:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,678
Активни 403
Страници 9,552
За един ден 1,302,066

Даването на подкуп трябва да остане престъпление

Хора с доста голяма власт лансират смущаващи наказателноправни идеи, които няма да задвижат борбата с корупцията и напълно ще променят смисъла на справедливостта
Управляващите са на път да прокарат наказателноправна екстравагантност, от която ползите (ако изобщо има такива) ще са в пъти по-малко от вредите.

Става дума за идеята за декриминализирането на предлагането, обещаването и даването на подкуп. Или иначе казано, за изваждането от Наказателния кодекс на това престъпление, което се нарича още активен подкуп.

Идеята бе лансирана от депутата от НДСВ Минчо Спасов. Наскоро той стана председател на една от най-важните парламентарни комисии - по вътрешна сигурност и обществен ред. Тази, която е призвана да контролира МВР, специалните служби, ДАНС, да дава задължителни мнения и становища по наказателните закони и изменения в тях, да инициира законодателни промени в нормативните актове по начин, по който примерно борбата с корупцията и организираната престъпност да стане по-ефективна. Под сурдинка той е подкрепян и от други народни представители от управляващото мнозинство.

Засега хубавото е, че предложението е само на фаза идея. По думите на автора й. И дано да си остане само такава.

Защото подобен ход не почива нито на някаква наказателноправна логика или практика, нито на която и да е от международните или европейски конвенции и директиви, още по-малко на някаква справедливост или пък на каквото и да е естествено човешко разбиране.

Аргументите към идеята са, че



"декриминализирането на активния подкуп ще даде кураж на



хората да съдействат за наказването" на подкупни длъжностни лица. На пръв поглед това звучи правдоподобно. Но само на пръв. Това предложение е не само неприемливо, но и ненужно. По няколко причини.

Даването на подкуп е поне толкова лошо нещо, колкото и приемането. И даващият е виновен поне колкото вземащия. Мнозина се научиха да си решават всички проблеми с рушвети. И отгоре на всичко говорят срещу корупцията на най-силен глас.

В крайна сметка възможността за разрешаване на проблем с подкуп ощетява другия честно играещ кандидат при обществена поръчка например, повишава потенциала на организираната престъпност, увеличава смъртността на пътя, обогатява нечестно хора, утвърждава сивата икономика, уронва устоите и демократичните механизми на държавата.

И сега чл. 306 от Наказателния кодекс предвижда хипотеза за наказателна неотговорност на даващия. Няма наказание за онзи, който е бил изнуден от длъжностно лице да предложи, обещае или даде подкуп, при условие че изнудваният незабавно и доброволно е съобщил на властта за деянието. Всеки случай на заловен с белязани пари е точно такъв. И никой от даващите не е подсъдим. Дори архитектът, който издаде двамата подкупни чиновници от пътния фонд, бе награден с кортик от МВР.

Проблемът е, че немалка част от хората предлагат пари, без никой да ги изнудва. Шофьори си носят пари в документите. Защо? За да могат да си пият и карат, да си минават на червено, да управляват колата без книжка?

Е,



няма как тези хора да не отговарят, като дават подкупи



Сигурно и самият Спасов е забравил как неговият лидер - Симеон Сакскобургготски, лансира, докато беше премиер, лозунга "Аз не корумпирам". И че може да е много важно "даден политик или държавен чиновник да има висок морал, но също толкова важно е за всеки гражданин да отказва да толерира корупционните взаимоотношения". Така си е.

Ако хората не дават подкупи, няма да има повсеместна корупция. Щом все се говори за гражданско общество, гражданинът да си поеме отговорностите и вините за несполуките във функционирането му. Нека си представим какво ще стане, ако хората спрат да плащат на митничаря, на катаджията, на полицая, на съдията, прокурора, лекаря, данъчния, учителя, банкера или чиновника, за да свърши по-бързо нещо, което всъщност му е работа. Обществото ще стане по-чисто. Или напротив - ще се разпадне държавата. Ами нищо чудно. Защото корупционната паяжина е оплела всичко. Държавата дори функционира така.

Ако отпадне и ефимерният страх от наказателна отговорност заради даден подкуп, значи го узаконяваме. Преди няколко дни се прокрадна и друга идея - да падне наказанието за провокация към подкуп, когато даването или обещаването е направено от страна на агент под прикритие. В момента в Наказателния кодекс има специален текст, който забранява това под страх от наказателна отговорност за провокатора - при това цели 3 години затвор.

Целта на този текст е да има баланс - да не може чрез провокация да се доказва престъпление. Това е защита от полицейски произвол.

Защото въпреки огромните налични правомощия на властта - агенти, подслушване, многохилядни служби, белязани пари, анонимни свидетели, милиони левове бюджет, фактически осъдените се броят на пръстите на ръцете. А само ефективни присъди могат да върнат вярата на хората, че в борбата с корупцията има смисъл.

Но с екстравагантни идеи и безсмислени дебати определено ще си останем прогнила от подкупи държава, с изкривени представи за справедливост.
13
2191
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
25 Март 2008 01:03
Не само, че даването на подкуп трябва да се декриминализира, не само също така и провокацията към подкуп, но трябва да се създадат и специални звена, които да провокират към подкуп, да документират и при отзив да арестуват и предават на съд по бързата процедура всеки общински или държавен служител - от катаджията до министъра, подал се на провокацията.
-
И аргументите в статията не издържат, защото не става въпрос за морал, поучения и пожелания, а за функциониране на държавата и отговорност на законодателя за това функциониране.
-
Когато един пиян шофьор предложи подкуп за да се измъкне, то това е негов личен акт. Когато обаче катаджията приеме подкупа, това е действие на държавен орган, който руши държавността. Същото и за търговете и т.н.
25 Март 2008 02:54
Докато и двете страни в подкупването са еднакво виновни, те взаимно се пазят.
Сегашният закон имаше за цел да насърчава корупцията, предвид трансформацията на собствеността и възможността за облагодетелстване на участниците в нея.
Единият от участниците в подкупването трябва да бъде обявен за по-виновен от другия и естествено, това трябва да бъде подкупеният.
Той трябва да бъде обявен за корумпираният.
Даването на подкуп трябва да се декриминализира, за да се разбие взаимната обвързаност между подкупващия и подкупения, която сега е осигурена "законно" чрез солидарната отговорност и страх от наказание.
По този начин даващият подкуп ще бъде насърчен да издаде приемащия подкупа, за да му отмъсти, ако счита, че е бил изнуден.
Приемащият подкуп трябва да живее под страх, че всеки момент може да бъде издаден, без последствия за подкупилия го.

Тезите на автора са не само обсолютно несъстоятелни и наивни, както изглежда на пръв поглед.
Те най-арогантно защитават сегашното състояние на безогледна корупция.

Редактирано от - neminona на 25/3/2008 г/ 02:59:28

25 Март 2008 03:43
Напълно съм съгласен! Щото сегашното положение е удобно за властимеющите да получават подкуп. Катаджията казва на нарушител: - Какво ще правим сега? - Нарушителя отговаря: - Абе аз знам какво да направим, ама ти ще кажеш, че те подкупвам?!? - А няма бе, колега, няма!
Като се замисля кое е по добре да дадеш 20 лева на проверяващият, който е на 500 лева заплата или да наливаш в бюджетният излишък и ненаситните мафиотски гърла на червено-турската мафия!
25 Март 2008 06:27
Сакън! Сега не могат да намерят гласоподаватели, ако ликвидирате подкупите, няма да можете да намерите политици! Махнете подкупите, махнете бордовете, махнете това там, как му викаха - а, конфликта на интереси, и кво? Ами те за кво да одат в политиката, бре?
......................................... ............
Абе много са ми интересни тия евфемизми в политиката: "усвояване", "конфликт на интереси", "корупция".... Се едно на доброто старо яко йейбане да му викаш "взаимна симпатия"!
25 Март 2008 06:30
Даряването на подкуп трябва да става без съмнение
25 Март 2008 06:40
Правилно, Чарли!
Всички политици са подкупни, ама нашите - в пъти повече. И добре, че е така, че иначе - как ще си ги познаваме?
25 Март 2008 07:50
Глупости, Глупости!
НЕДАВАНЕТО НА ПОДКУП ТРЯБВА ДА СТАНЕ ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!
25 Март 2008 08:45
Ами да - неучтиво е някак. Хем нещо искаш, хем нищо не носиш! То да не е луд човека, та за тоя, що дуа, да се аби?
25 Март 2008 09:53
идеята за изкарване на корупцията от НК е по-голямо малоумие трудно може да се измисли! Аз съм за китайски закони и публични екзекуции за назидание, НО СЛЕД МНОГО ВНИМАТЕЛНО ПРЕЦИЗИРАНЕ НА ПОНЯТИЯТА. Трябва да се направи разлика между приемащ и искащ подкуп. освен това трябва да се прави разлика между взимащ подкуп, за да си изпълни задълженията и такъв, който взима подкуп за да заобиколи и наруши закона. едно е когато лекар взима пари за да си изпълни задълженията, а съвсем друго когато чиновник ще изнесе сведения по търг с тайно наддаване. да не говорим че има вариант при който идва великото бизнесменче с предложение "на което не можеш да откажеш" т.е. смисъла е или ти ще вземеш 1000 или ок аз ще се набутам с 2-3000 за шефа ти, но теб ще те изхвърлят или "мисли за децата си" примерно демек комбинация и избор бонус или заплаха. аз мисля че всъщност [/size=2]най-виновен е активно предлагащия, а между предлагащ и даващ има разлика като понятия, както и между искащ и получаващ. [/size=2]нещата трябва да се прецизират. а това за провокаторите не случайно е забранено, е хайде представете си провокатор който смело заплашва и подава сигнали че има връзки 2-3 нива над теб. тва е смях тип американските реалити предавания по реалити тв, където псевдопроститутки вкарват в престъпление невинни клиенти - пълно безумие.

Редактирано от - bot на 25/3/2008 г/ 12:59:49

25 Март 2008 10:45
Не сте прави дами и господа. Трябва да се направи обратното. Ето аз например никога не си искам подкуп. Но ако ми дават винаги го вземам. Върша си работата еднакво и с подкуп и без подкуп. Обаче съм забелязал, че подкуп не мога да отказвам. Опитвал съм, но не мога да се преборя със себе си. Може да съм със слаб характер, но може и това да не мога да отказвам подкуп, да е някакво непроучено общочовешко качество. А ако е така, смятам, че не е редно да бъда наказван, ако ме хванат, за това, че притежавам качество, което притежават всички останали.
25 Март 2008 11:20
Е те това е! Наглост след наглост. Така се отвързват ръцете на източника на корупция. УЗАКОНЯВА СЕ ПРАВОТО НА ТОЗИ КОЙТО ДЪРЖИ ДЕБЕЛАТА ПАЧКА ДА ПОСТИГА БЕЗНАКАЗАНО ЦЕЛИТЕ СИ. Този който подкупва е също активна страна и носи същата отговорност като този, който иска.
Ебати правото, абати държавата, ебати наглостта. И народът дреме вместо да почерннее пред Народното събрание след всяка такава наглост.
25 Март 2008 12:05
Авторът не е в час. В САЩ това е направено отдавна. Съпротивата у нас изтъкваше аргумента, че ако се прави проверка за лоялност, то това би било провокация към престъпление, което на свой ред се наказва. Не ги съдят с белязаните пари именно заради тази практика. Всеки адвокат изтъква, че заловеният му клиент е бил провокиран. Има разлика между предлагащия подкуп и принудения да даде, (не изнудения) за да може все пак да си свърши работата. Такава е тъпата държава. Много по-добре би било чиновникът да няма сигурност, че този който му дава подкуп ще си мълчи, под страх от наказателна отговорност. Нека треперят. А какво да кажем за платената поръчкова журналистика?!
26 Март 2008 00:19
естествено е това човешко разбиране както е написано в статията
но все пак човеците си решават дали да съдят некой за такива дреболии
.......................
но на никой нема да му се размине правилната присъда
дааааааааа
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД