходимост "Нива". Той бе спечелен от фирма НАР.
- Колко кандидати се явиха на тези търгове и какви бяха поставените условия?
- За първия търг се явиха само 3 фирми, а за високопроходимите коли се явиха 5 кандидати. При нас критериите са главно цената, но, разбира се, следим и за качеството. Имаше изрично изискване тези фирми да имат сервизи във всички областни центрове в страната.
- Кои други фирми се явиха на търга?
- За колите с нормална проходимост - "Форд" и "Хюндай", но при "Опел" цената беше най-ниска, а и служителите са доволни от тях.
- Министър Румен Петков обясни наскоро, че с подмяната на ладите стават излишни и сервизните гаражи на МВР. Какво ще се случи с тези имоти и със служителите, които са отговаряли досега за поддръжката?
- Щатът в тези работилници ще бъде насочен основно към КАТ. Става дума за около 230 места, за които ще обявим конкурс. Ясно е, че не всички от тези служители могат да преминат в КАТ, но другите, които са униформени, могат да бъдат пренасочени. Част от гаражите ще бъдат продадени, а други ще се използват като складова база за нуждите на МВР. Продажбата ще се осъществи с нормални явни търгове. За нас обаче не са проблем тези имоти, а по-скоро наследените сгради от Гранични войски. Това са над 200 застави по цялата граница на България, за голяма част от които нямаме нужната документация. Сега я набавяме с помощта на общините, за да можем да ги продадем на търг.
- Миналата година в МВР се въведе и допълнително финансово стимулиране на полицаите за добре свършена работа. Колко средства са предвидени за тези премии?
- Става дума за управление по цели. Миналата година от бюджета бяха заделени 32.7 млн. лева за поощряване на служители, които съвестно си вършат работата. Тази година е заделена същата сума. Идеята е всяко едно управление в страната да си постави определени цели, които да бъдат постигнати в определен период. Има и критерии, по които се оценява работата на служителите, на групата, на сектора. Самите оценки се дават от преките ръководители.
- Миналата година се оказа, че няма достатъчно белезници в столичната полиция ...
- Ежегодно се отделят средства за тази цел. Особено за оръжията ние сме задължени те да отговарят на всички стандарти и изисквания. Миналата година наистина на един от отчетите се повдигна въпросът за белезниците. Тогава реагирахме веднага и бяха закупени 400 чифта белезници.
- Как се справи МВР с усвояването на парите от бюджетния излишък?
- За нас тази сума беше 46 млн. лева, като към нея се прибавят и 10% от бюджета. Общо разполагахме с около 140 млн. лева. Можем да кажем, че бюджетът е усвоен напълно. Всички ремонти, строежи на сгради за областните дирекции в страната, новите автомобили... Става дума за проведени търгове въз основа на тези средства. От тях ще заделим пари и за новото строителство - за тази година сме предвидили 17 млн. лева.
- Има ли промяна в процента от бюджета, който отива за заплати?
- Разходният таван, който е одобрен за 2008 г., е 997 788 000 лева. За заплати и осигуровки отиват 790 млн. лева , т.е. 80%. Останалото са капиталови и текущи разходи, за които средствата никога не достигат. Структурата на бюджета трябва да е 60:40 разходи за заплати към разходи за модернизацията в министерството, за да се движат нещата по-динамично.
- Как стои въпросът със свободните работни места в МВР и желанието за работа в системата?
- Ние имаме нужда от 7000-8000 служители, които трябва да бъдат назначени, но поради недостиг на средства нямаме щатове. А понякога има много засилено търсене на работа в МВР. Ще ви дам един пример с Кърджали, където имаше 5 места за кандидатстване за сержанти и имаше 160 кандидати. Което означава, че интересът по места наистина е голям, макар че там и безработицата оказва влияние.
- Така е сигурно в по-малките селища, но в големите градове вероятно срещате трудности.
- Все пак средната работна заплата при нас е около 800-860 лева, но в сравнение със страните от ЕС е много ниска. Има сериозен проблем обаче със системата за назначаване и той се поставя на почти всеки отчет. Според сега действащия закон назначаването става много бавно, тъй като за всяко ново назначение, а и за преназначаване при израстване в йерархията, важи конкурсното начало. Това изисква много време. Една процедура по назначаване тече около 5 месеца. Може би в новия закон, който се готви, ще има промени в това отношение. Оказва се, че има свободни щатове, а назначаването се забавя. Миналата година сме назначили над 1000 служители.
- През миналата година обаче се заговори и за масово напускане. Отчитате ли такава тенденция?
- Не, масово напускане от системата няма и не може да се говори за такава тенденция. Всяка година определен брой служители напускат министерството или се пенсионират и те са малко над 2000 за миналата година.
- В много ведомства има практика да се сменя статутът на почивните им бази. Има ли в МВР такива идеи?
- Наскоро правих справка и се оказа, че около 30 000 наши служители почиват в тези станции. Ние имаме бази както на морето, така и в планините. Вероятно ще продадем една голяма, но недовършена база в Пампорово, за която нямаме средства да я достроим. Част от базите са в много добро състояние - във Варна, Несебър, Созопол, Китен. Има стремеж някои да бъдат отдадени под наем или да сключим договори с туристически дружества, да развиваме нещо като публично-частно партньорство. Има проявен интерес, но още е в период на проучване. Мисля, че до края на годината някоя от базите ще бъде или отдадена под наем, или ще се реализира публично-частно партньорство. Естествено, служителите ще почиват там на преференциални цени.
- Какво се случва с проекта за нова сграда за Генерална дирекция "Полиция", в която трябваше да са Национална служба "Полиция" и ГДБОП?
- Първоначално виждането на ръководството беше Генералната дирекция да бъде в сграда, която е в района на академията на МВР. Този строеж, който е на 30 000 кв. м застроена площ, е замразен от около 15 г. В рамките на 6 месеца направихме нов проект за вътрешната структура на сградата. Това препроектиране струваше около 180 000 лева. След това проведохме и обществена поръчка за изпълнител, но се оказа, че исканията на фирмите са много високи. Ставаше дума за над 40 млн. лева, което не е по силите и възможностите на министерството и се отказахме от този вариант.
- Търсят ли се други варианти?
- С решение на Министерския съвет от април 2007 г. ни е предоставена административната сграда на Държавното предприятие за транспорт, строителство и възстановяване към Министерството на транспорта. Става дума за 6-етажна сграда със 7000 кв. м застроена площ, с подземен гараж. До края на март трябва да е изцяло прехвърлена на МВР, като са предвидени средства и за освежаване и обзавеждане. Мисля, че до края на годината може да е напълно осъществен процесът.
|
|