:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,520
Активни 218
Страници 9,394
За един ден 1,302,066
Нащрек

1001 начина да не получите обезщетение

Застрахователните компании са измислили куп уловки, за да избегнат плащането на компенсации
Снимка: "Сега"
Застрахователите са заложили куп капани, само и само да изплатят по-малки или никакви обезщетения по "Гражданска отговорност" и "Автокаско".
В куп абсурдни сценарии може да се озове пострадал гражданин, който настоява да си получи застрахователното обезщетение. Да се преодолеят всички хватки на компаниите и човек да получи прилично обезщетение е все едно да премине жив и здрав през минирано поле. Най-масовите проблеми са със застраховките "Гражданска отговорност" и "Каско".

Често пострадалият, който тръгва да си търси парите по "Гражданска отговорност", може да се озове пред ситуацията: "Или ще подпишеш споразумение и ще си вземеш парите, които сме ти определили, или няма да ти дадем нищо". Това разказва на базата на практиката си специалистът по застрахователни дела и председател на УС на Асоциацията за защита на застраховани и пострадали при пътнотранспортни произшествия адвокат Георги Вълков.

Целта на компанията в случая е да притисне хората да подпишат споразумение, че са съгласни с определената сума, че тя е крайна и окончателна и че двете страни нямат претенции една към друга както към настоящия момент, така и в бъдеще. Нерядко обезщетението, което определя дружеството в такива случаи, е доста под сумата, която може да се постигне в съда, понякога дори е наполовина. Подписал подобно споразумение, гражданинът остава с нищожен шанс да спечели в бъдеще дело срещу компанията относно изплатеното му обезщетение.

Въпреки всичко подобни споразумения са напълно законни и са практика при изплащането на обезщетенията, особено ако определената сума е обоснована и разумна. "В около 30% от случаите с клиентите решаваме да подпишем споразумението, в останалите преминаваме към дело", казва Вълков. Той напомня, че пострадалите имат пълното право да не подпишат споразумението, ако не са съгласни с него, и въпреки това в срок максимум 3 месеца компанията е длъжна да им изплати определената от нея сума.

Има не един и два казуса обаче, в които това не се случва, и



единственият начин пострадалият да си получи парите е съд



"Въпреки че искът на гражданина е основателен, застрахователят не изплаща парите, за да не финансира делото срещу себе си. Държавната такса, която трябва да плати пострадалият, е 4% от размера на иска, което например при иск за 70 000 лв. не е малка сума - 2800 лв.", обяснява Вълков.

Никой освен съда не може да накара компанията да изплати обезщетението дори когато претенцията на потърпевшия е основателна. Безсилна е дори Комисията за финансов надзор, която контролира сектора. "Това е парадокс. Може да има влязло в сила наказателно постановление, виновността на лицето да е доказана безспорно, но застрахователят да откаже да изплати обезщетението. Комисията няма законови основания да го накара да го направи", пояснява Вълков.

В момента практиката на компаниите по отношение на размера на обезщетенията по "Гражданска отговорност" доста се различава от съдебната практика. За смърт на човек в зависимост от възрастта му Темида присъжда по 50 000-80 000 лв., а застрахователите определят по 30 000-35 000 лв., казва Вълков. По принцип размерът се решава на базата на критерии от експертно-медицински комисии на застрахователните компании. Когато става въпрос за претърпени болки и страдания обаче, решението е главно на базата на вътрешното убеждение на комисията. При тежки увреждания обезщетенията са по-високи, като застрахователят поема и всички направени разходи за лекарства, медицински манипулации, дори скъпи операции, стига гражданинът да разполага с фактура, че е заплатил съответната медицинска дейност. Ако лечението е поето от здравната каса, пари от застрахователя не могат да се искат.



Сериозен пропуск в закона е казусът,



при който съдът отмени наказателното постановление на виновния водач. Ясно е, че за да докаже претенцията си пред застрахователя, пострадалият трябва да му представи наказателното постановление на виновния шофьор, което се вади за 7 дни от КАТ. Ако обаче виновникът обжалва пред съда и Темида отмени наказанието му, пострадалият не може да вземе такъв документ, следователно и да си вземе парите от застраховката. Жертвата не става автоматично виновна за произшествието, но и другият шофьор не е виновен и следователно катастрофата става "случайно събитие", за което компаниите не плащат никакви обезщетения.

На обезщетение не могат да разчитат и хората, които изплащат автомобил на лизинг със сключена застраховка "Автокаско". Проблемът е, че гражданите не са собственици на автомобила и при евентуално по-сериозно произшествие дружеството, което им е дало заема, си получава парите за возилото. Гражданинът обаче остава както без автомобил, така и без парите за изплатените до този момент лизингови вноски.

Застрахователите си намират най-невероятни поводи да откажат да платят обезщетение по "Каско", казва още Вълков. Много дела са произлезли например от чл. 211, според който плащане може да се откаже, ако клиентът не е изпълнил задължение по застрахователния договор, "което е значително с оглед интереса на застрахователя и е било предвидено в закон или в застрахователния договор". Примерно човек дава на свой приятел да кара колата му с пълномощно и някой я открадва. Застрахователят обаче си е записал в общите условия, че ако собственикът не го уведоми в 3-дневен срок, че возилото ще бъде карано от друг с пълномощно, той не изплаща застраховката. Така притежателят на автомобила не получава нищо. Тази клауза ощетява клиентите и ги поставя в



неравностойно положение спрямо застрахователите



Адвокатът Вълков недоволства и защо Гаранционният фонд, който по принцип изплаща обезщетенията, когато виновникът няма застраховка, не дава пари за имуществени вреди под 500 лв. "Защо застрахователите плащат, а фондът - не", пита Вълков. Фондът не плаща нищо и за по-леки телесни увреждания като фрактури на пръсти, спукване на кости без счупване и т.н.

До дела стигат и редица случаи на откази да се плати обезщетение на фермер, застраховал земеделските си култури. "След наводненията много земеделци се разочароваха, защото продукцията им е застрахована, те отиват в компанията, тя прави оглед и заявява, че не покрива щети от физиологични увреждания на растенията", казва Вълков. Ако например придошлата вода изрови растението, но вследствие на влагата се появят гъбични инфекции по луковицата компанията казва, че това е физиологична вреда и тя не я покрива. "Имал съм случаи, в които на клиентите ми им беше казано, че тъй като са се появили гъбични инфекции по доматите, застраховката няма да им се изплати в пълен размер, а само на 10%", разказва адвокатът.

Асоциацията за защита на застрахованите съветва хората много внимателно да четат какво подписват и да се запознаят подробно с общите условия на застрахователната компания. В противен случай може да им се наложи да водят дела по абсурдни поводи, за да си получат обезщетението.
Снимка: БТА
Дори нивите на фермерите да са застраховани срещу природни бедствия, компанията пак може да откаже плащане, под предлог че растенията са загинали от гъбична инфекция.
Снимка: "Сега"
Темида често е единственият изход за граждани, които срещат сериозни противоречия със застрахователите при изплащането на обезщетенията.
27
9526
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
12 Февруари 2008 02:10
/:/ "... По принцип размерът се решава на базата на критерии от експертно-медицински комисии на застрахователните компании. Когато става въпрос за претърпени болки и страдания обаче, решението е главно на базата на вътрешното убеждение на комисията..."
......................................... ......................................... .....................................
Тук е заровено едно от кучетата- в "експертните комисии и експертите на застрахователите"!!!
Това е пълен АБСУЕРД- есперти, които да оценяват размер на щетите при настъпило застрахователно събитие, да са на подчинение, договор, заплата или хонорар при...Застрахователя?!? Че и на първолаче ще му е ясно, че тези експерти ще оценяват в полза на Работодателя-Заплатодателя или Хонорародавателя си, а НЕ в полза на случаен Гражданин/ка/, потърпевш от ПТП!
Очевидно е, че тези експерти трябва да са НЕЗАВИСИМИ- и най-добре е да са Вещите лица към Съда/те, поне, полагат Клетва и носят наказателна Отговорност!/!
А ако се води съдебно дело, най-добре е то да се води срещу "солидарни ответници"- причинителят на ПТП и Застрахователят му!
12 Февруари 2008 02:33
А Мануела Орсова лежи там нейде, без някой т.нар. застраховател да поеме щетите! За сметка на това, редица медии са зейнали за кинти от обикновения ползвател, застрахован насила в полза на 3-ти и 4-ти лица! Внисайте колеги, внисайте!
12 Февруари 2008 02:47
Докато Застрахователите са частници, а застраховката "ГО" е задължителна, все ще е така!!!
12 Февруари 2008 03:03
Или по скоро че са се удавили
12 Февруари 2008 07:42
Май няма нито една застрахователна компания с чисто българска собственост, почти целият пазар е фактически в чужди ръце. Това е дело преди всичко на хайдука Иван костов. Чуждите се вълнуват само от едно - как да повече да ограбят от българите. Те тук са като хипати и бандити.
12 Февруари 2008 07:50
Не само поради тези извращения застраховането трябва да бъде държавно. Защо.Защото това застраховане е единствено и само лапане на пари. Като държавна политика може да се чувстваш осигурен, иначе държавата за какъв чеп ни е? Днес разни тунеядци са тръгнали да осигуряват съгражданите ни...бая лапачи се навъдиха, ей тъй без пот на челото да изкарват не само прехраната си, а и да изкарват прехраната на куп любовници и да пилеят пари за всевъзможни гъделчета.
12 Февруари 2008 09:04
даааа.... Виждате ли как постепенно стигаме до осъзнаване на идеята, че държавната икономика съвсем не е толкова лошо нещо. Оттам до идеите на Маркс има само една крачка ...
12 Февруари 2008 09:17
Даааа, хмммм
Тук освен реклама на някакъв адвокат май друго няма.
12 Февруари 2008 09:41
Калки!
Има си дейности които ТРЯБВА да се извършват от Държавата и такива които ТРЯБВА да се извършват от частни лица. И друг път съм го казвал: проблема на социализма (а не "комунизма", както би казал FL и подобните нему антикомуняги!) беше в това, че всичко беше държавно. Сега същите онези плиткоумници се юрнаха в другата крайност - всичко да е частно!
Спомнете си Буда: "истината е в средата" или в разумния баланс, бих казал аз...

Редактирано от - Пламен Пенев на 12/2/2008 г/ 09:43:45

12 Февруари 2008 09:42
При застрахователите, както и банките, част от капитала е общественото доверие.

Просто хората трябва да се обединят, и да направят сайт с бял и черен списък на застрахователите. Подобно нещо би следвало да направят разните съюзи за защита на потребителите и прочие.

Иначе казано -- преди да сключите застраховка, се поинтересувайте не само от ниската премия, но и от количеството и качеството на изплащаните обезщетения.

Редактирано от - гошо на 12/2/2008 г/ 09:44:24

12 Февруари 2008 09:44
Принципът: - "Елате вие, да не додеме ние" все още е в сила!
12 Февруари 2008 09:58
Лошото е, че Застрахователният надзор само "надзирава" (за какво ли му плащат?). И, като цяло в държавата има хиляди институции, които надзирават и регистрират, но нищо не зависи от тях. Може би би било по-добре да има една -две, които контролират и имат право да наказват, а не за всичко да се обръщаме към съда (и бездруго ялов отвсякъде...) Изобщо... да се чудиш на устройството на тази държава - в стремежа всеки близък до властта да е на власт се създават тези (хиляди) ялови, но добре хранещи се институции PS:Между другото и аз съм получавала отговор от Ралица Агайн - шеф на Застрахователен надзор, че проблемът не е в техните компетенции и да се обърна към съда. Техните компетенции били по-глобални... [/code]
12 Февруари 2008 10:24
Свежарков, житанчето (френска дума за джипси) e ясно, но и сегашния триглав змей не пада по-долу. Но всеки народ заслужава управлението си! Като измрат червените бабички, ще дойдат продажните цигани... Еманципираните българки не раждат, дори и да имат необходимия жизнен стандарт?! А и младежта тотално изглупява и изпростява.... лесно се управлява.
12 Февруари 2008 10:24
Застрахователите не плащат, защото няма закон, който да ги задължи и който да описва ясно правилата, по които се провежда застрахователната дейност.
Най-големият парадокс е, че дори и съдът да постанови, държавата няма как да накара застрахователя да плати!? Подозирам, че липсата на свястна законова уредба не е случаен пропуск, а добре пресметната стратегия за обогатяване на определени групировки. От една страна държавата задължава гражданите да сключват застраховки, от друга страна не им гарантира по закон че в случай на нужда ще ги получат. А върхът на сладоледа беше идеята за задължителен "катастрофичен пул", който да вдигне още печалбите на застрахователите.
12 Февруари 2008 10:26
Ти форумецо, застрахова ли си имуществото?
12 Февруари 2008 10:34
Ако лечението е поето от здравната каса, пари от застрахователя не могат да се искат.

Това разбира се е понеже здравната каса има прекалено много пари, та не си иска разходите от тоя които са причинили катастрофата или от тия с които е сключил застраховка "Гражданска отговорност".
Кретени.
12 Февруари 2008 10:59
Оракле,
Точно така! В случая с Мануела Здравната каса би трябвало да поеме лечението и да предяви иск към застрахователя и виновното лице. Не може ранените или близките им да бъдат оставяни сами да търсят средства за лечението.
12 Февруари 2008 11:22
Малко омагьосано кръгче.Като бяха наводненията се оказа че онесените къщи и издавения добитък не са застаховани.Като беше суша се оказа че изсъхналите посеви не са застаховани.Хората масово искаха обезщетения и помощ от държавата.Емел етем се вайкаше че не са се застраховали.Мотаеше се по телевизийте някъкъв ждрольо от съюза на застрахователите(или както им се казва организацията там)дето предлагаше чак задължително застраховане.Е как да се застраховам?Ще ми изсъхнат нивите и ще се окаже че това били физиологични увреждания на посевите.Ще ми се издави добитък и ще се окаже че това било (или не било)бедствие и не се покрива от застрахователя.И така до следващите суши и наводнения когато хората пак ще искат обезщетения и помощ от държавата.
12 Февруари 2008 11:39

Застрахователите не плащат.
Така е при демокрацията ...
12 Февруари 2008 11:45
Понеже дамата явно има лош опит, но се опитва да го пренася по типично българския начин - "всички са маскари" да взема да я открехна мъъъничко.
Т`ва, застраховането, не е измислено по наш`те ширини. Тук има направени модификации `а ла балкански` и всички знаем къде най-вече се проявават.
...
Наскоро дали в "Капитал" или в някой от другите икономически вестници бяха публикувани събраните премии по Гражданска, както и изплатените обезщетения. Както може да се досетите, компаниите които са изплатили най-малък процент от събраното са най-поблемни за пострадалите. Защо ли най-голям процент от събраното изплащат Булстрад, ДЗИ и Алианц? Не, че и там няма проблеми, но са в границата на поносимото. За разлика от някои `особени` застрахователи - наследници на предишни охранители.
...
А "най-хубавото" за пострадалите е нововъведение от тази година...
По принцип застраховката е договор с фирма, ако сгафиш, тя да поеме материалната отговорност вместо теб. Т.к. изборът на тази фирма е доброволен, ако избереш най-евтиното, с подарък пиле, бензин или друго, нормално е да се очаква проблем с плащането от нейна страна след това. Досега пострадалия имаше право, ако не бъде обезщетен за загубите си от фирмата, да съди виновния, дето е потърсил евтинийката - все пак вината е негова, както и изборът му на контрагент. Сега това му бе забранено. С цел предпазване на клиентите, Надзорът забрани те да бъдат съдени за нанесените щети, с което (доколкото и не въведе ред сред `особените` застрахователи) прехвърли проблема от виновния-избрал евтинкото, на пострадалия, дето съвсем не е имал право на избор кой да го удари - застрахован в Алианц или в `елате при нас да не дойдем ние`.
...
Та да сме живи и здрави, че ако нещо стане дори не можеш да си търсиш парите от `особените` - тях Надзорът не ги контролира, че пострадал ли да има смелостта да ги осъди
12 Февруари 2008 12:13
"Договорът е съглашение между две или повече страни, което установява, определя или прекратява техни права и задължения"
Ха-ха! ГолЕм смЕх!
Някой от вас да е имал "щастието" застрахователят да обсъжда с него условията на договора така, че да е изгоден и за двете страни? И да няма текстове с много дребни буквички? И в който правата и задълженията да са описани точно, кратко и ясно, С ГОЛЕМИ БУКВИ?

А после умниците от правителството се чудят защо хората не се застраховат...явно има защо...
12 Февруари 2008 14:12
Някой от вас да е имал "щастието" застрахователят да обсъжда с него условията на договора така, че да е изгоден и за двете страни? И да няма текстове с много дребни буквички? И в който правата и задълженията да са описани точно, кратко и ясно, С ГОЛЕМИ БУКВИ?

Кратките договори са непълни. Затова и ми е трудно да си купя полица, чиито Общи условия са напечатани на гърба й, особено когато говорим за Каско.
Донякъде е възможно при Гражданска (ама трябва да е със ситни букви, че да е сравнително пълен текста), т.к. там повечето положения са описани в Кодекса, а и в допълненията от г-жата Агайн.
...
Колкото до моя избор - написал съм компаниите, на които бих повярвал - не безрезервно, но с малко условности. Написах и защо ми изглеждат не нормални (все пак това е БГ), но по-малко ненормални. Миналата година се сдобих по наследство с полица ГО в нещо-си-инс (да не го споменавам поименно). Изхвърлих я и си купих нормална - не ми се разправя, ако бутна някой и случайно му платят недостатъчно.

Редактирано от - +- на 12/2/2008 г/ 14:15:08

12 Февруари 2008 15:07
Кога някой разследващ журналист ще изкара на светло истината за дългогодишната топла връзка между политиците и застрахователите? Няма бранш, който да е по-толериран и за който законодателно да са уреждани толкова привилегии, облекчения и преференции.
12 Февруари 2008 16:36
Параграфе, в полицата, която подписваш (тоест застрахователният договор, който сключваш) е записано, че размерът на увреждането се определя от застрахователно лекарска комисия (ЗЛК). Няма съд, няма ТЕЛК.
С подписването на договора се съгласяваш на тази клауза. Ако не си съгласен - не подписваш.
В по-белите полици (но не във всички!) обикновено има клауза, че ако не си съгласен със заключенията на ЗЛК, можеш да им противопоставиш заключения на твой медицински експерт, а ако противоречията между двете заключения са непримирими, експертите на двете страни избират трети експерт-арбитър, чието мнение е окончателно и задължително за страните.
12 Февруари 2008 17:13
Има и нещо друго - освен ГО то на практика и автокаското по ред причини се явява задълбжителна застраховка, въпреки че формално погледнато е доброволна. Та, като парвиш нещо по задължение, обикновено не се надяваш да имаш някаква изгода от това си задължение. Още като си парвиш застраховките ти е ясно, че няма да ти платят или ще ти платят малко след голямо разтакаване и ти предварително си се отказал да си тъсриш правата. При това не е ясно дали ако много надаваш глас, застрахователите няма да ти пратят някоя наказателна група да те поотупа с бухалките. Това важи за всикчи застрахователи действащи в България, без изключерния.
12 Февруари 2008 19:00
Целта на застраховането у нас беше и си остана
НЕ ДА СЕ ДАВАТ ПАРИ НА СУЛЬО И ПУЛЬО ДА СИ ОПРАВИ КОЛАТА или да си засади нивата
ОСНОВНО да се стриже БГ овцете наречени народ, да им взимат парите в полза на определени високопоставени хора, вече мислещи се за полу-богове, един вид хванали дедо Господ за шлифера, е има и друго за някои от тях БЪРЗА среща с него, дали куршум, бомба или нещо друго, но явно си струва за риска
Горе долу мислу че официалната онформация за парите които събират застрахователните компании у нас е около 3 млрд лева годишно
12 Февруари 2008 22:02
Аз мисля, че спорът по темата е малко повърхностен. В основата са същите тези дебилчета с бели шапки и жълти жилетки (виж снимката). при всяко ПТП, ако няма с какво да "обвинят" шофьора пишат "Движение с несъобразена с пътните условия скорост". При такава диагноза, никакъв съд не помага.
Единственото решение е - КАТ на боклука!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД