:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,957
Активни 677
Страници 26,522
За един ден 1,302,066
ДИПЛОМАЦИЯ

Косово - най-скъпият и неуспешен проект

България участва в международен абсурд, без да може да обясни защо
Снимки: РОЙТЕРС
Косоварите не крият, че американците им уредиха независимост. България обаче отрича, че е признала новата държава под натиск на САЩ.
Пожарното признаване на независимостта на Косово от българското правителство се случи в най-парадоксалния формат: България-Унгария-Хърватия. То изненадва със съзнателното пренебрегване от българска страна на един по-друг и по-логичен формат: България-Гърция-Румъния. На 22 декември 2007 г. в Атина външните министри на държавите, които българската дипломация определя като балканското ядро на Европейския съюз, огласиха, че Сърбия не трябва да се изключва от ЕС във връзка със статута на Косово, тъй като подобен акт може да има обратен ефект.

Всички официални изявления в София, които при добро желание и старание можеха да се композират в нещо като българска позиция по Косово, съдържаха все пак неприемливостта от едностранното обявяване на независимост на Косово, въздържане от независимост при липсата на осезаеми резултати в постигане на определените в Резолюция 1244 на СС на ООН стандарти, недопускане прекрояване на границите и създаване на моноетнически държави.

Впечатлението, че България прави "совалкова дипломация" между Прищина, Белград и Брюксел и че с това играе посредническа роля от позицията на "страна референт" в региона, не стигна по-далеч от т.нар. "Процес Арбанаси" и не повлия за постигането на съгласувана позиция на ЕС по косовския статут. Тя не преодоля априорно зададения вариант на САЩ: независимост на всяка цена. За да се създаде в крайна сметка база на САЩ с държава (или на държава с база на САЩ), беше пренебрегната уникалността на Косово. За какво става дума?

Ситуацията в осемте години след военната интервенция на НАТО в Сърбия разсея



илюзиите за устойчива многоетническа общност



Политическите организации на албанците в Косово са етнонационални по своята идеология. Демократичните традиции са непознати в Косово. Самите партии са политически крила на военизирани, противопоставени една на друга формации. Те компенсират липсата на икономическа програма и стратегия с абсолютизиране на независимостта, прикривайки по такъв начин острите екзистенциални проблеми на населението и радикализирайки настроенията му. Започнатата под международно наблюдение приватизация се изроди в разграбване на публично имущество и обществена собственост, градена със средствата на дългогодишните фондове за неразвитите области на бившата югославска федерация, в узурпиране на частна собственост, притежание на сърби и не-албанци. Всичко това създаде благоприятна среда за развитие и укрепване на мощна мрежа на организираната престъпност и "интегрирането" й с международните криминални структури, господство на сенчестата икономика и нейните тесни връзки с управляващите кръгове.

Въпреки многогодишните усилия на ООН в Косово не можаха да се създадат стабилни институции. Налице е извънинституционален потенциал, който се фокусира върху отделни личности, частни разузнавателни и полицейски агенции в рамките на косовските политически партии или около техните лидери, военизирани групи, свързани с политическите партии. Вашингтон, а и самият ЕС така и не пожелаха да обвържат статута на Косово задължително с решение на Съвета за сигурност на ООН. Прибързаната независимост обаче, недоговорена и нелегитимирана в ООН, насърчи екстремистките претенции на албанците на Балканите, а отговорът ще бъде засилване на сръбския и хърватския иредентизъм за сметка на усилията на международната общност да стабилизира ситуацията в Босна и да запази нейната цялост. Ще постави под въпрос и демократичните процеси в Сърбия.

Косовският въпрос е



част от т.нар. албански национален въпрос,



който стана особено актуален в последното десетилетие на миналия век и в първото десетилетие на сегашния. Той съдържа голям дестабилизиращ потенциал, което го прави пряка заплаха за сигурността на България и нейните национални интереси, за регионалната сигурност на Балканите и за сигурността в Европа. В този смисъл статутът на Косово може със сигурност да предвидим, че ще стане модел за подобни нему казуси на континента и извън него.

Засилиха се екстремистките позиции на косовските политици. След смъртта на смятания за умерен политик Ибрахим Ругова временната изпълнителна власт в Косово се озова по същество в ръцете на една военизирана хунта. Политическата косоварска прослойка, обогатила се в периода след 1999 г., в голямата си част е свързана с регионалната и международната организирана престъпност и има сериозни интереси в сивата икономика. Политическата нестабилност е особено благоприятна среда за нея. В Косово, в самата Албания, сред албанското население в Македония, Южна Сърбия и Черна гора има солидни оръжейни арсенали. Освен във вътрешни конфликти те могат да послужат и за целите на тероризма. Това се потвърди и от миналогодишните събития в Македония.

Тезата, утвърждавана главно в САЩ, че независимо Косово не означава



създаване на Велика Албания,



не може да бъде аргумент за независимостта като единствено решение за статута на областта. Факт е, че към реализиране на идеята за Велика Албания са насочени усилията и на албанската държава, и на лидерите на албанците в Косово, Македония, Черна гора, Южна Сърбия (наричана в Прищина и Тирана Източно Косово) и Гърция. Има роля и голямата албанска диаспора в Европа и Америка, която финансово, организационно и морално подкрепя албанската кауза на Балканите.

През 1998 г. Албанската академия на науките (АНА) публикува стратегическа платформа за решаване на албанския въпрос на Балканите. В нея е записано, че "ААН, загрижена не само за статута на Косово, но и за бъдещето на цялата албанска нация, подготви тази платформа за цялостно решаване на албанския национален въпрос". В документа специално се подчертава, че "албанските етнически пространства в Република Македония имат териториален континюитет, който се простира на север и на запад от Дебър чак до Куманово". Сред албанския политически елит в Македония, който е силно повлиян от Прищина, битуват сериозни настроения против самото съществуване на македонската държава. Последната политическа криза в Македония говори за намерение да се осуети влизането на Скопие в НАТО, за да се подкопае нейната стабилност и в крайна сметка съществуването й. Идентична платформа по същото време в Тирана приема и Фронтът за национално албанско единение, афиширан като "организация за свободно и демократично обединение на политическите сили, неправителствените организации и интелектуалците от Албания и всички албански земи".



Центърът на паналбанизма



вече се е установил в Прищина, тъй като в решаването на косовския въпрос Тирана заема периферно място, докато изразител на обединителната "всеалбанска" платформа става Косово, върху което е фокусирано вниманието на великите сили и международната общност. Старателно се подхранва тезата за религиозната монолитност на албанците, намираща израз в исляма, въпреки историческите факти и статистическите данни.

Тезата за албанско единение по ислямска линия умело се използва чрез политиците в Косово, където над 90 % от населението изповядва исляма. В Прищина поеха щафетата от Тирана след приемането на Албания в Организацията Ислямска конференция (ОИК ). В началото на ноември 2007 г. премиерът на Албания Сали Бериша постави официално в Кайро въпроса Египет да лобира в ОИК членовете й да признаят колективно едностранно обявена независимост на Косово. Това направи преди две седмици и Турция, която председателства ОИК.

За съжаление



дипломацията на ЕС не си даде сметка,



че ключът към албанския въпрос на Балканите и в Европа сега не е в бързото определяне на окончателния статут на Косово, а в недопускане съживяването на политическия радикализъм и агресивен национализъм в Сърбия, Хърватия, Босна, Македония и в самото Косово.

Функционирането на Косово като обособена територия под надзора на ЕС трябваше да продължи, докато не бъде установен стабилен правов ред, ефективни административни институции, условия за устойчиво икономическо развитие и сигурност на гражданите и правата им на свободно движение на цялата територия на областта.

Независимо Косово - без излаз на море, с рушаща се инфраструктура, с безнадеждно остарели енергийни и промишлени мощности, с колосална безработица и все още ширеща се неграмотност - сега би било икономически неустойчиво териториално образувание. Помощите на международната общност от над 4 милиарда долара за 8 години не донесоха видими резултати. Косово стана най-скъпият проект на международната общност по вложени средства на глава от населението. Но икономическото положение днес е по-лошо, отколкото през 1999 г., особено в енергийния и производствения сектор и особено в трудовата заетост на населението.

