Надка Балева и Димитър Дъбов от БСП бяха сред депутатите, които гласуваха да се отложи за днес разглеждането на доклада, в който основният проблем е заключението за вината на Румен Петков. |
Това е записано в 20-страничния доклад на вътрешната парламентарна комисия за работата на МВР. Той трябваше да бъде одобрен вчера, но по искане на БСП и ДПС гласуването се отложи за днес.
В доклада са цитирани множество фрапиращи случаи на покровителство на висши държавни служители над престъпния свят. Те се основават на твърденията на бившия шеф на ГДБОП Ваньо Танов. Стенограмите от изслушванията вече бяха предоставени на прокуратурата. Там ще отиде и докладът.
В доклада са изброени и "странни" контакти на "ръководители на МВР с лица, обект на оперативни разработки включително за наркотици и контрабанда". Според твърденията на Танов началникът на политическия кабинет на министъра Александър Петров пръв е получавал материалите, излизащи от службите, и е преценявал кой от тях да се заведе и кой не.
В доклада пише как по разработка, водена в ГДБОП, за контрабанда в митническо бюро Горубляне, протича лице, което подслушваните наричат "Запалката". В началото на 2007 г. оперативните докладват, че е записан разговор между обекта на разработката и бившия външен министър Виктор Вълков, от който се разбира, че "Запалката" е министърът на вътрешните работи Румен Петков.
В края на 2006 г. при тогавашния главен секретар Илия Илиев се провежда съвещание с участие на Валентин Петров, хора от НСС и ГДБОП, на което са обсъждани отношенията между Галеви и Златко Баретата, разказал Танов пред комисията. По-късно е прихванат разговор между единия от Галеви и бившия вече шеф на НСлС Ангел Александров, в който Александров е предал с най-големи подробности съдържанието на водените разговори, пише в доклада на комисията.
От септември 2006 г. до февруари 2007 г. като оперативен помощник на главния секретар Илия Илиев е работил Ивайло Проданов, приближен на Пламен Галев и Ангел Христов. Той е имал достъп до цялата оперативна информация, постъпваща при Илиев. НСС обаче му отказва допуск до класифицирана информация поради връзки на лицето с организираната престъпност. Едва два месеца след това той е отстранен от длъжност.
ОЩЕ ОБВИНЯЕМИ
Огромна е вероятността да има нови обвиняеми около скандала, който тресе МВР, научи "Сега" от висши магистрати. Това ще стане ясно до седмица, когато се очаква да приключат проверките на ДАНС и държавното обвинение. Имена и длъжности обаче не бяха споменати.