Баба Алиме гордо позира на фона на Догановия дворец. "Като го видя, ми олеква и все едно съм излекувана", казва тя. |
Всяка сутрин баба Юркие тътри количка с празни пластмасови бутилки до мегдана на селото. Пълни ги от чешмата и после бавно ги дърпа обратно към старата си къща. Количката се опъва, тежка е. На баба Юркие и животът й е тежък, та е свикнала. Едното й дете починало съвсем младо от рак. Синът й е във Варна, а дъщерята - в Турция. Останали са си сами с дядото и няколкото кравички и овчици. Млякото от тях продават, но парите стигат колкото да се купи храна на животните. Пенсията е малка, едва стотина лева. Та по тази причина, от икономии, баба Юркие пълни бутилките с безплатна вода, за да пои добитъка.
Друга една баба - Алиме, разхожда бастуна си наблизо. Тя пък има счупен крак, но няма пари да отиде в болница да го излекува. Местните лекари са го наместили някак си и й казали да не се залежава, за да не вземе да окуцее съвсем. Двете старици може и да нямат пари,
джобовете им да са празни, но пък очи пълни
Къщите им се намират до едно истинско съкровище - цяла чудесия. Сред калища и гьолове, в съседството на изоставени и порутени бараки, покрай свободно разхождащи се магарета и всякакъв друг селски инвентар са хвърлени няколко милиона лева. Ей така на земята са излети купища пари, с които иначе 150-те жители на Дръндар биха живели охолно и предоволно. Колко точно милиона лежат на това място - никой не знае, а и не смее да пита. Пък и парите не са просто оставени. Насред селото за няма и две години върху цели 14 дка е изникнал истински дворец - точно както Пушкин го е описал в приказката за цар Салтан. Високи медни кули с накацали по тях златни петлета, яркосини керемиди, разкошна фасада, вълшебни прозорци. Около него се е ширнал огромен двор със ситно подрязана трева. А вътре са пръснати кукли на всякакви приказни герои. "Кракът много ме боли, ама сутрин като се събудя, като изляза отпред и като видя това хубаво нещо, и ми става драго. Олеква ми и все едно съм излекувана", обяснява баба Алиме.
Освен че е на най-централно място в селото, личен е и инвеститорът на това велико съоръжение. Сам лидерът на ДПС Ахмед Доган го е поръчал, платил и одобрил. "Той поиска да купи общинската земя. Беше организиран търг и го спечели. Бързо го построиха", радва се кметицата Зюмбюл Али. Доган обещал, че това ще е детска градина. И то много специална, защото не само ще изпълнява европейските изисквания за полагаща се територия на подрастващите, но и ще ги преизпълнява поне стотина пъти. В Дръндар и околните селца, където на година се раждат по пет-шест деца, всяко новоприето в двореца-градина ще се чувства царски. Там има не само достатъчно място за игра, а
всяко дете ще разполага с по един цял етаж
Но тъй като вождът на ДПС от много време не се е появявал в селото, а и никой нищо не им казва, дръндарци все повече се съмняват дали тук наистина ще има детска градина. Един друг хората се лъжат, че това ще е я сарай за отбрани активисти на движението, я училище за мюсюлмани. Дори и у кметицата Али се прокрадват съмнения за истинското предназначение на постройката: "Първоначално, когато Доган кандидатства за мястото, каза, че ще е детска градина за две групи. Но аз не съм говорила с него отдавна. Това си е частна собственост. Предполагам, че ще е градина". Според първоначалния план сградата трябва да има собствено локално парно, кухненски блокове, огромни помещения за игра, обучение и за детска спалня. Оформена е и стая за свиждане, защото градината би трябвало да е седмична. Засега обаче дворецът пустее и дори в двора не припарва жива душа. В това село хората са или пенсионери, или безработни, но вкупом бедни и всички много се надяват чудесията час по-скоро да заработи, независимо за какво ще се ползва, за да се отворят работни места.
Дръндар е малко китно селце в Североизточна България на 30 километра от Варна. Името му идва от стара турска дума, с която са наричали майсторите, производители на вълна и памук. Думата трябва да е толкова стара, че в селото, където иначе живеят само турци, никой не може да я преведе. Животът тук се точи бавно. Хората нямат друг поминък, освен да гледат животни и реколта. Безработните чакат на опашка да ги включат в програмите на социалното министерство за трудова заетост. И тук
казанът за варене на ракия е по-посещаван от местния храм,
в случая джамия, която дори си няма ходжа. На пръв поглед - място като много други в цялата страна. Причината за този интерес у лидера на ДПС точно към това село обаче е много сантиментална. Макар и роден в близкото Пчеларово, Доган прекарва почти цялото си детство в Дръндар, където се местят родителите му. Къщата им си стои там и до днес, а от двора й се е отворил чуден изглед към бляскавия дворец. Зетят на Доган пък държи ключовете за някои от важните обществени сгради.
Но дори и това не е всичко. Дръндар се оказва люпилня на не един и даже на не двама апостоли от ДПС. Оттук е заместникът на партията Касим Дал, чиято сестра Зюмбюл пък е местен стожер на движението и вече управлява селото пети пореден мандат. "Тя е много окумуш и ачигьоз", хвали я баба Юркие и всъщност обяснява защо на всички избори кметицата печели все по 80-90% от гласовете. Зюмбюл Али действително е изключително интелигентна и оправна жена и говори български по-добре от мнозина българи. Тя обаче се е примирила, че ДПС никога няма да я прати депутат в София. "Много ще станем", отвръща скромно с приведена глава сестрата на Касим Дал, когато я попитат защо не се е кандидатирала досега за парламента.
В Дръндар е роден и друг, макар и не толкова известен, но не по-малко важен активист - Рушен Риза. Освен в комисията "Кушлев" той доскоро се изявяваше и на финансовия фронт на ДПС като съуправител на "Либерална инициатива", едната от фондациите, чрез които движението усвоява пари от неправителствения сектор.
Именно в Дръндар са положени и основите на правата и свободите на турците в България. Веднага след като излиза от затвора в Пазарджик, Ахмед Доган събира на 24 декември 1989 г. в селото всички по-изявени политически затворници от турски произход. На сбирката е решено да се основе ДПС като независима и самостоятелна политическа организация, което е осъществено месец по-късно във Варна. Така Дръндар е неотменна част от живота на ДПС вече години наред, а Доган често го вмъква във важните напътствия и завети към избирателите: "Моделът на моя живот е модел на развитието на ДПС -
от дръндарските реалности през варненските потайности
Един политик трябва да има визия за бъдещето и затова започнах да променям фасона на Дръндар. Европа поставя много високи изисквания - да бъдем отворени, с изправени глави, а не с нашето дръндарско мислене. То няма да ни доведе до Брюксел. Трябват ни по-големи амбиции на щенията".
От този ред на мисли става ясно защо Доган не се е ограничил само с един дворец в подлежащия на поправяне фасон на Дръндар. Миналата година селото се сдоби и с чисто нова джамия на мястото на порутената стара, строена през далечната предосвобожденска 1870 г. Официално средствата за градежа - 212 210 лева, са осигурени от правителствената комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи със съдействието на областния управител на Варна и дирекция "Гражданска защита", а плочките за двора и обзавеждането - от турски бизнесмени. Неофициално всички знаят, че и това е дар от Доган, чието име хората тук изговарят с едно особено изражение на лицата, сякаш споменават божество. Пътуващите виждат минарето на новата джамия далеч-далеч преди на хоризонта да се покажат първите къщурки. Липсата на ходжа въобще не се е усетила като проблем, тъй като, макар и изцяло турско, мераклиите да ходят на молитва в това село не са чак толкова много.
Покрай откриването на джамията е асфалтиран и основният път, водещ до селото. Дръндар е част от бедната община Суворово, чиито шосета са нанизани от дупки и порутен асфалт. Но на 5 километра преди и след Дръндар асфалтът е по всички европейски изисквания.
В общинския център от десетилетия така и не могат да намерят пари за изграждането на пречиствателна станция. 150-те селяни от Дръндар обаче имат. Построили им я миналата година. Всички знаят с чия благословия. Иначе официално парите са отпуснати от общината. Но и това не е всичко. Пак миналата година селото се е сдобило и с канализация. Засега включването в нея е безплатно. От общината обяснили тази екстра с липсата на точни изчисления колко да е таксата.
Местните вярват, че Доган непременно ще им я опрости.
Пълната промяна във фасона на Дръндар, набелязана в речите на Доган, обаче се очаква да се случи някъде към края на тази година. Тогава ще започне изграждането на нещо наистина невиждано и нечувано по селските хоризонти на България - истински екзотичен парк с бахчисарайски фонтан и летен театър. Колко точно ще струва тази пищност, отсега не се знае, но от архитектурния й план се вижда, че едва ли ще отстъпва по цена на близкия дворец. Замисълът е паркът да започва от джамията и да прекосява цялото село, като другият му край опре в двореца. 12-те хиляди квадратни метра площ ще се изпълнят с "алейна мрежа, богато озеленяване, фонтан, открита естрада и кафе. Идеята на екипа е да се съчетаят традициите на местното мюсюлманско население с вижданията за модерен парк". Това е обяснено в описанието на проекта, който архитектите Иван и Златан Атанасови вече са предоставили за одобрение от инвеститора - частна фирма. Но и за тази придобивка е ясно кой е добрият чичко с парите.