Твърде интересно е как сега ще изглежда пълното и безусловно разоръжаване на нелегално съществуващата АОК, на всички други военизирани формирования и лица, особено след официалното вдигане на оръжейното ембарго от САЩ. За какво е нужно въоръжаване на Косово? Ще се деполитизират ли полицията и Корпусът за защита на Косово? Ще има ли кой да предаде на Трибунала в Хага всички бивши полеви командири на АОК и други лица, извършили военни престъпления? Кога ще бъдат ликвидирани на т.нар. партийни разузнавателни служби, прикрити като различни центрове и институти? България не смее да пита, а Брюксел и Вашингтон не смятат за нужно да й обяснят. Тя повтаря, но едва ли си вярва, че щом признава независимо Косово, допринася за стабилизация на Балканите.
 Мъж сече дърва пред надпис "Косово е сърцето на Сърбия" на стена в Косовска Митровица.
 Смиля Байчелич е последната сръбска жителка в косовското село Плешина. След нея и то ще се превърне в етнически чисто албанско село.
147
5170
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
147
 Видими 
27 Март 2008 00:24
Айде пак!!!
27 Март 2008 00:40
съвпада с моето мнение
27 Март 2008 01:23
признаването на косово е пълно противоречие на политиката на БГ за приятелски отношения със съседните държави. косово се намира в западната част на сърбия и след като няма граница с българия значи се предполага, че бихме подкрепили позицията на сърбия. цялата тарапана очевидно беше да се подмажем на сащ и 2-3 европейски държави които приеха независимостта, но така излиза, че не ние водим външната си политика.
27 Март 2008 01:33
Това че мнозинството българи мислим така какво ни помага? Изградена е такава ситема в която ние избирателите няма какво да избираме. Нима някоя парламентарно представена политическа партия се опита да изрази мнението на по-голямата част от българите? Не. А защо?Защото те знаят че са отговорни не пред своите т.нар. избиратели , а пред посолствата на САЩ и ЕС , които ни предлагат каво да избираме!До кога ли ?
27 Март 2008 01:53
БРАВО! на автора!
27 Март 2008 07:32
Браво! Аз също не чух поне една смислена причина защо трябва да признаваме - нито от управляващи, нито от подкрепящите тази независимост из форумите!
27 Март 2008 07:40
Доста интерестна гледна точка и добър фактологически анализ, според мен.

Не мога да се съглася само с това:"В този смисъл статутът на Косово може със сигурност да предвидим, че ще стане модел за подобни нему казуси на континента и извън него.". Косово не е нито модел, нито казус. Подобни "казуси" са се случвали по цялият свят откакто свят светува, вкл. и след ВСВ.

Авторът е прав и за нещо друго, макар да не го е изказал: в крайна сметка албанците може да ни направят голяма услуга. [/b]
27 Март 2008 09:18
Абсурди_ком, ти не си наясно. Всички прогресивно мислещи хора във форума са ЗА Косово и ЗА подялбата на Сърбия. Фарфароните като нас нямат място тук...
27 Март 2008 09:32
Предателите побързаха да признаят Косово, за да реват насреща с/у Сърбия, когато тя си поиска своите. SIC
27 Март 2008 09:37
България участва в международен абсурд, без да може да обясни защо

Защото България стана американска марионетка /протурски ориентирана/.
Затова.
27 Март 2008 09:56
Аз пък мисля, че сме свидетели на нова "Ялтенска конференция" само че на масата седи само Буш, останалите европейски домакини са в ролята на сервитьори, а Путин не може да влезе защото източният вход на залата е заключен.
27 Март 2008 10:14
Александър Боянов ! Превъзходен анализ!
Но защо трябва да мислим, че сътуацията във МВнР е по-различна от тази в МВР? Нали още помним за Феим/Петър?
Zmeja! Много свежо, приятелю! За съжаление и много точно...
27 Март 2008 10:20
Su38, ти определено не си прогресивно мислещ, ако подкрепяш една мафия и определено не си прочел и видял колко "демократични" са албанците и въобще фанатичните мюсулмани. Те са едно затворено общество, където не пускат други, но те самите искат да ги приемат, за да могат да отмъкнат поредното парче. Давах снимки и видеоклипове как албанци пикяат в изгорени църкви, как чупят озверели кръстове, как 87 християнски храма са в по-окаяно състояние отколкото римската стена в Хисар. И това само откакто са "самостоятелни" и под погледа на чуждестранните военни сили. Милошевич може да е сбъркал, а може и да не е като гледаш тези неща. Може пък да ги е виждал какви престъпници са и да е трябвало да защити населението си. Ето ти отново един клип на сърби, събиращи се в царква, която отзад е срутена и е без кръстове: Натиснете тук. Аз не съм потив албанците като народ. Но ако народът е сраснал с мафията там и те продължават да са фанатици, а не светски и цивилизовани хора - тогава съм против него.
27 Март 2008 10:24
Имам доста контакти със сърбите, а най-близкия ми приятел там е албанец, който живее в Белград. Но разликата е, че той няма нищо общо с албанците, които виждам в косово. Все едно да сравняваш Айнщайн с маймуна 8)
27 Март 2008 10:29

http://www.bgpetition.com/Integratia-na-B ulgarite/index.html

Великолепна статия! Поздравления за автора!
ПОдкрепете апела за защита на етническите българи и за нормална стратегия за нашите сънародници в Западните Балкани! Към тях има двоен стандарт!
27 Март 2008 10:30
http://www.bgpetition.com/Integratia-na-Bu lgarite/index.html
27 Март 2008 10:35
Аз пък не виждам причина да подкрепяме Сърбия. Емоционално и на мен не ми е по вкуса признаването на Косово. Но има ли някой прилично обоснована идея, какво друго да направим освен да ги признаем? Позицията на Румъния, Гърция и Кипър е обоснована - заради Трансилвания и Северен Кипър. Но нека някой да ми каже защо да се хабим да подкрепяме Сърбия - държава която нкога за нищо не ние подкрепяла, а тъкмо напротив, не е пропускала шанс да ни навреди. Последната им добра възможност да ни помогнат беше за медиците им в Либия, заради силните им връзки с Кадафи - да ама не се помръднаха пръста.
И срещу какво да ги подкрепим? Ще ни върнат ли Западните покрайнини? Е като няма да ги върнат да се оправят сами.
Не на последно място има и още нещо, което никой не коментира. А това е, че каквото и да се говори, самата Сърбия не иска Косово. Мисли ли някой, че в Сърбия са готови да преглътнат феномен като нашето турско ДПС? Ако биха се провели нормални избори в Сърбия (с Косово) дали няма да се окаже, че при наличната избирателна активност албанците ще вземат властта в цяла Сърбия. Ако някой мисли, че пиша глупости, да вземе да провери, че по същата причина а времето Генерал Де Гол изоставя Алжир, макар да печели войната.
И какво излиза - че писачана горната статия ни съветва да отстояваме кауза, която не е наша, не е в наш интерес и нещо повече - тази кауза не е на никого.
27 Март 2008 10:39
bbbgbgbg, не си усетил иронията в поста на Su38, май?!
Хуго, и така, като се примиряваме и се оставяме не "течението" да ни води, докъде ще стигнем?
27 Март 2008 10:53
Germanik ако имаш нещо общо с Германия трябва да знаеш за realpolitik на Бисмарк. Не е вярно, че се носим по течението. Води се война и трабва да вземем страна, дори това да не ни е по вкуса. Трябва да се определим с Европа и Америка или с Русия и Сърбия. Неутралитета е невъзможен.
Просто ми кажи с какво Сърбия е заслужила да я подкрепим?
27 Март 2008 10:54
Хуго, проблемът не е в това, че ако Косаво останеше в Сърбия можеше да се получи ситуация като у нас с ДПС. Напълно съм съгласен с това съображение. Въпросът също не е в това, че Сърбия почти винаги е "играла" срещу България. Българското правителство не биваше да признава Косово (което априори не означава подкрепа за Сърбия), защото на първо място нарушава маса международни споразумения, договорености и т. н., които определят създадения и нелеко поддържан международен ред в Европа след Втората световна война. България е малка страна и най-малкото на нас ни отиваше подобна роля, тъй като в един не особено добър ден бехме могли да бъдем поставени на колене като държава от подобни действия. А на тези пишещи в този форум и очакващи, че можем да бъдем някакви печеливши от евентуален държавен разпад на Македония, мога да кажа само, че на България не й трябва нито педя от тази прокълната територия.
27 Март 2008 11:06
Дедо Матейко, формално би трябвало да си прав и на мен ми се иска да си прав. Но уви медународно-правният ред, за който говориш се нарушава непрекъснато от тези, който са го създали. Уви не можем да разчита само на него, за да си набавим сигурност. Ако този международно-правен ред работеше перфектно жалбите на Сърбия пред Международните съдилища щяха да успеят.
Да не се заблуждаваме - клучовата дума за да си набавим сигурност е ПОЛИТИКА съобразно нашите интереси. Уви!
27 Март 2008 11:09
Поздравления на автора за статията!
27 Март 2008 11:12
България участва в международен абсурд, без да може да обясни защо
Очевидно на идиотите трябва често и дълго да им се обяснява.Признаването на Косово е удар срещу враговете на България - Сърбия, Гърция и Румъния.Врагове вече не с териториални претенции, но всячески пречейки на България.Гърция бави граничните пунктове и не признава българското население там, Румъния задържа втория мост вече десетилетия и да не изброяваме повече.Естественият съюзник е Албания.Те поне твърдят, че населението в Македония е българско и албанско.Нашите псевдоинтелектуалци можеше да напишат призив към косовските албанци да пазят църквите там, защото навремето повечето са били български.Да разделим завинаги земята между Сърбия и Гърция, чийто мечта е била обща граница.
27 Март 2008 11:40
Гойко, слава Богу, че имаме поне един истински приятел- Турция! Ето сега и Ердоган ще ни навести. Ти да не си помислиш само, че им минава през ум да използват петата си колона у нас за намеса във вътрешните ни работи? Няма такова нещо! Кога е последния път, когато Сърбия или Гърция са организирали атентати у нас? Защото пък датата 9 март 1985 г. трябва да ти говори нещо. Ще ти подскажа. Атентата във вагона за майки с деца на гара Буново. Точно така. С активната подкрепа на МИТ- турското разузнаване. Хайде сега пак ми говори за Сърбия, Гърция и Румъния.
27 Март 2008 11:42
Гойко, сега ще дойдат и евреите
27 Март 2008 12:16
Не отричам, че Турция си гледа интересите, нито пък, че ние трябва да си траем, когато се намесва в нашите работи.Но ние с нея си имаме уважението, били сме врагове, били сме съюзници по бойните полета.Тя е като истинския приятел, който ти забива нож отпред, а не в гърба Както са ни забивали нож в гърба православните ни братя.Колкото до атентата в Буново - атентаторите не си ли получиха заслуженото?
27 Март 2008 12:29
Настостойчиво се повтаря един въпрос: "България участва в международен абсурд, без да може да обясни защо "

Ще се опитам да обясня най-елементарно, битово, дано се разбере. Ако семейни скандали в съседния апартамент ме будят всяка сутрин, ако слушам писъци на жената и псувни на мъжа, ако се тропа от хвърляни мебели и тръшкани врати, аз съм заинтересован комшиите да се разведат. Въпреки уважението ми към брака, въпреки че разводът няма да е по взаимно съгласие. Знам че никакви дружески съвети на съседите няма да въстановят любовта в това обречено семейство.
27 Март 2008 12:30
Тя е като истинския приятел, който ти забива нож отпред, а не в гърба


Опазил ни Господ от такива приятели!!!
Още през 1982 г. Управлението за психологическа война към турската разузнавателна централа - МИТ, изготвя специални "Указания за работа с туркоезичното население на чужди територии". Ето част от секретните инструкции в документа:
- "Извоюване на права за обучението (на това население - б. Д.А.) на роден език и защита на постигнатите позиции, предоставяне на учители и учебници, осигуряване на стипендии за студенти за обучение в Турция;
- Защита на верските връзки на мюсюлманските общини в чуждите страни с религиозните организации в Турция, размяна на духовни лица и разпространение на духовна литература;
-Дипломатически постъпки за опазване на културните паметници, останали от Османската империя на територията на съседни страни" ...
За пръв път в тези указания се поставя изискването понятието "османско робство" да се замени с "османско присъствие". След промените през 1989 г. у нас Анкара пренастройва политиката си спрямо новите реалности и създава своята пета колона ДПС. През 1994 г. под ръководството на Нури Йълмаз, шеф на тамошната Дирекция по религиозните въпроси, е извършена широка разузнавателна ислямска експедиция в някои балкански страни, включително България. Делегацията от Анкара поставя пред българските власти категорични искания: нашата държава да отпусне средства за ремонт и изграждане на нови джамии; бюджета да плаща заплатите на имамите; върху ислямските молитвени храмове да се поставят високоговорители.
27 Март 2008 12:35
Гойко, и внимавай с "истинското" приятелство, че истанбулските отличници имат малко по-различни разбирания що е то "истинско" приятелство, нали разбираш?
27 Март 2008 12:51
Да Тома Неверни, горе долу за това става въпрос.
Моля те, не спирай да идползваш таланта си да обясняваш с думи прости! Дано те послушат т. н. интелектуалци.
27 Март 2008 12:54
Всъщност не е ясно за какво е спорът.
Всички искат да са Велики-Албания, Сърбия, Румъния, Гърция и Турция.
Всички вадят карти и исторически справки. Всички си търсят лоби.
Само дето Балканите не са разтегателни, да издържат претенциите на всички върху този ъгъл на Европа, където от векове се лее кръв за всяка педя земя.


За разлика от дедите ни обаче, сега никой не се сеща за Велика България.И ако днес се прекрояват граници, май се правят далечни сметки как да ни качат на връх Вола.Колкото сме останали, де.

Редактирано от - Артиста на 27/3/2008 г/ 12:55:18

27 Март 2008 13:03
До Неверния Тома,
много ми хареса сравнението, но е силно опростено.
----
За да е по-точно, трябва да прибавим още детайли в картинката:
- Мъжът в свадливото семейство минава за голям бабаит и любовник;
- Хвърля поглед на всяка жена в блока и затова твойта жена не се качва в асансьора заедно с него;
- Мъжът има брат'чеди на съседните етажи, с които много обича да пука по празниците от балконите с Калашников
- Мъжът май работи в автоборса, но май не само там, ами и в едно наркоканалче е главен ВК майстор;
- Мъжът има свадлива, но също бабаит жена, която в успява засега поне да го удържа в границите на апартамента;
- Полицаят от районното го респектира периодично, ама вие сте съседи съвсем не-периодично, ами ден и нощ.
-----
Ако се разведат, има опасност:
- Да направи три-зонет с брат'чедите от съседните етажи и да докара входа, че и блока до полуда;
- Да престане само да хвърля топли погледи към жена ти, а някоя вечер да отиде и по-нантатък;
- Местния полицай може накрая да махне с ръка и да каже: да бъдем реалисти - потентно е момчето и работи за прираста на нацията. Неговото си е негово.
27 Март 2008 13:08
Хак ви е! Като не можете да се оправите сами сите цигани у Факултето, ще ви съветва Фичо от Манхатън - известен бракоразводен адвокат. Срещу скромен хонорар.
27 Март 2008 13:11
А, фичото може да съветва само жена си (евентуално)
27 Март 2008 13:18
Неверни Тома, Когато в едно семейство има постоянно скандали и шум, не знам съседите да имат право да ги разведат, за да си осигурят спокойствие. А дори и едностранното напускане на единия от съпрузите все още не е развод. И никой не иска мнението на комшиите по въпроса. А ако си хвърлил око на съпругата, например, не можеш да се ожениш за нея преди да е разведена. Развод без съд няма. При фактическа раздяла може да се даде развод, но пак през съд.
В случая с Косово, кой според тебе е в ролята на съда? Кой дава развода? И ако това не са другите държави, тогава признаването и непризнаването ми прилича на разговор между клюкарки на пейката пред блока - ти знаеш ли, че Иванови се развели, аз съм против. А друга клюкарка вика - как против, ти знаеш ли той как я биеше и т.н. Трета вика - а, ама тя беше въртиопашка.. и пр.
И какво значение има мнението на клюкарките? Кипърската република си съществува и без да е призната. Дори и шум не вдига вече.
27 Март 2008 13:19
Монтен1,
27 Март 2008 13:20
Поддържам хуго - прав е за много неща. дори гледайки чисто егоистично ние ще загубим мнгого по-малко отколкото сърбия ако си прогони инвеститорите и се самоизолира. друг е въпросът защо пък трябва да мислим за милионите на някакви си бизнесменчета които и без тва ни дерат по 100 кожи хем като наемни работници, хем като крайни потребители?! а сърбия по съвсем естествен път се прибира в етническите си граници - кво му е лошото на това?! мисля че много правилно признахме независимостта. тъпото е че си самоизмислихме смешното условие с "работещите" институции и тн. трябваше да мим го набием на сърбите още веднага. В дългосрочна перспектива независимо косово е чудесна карта за двете залязващи суперсили - русия и сащ. то ще бъде техния инструмент да подкопават новата сила - Ес. забелязвате ли как се месят без въобще да обръщат внимание? така демонстрират че ес един вид не мооже да се справи дори в собствения си заден двор. ама щатите са един огромен кредитен милионер и си знаят че до няколко десетки години ще рухнат, а русия с тая отрицателна раждаемост или ще замре като нация или ще трябва да отвори границите с китай.
27 Март 2008 13:24
"...Аз не съм хумористът Бърнард Шоу. Аз съм Алберт Айнщайн. Цял живот съм се занимавал с физика... Поради това сега имам всички основания да заявя, че науката "Политика" е много по-сложна и по-важна от науката "Физика".
(Из последното интервю на Айнщайн)
---------------
А в нашето Народно събрание, Правителство и президентство май даже и изявени физици няма. Математиците ги видяхме колко могат.
27 Март 2008 13:24
а сърбия по съвсем естествен път се прибира в етническите си граници - кво му е лошото на това?!


Ицка, я да чуем нещо повече за етническите граници на Сърбия, че май нещо не си в час!
27 Март 2008 13:48
границите им от 1876г! (в отговор на предния)
27 Март 2008 13:55
Бат Ицо - „защо пък трябва да мислим”?

Трябва да мислим, защото тези които мислят са добре, а тези които не мислят(като бг правителства) са много, много зле. Признаването на Косово от станишевото правителство е груба грешка и има единствена стойност като „изуй гащи”. А е груба грешка защото дава рамо на сепаратизма при положение, че България потенциално е застрашена от сепаратизъм. Комшиите от Румъния и Гърция(и Кипър) „мислят” и затова не признават.
Ако довечера Ердоган обяви „кърджалийска турска република” с държавен глава Доган, кой ще го спре, камаради?
27 Март 2008 13:57
границите им от 1876г!


И според теб това са етническите им граници? Много си зле наистина!!
27 Март 2008 14:04
Марадона: "Ако довечера Ердоган обяви „кърджалийска турска република” с държавен глава Доган, кой ще го спре"
Ще го спре кърджалийското население, българи и турци. Ако те не го спрат танковете няма да помогнат.
27 Март 2008 14:06
Марадона, ти сериозно ли мислиш, че някой съсед може да си позволи такова нещо с България, която вече е член на ЕС?Още повече Турция, която не иска никакви конфронтации откъм Европа.Естествено е Турция да крои планове спрямо нас и другите си съседи, но какво от това?ДС трева не пасе - ако си чувал.Като си платят тракийските имоти, нямаме да имаме други претенции към тях.
27 Март 2008 14:17
Марадона, прав си за мисленето въобще, но не си прав, че мисленето сае свежда до научаването на таблицата за умножение. Няма такова нещо - „мислих, мислих и накрая измислих“.
Въпроса с Косово е политически и се развива с политически средства. Правото с нищо няма да помогне, защото предназначението му е не да пази статуквото, а да легализира належащите политически промени.
Може да се окаже, че с непризнаването на Косово, териториалната цялост на България би била по-застрашена. Продължавай да мислиш!
27 Март 2008 14:18
кои и какви танкове? И ако има такива кой ще ги кара? За това трябва и редови войници в армията, не само генерали.
27 Март 2008 14:38
Границите на Шумадия са отпреди 1833 - след това получават Тимошко от Турция.
27 Март 2008 14:49
Ако довечера Ердоган обяви „кърджалийска турска република” с държавен глава Доган, кой ще го спре, камаради?
Е ако не бяхме признали Косово, това щеше ли да попречи на Ердоган с нещо, ако тръгне да я обявява?

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
27 Март 2008 14:55
Границите на Шумадия са отпреди 1833 - след това получават Тимошко от Турция.


Че кой, освен теб, поставя равенство между Сърбия и Шумадия? Това е все едно да кажеш, че исторически България е възникнала в границите на Мизия и следователно Тракия и Македония не са български!!!
27 Март 2008 15:04
От индивидите, които безсрамно подкрепят кражбата на Косово, досега не съм прочел нито един аргумент за това каква полза има БГ от това.
Нито един, дори и изсмукан от пръстите.
Това "покраднюването" и слугуването си им е в мангалската жилка. Мършааа
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД