:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,957
Активни 665
Страници 9,831
За един ден 1,302,066

2. Защо в развитите страни държавата се намесва на пазара на имоти?

Глобализацията доведе до големи промени в бизнеса с жилища. Най-много купуват англичаните, които прекарват няколко месеца от годината в Лондон, после заминават за ЮАР, а след това се пренасят към къщичките си в Бразилия
Снимка: Ройтерс
От края на 2005 г. чужденците получиха право да купуват собственост в свещените мюсюлмански градове Мека и Медина в Саудитска Арабия. Днес усилено се строят около 15 жилищни комплекса, като цените започват от 80 хил. долара за кв. м.
(Продължение от миналия брой)

До неотдавна едно от правилата за инвестиции бе: "Никога не купувайте собственост, която е далеч от мястото, където живеете". Сега обаче се наблюдава бум на трансграничните сделки. Световният пазар става все по-глобален и взаимосвързан. Англичаните изкупуват България, Кипър и Португалия, казахстанците - Дубай, руснаците - Лондон и Черна гора. Един руснак дори си купи от норвежки строител два апартамента в бразилския курорт Форталеса - и това ако не е тържество на глобализацията!

Трансгранични сделки винаги е имало, но исторически погледнато досега те са били прерогатив на състоятелните хора. Сега ситуацията е коренно променена. "Средната класа започна масово да купува недвижимост зад граница през 70-те години. Тогава Испания отвори врати за чужденци и се превърна във вилна зона за цяла Европа. Но през последните 3-5 години частните инвеститори станаха дръзки. Сега само в средиземноморските страни се развиват стотици крупни проекти, предназначени за чужденци. Най-точната дума за случващото се е "ажиотаж", казва Джереми Оутс, управляващ директор в компанията Knight Frank.

Причините за бързата интернационализация на пазара на имоти са няколко. Едната е общият процес на глобализация на икономиката. Границите между страните са все по-преодолими и покупката на жилище зад граница става обикновено операция за средната класа. Това може лесно да се види по разширението на ЕС. Ако преди 10 години за немеца бе екзотика да си купи имот на българското Черноморие, сега страната вече е в еврозоната и рисковете са много по-малко.

За развитието на пазара на задгранични имоти способстват и нискобюджетните авиокомпании. От Германия до Испания вече може да се лети директно за по-малко от 100 евро, което прави тази недвижимост достъпна и географски, и финансово. Банките също бързо се ориентираха и започнаха да предлагат кредити за такива имоти. Започна и битка за чуждите инвестиции в тези региони - държавите и общините ударно подобряват инфраструктурата, опростяват процедурите за покупка на имоти от чужденци, предлагат и все по-изгодни условия (така например в Дубай чужденците не плащат имотен данък нито при покупката, нито по-нататък).



Основните купувачи зад граница са англичаните



- вече 5 млн. души са се сдобили с жилище извън пределите на Острова. Основната причина за такива сделки е голямата разлика в цените на собствеността в скъпата Великобритания и останалите страни. Младите англичани не могат да си позволят жилище в родината, но са напълно платежоспособни за имоти зад граница. Хората в средна и зряла възраст често продават имотите си и се преселват в други страни, за да се отърват от ипотечните си дългове. Напоследък е честа практика по-възрастните англичани да продават голямата си къща, където са отгледали децата си, а с парите да купуват по-малък дом в родината си и втори имот зад граница. Британският интернет портал за задгранични инвестиции Homesgofast.com анализирал заявките на над 170 хиляди свои посетители и изяснил, че най-популярни сред купувачите са Дубай, Бразилия, Египет, САЩ (западната част на щата Ню Йорк и Флорида) и Турция. Английските пенсионери си харесват Испания, Австралия и Нова Зеландия (която стана популярна благодарение на филма "Властелинът на пръстените"). Инвеститорите веднага откликнали и започнали да строят за пенсионерите специални комплекси "60+". Сценарият е прост. Отначало изкупуват евтино земята и жилищата в някое забравено от бога място, после започва масирана кампания чрез медиите за прелестите на живота там, недооценената собственост и обещания за ръст на цените в близките години. Обикновено това се разиграва около някое важно за страната историческо събитие - примерно влизането в ЕС. После се организират специални "екскурзии за имоти", макар че много от англичаните купуват и без да са виждали собствеността си. В резултат цените действително скачат, а инвеститорите регистрират космически печалби и могат спокойно да се насочат към друга държава. Например сега едва започва кампанията за Виетнам.

