:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,301
Активни 674
Страници 26,866
За един ден 1,302,066
Истинската история

Българското време. Кое е то?

При съвременното развитие на археологическите изследвания няма как да се каже, че търсенето на прабългарската прародина се е увенчало с категоричен успех
Времето от началото на VI до средата на VII в. за огромния район на север от Черно море бе наречено от проф. Р. Рашев "българското време". С етнонима "българи" по това време, изглежда, са отбелязвани широк кръг от съседни в географски и политически смисъл етноси, близки по произход, език и бит, които през първата половина на VII в. в края на краищата влизат в доминираното от прабългарите държавно обединение Велика България. Съвсем същото явление може да се наблюдава в по-ранния времеви отрязък - от края на IV до самия край на V в., който често се нарича "хунско време". Етнонимът "хуни" също обозначава всички етноси, обединени в хунската държава. "Българското време" е обединителен термин за голям брой етноси, които имат историческо място и време в източноевропейските степи.



* * *

Няма как при съвременното развитие на археологическите изследвания да се каже, че търсенето на прабългарската прародина се е увенчало с категоричен успех. Обозначаването на множество различни етнически и племенни групи като "българи" е вече достатъчен сигнал, че те всъщност може и да нямат общ произход и прародина. Днес се смята за доказано, че българите ("прабългарите") всъщност са сплав от три етноезикови общности - иранска, угорска и тюркска. Създаването на тази сплав трябва да е станало още в границите на хунския племенен съюз през II-IV в., когато протича и едновременен процес на обособяване в етническа група, различна от хуните. Този процес протича най-общо между Урал и Алтай. В този смисъл именно това е най-общо прабългарската прародина. Етноса наричаме "прабългари", за да може да се отличават от днешните българи. Модната днес употреба само на етнонима "българи" води до непростимо езиково объркване.

Преди точно 30 години проф. Ст. Ваклинов направи предположение за протопрабългарския характер на Таштъкската култура в Минусинската долина по средното течение на р. Енисей (днес в Красноярска и източната част на Кемеровска област в Русия). Датирането на паметниците на тази култура в периода I в. пр. н. е. - V в. н. е. съвсем точно запълва времето, за което отсъстват писмени сведения. Особена връзка може да се направи между масовия керамичен материал, характерен за Таштъкската култура, и по-късните проявления на собствено прабългарската керамика след средата на VII в. Украсените с излъскани ивици керамични съдове са близки по форма и биха могли да произлязат една от друга. Етнически населението, носител на Таштъкската култура, се образува в началните фази на културата от местно население (носител на по-ранната Тагарска култура, съществувала точно на същото място в периода VII-II в. пр. н. е.) с нахлули от Централна Азия в граничното време между двете култури тюркоезични племена. Именно носителите на Таштъкската култура показват ясно изразено социално разслоение, като известно китайско влияние (предмети на лукса - чадъри, копринени дрехи) се среща в богатите погребения.

Тезата на проф. Ст. Ваклинов не получи развитие до наши дни може би защото бе изказана съвсем накратко, а не в специален научен труд, за който бележитият ни учен нямаше време. Не бе направена и връзката с по-ранната Тагарска култура.

Ще трябва да признаем наличието на два културно-езикови пласта в най-късните форми на прабългарската култура, свързани с първите два века от съществуването на Дунавска България. Масовата прабългарска култура, изглежда, може да се изведе от Тагарската култура. Известно тюркизиране в езика и бита на прабългарската аристокрация, което се наблюдава в късния период, вероятно трябва да се отдаде първоначално именно на смесеното население, което създава Таштъкската култура. По-късно ново допълнително тюркизиране на прабългарската аристокрация се наблюдава под влияние на хунската и западнотюркската държавно-политическа и културна традиция в периода V - началото на VII в. Твърдото отричане на наличието на този тюркски културно-езиков пласт независимо от неговото реално политико-историческо значение също обаче не води до възтържествуване на историческа правдивост. Това тюркизиране, изглежда, остава само повърхностно, непреобладаващо и не засяга същността на прабългарската култура като цяло. То обаче бе достатъчно, за да заблуждава изследователите твърде дълго време, чак до натрупването на достатъчно емпиричен материал в края на миналия век.

Издирванията на прабългарската прародина със сигурност ще продължат. Въпреки безкрайните трудности на този породист научен проблем трябва да си даваме сметка, че всъщност натрупването на съществените количества теренен археологически материал става на практика едва от средата на миналия век. При запазването на темповете на натрупване окончателното разрешаване на проблема трябва да се очаква наистина скоро.

По археологически данни източноевропейските степи през V-VII в. са слабо разчленени в етническо отношение. Сходната или еднаквата култура на безбройните етически групи тук, бързото преливане на културна информация и на културни навици прави крайно рискови изводите за етническите носители на едно или друго археологическо явление. Както във всяка специализирана дейност важно е да се спази мярката - нито да се подценява, нито да се надценява наличната етническа информация. Етногенетичният процес при прабългарите завършва най-късно в самото начало на VII в. Последната вълна от присъединени етноси включва ираноезично население и още угорски групи.

Въпреки наличието на няколко различни тези трябва да се признае, че



най-логично е да преведем етнонима "българи" като "хора, народ"



Това е обичайният начин за образуване на народностни имена и в много други случаи. Широко известно е, че първото споменаване на етнонима е в Анонимния римски хронограф от 354 г. През V в. арменският историк Моисей Хоренски нарича прабългарите "вхндур-булкар" и ги описва северно от Кавказ, в "земята на българите" (вероятно в западната половина на северните подстъпи към Кавказ). Въпреки различните интерпретации е ясно, че под натиска на хуните значителни прабългарски маси се устремяват на юг през планината, достигайки до Карс в днешна Източна Турция. Тези прабългари, изглежда, запазват етническото си самосъзнание чак до ХVIII в.

Друг арменски автор - Ананий Ширакаци, прави ясно разграничаване на прабългарите от тюрките, което е още едно указание, че основната част от прабългарите не принадлежат към тюркската етническа общност. Именно от присъствието си в хунската държава прабългарската историческа традиция извежда произхода си. В Именника на българските ханове първите владетели са Авитохол и Ирник, които практически всички изследователи



отъждествяват с Атила и с третия му син Ернах



Отдавна е признато, че наред с реалните белези на исторически личности в първите двама владетели по Именника са вплетени и откровено митични черти. Продължителността на управление на Авитохол (300 години) и на Ирник (150 години) е сигурно указание за това. Откровеното проточване на историческото време в Именника цели, изглежда, да представи управлението на хан Кубрат като исторически обосновано, а създадената от него Велика България като пряко продължение на огромната хунска държава и нейната последна фаза - управлението на Ернах, което приключва, изглежда, най-късно през 493 г.

Между неговата смърт и възцаряването на Кубрат в източноевропейските степи и в Кавказ продължават да протичат изключително сложни етногенетични процеси. Повечето съвременни летописци разпознават ясно българите (прабългарите) и ги отличават от аварите, хуните или славяните. В резултат на тези процеси през VI в. се различават две водещи прабългарски племена - утигури и кутригури. Утигурите обитават северното и отчасти източното крайбрежие на Черно и Азовско море, а кутригурите - степите между Дунав и Дон, на територията, освободена от държавата на Ернах. До 558 г. кутригурите заедно със славините и антите оплячкосват поне 12 пъти отвъддунавските византийски земи. През 493 и 502 г. те застрашават пряко Цариград. Най-сериозната за Византия опасност настъпва обаче през зимата на 558-559 г., когато кутригурите, разделени на две колони, се насочват едновременно към Цариград и към Солун. Империята трябва да напрегне всичките си сили без остатък, за да се справи със смъртоносната заплаха.

В средата на VI в. в източноевропейските степи се появяват нови играчи в съдбоносната етническа игра - аварите и тюрките. Тюрките, които дошли от днешен Източен Туркестан, покоряват земите на утигурите след 570 г. Прабългарите обаче запазват, изглежда, известна самостоятелност в границите на Западнотюркския каганат. Тюркските държави в прикавказките степи не се съхраняват дълго. Източният каганат е завладян от Китай, а в Западния протичат сложни деструктивни процеси, които са в пряка връзка със създаването на собствено прабългарско държавно имперско обединение - Велика България.
27
6173
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
27 Март 2008 03:24
Има ли ни?
Учител на сина ми няма да бъдеш)щ(.



27 Март 2008 07:48
Най-вече ЧУКУНДУРИ и КЛАТИКУРИ са се зааселили тук.
27 Март 2008 08:59
Ама пък и какви потомци са оставили - еша си нямат! БУЛГУНДУРИ!!!

27 Март 2008 09:12
Я гледай ти. Какво грандиозно сборище на тюрки се е оформило тук.
27 Март 2008 09:47
Името "България" е едно от най-старите запазено до днес имена в историята. Независимо до къде сме се докарали днес, не бива да иронизираме произхода си - това е глупост. Ако ги нямаше старите българи, днес щяхме да говорим гръцки, по селата смесен с някоя и друга славянска, турска и прочие дума.
27 Март 2008 10:00
В най-новата история българи и турци, и цигани са управлявани от синовете на Вавилон великий. Наследниците вавилонски най-паче: Стани-Шеф, партизано-Пирински, Кобург-Кохарски, Сол-Монката... Тепърва почва новото преселение от Вавилон, зер много празни апартаменти си чакат хората, а строителите и архитектите на съвременна България строят ли, строят. Народе Български??
27 Март 2008 10:17
Мдааа - някои вече са започнали да четат трудовете на доктор Ганчо Ценов. Всяко начало е трудно.
27 Март 2008 11:07
Топло, Топло, Топло. Почти ще стигнем до Великата китайска стена, която е била построена заради набезите на дивите български татарски племена. Все пак древна култура като китайската е трябвало да бъде опазена за поколенията. А българите - я стомничка ще изкопаем, я гривничка, нищо работа. Българска работа. И ще се молим на гърци, турци и руснаци да ни позволят да погледнем за малко в архивите, белким открием нещо.
27 Март 2008 11:45
Този процес протича най-общо между Урал и Алтай. В този смисъл именно това е най-общо прабългарската прародина.

Айде нема нужда!
Не им ли писна на някои хора да копат по руско-азиатските степи за глупости?!
27 Март 2008 12:06
Няма една нишка, която да ни отведе до прародината.Древните българи са оставили много следи и едно име - България (произнасяло се е с широко Ъ).Кубрат (Обединител) всъщност е Курт (Вълк).
27 Март 2008 12:39
Прабългарско държавно имперско обединение - Велика България! -
настръхнаха ми косите...
И аз като Forza NATO ще попитам-не им ли писна? На кого е нужно?
Не иронизирам произхода си, но не ми и помагат подобни на
приказките на един мой професор, че в Плиска вече имало тоалетни, пък видите ли в Западна Европа все още си хвърляли гърнетата през прозореца.
Мда, както и горната статия звучат добре за пред студенти-първокурсници.
Но в България безплатна и чиста тоалетна няма...
27 Март 2008 12:45



Аха! Я да изчезвам, докато не е дошъл безкрайно ерОдирания /ерозиралия?/ Фичо и ни залее с крадени от интернет авторитети дъъъъъъълги постинги!
27 Март 2008 13:00
..благодаря за статията
27 Март 2008 14:23
Ех, г-н Иван Петрински, да кажете нещо за дядохеродотовите АЛТАЙСКИ СКИТИ!?
Мъка, мъка!!!
27 Март 2008 14:33
Подозирам, че след ПОЛИТИК и думата ИСТОРИК ще стане нарицателна!
27 Март 2008 14:35
Киркор счита че авторът подмолно намеква, че всички съвременни руснаци произлизат от прабългарите. Вятърът на промяната веел и в историята- пък каза и Агоп- е миналата седмица Валерия Фол заявила че древните арменци произлизали от земите на Тракия.
27 Март 2008 14:57
Българското ни време в историята бива винаги , когато искаме да го познаваме , ценим и разбираме , като потребност на "историческия" ни общ живот ... Иначе , Историци за "своето време" , ние си нямаме , г-н Петрински ...

27 Март 2008 15:04
Ооо, кerena,
подозренията ти отдавна са действителност!
Същата продажност и мръсотия.
27 Март 2008 15:18
Петрински, след като напишеш нещо, ти препоръчвам, преди да го дадеш на редакцията, да го прочетеш още веднъж. Статията е буламач от грешки, неточности и противоречия – нещо впрочем съвсем нормално за “сериозните” български “историци”.
Само един пример. Петрински твърди:
“В Именника на българските ханове първите владетели са Авитохол и Ирник, които практически всички изследователи отъждествяват с Атила и с третия му син Ернах.”

Това, разбира се е пълна глупост, която ни поставя пред дилемата: Или г-н Петрински съзнателно ни заблуждава, или неговите знания се базират на “научни” разработки, от 20-те години на миналия век, т. е. от преди 90 години!
Резил е, че имаме такива “учени”, но ще го преживеем някакси.
27 Март 2008 16:00
Статията дава доста реалистична историческа картина
Разни мирмидонци, като gramove дето през живота си са прочели само някоя порнография на историчарите Петър Добрев, Бакалов и Пламен Цветков се обаждат от коневръза за да-покажат, че нищо не знаят. И тук не може да не мине без известния със своята неизвестност бай Ганчо Ценов.
С етнонима "българи" по това време, изглежда, са отбелязвани широк кръг от съседни в географски и политически смисъл етноси, близки по произход, език и бит, които през първата половина на VII в. в края на краищата влизат в доминираното от прабългарите държавно обединение Велика България.
Ето това изглежда обяснява защо славянския се е наложил, като официален език у нас. Прабългарите изглежда са ншмали единен език, а също така те са нямали никаква писменост, за да оставшт писмени източници.
27 Март 2008 17:17
Охоо, произходът на руснаците, обяснен чрез Велика България - както е отбелязано по-горе - е навлязъл вече и в марксистко-ленинската философия.
27 Март 2008 17:49
По тази статия и по този автор за нищо друго не се сещам, освен за едни стихове на неизвестен за мен поет. Чаках си реда веднъж в лабораторията на Винпром- Пазарджик и лаборантките бяха натиснали някакъв посетител да им рецитира негови стихове. Останах с впечатление, че това е местният стихоплетец. Като неволен слушател, запомних следните стихове, посветени на образуването на българската държава.
"Прабългари и славяни
се ебали по поляни.
Вади-тури
вади-тури,
народили се все чукундури.
Нароило се едно племе,
хем завистливо,
хем крадливо,
хем ебливо."
Пошло е, нали? Но за подобна статия като днешната друго не ми идва на ума.
27 Март 2008 18:34
Спомням си навремето един "ръчен" надпис на ветернарната лечебница в "наше село", днеска почивен ден со бико не ебем No comment...Смайлс Петрински...
29 Март 2008 14:15
Mrx++
И тук не може да не мине без известния със своята неизвестност бай Ганчо Ценов.

Марксе,
В сборника "Берлинският университет по времето на Национал-Социализма" ( Die Berliner Universitä t in der NS-Zeit) "неизвестният" за тебе Ганчо Ценов фигурира в състава на университета под буквата "Z" - Zenoff [Cenov] Gantscho 292 и за него се разказва на стр. 292.

Там пише също, че "Im Mai 1941 teilte ihn das REM* fü r drei Monate der Deutschen Botschaft in Moskau ... Gantscho Zenoff [Cenov]..."
* Reichsministerium fü r Wissenschaft, Erziehung und Volksbildung

Оказва се, че Имперското министерство за наука, възпитание и образование на Германия е командировало Ганчо Ценов през месец май 1941 г. за 3 месеца в Германското посолство в Москва, т.е. 1 месец преди започване на войната.

Е как не те е срам да кажеш за човека, че бил "неизвестен"?
И Ганчо Ценов, както и ти, сте били известни и в Берлин, и в Москва.
И двамата сте работили за науката по "социалистическо" време.
Е, Ганчо по национал-"социалистическо", но това са подробности.
Нали "социалистите" от двете страни са били съюзници по това време?

30 Март 2008 22:31
Да напомним какви бяха основните тези и в чалга-историите на съседите:

Сърби - не славяни, а потомци на древен народ от централна Азия или Кавказ, името е тюркско или иранско - от Сувар (Субир) - т.е. едно от българските или сродните им племена. Сърбите покорили славяните на Балканите, чиито потомци сега се наричат словенци. (Турбофолк версия: но сърбите били на Балканите и от по-старо време, в частност и Александър Велики бил сърбин, а името на древния Шумер в Мала Азия идело от Шумадия.)

Хървати - не славяни, а потомци на древен народ от ирански или аварски (тюркски) произход, името хървати е от Авар (или от собств. Кубер - брат на Аспарух) или от едноименно иранско племе, покорили славяните на Балканите, чиито потомци сега се наричат словенци.

Бошняци - не славяни, а потомци на древен народ, името Босна иде от тракийското племе беси.

Албанци - преки потомци на илирите.

Румънци - най-древния народ в света, автохтонен, засвиделстван по днешните си земи отпреди 100 хил. до 1 милион години, известен в историческата древност като даки и романизиран езиково по време на римската власт в Дакия (1-3 в.н.е.).

Гърци - преки потомци на древните гърци от времето на критския линеар Б и може би на "пеласгите".

Македонци - противоречиво, полуграмотно и напълно несъстоятелно компилиране на (главно) сръбски мотиви със замяна на името "сръбски" с "македонски".

Тези чалга-тези са полуофицални или съвсем официални (Румъния, Гърция, Албания), или поне са на общо въоръжение сред "патриотите" - в случая с Хърватска.

Истинността на всичките клони към кръглата нула.

Хърватските диалекти са най-чистите" славянски диалекти, с най-малкото неславянски примеси. Днешния "сърбохърватски" (който след 1970-те и сосбено след 1991 беше пак поделен на сръбски, хърватски и босненски) е изкуствен книжовен език, създаден в 19 век на базата на различни диалекти. До втората половина на 19 в. няма свиделства за общ "сръбски" или общ "хърватски" език. Липсата на единна държавност у сърбите чак до 13 в. (и провала на опитите им да създадат общосръбски етнос в 20 в.) не свидетелства убедително за наличието на държавотворна закваска като (пра)българите. Босненците били сръбски (или хърватски) богомили.

Албанците говорят сатемизиран език, което показва близост с тракийския, а с илирийския език. Вероятно са потомци на бесите. Те нов етнос, сформирал се в югозападните Балкани към 10 в.н.е.

Румънците също са нов етнос, сформирал се в югозападните Балкани около 10 в.н.е. За днешните румънски земи няма никакви писмени или археологически свидетелства за наличие на романоезично население между 3 и 13 в. Заселването на власите в днешна Румъния датира от 13 в., наченките им на държавност - от 14 в., когато били васали на Търново до падането му под османците. Власите запазили българския (наричан от тях славянски) език като жив държавен език до 17 в., като църковен - до 19 в., кирилицата - до след средата на 19 в. Макар граматиката да е безспорно романска, допреди началото на романизацията на езика и правописа в средата на 19 в. влашкия език имал в речника си 51% славянски (български) думи (горе-долу такъв е процентът на историческите български топоними в земите им) срещу 31% - романски и значителен процент гръцки, турски и албански заемки.

Новогърците в мнозинството си са нов етнос - потомци на елинизирани източни християни от славянски, албански, влашки, турски и др. тюркски - гагаузки, кримско-татарски..., афроазиатски и друг неелински езиков произход.

За румънизацията и елинизацията на съответните етноси решаваща роля играе държавата и преди нея - наличието на агресивен националистчиески елит - особено показателен е примера на фанариотите - разноетнични елинизирани потомци на византийския църковен и търговски елит с голямо влияние през турско и морски връзки със западна Европа. И румънизацията, и елинизацията са целенасочени процеси с цел спечелването симпатиите на западна Европа, която от края на 18 в. преоткривала елинската и римска древност (в началото 19 в. шотландския лорд Елгин изнесъл с голям труд и лични разходи "мраморите" от Акропола, а само в края на 17 в. венецианците без да се чудят вдигнали във въздуха Партенона, превърнат от турците в барутхане).

Сръбската и хърватска историческа чалга явно търпят влияние от българския исторически епос, познат ни още от 11 в. - за българите и славяните. Иван Венедиков показа блестящо как сръбските песни, някога смятани от австрийските учени за по-"художествени" от българските (с които разказават едно и също), всъщност са много по-нови, създадени на основата на древните бълг. песни, и как сръбските носят много повече субективност и неангажираност с древните (тракийски и др.) мотиви от българските.



30 Март 2008 23:18
Макар граматиката да е безспорно романска, допреди началото на романизацията на езика и правописа в средата на 19 в. влашкия език имал в речника си 51% славянски (български) думи

Лингвистите ни казват, че и сега над 50% от румънската лексика си е българска, а и граматиката тоже.
Жалко, ако не си гледал предаването за "Гагаузите" по СКАТ в петък от 20:30 ч. и неделното повторение от 14:00 ч.
Отхвърлени бяха и 16-те "теории", а като най-голямо мошеничество - измисленото през 1600 г. "селджушко-огузко" преселение от Мала Азия - напълно опровергано и отхвърлено.
Според директора на Силистренския музей д-р и.н. Г. Атанасов, понятието "Гагаузи" е измислено в Русия през 1853 г.
Дотогава тюркофонните християни са наричани навсякъде българии.
Т.н. "гагаузи" са били кумански българи в Добруджа, заварени от османското нашествие все още двуезични.
"Кумани рекше блъгаре"
И в момента "Чисто се потурчих" (гагаузки) = "измъчих се" (български)

31 Март 2008 00:24
Косово тресе не само Сърбия, но и Македония
В. "МОНИТОР"-31.03.2008- Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД