Директорът на "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев (в средата) се похвали с европейската награда на болницата за качество. Ежегодно печалбата на лечебното заведение расте. |
Става дума за недовършените сгради на клиниката по вътрешни болести на Александровска болница на ул. "Георги Софийски", тази на детската болница в двора на Александровска и хирургична клиника на "Св. Екатерина", обясни здравният министър Радослав Гайдарски. Избрани с конкурс оценители са преценили, че са нужни 50 млн. лв. за доизграждане на детската болница, която е на площ от 36 дка. За клиниката по вътрешни болести, разположена на 12 дка, са необходими 20 млн. лв. Още няма оценка за сградата на "Св. Екатерина", но вероятно за нея ще трябват 10-12 млн. лв., каза министърът. "Държавата няма толкова пари", допълни той.
Затова идеята за двете сгради в Алексадровска болница е да се обяви конкурс за инвеститор, като това могат да бъдат и частни здравни фондове. "Сградите остават собственост на държавата. Срещу доизграждането им фирмата ще получи имоти на МЗ - например в Банкя или Бургас", обясни Гайдарски. Той не обясни какви са тези имоти, но и не отрече, че е възможно да са санаториуми, към които по принцип има доста апетити. Друга възможност била инвеститорът да получи няколко етажа от самите сгради, които да експлоатира. По-вероятно е освен това частниците да получат право да ползват имотите за известно време, например 10 г. "Това не е скрита приватизация", смята министър Гайдарски.
Не е ясно и за какво държавата ще използва достроените сгради. "Ако детската болница остане в такива размери, ще трябва да закрием всички детски отделения в страната - тя е огромна. Може само част от сградата да е за детско отделение", каза Гайдарски. Друга възможност пък била там да се помещава ректоратът на Медицинския университет, към който е Александровска болница, тъй като в момента той е разпокъсан в много сгради.
Не е ясно дали и недовършената сграда на "Св. Екатерина" ще се дострои по тази схема, или ще се избере вариант с т.нар. джойнт венчър. "От 2 години има интерес от частни фондове и фирми, получили сме 5 писма", обясни директорът на болницата проф. Генчо Начев. Те са от "Албена инвест", медицинския департамент на "Дженеръл Илектрик", здравен фонд от ЮАР на име "Неткеър", консорциум между "Сименс" и "Райфайзенбанк". Идеята е те да завършат сградата и да я оборудват, тя да работи като болница, а след това е възможно да делят печалбата със "Св. Екатерина".
Това не е първата идея на здравното министерство в областта на публично-частното партньорство. Досега МЗ обяви, че се кани да отдава на концесия хемодиализата, за да обновят частници остарялата апаратура на отделенията. Има и намерение частни фирми да ремонтират санаториумите срещу право да ги експлоатират. Замислите обаче още не са реализирани.