"2000 нови работници са нужни в строителството през 2008 г. и българските фирми са готови да наемат на свободните работни места и виетнамци", заяви зам.-председателят на Българската строителна камара Иван Бойков. Той е в делегацията на социалния министър Емилия Масларова, която е на посещение във Виетнам.
"България засега няма да сключва с Виетнам договор за внос на виетнамски работници", застрахова се обаче Масларова. По думите й все пак такъв договор може да има, но ако е съобразен с общата имиграционна политика на ЕС и ако правителството ни прецени, че е необходим след приемането на националната стратегия по миграция. "В стратегията е възможно да залегне определянето на квоти за различни отрасли, например строителството, енергетиката, туризма, текстилната индустрия, където има интерес за внос на работници, включително и от Виетнам", каза социалният министър.
Вчера България и Виетнам подписаха писмо за намерения за насърчаване на сътрудничеството в областта на труда и социалната политика. Чрез него те ще обменят информация, нормативни материали и експертни консултации, например за управлението на трудовата миграция.
Българските работодатели и в момента могат да наемат виетнамци на работа чрез сключването на директни трудови договори с тях - това става при липса на кандидати българи или граждани на други държави от ЕС и след получаване на разрешение от Агенцията по заетостта. През 2007 г. е издадено само едно разрешение за работа на виетнамец у нас, защото е нямало други искания, казаха от АЗ.
Друг бранш - текстилният, също търси виетнамски работници. Очакваше се първите 60 чужденци да дойдат през май. Шумът около връщането на виетнамците в България започна при визитата на премиера Станишев във Виетнам м.г., когато бе подписана спогодба за облекчаване на визовия режим за тях.
ДЕМОГРАФИЯ
Населението във Виетнам е 85 млн. души, като броят им се увеличава с 1 млн. всяка година, стана ясно след срещата на министър Масларова с виетнамския й колега. С натрупванията през годините там били нужни 1.7 млн. нови работни места годишно, заради което страната се опитва да подписва договори за изпращане зад граница на работници.
За туй усилно , "СТРОИТЕЛНО" пране на пари и електората на "наш Амет" ли взе да не стига , бре хора ? Иначе , умора нямаме , един друг да се убиваме ...