Така създадената ситуация е съвсем нова. От една страна, жилището придобива особено свойство - някои инвеститори го наричат "гардеробност", т.е. човек има имоти според времето, също както има в гардероба си дрехи за всеки сезон. Най-близо до реализацията на този принцип са английските пенсионери, които могат част от времето си да прекарват в Лондон, част - в къщичка в Южна Африка, а част - в Бразилия. От друга страна, все още не е ясно дали ще успее да просъществува моделът на формиране на населени места, които се използват пълноценно само в част от годината.

Освен това конкуренцията за парите на частните инвеститори постоянно се изостря - все нови и нови страни отварят пазарите си за чужденци. Успехът на Дубай вдъхнови страните от Персийския залив. От края на 2005 г. чужденците получиха право да купуват собственост в свещените мюсюлмански градове Мека и Медина в Саудитска Арабия. Днес усилено се строят около 15 жилищни комплекси, като цените започват от 80 хил. долара за кв. м, което прави имотите едни от най-скъпите в света.

Още една тенденция има на световния пазар на имоти -



променя се географията на строителството



Нови точки на строителен бум са Азия и страните от Персийския залив. Именно в урбанизираните зони на крайбрежието на Китай и Южна Азия според прогнозите след 20 години ще се концентрира половината от населението на планетата.

Европа, където населението не се увеличава, а обезпечеността с жилища е висока, не може да се похвали с глобални проекти. Освен това обемите на строителство в някои страни падат. Така например в Западна Германия обемът на строителството се е съкратило 2 пъти за 10 години, а в Източна Германия - над 3 пъти. При това себестойността е твърде висока и не предразполага към мегапроекти. Според последното изследване на списанието за архитектура Wonderland стойността на строителството на един кв. м индивидуално жилище в Западна Европа е 1430 евро, в Източна Европа - 780 евро.

Основната строителна площадка в света сега е Китай - въпреки огромното население, там успяват да построят по 1 кв. м на човек годишно. В Шанхай жилищният фонд за 10 години се е утроил. Интересното е, че Китай не само че влага огромни средства в жилищното строителство (2.1 трилиона долара през 2006 г.), но и умело регулира пазара. Така например, когато през 2005 г. пазарът в Шанхай прегря, властите предприеха серия оперативни мерки (забрана да се отпуска втори ипотечен кредит, повишаване на лихвите и въвеждане на допълнителен 5% данък върху продажбата на жилище една година след покупката) и успяха да отрежат спекулантите от пазара.



Един от най-големите като мащаб проекти е застрояването на Дубай



Там залагат на масовото строителство на гигантски здания. Затова и тук са концентрирани множество "чудеса на света": единственият в света седемзвезден хотел, огромна ски писта в търговски център по средата на пустинята, най-високата сграда в света "Бурж ал араб", фантастични изкуствени острови-палми и др. Поразяват и обемите на строителството. На неголям участък от сушата (бреговата ивица е само 50 км) днес са концентрирани над 30 000 строителни крана. Обемите на инвестициите в недвижимост годишно се изчисляват на милиарди долари.

Друг интересен детайл е, че най-крупните строителни проекти днес се реализират в не особено либерални страни. В комунистически Китай, в Дубай, който се управлява от шейх Мохамед ал-Мактум, собственик на цялата земя и на трите най-крупни компании в страната - Nakheel, Emaar и Dubai World.
Снимка: Ройтерс
Средната класа започна масово да купува недвижимост зад граница през 70-те години. Тогава Испания отвори врати за чужденци и се превърна във вилна зона за цяла Европа. Но през последните 3-5 години частните инвеститори станаха дръзки. На снимката - в средата на месеца в Кан се проведе традиционното изложение за скъпи недвижими имоти.
Снимка: Борислав Николов
Британска гражданка в село край Дряново. Бумът в пазара на имотите се отрази и в България. Англичаните купуват най-много жилища извън родината си и у нас те са най-масово представените чужденци на пазара с недвижими имоти.
30
3648
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
25 Март 2008 02:55
Благодаря за статията! Чудесни сте!
25 Март 2008 04:14
...недооценената собственост и обещания за ръст на цените в близките години. Обикновено това се разиграва около някое важно за страната историческо събитие - примерно влизането в ЕС...


А у нас лапнишараните си помислиха, че са от другия край на въдицата. И я захапаха смело, осъществявайки въпросното увеличение на цените. Тлъстите вносни риби само врътнаха опашки. Щото много ни е мътна водата. Та голямото кълване приключва, иде ред да хвърчат люспи.
25 Март 2008 05:42
Ъ! То това сега е само разгрявката... Виж, като се затоплим глобално и започнем да застрояваме Сибир - тогава ще е интересното...
25 Март 2008 06:36

Аз по принцип не съм любителка на конспирациите, но започва да ми се набива странна закономерност: стане ли въпрос за имоти в някоя газета (преди година въпроса беше колко нагоре, а сега колко надолу), въпроса го има и в другите газети. Ето вчера и днес статия тук. Същото и в Стандарт. Даже там има по две - три материалчета по темата (а днес едно доста безумно на пръв поглед - Натиснете тук). Други газети не съм преглеждала и ако някой е, ще бъда благодарна, ако каже дали и там е така? И предния път, когато се случи нещо такова, заподозрях някаква скрита и необявена кампания и сега още повече това подозрение се затвърждава. Или някой плаща за тая кампания на газетите или газетите си гледат една на друга темите (примерно за да не остане непокрита някоя новина). При такъв синхрон обаче, колкото и да са различни статиите, аз съм по-склонна да заложа на скрита реклама?!

25 Март 2008 07:00

Да кажа и две думи по същество и да се опитам да си обясня конспирацията (ако има такава): Значи, въпреки, че е изглеждало, че нашата държавица няма политика по въпроса (или политиката е била на пасивен наблюдател), мое се окаже, че освен да наблюдава, тя се е опитвала и по-мааалко да влияе (доколкото може да се влияе с минимално отделени средства). И целта е: първо в годините на надуване на балона, с надуването на цените привличаме чужди капитали (до 30 - 40% от общите инвестиции!). Това първо ни дава пари, второ заетост в сектора и трето се гради нещо (колкото и некачествено да е то). С една дума - добре дошли в днешна (надявам се само днешна) България. Или казано с думите на Кракатау: "Рекордни инвестиции, рекорден растеж".

Сега идва момента балона да се спука и машината е задействана в обратна посока. Защо обаче трябва да се действа обратно? Ами например, за да паднат цените и да имат възможност повече хора да се възползват от направените инвестиции. Т.е. ако държавата стои зад тези действия (колкото и невероятно да изглежда), ефекта ще бъде, че някои спекуланти ще загубят, но построеното ще остане и ще може да се ползва (при това на по-ниска цена). Или в крайна сметка, дори и от спекулациите ще има положителен ефект.

Дали може да се очаква такова нещо от нашата държава?! Според мен не е изключено. Логиката е, че дори и да й се иска да направи нещо повече, просто няма средства и това е минималното, което би могла да направи. А въпроса, дали е важно нещо да се прави, има същия отговор като въпроса дали е важно да има къде да живее човек.

25 Март 2008 07:10

Да допълня и още един аргумент в подкрепа на горната идея: Някой иска да има по-плавно движение на цените (да няма разко спукване на балона). Което би било добре от макроикономическа гледна точка....

25 Март 2008 07:14

А, да! Има и друго обяснение: поредния спекулант, виждайки че балона е вече доста надут, иска малко да го спадне, че да има въздух и за него. И това е май най-правдоподобното обяснение. Тия приказки за държавата вероятно се дължат на това, че така ми се иска да е (с което сериозно я надценявам).


Редактирано от - Сирена на 25/3/2008 г/ 07:17:19

25 Март 2008 08:10
Абе хора, стига сте писали гадости. Тъкмо завърших едно блокче в нашия град- 6-7 магазинчета и 15-16 апартаментчета. Продал съм 2 апартаментчета, ама печалбата едва покрива разходите по кмета, за да ми разреши да строя в градинката. И сега кво, да свалям цената. Че по-ниско от 82 хил. Еура за 48 м. Магазин накъде.
25 Март 2008 08:43
Лелей, бай Вълчане! Ако не ни будалкаш за блокчето, загазил си я! Ама как яко си я загазил!
25 Март 2008 08:53
Спомням си как преди 15 години няколко пъти проф.Б.Сендов предупреждаваше , и даваше примери как хиляди българи изгарят по геометрична прогресия в пирамидите и мафиотските игри. Държавата си траеше. Умните се подхилкваха. Хиляди бунаци изгоряха.Продължи си с финансовите пирамиди и други изобретения на престъпно хитри хора. И нещата не са спряли. Строителството е поредната пирамида. При себестойност 200 евро за м2 РЗП да се продава за 1000 , че и повече си е чиста пирамидка. Много е важно , че държавата не печели , защото сделката се изповяда за строителната стойност на жилището
И сега хитрите ще изсмучат посъбраните парички от хората , а най-вече на банките. Халал да им е ! Глупав е българина -като овца върви, и колкото го лъжеш , повече се лъже!
25 Март 2008 09:29
Бай Драгане, като пишеш "държавата си трайкаше", особено остро разбирам защо Хунвейбинина непрекъснато се бунтува срещу абстракциите, с които си сбужим. Държавата - това е легионът от правителствени чиновници, отгоре до долу... Конкретни хора са, не леля "Държава" с тъмносинята рокля на розови точици... А за чиновника най-характерно е, че нищо от това, което става, "не е негова работа". Той си пише хартийките, прикрепва ги с телбод, пронумерова и прошнурова... От селския писарушка до министър председателя - манталитетът е същият.
25 Март 2008 09:32
В един друг форум вече късат ризите:

"Какво искате бе, да спрем да плащаме ли. Апартамента без кръв няма да го дам."


25 Март 2008 09:43
Хиперлинк! Давай!
25 Март 2008 10:20
Дъртаняне, ти остави готовото блокче, ами имам още едно- на фаза плочи и тухли. Така че другари, много моля да не го надувате тоя фалшив балон, че цените щели да падат. Преди 2-3 месеца , кога го зафащах, друго пишехте.
25 Март 2008 10:25
А, аз не съм писал... Само сега малко те юрнах. Бъди спокоен - от икономика разбирам точно толкова, колкото кравата на комшиите от симфоничен джаз...
25 Март 2008 10:26
Бай Вълчане, фащай клиенти Натиснете тук
25 Март 2008 10:31
Балонът (тъкъв е, защото позволихме покачването да надмине платежоспособното търсене) ще изпусне въздух.
Проблем ще бъде ако се спука, т.к. в момента строителството дава препитание на огромен брой неквалифицирани работници. Отделно добавената стойност (доста нереална, но все пак отчетена) като част от БВП.
25 Март 2008 10:57
Бай Вълчане , ако си строител, и образованието ти е такова - евалла! Ние със съпругата ми се занимаваме с проектиране и горе -долу имаме представа от строителство. Но сега куцо и сакато е станало предприемач, и само като гледам какви люде идват за проектиране....
Дано не изгориш преди да светнеш бай Вълчане Като че ле се вижда и края с този бум със строителството. Проектирането намаля- няма нищо общо с 2005, 6година.
Но защо да говорим.Отвори нета на сайт за имоти в САщ и ще видиш за какво става реч
Апартамент в Маями с прекрасен изглед към океана и яхтено пристанищ , на 18 етаж 110м2/без идеални части/, в затворен квартал , с осигурен подземен гараж с градинар е 175 000$.Смятай!
25 Март 2008 11:08
Бай Вълчо, как падна тая стена вчера ? Амчи то ако стане земетресение /не дай Боже/ не балона ами всичко ни е спукано
25 Март 2008 11:34
Освен това във България и слугите им са безплатни.Това е отредил европейския господар за българския пенсионер.Да обслужва ингилизкия такъв.
25 Март 2008 11:42
oIo, мерси за линка, щях да го пропусна! Хм... интересно защо не са го изтипосали на първа страница...

Вече е на първа

Редактирано от - Raz Dva Tri на 25/3/2008 г/ 13:54:09

25 Март 2008 12:12

Бай Драгане, кой е този сайт?

25 Март 2008 12:17
Бай Драгане, аз съм от куците и сакатите. Ама като гледам някои проекти, започвам да се чудя, проектантите им дали не са с по едно око и една ръка.
25 Март 2008 12:19
А ако стане земетресение, не знам. Аз само ги строя, нямам намерение да живея в тях.
25 Март 2008 12:46
http://yahoo.idx.prufloridawci.com/?VIP=Pr udentialProperties.com
Тук Сирена.
25 Март 2008 13:04
Основния ресурс на всяка държава са ХОРАТА. Инженер се става трудно, иска учене. А ученето си иска стимули и политика. При нас от години се лансира теорията за успелия неграмотник. Помните ли лекарите лепящи плочки? Ако искаха управниците да спрат тая лудост досега да са въвели висок данък за втори имот както е в гръцко. Но както и с предишните пирамиди никой не си мръдна пръста. И защо? Дай на бунака въже да се обеси сам. После му предлагаш спасение в поредната пирамида и ръка ще ти целува. Целта е колкото може да острижеш и офците да са глупави че да са кротки. Дай им чалга и вяра в офчия им просперитет. След жилищата гледам се разиграват бизнес площи. После ще дойде ред на селското стопанство. Така и няма кой да работи земята, тя е следващия инструмент. Нали за това се стимулира урбанизацията, за да я купим ефтино. За нямащите се предлагат различни видове хазарт. Форекс, фондовото подобие на борса, каквато и да е форма на сладката заблуда: че дори и да си прост и мързелив можеш да прокопсаш. За истинска индустрия трябват работници малко по-интелигентни от дюлгерин. Проблем: Ако са грамотни, току виж спрели да вярват на пророците.
25 Март 2008 14:49
"80 хил. долара за кв. м." това ми се вижда прекалено надута цена.
25 Март 2008 15:02
Сирена,
в строителството имаше стагнация, ако си спомняш, сега е подем, после ще трябва да се руши, за да се постигне хармония - перспективен отрасъл, има хляб и нужда от работна ръка (не че сме Германия с голяма безработица), по-после, ако много е рушено идва съзидание, верно, по-сложно е от взимане на 240 декара за нова борса на коли, но ако вземеш и борсата е по-добре
25 Март 2008 16:09
Да се изкажа и аз :
1. Пожелавам на хората, които си купуват имоти на майната си да са живи и здрави.
2. Тъй като съм презадоволен в жилищните си нужди, такъв "БИЗМЕСМЕН" както се представя Бай Вълчан би трябвало да ми плати доста, за да се нанеса в корубата, която е построил. Сам той твърди, че апартаментите и магазините са за продан, а не за живеене (с оглед земетресение де). Така твърдял и един шоп, който изложил на сергия на Женския пазар гъби мухоморки, които били за продан, а не за ядене.
3. Макар, че ще бъда сериозно потърпевш, съгласен съм с мнението, изразено по-горе, че жилищата, които не са основни следва да се облагат много, много по-високо, защото държавата не трябва да толерира рентиерството, а предприемачеството. Изключение трябва да се направи единствено за земеделските земи, при които трябва да се насърчи отдаването и арендуването за обработка и да се обложат жестоко собствениците на пустеещи земи.

Благодаря, ако някой е прочел.
26 Март 2008 00:29
защото са развити страни и могат да дърпат юздите на палавия хаотичен бизнес /по заглавието/
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД