:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,423
Активни 677
Страници 7,297
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Туморчета по демокрацията

Ще започна с това, че съм убеден привърженик на устройството, което позволява официално наличие на опозиция, право на публично разпространявани несъгласия с властта, свободна пазарна инициатива, изборност и т.н. Някои го наричат демокрация; тогава намирам демокрацията за по-приемливо политическо състояние от всеки, дори от най-просветения абсолютизъм, тоталитаризъм, автокрация, джамахирия и какво ли не. При все кусурите й (купуване на гласове, честа диктатура на паницата над добрия вкус, понякога власт на тълпата над здравия разум) тя няма достатъчно хуманна и жизнеспособна алтернатива.

Струва ми се обаче, че демокрацията по нещо прилича на фирма - ако не се полагат ежедневни усилия за нейната поддръжка и най-вече развитие, тя е склонна да рудиментира и завяхва...

Никоя демокрация - нито нашата, нито американската - не е застрахована от такива обрати.

Демокрацията е да се вслушваш в мнението на тези милиони, които са те избрали. Има изобретени средства за това - допитвания, социологически проучвания, референдуми.

И ако преобладаващата част от народа ти е примерно за встъпване в Европейския съюз и НАТО, то следва да си послушаш народа, както и стана. Ако обаче народът ти е против нещо, следва да се съобразиш и с това. Което не стана.

За признаването на Косово ми е думата, както вероятно сте се досетили. По този въпрос



властимащите не сметнаха за нужно да попитат властдаващите



И ще ви кажа защо - защото правителството знае отговора и не ще този отговор да се чуе. Никой не би изръкопляскал на правителството за такова нещо от страна на тези, които уж водят демокрацията, сиреч - допитването до народа. И които командват правителството ни от хиляди километри.

Аз не пиша текста, за да се жаля от собственото правителство. То се държи както очакват от него, може би само мъъънинко по-чевръсто и по-послушно, отколкото допуска достойнството, но ние тук имаме такива навици от отдавна.

Бедата е, че правителството следва модели, които ми нарушават вярата в демокрацията.

От известно време ме глождят такива съмнения и ще ви ги споделя. Малко нещо даже се съмнявах в себе си, не вярвах на очите си, склонен бях дори да давам ухо на такива, които ми викат: абе ти мразиш САЩ, а обичаш примерно Сърбия или Китай, или Русия, или Шри Ланка, затова така говориш...

Длъжен съм да кажа, че не мразя и не обичам такива сложни административни бункери като съвременните държави; не ми пука особено за никоя от тях, стига да не заплашва физическото ми и морално равновесие. Обичам истински някои близки хора, шопска салата с питие, да ходя за риба с приятели - ей такива неща.

А Америка съм уважавал - заради свободите, заради Линкълн и Седящия Бик, заради Декларацията...

Но САЩ, нашият флагман и ориентир в дългия поход към демокрацията и хуманизма, нещо дават крен. Тази страна твори кризи, плоди язви и сее мизерия там, където уж се е впуснала да инжектира антибиотика на демокрацията. Тя отива да налага мир, където няма война, да открива супероръжие, където то липсва, и да предизвиква хуманитарна катастрофа там, където уж нахлува, за да я предотврати. Вследствие на тези кризи, предизвикани, както твърди Чомски, за да се осигури спокойното висене на американците в луксозните им коли по задръстванията, скача цената на нефта и на всичко, свързано с него.

Няма да се връщам към Виетнам, към Пиночет, към хързулването на просветения Аристид в Хаити, за да настъпи там последвалият терор на хунтата, послушна на ЦРУ... Достатъчно е да си спомним лъжите, че бомбардировките в Югославия почнаха, защото стотици хиляди косовари били изселени. (Ние бяхме близо и знаем, че стана обратното.) Хем всичко това стана по време, когато с подкрепата на Вашингтон Индонезия извършваше нечувани зверства в разбунтувалия се Източен Тимор. Загинаха хиляди хора, желаещи самоопределение - но те бяха "сепаратисти". А косоварите се оказаха патриоти за независимост. Всъщност е така, защото Индонезия на диктатора и разбойника Сухарто дълго време беше "приятел", а Сърбия на Милошевич - враг.

През 2002 г. САЩ подкрепиха преврат срещу най-демократично избрания президент на Венецуела Уго Чавес, но не стана.

