:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,698
Активни 653
Страници 27,263
За един ден 1,302,066

Сърбия върви към най-ожесточените си избори

Независимостта на Косово и отношенията с Брюксел бяха причина и за трудното съставяне, и за краткия живот на коалиционното правителство на Кощуница
Снимка: Фонет
Президентът Борис Тадич подписа указа за предсрочните парламентарни избори в Сърбия на 11 май
Не минаха и три недели от най-злочестата в новата история на сърбите дата 17 февруари, деня, в който Прищина обяви едностранно независимост, и коалиционното правителство в Белград се срина. На 8 март премиерът Воислав Кощуница официално обяви, че подава оставка и връща мандата на народа. Лидерът на Демократическата партия на Сърбия (ДПС) мотивира своето решение с факта, че сериозните противоречия в оглавявания от него кабинет не дават възможност да се вземат решения по проблеми, които са от жизнена важност за териториалната цялост и бъдещето на сръбската държава. Правителството на Кощуница в този си вид просъществува едва 10 месеца. То бе сформирано на 15 май 2007 г., цели 120 дни след произведените през зимата на миналата година парламентарни избори, защото преговорите между основните политически партии вървяха изключително трудно. С цената на много компромиси и нерви бе постигнато крехко съгласие по всички спорни проблеми - запазването на Косово в състава на Сърбия, евроинтеграцията, борбата срещу корупцията и организираната престъпност, укрепването на социалната и икономическата политика и тясното сътрудничество на Белград с Трибунала в Хага. Захласнати в типично балкански пазарлъци за ресорното разпределение на постовете, партийните лидери успяха да сглобят кабинет, в който Демократическата партия (ДП) бе представена от 13, ДПС и "Нова Сърбия"(НС) от 8, а "Г 17 плюс" от 4-ма министри.

Коалиционната формация бе обявена за легитимна от Скупщината буквално минути преди да изтече предвиденият от закона срок на процедурата по утвърждаването й от депутатите на инфарктно среднощно заседание. Но както показа практиката,



противоречията се оказаха по-силни от постигнатите споразумения



Отначало тревожните сигнали, че има различия в управляващата коалиция, включваща ДП на Борис Тадич, ДПС на Воислав Кощуница, НС на Велимир Илич и "Г 17 плюс" на Младжан Динкич, бяха публична тайна. Кризата в отношенията между политическите партньори стана очевидна преди и по време на двата тура от предизборната кампания за президентските избори в западната ни съседка. Градусът на напрежението нарасна рязко след балотажа на 3 февруари, когато демократът Тадич спечели за втори път правото да бъде държавен глава на Сърбия.

Резултатите от народния вот разлютиха националиста Кощуница, който не можа да се примири с победата на политическия си противник. Това обаче е по-малката злина. Сръбският премиер се запъна и категорично отказа да подписва договора за стабилизиране и асоцииране с ЕС. А чашата на търпението му преля окончателно и безвъзвратно, след като от Брюксел обявиха, че признават едностранно обявената независимост на Косово, изпращат в областта своята административно-полицейска мисия EULEX и "генерал-губернатор" в лицето на холандския дипломат Питър Фейт.

С демонстративно подадената оставка лидерът на Демократическата партия на Сърбия храни надежди, че на предстоящите парламентарни избори в бъдещото правителство ще настъпи преразпределение на силите. Кощуница е убеден, че националистите и радикалите ще нанесат съкрушителен удар на поддръжниците на прозападния Тадич. Инициативата на премиера в оставка за извънреден парламентарен вот, на който сърбите ан блок ще гласуват за местни и областни органи на властта, бе приета със сдържан ентусиазъм от лидерите на основните политически партии в страната. Единствено от Сръбската радикална партия (СРП) на Томислав Николич не скриха задоволството си от този акт.

Периодът преди изборите, за които президентът обяви, че ще се проведат на 11 май, несъмнено ще премине



под знака на антагонизма между двете основни фигури



в сръбското политическо пространство Кощуница и Тадич. За първия сътрудничеството с държавите от ЕС, признали независимо Косово, е равносилно на национално предателство. Съмишлениците на Тадич дипломатично предпочитат да не свързват проблема с независимостта на Косово и перспективите за европейска интеграция на Сърбия.

Политическите формации, предвождани от ДП, които след предсрочните парламентарни избори биха съставили правителството, разработват нова стратегия, която да им осигури успех на предстоящия вот. Лидерите им се обединиха около постановката, че демократичният блок без ДПС на Кощуница ще спечели повече гласове, ако приобщи Санджачката демократическа партия (СДП) на Расим Ляич и малцинствата. Очакванията са към тях да се присъединят с гласовете си членовете и симпатизантите от Либералдемократическата партия (ЛДП) и Лигата на социалдемократите на Войводина (ЛСДВ). Съществуват реални предпоставки и Сръбското движение за обновление (СДО) на бившия външен министър Вук Драшкович да подкрепи блока на Тадич. Има теоретична възможност демократите да "дръпнат" и част от избирателите на лидера на НС Велимир Илич, който сега е в коалиция с Воислав Кощуница.

Прогнозите, че предстои една от най-горещите,



скъпи, злостни и безмилостни кампании,



в която ще се играе твърдо и безкомпромисно, може би са верни. Те обаче са валидни само за да докажат старата максима на Овидий, че "Еxitus acta probat*".

Режисурата на драмата, чиято премиера се подготвя за сръбската политическа сцена, и без намесата на Емир Кустурица ще грабне вниманието на избирателите и наблюдателите. Нещата обаче са елементарни, защото обединително звено между уж непримиримите политически противници е Косово. И едните, и другите считат, че обявената независимост на сръбската област, в която албанците са мнозинство, е неприемлива. Белград се заканва да воюва срещу този акт последователно и упорито. С всички дипломатически и правни средства, без да използва икономически или военен натиск. Но за да се увенчае с успех това начинание, на избирателите - дори и на най-твърдоглавите - е ясно като бял ден, че Сърбия трябва да стане пълноправен член на ЕС.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

"Еxitus acta probat*"(лат.) - Резултатите оправдават делата (Овидий)
Снимка: Ройтерс
Премиерът Воислав Кощуница обяви на 8 март, че подава оставка. Основният политически сблъсък ще е между него и партията на прозападно настроения Тадич.
17
2517
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
20 Март 2008 01:28
И други европейски държави, къде по-значителни от шумадийската, са се разпадали поради отказ да приемат реалността.

И ни веднъж не е падал тавана на лятното кино.


20 Март 2008 02:32
Сърбите ще си извоюват за каквото се борят!
20 Март 2008 03:03
Да се съберат всинца под една круша
20 Март 2008 03:23
Чичо Фичо, Съвършенно си прав Фичо, както вървят събитията разпадането на САЩ е много възможно, просто защото отказва да приеме една реалност, една абсолютна истина, че това е държава във ФАЛИТ. Доказателства колкото искаш.
20 Март 2008 04:46
За какво се борят сърбите, Котка? Със сигурност е като у нас - обикновения жител на Белград - за едно, министър-председателят му - за друго. На бас, че хората просто искат да живеят спокойно. Да ставаш и да лягаш с мисълта, че си предопределен да решиш световните проблеми - айде да го оставим за мъжете до 160 см.
20 Март 2008 05:00
Иванов,
Той и Никита Сергеич щеше да погребва Америка
20 Март 2008 08:36
Никита Сергеич не беше евреин.
20 Март 2008 09:01
Брате сърбе, не вярвай на Рим, лихварин е той!
20 Март 2008 09:46
Чичо Фичо
Иванов
20 Март 2008 09:57
Сръбските политици пак постъпват правилно, за разлика от нашите.
А на фичката ако не вярва - да се поинтересува коя е държавата с най-голам външен дълг и ще види какъв живот на заем живее неговата родина.
20 Март 2008 10:07
Ако Сърбия изпълни глупавите си закани и прекъсне дипломатически отношения с страните които признават Косово то тя ще се разпадне!.
Най вероятно ще и дръпнат и малко бой.
Ще има Поделба на Сърбия.Временна разбира се.С сухопътни воиски от Унгария, Хърватия...
България ще окупира някоя част(Няма да са само Западните Покрайнини)
20 Март 2008 10:35
Сърбите ще си извоюват за каквото се борят!
20 Март 2008 12:58
Ще си извоюват някое крушово дърво с по-голяма сянка :-))))
20 Март 2008 13:17
Чичо Фичо , я виж демографската статистика на щатите .
Латиносите скоро ще станат пълно мнозинство и е само въпрос на
време бумеранга да се върне !!! Нъл знайш -квот повикало такова се обадило !!! Афро-латино щати !!!
Пък сърбите ги е имало и пак ще бъдат щото са пичове и знаят какво искат.
Правили били антибългарски изцепки в миналото - да ама ЛИЧНО и В СВОЙ ИНТЕРЕСса ги правили а не като марионетки на външни интереси. Кво им е пречило на нашите политици преди и те да правят антисръбски изцепки - пак, както и сега дупедавството , простотията и безхаберието за това що е България и какви са и интересите .Историята и сега се повтаря .Стой и гледай
20 Март 2008 15:22
Федя, жалко за невежеството, Сърбия не се разпада, Сърбия понася ударите на Щатите, защото се оказа вярна на православието и на закона. Ние се разпадаме, защото сме тъпи, подли и продажни. Не можем да се ориентираме никога в политиката и се хващаме като удавници за та-ците на силния. Да ама силата, както и щастието сменат обекта и ние сме винаги в позицията на битата карта. Както вървят нещата, отиваме на политическото бунище, презрени от всички.
20 Март 2008 15:27
И още, докато Щатите ни натискат неистово да си унищожаваме армията, същите правят постъпки да въоръжат Косово. Турция държи повече от 300000 армия на нашата граница, ние се разхождаме весело и безгрижно като мишка пред змийска уста.
20 Март 2008 17:27
Иванов
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД