Иван Генчев е роден в София. Има две висши образования. Завършил е Техническия университет и УНСС, специалност "Счетоводство и контрол". През 1993 г. започва работа в данъчната администрация на София и до началото на 2007 г. работи в Националната агенция за приходите. През 2007 г. става шеф на дирекция "Приходи и администриране на местни данъци и такси" в столичната община.
- Г-н Генчев, можете ли да кажете ясно какви данъци ще плащат софиянци от 31 март?
- Столичният общински съвет е приел решение с дата 28 февруари, че се увеличава данъкът за превозните средства с 25%, данък недвижими имоти също с 25% и налогът за възмездните сделки - от 2 на 2.5%.
Ако има някакъв проблем, той ще бъде само с данъка за автомобилите. Ако областният управител или съдът отмени наредбата в тази й част, тогава ще се плащат данъците от миналата година. Така че от 31 март, понеделник, гражданите вече могат да си плащат данъците за недвижимите имоти, за МПС, патентен данък и т.н. Такса смет не е променяна, тя си остава на нивото от 2007 г. - 2 промила за гражданите и 12 промила за юридическите лица. Данъкоплатците, които са подали декларация, че не ползват имотите си през цялата година, имат намаление в таксата за битови отпадъци.
- Какви са сроковете за плащане?
- За данък недвижими имоти и таксата за битови отпадъци първа и втора вноска се плащат от 31 март до 30 юни. Има една малка подробност - срокът за 5% отстъпка за такса смет е до 30 април, а 5% отстъпка за данък недвижими имоти ще получат тези, които платят цялата сума до 30 юни.
- Ще успеете ли да пратите писма до всеки гражданин, с които да му съобщите какъв данък дължи?
- Всичко зависи от фирмата, която спечели обществената поръчка. Според договора, който е подписан, в рамките на едно денонощие ще се разпечатат съобщенията и за два дни ще бъдат разпратени. До 31 март това ще стане. Друг е въпросът кой какво ще получи. Предвидили сме всички граждани на страната, които имат имоти в София, да получат съобщения. Към 55 000 съобщения ще бъдат пратени в провинцията. Тези съобщения съдържат дължимата сума за 2008 г. само за такса битови отпадъци и данък недвижими имоти.
- Гражданите да очакват ли подобрение в обслужването тази година, защото е видно, че то е на по-ниско ниво от това в службите на Националната агенция за приходите?
- Обслужването по принцип е едно и също както преди, когато НАП събираше местните данъци, така и сега. В НАП обаче вече няма каси и плащанията се извършват по банков път. Затова отпадат голяма част от конфликтите между гражданите и служителите. При нас касите са факт и първият конфликт, който възниква, е защо има опашка.
Гражданите трябва да знаят, че няма смисъл да се трупат пред нашите отдели през първите дни на кампанията. Тя е от 31 март до 30 юни. През това време данъците не се променят - нито се увеличават, нито намаляват. За подобряване на обслужването ще се удължи работното време на служителите с 1 час - докъм 18.00 ч., за да могат работещите да си платят данъците. Апелирам към възрастните хора - не е нужно да бъдат първи пред отделите сутрин към 8.30 ч. или последни в 18.00 ч. Целият ден е техен. Когато възрастните хора се струпат заедно с младите, тогава конфликтът е неминуем.
- Данъчните предприеха най-различни мерки за управление на опашките. Вие имате ли подобни намерения?
- Нашата администрация е с 22 офиса за цяла София. Ако се окрупнят отделите, ще бъде по-лесно. Имаме служби, където коридорите са с площ 3 на 6 метра - каква система за управление на опашките да слагаме? Вътре повече от 10 човека не могат да стоят, и то ако са прави. Ако сложим столове, стават петима. А петима души какъв смисъл има да ги управляваш? Опашките са навън, на улицата. Няма как битово да ги поемем. А има и една подробност. Отделът в "Младост" например е в бивша детска градина. Ние ще я освободим след 30 юни и не се знае къде ще отидем. Детската градина е приоритет, а другите служби - нашата администрация, НАП, социалните работници, казано на шега, ако трябва, ще излезем на палатки. При палатки управление на опашките няма.
- На много места сградният фонд на общинските данъчни служби е под всякаква критика. Човек може буквално да се задуши.
- Това са възможностите за момента. Миналата година беше въведено и плащане по банков път. Пощите и Общинска банка извършват услугата безплатно. Вярно, другите банки искат такса по няколко лева, но когато човек иска да си спести неприятностите и часове на чакане, е по-добре да плати таксата на банката или да плати данъка през пощата и Общинска банка, където е безплатно. На сайта http://www.sofia.bg са качени всичките кодове за попълване на платежното в банката.
- Защо гражданите предпочитат да си плащат данъка на касата във вашите служби вместо по банков път?
- В банките липсва социалният момент. Освен това в нашите каси няма платежно, няма банкови кодове. Ако сбъркате една цифра от числото, парите може да отидат на друго място и ние да не открием плащането. В касата е сигурно - давате парите и получавате квитанцията.
- А ако гражданинът не получи съобщението за размера на данъка, как ще знае колко пари да внесе?
- Може да отиде във всеки отдел на общинската приходна администрация, веднага ще му дадат данните. Освен това Общинска банка и в клоновете на "Български пощи" също ще разполагат с данни за задълженията. Ще сключим споразумения и с някои други банки, но те ще изискват такса от гражданите.
- А възможно ли е човек да получи по телефона информацията за размера на данъка и таксата, които трябва да плати?
- Възможно е, но ако успеете да се включите. Понякога се чака дълго време. Служителят, който е на телефона, не се занимава само с това да отговаря, а си върши и останалите задачи. Докато не обслужи гражданина, който е при него, няма да вдигне телефона.
- Какво е състоянието на вашата информационна система?
- Тя е същата, както и миналата година. Има перспектива да бъде обновена, но засега чакаме. Министерството на финансите обеща да направи нов софтуер за всички общини в България, за да може да има връзка между тях, а и с куп други служби - НАП, нотариусите, КАТ. Но засега чакаме.
- Какви пречки създава това?
- Големи. Например нямаме връзка между нашите 22 отдела в София. Ако някой отиде в отдела в "Надежда" и иска да разбере размера на данъка за жилището си в "Младост", няма да го разбере. Защото програмният продукт на "Надежда" обхваща само данни за "Надежда". На "Младост" - само за "Младост". Връзка между отделите няма.
- Т.е. ако имам два имота - единия в "Младост", а другия - в "Надежда", трябва да плащам данъка в двете служби?
- Ако не изберете да платите по банков път, а на място, ще трябва да отидете и на двете места, защото в "Надежда" не знаят какво дължите в "Младост".
- Как постъпвате, когато някой държавен орган ви поиска информация?
- Всичко се събира ръчно. Ако някой ни поиска информация дали вие имате имот в София, в централата на дирекцията имаме възможност да проверим. Но ако прокуратурата или съдът изиска актуална информация, колегите от ИТ отдела отиват с дискетите и вадят информация от всяка община. После тук обработваме данните. Тук, в централата, обобщаваме данните веднъж месечно.
- Кога ще е възможно подаването на декларациите и плащането на налозите да става по интернет?
- Докато не бъде готов новият софтуер, за интернет изобщо не можем да си мечтаем. Сега не може да става дума за електронен подпис, за възможност всеки да си види данъка в интернет и т.н. За съжаление тази година съобщения за размера на задълженията ще се пращат само ако всяка отделна община има финансови възможности. Много малко общини ще пратят съобщения и една от тях е София. Струваше ни около 0.5 млн. лв. Но дори общината да прати съобщения, те ще бъдат само за имотите на територията на общината. До миналата година НАП обработваше информацията на ниво цяла България. Вие получавахте съобщение с данъка за имотите си в София, Пловдив и Варна например. Сега ще получите съобщение само за София, защото например Варна няма да ви прати съобщение. Никой няма да ви каже колко дължите във Варна, ако не отидете на място. Може да получите информацията и по телефона, ако успеете да се свържете.
- Какъв е процентът на събираемостта на данъците и таксите в София?
- Доста висок е - около 80%.
- Какви мерки се прилагат към гражданите с просрочени задължения?
- Пращаме съобщения, с които ги каним доброволно да дойдат да си платят. Ако това не стане, се обръщаме за принудително събиране към Агенцията за държавни вземания. Това обаче коства много усилия, когато задължението е малко. Затова се практикува основно при фирми с големи задължения. Другият начин е, когато институциите искат от нас да потвърдим дали гражданите имат задължения при нас или не. При извършване на сделка, при теглене на кредит обикновено се иска документ за платени данъци.
- Кои са най-трудно събираемите местни данъци или такси?
- За момента това е данъкът за МПС. Често нотариусите извършват сделки, без да искат платен данък за лекия автомобил. Годишните технически прегледи се извършват също, без да се иска такъв документ, и това пречи на събираемостта на този данък.
- Каква е събираемостта на таксата за притежаване на куче?
- Докато не ни се подаде информация от съответните служби, които се занимават с кучетата, ние не можем да събираме такса за кучетата. Такава такса може да се събира само когато кучето има паспорт, регистрирано е по съответния ред в общината и на тази база има декларация от собственика. Но това е само когато кучето има собственик. Бездомните кучета нямат собственици, а куче данък не може да плати. А огромният брой кучета са бездомни. Таксата за куче е минимална - около 50 лв. за година. Ако собственикът не декларира животното, той може да бъде глобен с 20-30 лв., ако някой някога установи това. Миналата година са събрани към 20 000 лв. от тази такса.
- Кои са най-коректните и най-некоректните данъкоплатци?
- Най-коректните са пенсионерите. Имат изграден навик, изградено възпитание. Младите трябва да взимат пример от тях.
|
|