Огромната и безсмислена авантюра в Ирак, подсилена и от нас, нали уж трябваше да открие оръжия? Като не ги намериха, както пише Ричард Нортън, администрацията на Буш реши да смени целта - тя била демократизация на страната. Вследствие на тази демократизация уж трябваше да се пита народът на Ирак какво иска. През 2003 г. над 70 процента от всички иракчани искаха войските на САЩ да напуснат Ирак. През 2004-та процентът нарасна до 80. След 2005-а Международният републикански институт започна да се въздържа от публикуване на резултати от допитвания, защото процентът на нежелаещите САЩ в страната си иракчани достигна 90.



Демокрация не беше ли да се вслушваш в мнозинството?



"Утвърждаването на демокрация е най-главната цел на администрацията на Джордж У. Буш" - така пише в статиите за "корените на доктрината "Буш".

Всъщност директорът на Проекта за демокрация и управление на законодателството във фондация "Карнеги" Томас Каротърс признава: "Там, където демокрацията е в съответствие на сигурността и икономическите интереси на САЩ, Съединените щати подкрепят демокрацията. Там, където демокрацията е противопоказна на други важни интереси, тя се омаловажава и дори пренебрегва". Каротърс нарича тези неща "шизофренични". Аз ги смятам за туморчета.

Признаването на Косово може би е "в съответствие с интересите на САЩ". Ние обаче губим от това.

Губи и демокрацията. А то далеч не е само балканска шега.
264
4767
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
264
 Видими 
24 Март 2008 23:56
Ей, Бойко, доживех!
25 Март 2008 00:01
Не богохулствай
Това е една от забравените божии заповеди
Тъй че не дей и ти по отношение на демокрацията
Вери сори
На твоего ума дело
25 Март 2008 00:14
САЩ отдавна нямат нищо общо с ценностите, които прокламират. Освен интереса нищо не интересува върхушката им. Те могат и атомна бомба да хвърлят, ако някой им заплаши печалбата и положението. За автора
25 Март 2008 00:18
Едно малко разяснение
САЩ са резултат от мъдрите мисли на демократите
Докъде са стигнали (щатите) това е друг въпрос
Но коментирането на мъдрите мисли все пак изисква най-малко наличието на мисленето
А това е Божи дар ...не всекиму
та това имах предвид
А не Косово поле, вери сори
То не подлежи на коментар

Редактирано от - Минавам от тук на 25/3/2008 г/ 00:20:02

25 Март 2008 00:26
Че онзи, в Чили, Алиенде ли беше, не беше ли избран демократично? Не го ли свали ЦРУ? Не дойде ли на власт главорезът Пиночет след това, удобен на САЩ? За САЩ отдавна няма значение дали някъде има демокрация, а дали тече нефтът към тях, и дали ги слушат местните олигарси и диктаторчета.
25 Март 2008 00:37
За автора
25 Март 2008 00:40
Добре е че сте наясно с положението. Ако много рипате да не се чудите откъде ви е дошло.
25 Март 2008 00:41
и за статията и за подписването на писмото
25 Март 2008 00:42
Лъжата и двойната мярка трябва постоянно да се припомнят. До втръсване.
Затова - чест и почитания за автора.
По едно от внушенията в публикацията: Чел съм, че мнозинството от населението е за ЕС. Не съм нито чел, нито чувал, че мнозинството е/било за натото. Имало ли е проучвания на общественото мнение?
25 Март 2008 00:44
САЩ се израждат, за съжаление...Дори физически. Дъщеря ми каза, че тук сме имали повече свободи от там, и гъмжало от дебели, по 100 и нагоре кила.
25 Март 2008 00:59
Господин Ламбовски показва рядка начетеност и НЕТИПИЧЕН за нашата преса КУРАЖ. Всичко , което е писал е вярно в най- големи детаили, сравнено с многобройни источници. Той единствено цитира Ноам Чомски, но зад статията му прозират и други источници. Единствената забележка, е че материялът му излиза със закъснение. А че признаването на Косово е подписан смъртен акт за България, това е друг въпрос. Пак и отново печели Анкара , чрез своя троянски кон у нас ДПС. И пак нашите продажни политици ще ни говорят за високата цена , която плащаме за да правим това което ни диктуват и пак и отново и никой не казва докога. Това което дискутира г-н Ламбовски не е и подобие на демокрация, това е колониален режим с пълно и абсолютно НЕЗАЧИТАНЕ на волята на народа с решения които водят до неговото физическо и духовно унищожаване.
Все пак БРАВО и благодарим, защото дървените тикви ще се появят без закъснение.
25 Март 2008 01:16
Подозирам щото господин Ламбовски ще бъде разпарчетосан и избомбен по-зле и от Белград...
25 Март 2008 01:36
И още, по френската телевизия ( RDI) показаха едночасов репортаж на Норман Соломон, третиращ цялата демагогия на американската демокрация от времето на Джонсън до сега, многобройните лъжи и манипулиране и намесата в множество демократични правителства, които не отговарят на интересите на Щатите, милионите убити. За това кой е Норман Соломон идете в Гогъл. По темата се предлага ДВД и кратък клип в Ютуб :
Натиснете тук
25 Март 2008 01:58

Бойко Ламбовски,

Защото както казва Мето
Лъжата и двойната мярка трябва постоянно да се припомнят. До втръсване.

И защото един ден това ще даде резултат.

25 Март 2008 01:58
Браво на автора.Бях се вече отчаял .Мислех , че са изчезнали българските журналисти способни да проявят такава достойна гражданска позиция.
вижте на какъв цитат попаднах в Нета:
"Индивидуалната стратегия на Америка се опира върху три фактора:
1. Липса на крайно решение на който и да е проблем за оправдание на военните действия.
2. Съсредоточаването върху микросилите /Ирак, Северна Корея/ е “единствен път за политическо оставане пред лицето на света, по който може да се устои на два фактора от световната скà ла”. Единият е да се повдигне значението на американската сила, а другият - да се попречи или поне да се отложи осъзнаването на основните сили, които ще делят с Америка управлението на света: Европа, Япония и Русия в по-краткосрочен план и Китай – в по-дългосрочна перспектива.
3. Развитието на новите оръжия налага Америка да бъде “далеч по-напред” в надпреварата във въоръженията и не трябва никога да спира. Тод добавя, че “списъкът и големината на страните под прицел обективно ограничава силата на Америка, тя е способна най-много да противостои на Ирак, Иран, Северна Корея или Куба”. Няма никаква причина за подценяване или за осъждане на появата на американската империя, “която всъщност е в период на разпад едно десетилетие след разпада на съветската империя”.
И така, смятаме, че Америка не е останала голяма нация, каквато беше. Нейният демократичен режим е в криза. Поради това тя се опитва да запази и оправдае своята хегемония и законност, като поставя на прицел страни с малко значение от икономическа и военна гледна точка. Казваме, че световният баланс е в процес на промяна, че светът върви към многополюсност, в който Европа, Русия и Япония са основните фактори. Смятаме, че непрекъснатото развитие на незападните държави и увеличаването на броя на демократичните държави ще съдейства за ерозиране на американската хегемония и че връщането на Америка към състоянието на “една измежду другите велики сили” изглежда необратимо.
Тук се проявява растящата икономическа зависимост на Америка от външния свят. Например, Америка регистрира дефицит в търговския си баланс с всички важни страни в света. Салдото в техническия търговски баланс /стоки на напредналите технологии/ намалява. От 35 милиарда долара през 1990 г. той спадна на 5 милиона долара през 2001 г., за да отбележи дефицит през 2001 г. Забелязва се, че в американската икономика между 1999 и 2000 г. темповете на паричните услуги, застраховките и търговията с терени са два пъти по-бързи от темпа на промишления ръст.
Показателите на брутния национален продукт са раздути заради нарушения, както показа аферата Енрон. В резултат на фалита на тази компания се изпариха над 100 милиарда долара. За отбелязване е, че тази цифра е около 1% от брутния национален продукт на САЩ. Твърди се, че фалшифицирането на сметките на американските компании започва да напомня за игрите с данните за съветския национален продукт навремето. Вижда се, че Америка се променя към пространство, специализирано в консумация и зависимо от външния свят. Тя има значимост за света не със своето производство, а със своето потребление."
25 Март 2008 02:06
"И ако преобладаващата част от народа ти е примерно за встъпване в Европейския съюз и НАТО, то следва да си послушаш народа, както и стана. Ако обаче народът ти е против нещо, следва да се съобразиш и с това."

Преобладаващата част от народа доколкото си спомням не беше за встъпване в Европейския съюз и особено НАТО, я как се деряхме и на тоя форум и Андрей Райчев как тежко "преживяваше събитието НАТО". За ЕС и НАТО беше политическия "елит", имаше "парламентарен консенсус". И тогава се искаше референдум за ЕС, за НАТО, за американските бази.

Същите другари, които тогава бяха против ЕС и НАТО, сега са против признаването на Косово. Пак на амбразурата, пак с нокти и зъби, пак грабайте телата.

По мои впечатления обаче всички разумни хора на форума са или за признаването на Косово, или признават неизбежността на станалото. Те ми изглеждат повече от половината. Но и една четвърт да са, както казва фалщшивата анкета на вестника, пак не е малко - има надежда, иде ново поколение.

И после: ако преобладаващата част от народа ти е примерно за избиране на Хитлер или Волен Сидеров за канцлер, то следва ли пак да си послушаш народа? Конрад Аденауер казвал, че всички най-важни решения за Германия след ВСВ - създаването на ФРГ, реформата на Лудвиг Ерхард, влизането в европейските общности, НАТО и "ремилитаризацията" - били взети против желанието на мнозинството немци.

Защо? Защото немската демокрация не била "органична", саморасла, а внесена отвън, и с доста кютек. Каквато и е нашата сега. Колкото и да е калпав политическия "елит", все пак той разбира логиката на властта, трие лакти със западните си колеги и попива по нещо - манталитет, стил, начин на виждане на някои работи. "Народът" не трие лакти със западняци и няма тази възможност да попива, затова запазва някои отживелици.

Ламбовски никога докле е жив няма да мисли като цивилизован западняк за неща Сребреница и Тузла. За съжаление също никога няма да мисли и като български патриот. Затова е безсмислено да се гхабят килобайти да му се обяснява как се чувстват цивилизованите западняци и българските патриоти.

Как се създава цивилизованата демократическа полития - без която демокрацията е мижи да те лажим - бавно и полека.

За любителите на референдуми - първия референдум трябваше да е за лустрацията. Това беше въпроса на въпросите, по който няма нито парламентарен, нито национален консенсус. Защо да се прави референдум за Косово? Парламентът е достатъчен. Той решава такива въпроси. Дали Бойко, Сульо и Пульо са компетентни за Косово? Дале са непредубедени? Или са слушали СКАТ и чели в. Атака? Хората, които имат бизнес в Косово и Сърбия са изключтелно сдържани. Повечето казват, че признаването е неизбежно. Не очакват големи неприятности. Спедиторските фирми направо си казват, че още от лани пращат почти целия си камионджийски трафик през Румъния, освен тоя за Италия, Хърватско и Словения.



25 Март 2008 02:23
За управляващите САЩ преди и сега, "НЕдемократична" държава е всяка държава, в която преобладаваща част от Икономиката й и природните й богатства и ресурси са ДЪРЖАВНА Собственост- което ПРЕЧИ на частните сащски компании и корпорации/вкл. трланснационални/, управляващи фактически САЩ, да влизат в такива държави и да ПЕЧЕЛЯТ там "свободно", "демократично"! САЩ бомбят такива държави, организират убийства на ръководителите им, провокират, подпомагат или сами извършват преврати в такива държави и/или агресии и войни срещу тях+всякакъв вид ембарго! Списъкът е дълъг, но показателен: Корея, Виетнам, Куба, Никарагуа, Либия, бивша ЮГОСЛАВИЯ, Ирак, Иран, Венецуела днес, Беларус днес и т.н.!
Дълъг е Списъкът и на държавите, в които управляват ДИКТАТОРСКИ режими, в които държави, обаче, Икономиката и природните Ресурси НЕ са изключителна държавна собственост, и в които държави сащските компании и корпорации имат свободен достъп да влизат и да печелят на воля!
Ерго, зад маската на "родители", "акушери" и "защитници" на Демокрацията и Човешките Права, САЩ, всъщност, преследват и реализират ЧАСТНИ икономически интереси на хората от "партията", която винаги "печели" Изборите в САЩ и управлява САЩ- партията на "Големите Пари"! КАЗАХ!
25 Март 2008 02:37
Комунягите са ненадминати с малкият си акъл да измислят толкова лъжефакти и лъжетеории.
С залъгване и деморализиране на простолюдието и от последващият хаос те успяха да придобият тук и там краткотрайна власт.
Последваха кланета, гонения и неописуема мизерия в поробените от комунизъм страни.
Свободният свят на демокрацията и цивилизацията, напротив, никога не е бил толкова благоденстващ и мощен.Америка също!


25 Март 2008 02:50
Автора изглежда прав. Е да ама в реалния ни свят искаме да караме коли, да имаме цветни телевизори и всички останали благини на западната цивилизация. И тука вече идва голямото но. Имаш право да избереш да ходиш пеш на работа и да има народно избрана диктатура в една изостанала страна с диаметрално противоположна ценностна система но с нефтени залежи и т.н в този ред на мисли. Така че войната е между цивилизациите, а тя не може да е красива. Всички искаме да си купуваме евтини стоки от Китай, но не си се иска и тяхната цивилизация да дойде при нас, нали? Да ама откакто съществува човечеството, заедно със стоките, рано или късно пристигат и армиите, естествено за да гарантират нещо си. Ако някой си позволи да критикува системата в много от гореизброените страни го очаква не само глад, ами и бой. Така че уважаеми авторе не всяко нещо което изглежда вярно, е вярно. Ако не бяха САЩ и ЕС сега в бивша Югославия гробищата щяха да са повече. И то по вина на Милишевич и сърбите.
25 Март 2008 02:52
Един интересен сайт The Bush Dynasty
"Honestly, I think we should just trust our president in every decision that he makes and we should just support that."
- Britney Spears" Натиснете тук
25 Март 2008 04:11
Възхитителен, безупречен Ламбовски днес!

Както отбелязаха вече другарите - доживяхме, Боже, доживяхме! И откъде, наистина, се е събрал всичкият този кураж! Перфектен, неповторим!

Досежно демокрацията Бойко има да извърви само още няколко крачки за да стъпи на истинските, класово-партийни позиции. Прав е Ламбовски да харесва демокрацията, и трижди е прав да не харесва точно онази демокрация. Тук, обаче, вместо да се разсейва с дребнобуржоазни отживелици като шопската салата и ракийката, др. Ламбовски е трябвало възпее предимствата на народната демокрация, като форма на диктатурата на пролетариата. Оттам нататък вече е фасулска работа!

25 Март 2008 04:23
Еее, аз се надявах на по-як кьотек - я вижте Ламбовски как пише двуплюснеправилно! Я бой по дудушката му кратуна! Сал с по постинг-два не става, трябва усилно писанье и дуднене, за да се изобличи сърбомана и комуняката!

Редактирано от - Iezuit на 25/3/2008 г/ 05:23:21

25 Март 2008 04:44
Та, вървим си ние с жената из едно малко градче, и по едно време гледам - точно в центъра стои един с размерите и формата на тия, еднообемните коли, ванове ли, как им викаха. Бутвам жената с ръка: "Мутра!" Малко по-нататък още един, и малко по-нататък - още един. "Тука пълно с мутри, бе!" - казвам. "Ти пък откъде ги разбра, че са мутри?" - пита жена ми. "Ами виж им габаритите!" Тя ме изглежда отгоре до долу, и заявява: "Ами значи ти си най-голямата мутра!" "Глупости!" - казвам. "Мене никой няма да ме помисли за мутра!" "Откъде знаеш?" "Ами питай хората!" И решаваме да питаме хората. Нещо на майтап ни беше избило и двамата - вървим си, смеем си се, и си измисляме дивотии. Та вървим още малко и гледаме един строеж. Със стоварено до него арматурно желязо. Ама много желязо. До желязото стоят двама египтяни и го разглеждат. Трябва им значи. "Ей!" - изревавам аз с цяло гърло. "Я елате тука, бе!" - и те пристигат. По уплашени хора не бях виждал. Хващам единия за врата и питам: "Я кажи сега бе, аз мутра ли съм, или не съм мутра?" Той, горкия, само дето не се попика от страх. "Квото искаш, бате, туй ще ти кажем! Квото искаш, бате, туй ще ти кажем!" - и тъй няколко пъти. Повтаря като развален грамофон. А жена ми се е скрила зад гърба ми и си учмира от смях. Тя е по-дребничка, събира се там, зад гърба ми, де.
Та - скептичен съм и относно питането, и относно отговарянето. Както питаш, тъй ще ти отговорят. Пък и до компетентност опира. И до акъл. А акълът и глупостта, както правилно съм отбелязвал на най-различни отгворни места, обикновено са в съотношение едно към много. Понякога - особено много.
25 Март 2008 04:49
За отличниците в ориентирането, демокрацията е peace of cake.
Преди: Всяка крива, успоредна на Априлската бе права.
Сега: Всяка крива, успоредна на Американската е права.
Аре, бегом към хоризонта!
25 Март 2008 04:58
Артисте, да не би нещо за конформизъм да намекваш? Щото аз при Ламбовски специално нито комунящина, нито сърбомания бих търсил. Тука Йезуитина не е прав. Пък и не вярвам ТИР да има човека. То господ не ги раздава току-така тия ТИР-ове. Някои си имат, а други - не.
25 Март 2008 05:19
Дърти, аз пак само насъсквам всичкото Правомислещи дудукогормители. Усещам как ги сърбят ръчичките да нацепят Ламбовски, че не мисли и пише правилно, и ги подкокоросвам...
25 Март 2008 05:22
Шшшшт! Това е ясно - ние, магаретата, през девет рида, нали знаеш, ама що се издаваш? Ша са усетят, и после - кво? Никакъв кеф!
25 Март 2008 05:24
А това, дето ги сърби, не са ръчичките...
25 Март 2008 05:25
Абе те че се усещат - усещат се, ама пак няма да могат да се сдържат. Враг е Ламбовски, ей! Не е шега работа! Та пак ще се изокат.
25 Март 2008 05:30
OLO,
/:/ "...др. Ламбовски е трябвало възпее предимствата на народната демокрация, като форма на диктатурата на пролетариата. Оттам нататък вече е фасулска работа!"
......................................... ......................................... ...............................
Теоретичните ти познания куцат!
"ДИКТАТУРАТА"/на Пролетариата/ НЕ е "форма" на Народната Демокрация, а е необходим и НЕизбежен Етап при ВСЯКА революционна СМЯНА на обществения Строй/ сиреч, при смяна на Формата на Собственост върху Средствата за Производство и/или на формата на държавното Управление и Устройство/!
Диктатури, като необходим и НЕизбежен Етап, е имало при всякка смяна на Обществения строй- при смяната на първобитнообщинният с робовладелски, при смвяната на робовладелския с феодален, при смяната на феодалния с капиталистически/буржоазно-"ДЕМОКРАТИЧЕН"/, така и при смяната на капиталистическия със социалистически/комунистически, "пролетарски"/!


Редактирано от - paragraph39 на 25/3/2008 г/ 05:33:30

25 Март 2008 05:45
С цялото ми уважение към теб, Параграфе (а то не е малко - много пъти съм ти го казвал), в случая отсъствието на информация е точно при теб. (Sorry за тавталогията.) Измежду класиците на марксизма-ленинизма си пропуснал един от най-големите: Джордж Оруел. И по-специално: "1984".
25 Март 2008 05:51
Нещо трябва да дава смисъл на живота ни, Йезуитино, и какво друго, ако не благородната ненавист към неправилно мислещите! Вече три поколения го гледам: значим и наистина жив се чувстваш само когато громиш идеологическия враг. А ако първи си го разобличил - о, щастие! Кой може да разбере тихия огън в сърцето на Правоверния!
25 Март 2008 06:02
ДЪРТАНЯН,
НЕ съм чувал Оруел да се е самоопределял, или основателно да е бил определян, като "класик на марксизма-ленинизма"?! Ако беше така, щеше да е "марксизъм-ленинизъм-оруелизъм"?! А НЕ е, нали?! Или?!
П.П. Уважението е ВЗАИМНО!
25 Март 2008 06:10
На Оруел е също много препоръчително да се прочете "Фермата (на животните)". Обяснява много неща от днешната действителност...
25 Март 2008 06:19
Искам да ти направя едно делово предложение. Някъде около 1985 година окончателно приключи периодът на осъзнаването ми като марксист- ленинец. Тогава прибрах в една ракла пърните събрани съчинения на Маркс и Енгелс, и пълните събрани съчинения на Ленин, и още толкова коментарна литература, и започнах да чета други книжки. Тях повече не ги извадих, но си мисля (дано не е празно самомнение), че все още знам поне малко повече от тебе. Та: деловото ми предложение е следното: има една извадка (три тома) от "Изследване на историята" на Арнолд Тойнби. Ако ги прочетеш с разбиране - до степен, да ги обясняваш, както обясняваш марксизма, обещавам пак да отворя раклата. Разбира се, Тойнби посочвам случайно. Можеха да бъдат поне още няколко автора. Каква ми е идеята? "Нещата се познават чрез сравнение" (Това май беше при Платон.) Мисля, че си се хванал в един стар капан - всеки, който ДОБРЕ познава само една идеология, и вярва безусловно.

Редактирано от - Дъртанян на 25/3/2008 г/ 06:45:29

25 Март 2008 06:27
IEZUIT,
Днешната, предишната и бъдещета Действителност ги обяснява най-добре, според мен, "Принципът на Питър"/която навремето, преди Демокрацията, беше "забранена" и конфискувана от книжарниците!/! Тази книга е малко по-различна от "Законът на Паркинсон", макар и да има доста общо-Идеята и Целта! Е, верно, изказът и езикът на "Принципът на Питър" са доста нестандартни и творбата е трудно асимилируема с едно прочитане, но, струва си да се прочете два, че и три пъти, даже! Истински шедьовър е- "рецептурник"/"Аптека" и "Църква" в едно!/ за оцеляване в този "луд, луд Свят", чрез РАЗБИРАНЕТО на Закономерностите му!
25 Март 2008 06:31
Чичо Фичо, твоите желания не винаги отговарят на желанията на мнозинството. Не знам и не искам да прогнозирам какъв би бил резултатът от референдум ЗА или ПРОТИВ влизането в НАТО, ЕС и пр...
25 Март 2008 06:43
ДЪРТАНЯН,
Постингът ти от 25.3.2008 г. 06:19:13 към мен ли е адресиран?!
Ако е към мен, отговорът ми е следният: аз, за разлика от теб, отворих след 1990 г. затънтените чекмеджета на домашната ми библиотека и изтупах праха от "Капиталът" на Маркс и започнах да го чета/ и го прочетох/ ОТНОВО, с молив в ръка- този път НЕ като за изпит в Университета, а като за изпит в Живота! Направих го, подтикнат от всичко, което виждах да се случва около мен, в държавата, в "Обществото" и в Икономиката/завръщането на КапитализЪма/ с идването на "Демокрацията"! И "прогледнах"/ така се чувствам/! Препоръчвам и на всеки друг да го направи- да прочете отново "Капиталът"! И да "прогледне"!
Апропо, според мен, ти НЕправилно слагаш абсолютно Равенство между "Глупост" и "Недообразованост/Неначетеност/?! Според мен, човек може да е "глупав", но образован или да е умен, но НЕобразован- и в двата случая е лошо за човека и околните му! Най-добре е човек да е умен и образован- и за него ще е добре, и за околните му, ако НЕ са му врагове!
25 Март 2008 06:46
САЩ, нашият флагман и ориентир в дългия поход към демокрацията и хуманизма, нещо дават крен. Тази страна твори кризи, плоди язви и сее мизерия там, където уж се е впуснала да инжектира антибиотика на демокрацията. Тя отива да налага мир, където няма война, да открива супероръжие, където то липсва, и да предизвиква хуманитарна катастрофа там, където уж нахлува, за да я предотврати.


Е те тука чичо фичо и Fичо Lелин газ пикая


За протокола - они пикат клекнали
25 Март 2008 06:53
Коригирах си постинга - беше неадекватен и безтактен. И нямаше как да го отнеса към теб - а писанае просто заради красивия цитяат е глупост. Извинения! Но основната ми критика остава същата: докато си ВЪТРЕ в марксизма, той е безкрайно убедителен - абстрактинте му схеми са безупречни. Ако съумееш да видиш реалността (пак ОТВЪТРЕ) чрез нечие друго разбиране, вече не изглежда така. Концептуална рамка - понятията, с които работим, създават прозореца, през който виждаме света. Други понятия - друг прозорец. А и при самия Маркс - колкото по-назад се връщаш, към ранното му творчество, толкова по-късното става не чак толкова безусловно убедително. Защо му е трябвало, например, дяа обяснява, че "пролетариат" и "лумпен-пролетариат" са различни неща?
25 Март 2008 06:58
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "За любителите на референдуми - първия референдум трябваше да е за лустрацията. Това беше въпроса на въпросите, по който няма нито парламентарен, нито национален консенсус..."
......................................... ......................................... .....................................
Според мен, първият Референдум трябваше да бъде Референдум за...РЕФЕРЕНДУМИТЕ! И с него да се реши: КОЙ и КАК и по КАКВИ въпроси има Право да иска и получи Референдум и задължително ли ще е или НЕ за управляващите решеното с Референдум/и/! Нещо като "Конституция на Референдумите"!
Евентуално, в тази "Конституция на Референдумите"да става въпрос за два вида Референдуми: Задължителен-т.е., решеното с такъм Референдум да е дадължително за изпълнение от управляващите/ а, ако НЕ искат или НЕ могат- да си ходят!/, и Консултативен- с Право на Избор на управляващите дали да изпълнят или НЕ решеното с такъв Референдум! Като, Очевидно, "Консултативният" Референдум ще е по искане на управляващите/които ще имат Право и на инициатива и за Задължителен Референдум, разбира се!/! Но, и при двата вида Референдуми трябва ИЗРИЧНО да е посочено предварително от кой вид е предлаганият Референдум! И, разбира се, в "Конституцията на Референдумите" да е указано, че промени в нея могат да се извършат САМО с Референдум/ евентуално и с квалифицирано мнозинство на участници в такъв Референдум и квалифициран резултат/! КАЗАХ!

Редактирано от - paragraph39 на 25/3/2008 г/ 07:02:14

25 Март 2008 07:08
Е, не, Брайтмане! Зюганов е демагог. Параграфа просто търси логиката на нещата - а това автоматично го поставя извън всякакви партии; освен в качеството на генератор на идеи и критик. Не е достатъчно конформист, за да бъде партиен деятел. И още веднъж - съжалявам, че го обидих незаслужено. не издържах на изкушението на един красив цитат без всякакво отношение към него. Просто - и идеологията е блато. И под безупречната логика на всяка идеология обикновено стои нещо съвсем друго. Няма как да си защитиш мозъка обаче, освен като ги обиколиш (не всичките, това е невъзможно, но поне) повечето идеологии. Нещата се познават чрез сравнение.
25 Март 2008 07:13
BRIGHTMAN,
НЕ му е дошло времето все още за истинска комунистическа партия- пролетариатът все още консумира материални Придобивки и Запаси от времето на СоциализЪма и все още таи Надежда, че "нещата ще се оправят" за него! Когато и Запасите и Надеждата привършат- пролетариатът САМ ще си направи, отдолу-нагоре, АВТЕНТИЧНА комунистическа партия!
А и аз НЕ съм пролетариат, в марксистко-ленински смисъл! Да му мисли Пролетариатът! Аз само ДЕманипулизирам/така си мисля и се надявам?!/ Манипулациите, с които наши и чужди "демократи" заливат и "облъчват", в свой интерес, Пролетариата!
25 Март 2008 07:14
Аве, дойдохте си на темата. Дума да няма!
25 Март 2008 07:22
Аха, начи най-интерестната част от цялата история е че разбрахме, че paragraph39 е "прогледнал" защото в библиотеката му след промените 1990 се е намирала само една книга с капиталистическо заглавие на която параграфа е решил да построи новото си разбиране за заобикалящият го, вече променящ се, капиталистически свят. За нещастие, независимо че се е казвала "Капиталът", книгата е била дългогодишният труд на видният експериментатор-философ Карл Маркс. Ау-у!

25 Март 2008 07:23
Не бе, просто толкова дълго най-лесно се е правила кариера, като демагогстваш и декларираш, че си комунист, че са станали синоними... Но Параграфът декларира, че е комунист, когато с това не само че не може да се прави кариера, ами и е противопоказано... Коя партия ще го вземе? На партиите им трябват съвсем друг тип хора - да мижат, да лажат и да крадат; в името на общото партийно благо! Та - за омонимия става дума; ако Зюганов е комунист, то Параграфа определено не е, и обратното; освен ако същата дума две различни неща не означава!
.......................................
Кефи се, Ойо, кефи се - един дърт манихей си говори тук с правоверния ходжа, с правоверния православен (се същото) и с правоверния атеист.... Ако мислиш, че не съзнавам колко е смешна цялата работа! Ама то, манихеите, сме такива... То що го е изгонил Августин Фауста преди илядо петстотин и кусур години!
25 Март 2008 07:31
Чета постингите според както ми падне и отговарям, според както ми е удобно. Дано отговорите ми да си намират адресатите. Брайтмане, не е за мен нова информация това, което пишеш. А реверансите не са към марксизма, а към тези, които СЕГА в него са намерили успокоение и вяра. Разбирам ги и ме боли за тях, защото преди много (наистина много) години и аз съм бил същия. И защото нямат нищо общо с лекетата, дето с по един плакат на челото, и преди и сега, и кариерата си обслужваха, и чуждите джобове пребъркваха, и се прави бяха... Добре угоените, добре облечени, добре превозвани представители на пролетариат, който освен двете си работни ръце, друго си няма...
25 Март 2008 07:34
Дъртанян,
на тея въртели само верващите във "вервайте ми" могат да пристанат.
При батко тези не минават.
25 Март 2008 07:39
Ьхь.... Разпозна значи идеологическия враг .... прикрития комунист.... Как се издадох бе, мама му! Вече ще бъда по-хитър - зиг-хайл!, зиг-хайл!, зиг-хайл! Да ся свети името Божие! Един е Аллах и Мохамед е негов пророк! на фашизма!
25 Март 2008 07:43
Та - понеже репликата ми беше за Брайтмана, още веднъж. Марксизмът ми е през ура. Параграфина, Маркса и Змея, например не са. Колкото и да не им приемам възгледите, искам да си говоря с тях, защото са свестни. А марксизмът - ами той си е като християнството. Преболедуваш и свършва. Веднъж зарежеш ли го - втори път не се става...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД