Иначе братушките биха могли да отбележат, че унгарците също са "варвари", защото са етнически миш-маш от потомци на хуни, хазари и други номадски племена от Азия, разбъркани със славяни, даки и т. н. Макар че кой знае със сигурност?
Унгарската реакция е разбираема. Каквато и да е истината за етническия им произход, не жителите на Будапеща, а съветските войски бяха агресорите през 1956 г. Затова не е чудно, че местното население приветства дехуманизирането на чужденците, като им лепва етикета на диво варварско племе. Така по-лесно се мотивира въоръжена съпротива, вместо да се влиза в дълбока дискусия за естеството на комунизма, следвоенното разделение на Европа и кой с кого е бил съюзник през войната.
Четох за този исторически епизод миналата седмица, малко след като Барак Обама
призова американците към междурасов съюз
в реч, която вече добива легендарен статут. Нямах техническата възможност да пиша за нея по-рано, но съм сигурен, че пороят от медийни похвали, който междувременно се изля тук, е плиснал и в българската преса. Не че речта беше лоша - напротив, според мен тя ще се превърне в един от най-интересните образци на модерната американска политическа реторика. Още повече че Обама си я писал сам, което е рядкост и много похвално. Можете да видите видео и пълен текст тук:
http://www.huffingtonpost.com/2008/03/18/obama-race-speech-read-t_n_92077.html).
Речта беше формално провокирана от агресивните проповеди на експастора в чикагската църква на Обама. Пастор Джеремайа Райт се прочу през годините с изцепки от сорта, че американското правителство стои зад СПИН епидемията и че Америка си е заслужила терористичните атаки на 9 септември 2001 г. заради малтретирането на черното малцинство и индианците. Подобна агресивна реторика все още е популярна в доста "черни" църкви - и намира своя достоен двойник с обратен знак в много фундаменталистки "бели" конгрегации.
В един момент миналите изявления на вече пенсионирания свещеник се превърнаха в проблем за кампанията на Обама, който е ходил в тази църква 20 години. Съперникът на Хилари Клинтън за демократическата президентска номинация нямаше как да не вземе отношение.
Сенаторът направи нещо смело и умно в словото си, като го извади от двата преобладаващи
шаблона на речите за междурасовите взаимоотношения
Единият прелива от импотентна политическа коректност, според която всички са добри и братя (т.е. както говорят всички стандартни политици). Другият вариант набляга на революционната реторика, според която белият човек винаги ще иска да затрие черния (ала гореспоменатия пастор и подобни нему плюс Луис Фаракан от Ислямска нация, http://www.noi.org/, който впрочем подкрепи Обама за негов ужас).
Ефектът от речта беше незабавен. Медиите отбелязаха, че великденските проповеди тази година изобилстват с препратки към казаното от Обама, което си е похвала за всеки оратор. Когато нарече робството "първичният грях на Америка" и призова за диалог по същество за общата история на всички американци, сенаторът не блесна с чак такава оригиналност, ако трябва да го сравняваме с най-добрите оратори в историята. Но той има биография и произход, които го правят наистина различен, заради което казаното от него беше много по-въздействащо.
Обама, който винаги е описван в медиите като "чернокож с бяла майка", наблегна върху
основната истина за т. нар. расов проблем в САЩ
- че както на повечето места въпросът е по-скоро класов. Бедните от всички раси си патят най-зле и се карат помежду си най-много, дори и в едно богато общество. Да, знам, че това ще прозвучи подозрително по марксистки, и знам още какво ще кажат някои читатели: "Да им имам проблемите!" Нали и Васко Кръпката пееше преди години: "Искам да съм негър, негър в Алабама!" Няма да споря с това. Всеки си носи проблемите и предимно личната перспектива определя колко са тежки те.
Много коментатори тук се питат, например защо най-бедните бели американци на практика гласуват срещу икономическия си интерес, като подкрепят републиканците през последните години. През 2004 г. Буш спечели в 26 от 28-те най-бедни щата, макар че неговата данъчна политика облагодетелства предимно горните 1-2% от населението, а много социални програми бяха орязани.
Обясненията за този феномен са дълги, като в основата си се свеждат до емоции, не разум. Затова Обама каза, че живеем в ново време, когато черните трябва да се отърсят от гнева и обидата си заради дискриминацията, а белите трябва да се освободят от подозрителността и страха си. Само така всички ще могат да говорят за истинските общи проблеми, като образование, здравеопазване, икономика, екология, а не един за друг. Просто и ясно, амин.
По същия начин обикновените унгарци и обикновените руски войници бяха солидарно жертви на система, която хич няма да се посвеня да нарека престъпна. Нещата със сигурност не са изглеждали така на тълпата тогава. Но 51 години по-късно Унгария е съвсем друга, а СССР се разглоби. Въпреки емоционалната обремененост от миналото, обидите, несправедливостите и престъпленията промяната дойде и отмина. Даже я забравяме вече. Затова тук може да видите как са изглеждали същите тези събития в българската кинохроника от ноември 1956 г.: http://bulgarianvideo.blogspot.com/2008/03/1956.html. Препоръчвам тези кадри на всеки, който забравя миналото или още вярва на кинопрегледи и групови етикети.
А миналия уикенд, на зимния турнир по екстремен кеч в Хейзълтън, Пенсилвания, Унгарският Варварин победи Лудия Руснак за трета поредна година. Сигурен съм, че тълпата е изпаднала в екстаз.
________________________________________________________________________
Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu