:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,067
Активни 672
Страници 26,632
За един ден 1,302,066
Пръски отвъд океана

Сърф в пустинята

Христофор Караджов
Няколко хиляди души се събраха на митинг в Хънтигтън Бийч, Калифорния, миналата събота (http://www.surfcityusa.com/). Произнесоха се пламенни речи, администрацията във Вашингтон бе надлежно заклеймена и мнозинството се съгласи, че нещата трябва да бъдат променени неотложно. Ако сте решили, че поводът е бил петата годишнина от началото на войната в Ирак (19 март), лъжете се.

Митингът беше по повод на текущ спор между Хънтигтън Бийч и Санта Круз, друго малко градче на няколкостотин километра на север по брега, за това



кой има право да се нарича столица на сърфа в САЩ



(Surf City USA). Разпрата започнала преди около 2.5 г. и на карта са заложени сериозни туристически интереси, защото държавата може да регистрира подобна официална търговска марка само за едното населено място и другото ще трябва да се откаже от всякакви претенции към името. В момента нещата във Вашингтон май клонят в полза на Санта Круз. Въпреки че Хънтигтън Бийч ми е по-близо географски, доколкото си спомням, сърфът е стигнал от Хавай до континенталните Съединени щати именно през Санта Круз. Но за това никой не може да е сигурен, защото праотците на този спорт са били твърде заети, за да водят подробни дневници. Едно стана ясно - местният патриотизъм и в двете градчета е на завидно ниво.

В същия ден около 300 души преминаха мълчаливо по главната улица на Хънтигтън Бийч, за да протестират срещу навлизащата в шестата си година война. Няколко хиляди участваха в съботен митинг по същия повод в центъра на Лос Анжелис. Подобни демонстрации се състояха тия дни в стотици други градове, като голямо шествие премина покрай сградата на Конгреса във Вашингтон на 18 март.

Но, общо взето, този мрачен юбилей не предизвиква същия изблик на протестна енергия както в предишни години. Може би защото промяната - илюзорна или реална - е вече близо под формата на нова администрация в Белия дом следващия януари. А може би по-скоро, защото всички вече са уморени и мислимите развръзки на ситуацията нито са особено много, нито са напълно задоволителни. Организаторите в Хънтигтън Бийч ("Коалиция за мир на Ориндж Каунти", http://www.ocpeace.org/) например казаха, че нарочно са планирали "тихи протести, които подчертават трагичния характер и дълбоката безизходица на иракската авантюра".

Тази седмица вестниците излизат с обилни и често интересни материали, които припомнят



пътя към фиаското в пясъците на Месопотамия



(според последно допитване на "Галъп" и в. "Ю Ес Ей Тудей" вече 55% от американците смятат, че случилото се е фиаско за държавата им, но пък други 42% намират войната за исторически оправдана). Според същото допитване около една пета искат незабавно изтегляне на американските войски от Ирак независимо от последиците за регионалната стабилност. Парадоксално е, че мнозинството в тази група иска за президент Хилари Клинтън, която никога не е подкрепяла подобно драстично действие.

Именитият икономист Джоузеф Стиглиц допринесе за вялото настроение, като пресметна със своя колежка, че финансовата равностойност на тази война ще достигне три билиона (или по американски, трилиона, десет на 12-а степен, хиляда милиарда) долара. Не искам да ви обременявам със сметки за какво могат да се употребят тези пари, но сумата е колосална, дори и за разточителна държава като САЩ. Особено когато икономиката навлиза убедително в рецесия и щат след щат съкращават бюджетите си.

Фред Каплан от онлайн списанието "Слейт" (http://www.slate.com/) представи миналата седмица книгата си "Мечтатели" (Daydream Believers), която ще стои добре в библиотеката на всеки, който се интересува от темите "Ирак" и "Вашингтон". Аз не прочетох чак кардинално нови неща в нея, но десетките малки потвърждения за това колко дълбока е била заблудата на най-високо ниво си струват прелистването на страниците. Колекцията може да бъде допълнена с няколко други подобни увлекателни книги - от "Командна верига" на Сиймор Хърш (Chain of Command) през "Портата на убийците" на Джордж Пакър (The Assassins' Gate), та до, ами, "Фиаско" на Томас Рикс (Fiasco). Тези поне съм чел лично.

За мен въпросът



има ли надежда за смислен (т.е. бърз) изход от Ирак



получи за пръв път еднозначно отрицателен отговор през септември 2003. Тогава ген. Джеймс Търман, който отговаряше за планирането на сухопътната атака от Кувейт към Ирак предишната пролет, ми каза нещо потресаващо по време на конференция за отношенията между медиите и армията. Генералът сподели, че официалните сводки от Пентагона в навечерието на войната са били в дух "вие само минете границата, пък те там ще ви посрещнат с цветя".

Аз бях сащисан от тази слепота (Търман нямаше причини да ме лъже). Дотогава приказките на Дик Чейни за радостното иракско население и армията освободителка за мен бяха стандартна пропаганда. Но смятах, че някой някъде наистина знае какво прави, независимо от изявленията пред медиите и публиката. Оптимизмът ми се изпари веднага, щом осъзнах, че ако подобни бабини деветини са били свеждани до бойните дивизии, значи някой им е вярвал сериозно - дали Чейни, дали Доналд Ръмсфелд, дали неговият заместник Пол Уолфовиц. Вероятно и Буш - също. Не съм сигурен, че екипът на Буш, голяма част от който все още е в Белия дом, наистина смята Ирак за грешка днес или по-скоро съжалява, че са допуснати "отделни отклонения" от иначе правилна линия.

Сега всичко това е след дъжд качулка, а даже и това не е, като се имат предвид колко много хора са платили прескъпо за последиците от чужди амбиции и заблуди. И мен ме обхваща унило настроение, като мисля по юбилейната тема. По-добре щеше да е, ако поводите за всички протестни митинги бяха свързани с перспективите пред местния сърф туризъм, нали?

А иначе допускам, че в отделни случаи властимащите могат да се учат от свои и чужди грешки. Например новият губернатор на Ню Йорк Дейвид Патерсън побърза да признае още в деня, в който встъпи в длъжност, че е имал извънбрачни афери.

________________________________________________________________________

Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu
14
2937
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
20 Март 2008 00:52
Обамата, как е Обамата!?
20 Март 2008 04:21
Разбира се , че Ирак е " отклонение от правата линия ". Трябваше първо да ударят Иран.
20 Март 2008 06:21
Абе заеби войната, гледай Американ Айдъл сизън севан!!!
Заеби войните, убитите и други подобни!!
А за сърфа-гледай "Сърфс Ап"-там е историята!!
Американците все повече се превръщат в анимационни герой!!!
20 Март 2008 08:19
Абе в Карлуково още ли съществува психиатрич, щото гледам много народ са изпуснали от там. Там пращаха най-тежките случаи. Карлуковски ще да е един от тях.
20 Март 2008 08:25
Генералът сподели, че официалните сводки от Пентагона в навечерието на войната са били в дух "вие само минете границата, пък те там ще ви посрещнат с цветя".
Ей това показва колко са наивни хамериканците. Просто там атмосферата е такава. И не случайно някои които имат лесно внушаема психика, като наш Фичо, изпадат в такъв панамерикански екстаз, а други, като FL направо са за психиатрияата. Между другото психичните заболявания са много разпространени в Америка.
20 Март 2008 09:19
Абе, г-н Караджов,
това, на което вие, американците, викате "Икономика" си има друга дума, и се нарича с думата "консумация".
Не "Икономиката" ви изпада в рецесия, а КОНСУМАЦИЯТА ви изпада в рецесия, уважаемий.
За останалите: в българия няма да има рецесия, защото в нея няма Консумация - няма какво да рецесира в в "тази "държава"".
20 Март 2008 09:58
Да си го кажем направо - американската тема не е интересна сега, когато друго яйце ни се пече на дупето. А това че американците прогледнаха е добре - значи след 5 години ще разберат какво е станало днес.
20 Март 2008 10:28
пич, нас тук по математика в пети клас ни научиха какво е милион, трилион и т.н., тия разяснения в кавички ги разправяй на your fellow americans.
20 Март 2008 11:22
Обама - Президент, Хилари - вице-президент! Готино!
20 Март 2008 11:50
Не проблемът в наивността на американците. Не че повечето не са такива, но те наивните взимат решенията. Взимат ги ненаивни хора в политическия и икономическия елит. Те са доминирани от ционистката гад, която разбира и с кожата си, че краят на световната им хегемония чрез Вашингтон е в ход. Действията, които предприемат, са принудителни. Престане ли доларът да е резервна валута, краят е настъпил. Задържането на този процес е възможно само чрез създаване на напрежения за държавите или групата държави-конкуренти. Но преди всичко с войни. Интервеницята и окупацията на Ирак и Афганистан целяха налагането на контрол над търговията с петролни продукти, щото тя да става само чрез долара. Част от постоянните мръсотии срещу Русия целят същото. Косово цели същото, то е безспорен антиевропейски проект, чрез който Европа се принуждава да хвърля пари в поредната бандитска псевдодържава, създадена от USrael, което задържа падането на долара по отношение на еврото. затова преди проведоха чрез НАТО интервенцията срещу Югославия, на това се дължаха инспираните вълнения на мургавите "французи" в Париж и другаде във Франция. Проследете по време тези събтия и ще се уверите, че след тях веднага доларът се е покачвал. Но за кратко, защото икономическата криза в САЩ е системна, много тежка, много подобна на Великата криза от 30-те на ХХ век. Войните и различните други интервенции (психологическа, информационна и др.) на САЩ само задържат за известно време сгромолясването, но не могат да спрат обективните кризисни процеси. Няма обаче други ходове, не могат да ги измислят нито ционистите, нито представителите на естествените елити на тази подконтролна на цукерманите държава.
Остава световната война, доколкото тя зависи от сатанинската секта, ще опитат.
20 Март 2008 12:34
...Генералът сподели, че официалните сводки от Пентагона в навечерието на войната са били в дух "вие само минете границата, пък те там ще ви посрещнат с цветя"...
Фори, този генерал просто се е пошегувал с теб.
20 Март 2008 12:59
Хайде на 5-тата годишнина да дадем думата и на някои от преките участници в тази касапница:

1. Ветерани от войните в Ирак и Афганистан разказват за преживения ужас и за реалностите на "бойното поле":

Част 1-ва от понеделник
Част 2-ра от вторник
Част 3-та от сряда

2. Последната публикация на независимия ("неприкрепен" към никоя войскова част) журналист Nir Rosen - The Myth of the Surge
още негови статии за Близкия Изток (информацията за тях събира "на терен"можете да прочетете в блога му: http://www.nirrosen.com/blog/

Редактирано от - RestorantPriRene на 20/3/2008 г/ 16:28:20

20 Март 2008 15:36
Членството в ОПЕК си има цена. И големите автомобили също.
21 Март 2008 00:15
Много ми харесва как пишете, господин Караджов, и особено много ми харесват препратките към другите виртуални места, които давате.
Едно наистина свежо перо, което освежава читателите на СЕГА с пръските от капчиците от океана.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД