:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,806
Активни 290
Страници 27,371
За един ден 1,302,066
Нонсенс

Срещу банките и сам воинът е воин

Финансовите институции добре са защитили интересите си, но кой ще се погрижи за правата на клиентите им
Снимка: Борислав Николов
Преди да подаде банкнотите на банковата служителка гражданинът трябва да ги подреди добре, защото някои трезори събират комисиона за това.
"Някои го преживяват трудно...", гласи една реклама на депозит с рекордната лихва от 8.18%. Дребна подробност е, че тази лихва е не за 12, а за 18-месечен период. Банковите хитрини като тази са добре известни, но някои от тях наистина трудно се преживяват. Особено от хората, за които 100-200 лв. са много пари.

От всички хитрувания на банките рекламите са най-безобидните, но това не означава, че трябва да се подминават с лека ръка. Докато за оскъпяването по потребителските кредити след много мъки най-сетне се въведе практиката да се посочва не само лихвата, но и таксите и комисионите по заема, при рекламите по влоговете хаосът е пълен. Той се откроява особено ярко през последните месеци, тъй като заради нуждата от свежи пари банките осъзнаха, че наред с кредитоискателите е време да започнат да ухажват и спестителите. Така се родиха рекламите от типа на тази на Юнионбанк за "депозит с 8.18% лихва".

Всъщност в момента лихвата се рекламира чрез най-различни хватки и всеки неспециалист с лекота може да се подведе за това коя е най-добрата оферта. Примерно - Пощенска банка обещава по депозита "Активни пари" годишна лихва до 7.25%. Да, но този процент се достига само през декември. През януари парите се олихвяват с 3% и този процент постепенно нараства до края на годината.

Но да махнем с ръка на рекламите - все пак те са само началото на главоболията на онзи, който е тръгнал да излиза наглава с финансова институция. Освен да се поинтересува за истинския процент на лихвата, която ще получи, гражданинът



задължително трябва добре да проучи и таксите



И то не само за теглене, а и за внасяне на пари в банки, защото някои трезори взимат такси дори и за това. Булбанк например прибира по 0.15% върху внесеното над 5000 лв., като максимумът е 200 лв. Банка ДСК събира комисиона само при внасяне на монети. В Райфайзенбанк са решили да събират такса и за "внасяне в брой на банкноти, неоформени в пачки по 100 броя, по купюри еднопосочно с лицевата страна нагоре". Та ако човек не свърши тази работа, която би отнела секунди на опитна касиерка в банката, ще трябва да плати 0.4% върху цялата сума или минимум 1 лев.

Но когато потребителят си открива депозит или си вади банкова карта, е хубаво да не се задоволява само с четене на тарифите, а да залегне и върху общите условия. В това отношение има доста препятствия, защото някои банки са възприели общите условия за редица свои продукти като съкровена тайна и не ги публикуват в сайтовете си. Типичен пример е УниКредит Булбанк. ОББ, Райфайзенбанк и Пощенска банка са обявили общите условия, но само за част от продуктите си. Банка ДСК пък е образец за добра практика, защото е оповестила условията по спестовните влогове, банковите карти и др.

В клоновете на банките обаче тази информация не е на показ. Ако клиентът сам си я поиска, най-вероятно ще чуе два вида предложения от банковия служител - да види брошура или да му принтират общите условия с уговорката, че може да ги чете само на място. Което значително затруднява подробното изучаване на всички неясни моменти, с които такъв тип писания изобилстват.

Например по темата "безсрочни влогове" банкерите са



въвели прелюбопитния термин "обездвижване"



Това означава, че ако сумата по влога падне под 50 лв. и по сметката няма движение 1 година или повече, спестовният влог се превръща в обикновена разплащателна сметка. За обслужването на такава сметка банката си удържа по 1.25 лв. всеки месец. Или ако клиентът е имал 45 лв. например, след няколко месеца няма да ги има. За да се установи обаче колко банки в България "обездвижват" безсрочните влогове, човек трябва да си вземе отпуска.

За любителите на по-екстремни усещания има и по-интересни примери. Клиентите, които не се интересуват с години от влога си, могат да се лишат и от по-големи суми. Например клиент на една от най-големите банки, който нито е внасял, нито е теглил суми от безсрочния си влог в продължение на 10-15 години,



е загубил няколко десетки хиляди евро,



научи "Сега". Той е представил спестовната си книжка, но банката не я е приела с аргумента, че той не фигурира в нейната информационна система и че банката не е длъжна да пази счетоводните документи повече от 5 години. Според чл. 422 на Търговския закон обаче "при различия между данните по партидата на банката и издадения на влогодателя от нея документ се предполага до доказване на противното, че данните по издадения документ са верни". Т.е. ако банката не може да докаже, че парите са изтеглени, клиентът би трябвало да си получи сумата. Но, уви, реалността е друга - банките се оказват над закона.

Още по-абсурдни клаузи са наложили трезорите в общите условия за електронно банкиране. Човек може да се изуми на колко места е записано, че банката не носи никаква отговорност. Ето няколко нагледни цитата: "Банката не носи отговорност за каквито и да било последици, възникнали от неправомерно и/или некомпетентно използване на услугата "интернет банкиране"; "Банката не отговаря за неправомерните действия на трети лица, с които те са увредили клиента чрез използване на услугата "интернет банкиране"; "Банката не носи отговорност за вреди и пропуснати ползи в резултат на технически проблеми, както и при форсмажорни обстоятелства" и т. н., и т. н. Не е ясно как е възможно изобщо банката да създаде платежен инструмент, за чиято сигурност не носи никаква отговорност. В задачата се пита също колко години й трябват на Комисията за защита на потребителите, за да забележи тези видимо неравноправни клаузи в договорите.

Опитите на банките да се измъкнат от отговорност и при източването на суми от дебитни или кредитни карти продължават. По закон, ако някой е източил неправомерно пари от картата на клиента, последният понася щети до момента, в който уведоми банката, и то само до размера, договорен с нея, който не може да е повече от 300 лв. След уведомяването



всички щети са за сметка на трезора



"Сега" обаче не откри в общите условия за дебитните карти на няколко от най-големите банки никаква договорка за размера на щетите, които понася клиентът при извършени плащания от сметката му чрез подправена карта. А след като няма такава договорка, това означава, че по силата на закона банката трябва да възстанови на гражданина цялата открадната сума, при положение че той няма вина за източването. Въпреки това обаче банките масово отказват да възстановяват сумите до 300 лв., източени преди подаването на сигнала от клиента. В общите условия на Пощенска банка е отбелязано, че при случаи на източване тя поема своята отговорност, стига в приложимото право да има императивно задължение за това и до размера, посочен в закона. Подобни задължения поема и ОББ. Но Булбанк, Райфайзен и Банка ДСК не споменават никакви суми, които трябва да поеме клиентът - трите банки са описали единствено процедурата за уреждане на спорове чрез писмено възражение пред банката.

За да няма спорове и банките да тълкуват закона според собствените си интереси, българският законодател можеше много по-ясно да формулира каква част от загубата поема клиентът и каква част - банката, при положение че и двете страни са действали добросъвестно. А не да вписва в закона, че банката и клиентът следва да се договорят за сумата - нещо, което може да се случва във фантазиите на депутатите, но не и в практиката. И още нещо - евродирективата за услугите по разплащанията във вътрешния пазар от 2007 г. в чл. 61 дава право на държавите-членки дори да намалят отговорността на клиента под въпросните 150 евро, които за залегнали в българския закон.

Но българският законодател не го е направил. Комисията за защита на потребителите също не се трогва от неравноправните клаузи в договорите на банките. Тя отдавна трябваше да е направила поне няколко кампании и да е станала досадна на хората със съвети как да си търсят правата при спор с банка. Но не би. В момента държавата изобщо не се впечатлява, че е зарязала гражданина, изправил се срещу мощните банкови институции в позиция "и сам воинът е воин".
Снимка: Юлиян Савчев
Дори да надушва изгодни лихви, най-добре е клиентът да изчете внимателно и докрай всички клаузи от договора с банката.
26
5356
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
20 Март 2008 00:14
Браво,

много полезна статия.
Която доказва нуждата от истински организации на потребителите, които да информират за такива скрити капани.
20 Март 2008 01:17
Много е трудно да се напише закон чрез който да се изисква финансовите институции да са задължени да изредят всички такси и надбавки. Много. А иначе идиота измислил термина "интернет банкиране" чрез "полуграмотно сондиране" ли са го намерили?
20 Март 2008 03:16
Истината за банките:
Натиснете тук
20 Март 2008 03:24
"Банковият " термин "обездвижване" поразително напомня на "медицинския" - "претрепанация". Но резултатите са идентични.
20 Март 2008 06:36
Много е горещ този покрив-нещо?!!
20 Март 2008 07:36
Статията въобще не описва най-големите мошеничества в банките.Банките в момента са най-големите крадци
Най-страшното е ако пресрочиш ипотечен кредит и те погнат със съдия изпълнител. Там се съюзяват съдия-изпълнител, юрус-консул и някоя шефка от банката. Набързо (против законите) обявяват апартамента ти за продан на цената на кредита, също противозаконно. Намира се веднага купувач, който има плаща тлъсти пари за това. После върви съди банката. Банбката има пари и почва да протака делото, докато те разсипе напълно.
Другата дивотия е със таксите. За 1 лев такса при "Службата по вписванията" аз платих 3 лева на банката за внасянето и.
20 Март 2008 07:38
Абе бая ще има да пикаете кръв заради любимия ви капитализъм.
20 Март 2008 08:15
Марксе,
капитализмът се изражда. Когато ние пъшкахме под диктатурата на партията, тогава капитализмът беше друг. Привлекателен. Когато се освободихме от диктатурата, капитализмът вече се бе променил. Този капитализъм сега води хората към същото положение, кога бяхме в онзи социализъм.
В момента Бернанке спасява онези банки и финансови институции, които в алчността си разработиха всякакви схеми за свръхпечалби и надуха всякакви балони като този с недвижимите имоти, и които докараха Съединените щати в най-лошата рецесия след Втората световна война. Бернанке спасява същите тези банки и финансови институции, които от 70-те години насам реват, че трябва либерализъм, трябва им икономическа свобода, държавата да не им се меси. Сега Бернанке казва- да, но свободният пазар не може сам да доведе до излизане от рецесията, банките и финансовите институции не могат сами да се оправят без помощ. И той помага само на тях, на виновниците за рецесията и изобщо не го е еня за тяхните жертви, за онези. Олигарсите профукаха всякакви спестявания и инвестиции на останалите хора или просто ги окрадоха. Но Бернанке помага на олигарсите те да не губят. Такъв е в момента капитализмът. На обикновените хора им остава само една възможност- да се бунтуват и да вдигат революции. Човек понякога си задава въпросът- нямаше ли един реформиран социализъм да ни свърши по-добра работа?
20 Март 2008 08:40
Много полезна статия !На последния племенен съвет, на който присъствах и аз, се взе единодушно решение да вложим цялото количество нъгитс на срочна лихва в някоя българска банка.А защо българска, ще попита някой? Първата и най-важна причина банката да е българска е, за да спасим племенните запаси нъгитс от катастрофалните климатични промени, които заплашват Обетованата ни земя ! Втората не по-малко важна причина е, че и Вас българите Ви управлява БЛЕДОЛИКИЯ ВОЖД !!! И ние си имаме подобен-вождът Орловв зор ! Тук няма да споменавам друг един много известен наш вожд-Седящия Бик. Който, за разлика от Вашите бикове, като рие с копита, земята не му пада НА ГЪРБА ! И последната, но не маловажна причина е, че ВАС колкото и да Ви тъпчат и поробяват, /отново и отново/, ВИЕ НЯМА да се вдигнете на БУНТ !!! Така че нашите нъгитс са в СИГУРНИ РЪЦЕ... Аз казах! ХАУ !!!
20 Март 2008 08:50
Първата Конституция на Османската империя започва с:

Султанът е безотоговорен.
20 Март 2008 08:52




И какво от това, че е полезна? Ние пак не четем, не мислим, не си защитаваме интересите!
Все пак - за статията .
20 Март 2008 09:37
..за стати ята
20 Март 2008 09:44
..Mарксчо, аз да пикая на любимите ти другари, дето построиха комунизъм, па сега и капитализъм градят! Сите другаре станаха банкери, бизнесмени.., а магнаурската школа в Симеоново - същиниски Харвард!
20 Март 2008 10:26

Полезна статия - ! Но както се казва и в нея, както комисията за защита на потребителите трябва да прави повече, така и пресата и медиите трябва да правят повече в това направление.

20 Март 2008 10:29
Мога да потвърдя за Експресбанк и Райфайзен за трикове, тип "обездвижване".
Уведомяването на клиента за подобни промени в ОУ, настъпили СЛЕД откриване на влога, става с обяви в самия, непосещаван клон.
Подобен начин за обявяване на промени имаше и ДСК.
Интересно какво да правят клиентите, които не са били в клона - защо за тях да не важат ОУ при сключване на договора?
***
Колкото до 300те лева - мога да приема, че записаната в Закона граница ще бъде приложима. Лошото е, че май някои банки (ако съдим по изтеклото в пресата) и тези 300 са им малко и при настояване от клиента да си поемат отговорността за сумата НАД 300 предпочитат да оставят молбата му без отговор възможно най-дълго време...
20 Март 2008 14:56
Статията е много добра! Винаги може още да се желае, но и това е чудесно. Като всичко в бандитската държава, банките са финансовите бандити.
На моя позната й изтеглиха от банковата сметка 2000 /две хиляди/ евро за комисиона след продажбата на апартамента си само с обаждане по телефона от фирмата - РАЙФАЙЗЕН БАНК!
20 Март 2008 15:01
Bulbank ми е любима. Още от времето, когато беше единствена БВТБ и хранихме с бонбони касиерките. един два лева за добър ден -значително по- евтино от кутия Черноморец, хахахах. Ако никой не се сеща от БВТБ произлязоха Хипоферайнц, Хеброси, всички кекави клонове от които ви изтичат кинтите от картата.

За Райфайзен - респект. Първата година на съществуването имаше само един клон - до МС и минималната сума, за да ти обърнат внимание- изобщо право да им пресечеш прага беше 20, 000 долара (около 1994 година). Самият факт че вече има клиенти с под 50 лева в картона е доста миризлив и срамен- затова имат за цел до 2-3 месеца да го прикрият (заличат, анулират).

Добре, че се доверявам на една две неспоменати банки. И съм доволен, да.
20 Март 2008 15:32
Отдавна имам взимане даване с нашенските цървулобанкери. ПЧБ за 4 месеца успяваха да ми докарат заплатата от Бургас до Варна. Докато не снех доверието. Късмет, стана преди да фалират. Експрес ми отказваха кредит, защото не съм работел в БГ. Сега ме търсят, обаче... А на колега му източиха пари с фалшиво пълномощно, но естествено той си е виновен, не замесения вътрешен човек. Първа Измислена Банка пък си позволи да ми изгуби цяла една заплата (с 3 нули преди десетичния знак) и доста дълго ме убеждаваха, че не била изпратена. Докато я намериха. Била "останала в офиса в София". Да не е круша, да се търколи под масата??? А дори и да е!!! Според мен просто им е бодяла на очите, еднакви трансфери, тегли се рядко... Снех и от тях доверието, разумеется. От 7 години в Булбанк единствените проблеми ми бяха техническата грамотност на интернет банкьорите, но има шанс да се изгладят. И най-важното попаднах на човек. Разбира се става въпрос за клон, който си беше Булбанк от самото начало, новотрансплантираните си карат по старому. Успех
20 Март 2008 15:49
Булбанк - разбира се

----------------------------------------- ------------------
България ще изпревари Германия по БВП на глава от населението!
20 Март 2008 15:56
Изключително доволна съм, че се отървах от ДСК. Отвратително обслужване по клоновете, но много овци се тъпчат там, в луксозните клонове с по 10 гишета, обслужвани от 2-3 души. Носталгия по държавната спестовна каса, това ще да е.
Аз съм си доволна от ЦКБ-то, а пък с E-pay вече е 'пей, сърце!'
20 Март 2008 18:58
>>><<<
Изключително полезна статия, която между другото доказва, че банковата система в РБ е поне 30 години след европейската и поне 50 след американската...
20 Март 2008 19:17
Колко е назад - ясно, но колко е встрани - едва ли..
20 Март 2008 20:24
Gozambo
Марксе,
капитализмът се изражда. Когато ние пъшкахме под диктатурата на партията, тогава капитализмът беше друг.

Кога си пъшкал пък ти под диктатурата на партията. Тогава майка ти е пъшкала, га са те правили.
21 Март 2008 00:00
Кога си пъшкал пък ти под диктатурата на партията. Тогава майка ти е пъшкала, га са те правили.

Просто момче си ти Mrx++.
Уведомяването на клиента за подобни промени в ОУ, настъпили СЛЕД откриване на влога, става с обяви в самия, непосещаван клон.

Подобен начин за обявяване на промени имаше и ДСК.

+-, това е страхотно- напомня ми за началото на "Пътеводител на галактическия..", когато на героя му казваха "Ама вие имахте 2 месеца да обжалвате решението за събарянето на къщата ви. Плановете бяха изложени в мазето на кметството." Супер.
21 Март 2008 00:44
Цвети,
Много си права за всички дяволии на банките, но нали не трява да се отречем от банките? Процесът е двустранен - както има некоректни клиенти, така и има некоректно банкиране.
Моето скромно мнение е, че клиентите също трябва да изискват информация.
Предлагам ти следващата статия да бъде в тази посока. Мога да помогна.
14 Август 2008 16:21
Наистина добра статия, но за съжаление тя няма да промени нищо.Когато имате нужда от заем нямате избор и се съгласявате.Ние взехме жилищен кредит от Пощенска банка.Няма да ви казвам на какво ни подложиха служителката всеки път бъркаше сметките.Всеки път се оказваше че има някаква таксичка за нещичко, което естествено случайно е пропуснато да се каже.И днес отидохме да внесем първата си вноска и се оказа че ни вдигнали лихвичката а те не са длъжни да го съобщават.Ако искате да се имате ядове препоръчвам ви клона на банката в Надежда служителката се държа с нас като с боклуци, но ние вече подписахме договора така че дреме и...А ние чакаме следващата неопомената таксичка...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД