Порочни практики, липса на професионализъм и недоглеждане от страна на съдии и прокурори е открил инспекторатът на ВСС при анализа на делата, които през м.г. съдът е върнал за доразследване, научи "Сега". Увеличеният брой на върнатите дела бе сред критиките в междинния доклад на ЕК през февруари. Повечето от най-шумните и знакови процеси също минаха по този път. Сега са анализирани върнати дела в 5 от 28-те съдебни района - Плевенски, Габровски, Великотърновски, Русенски и Ловешки. В тях има общо 25 първоинстанционни съдилища.
Когато установи нарушения, инспекторатът сигнализира ВСС и административните ръководители. Те имат право да искат дисциплинарни санкции, най-тежката от които е уволнението. Тепърва ще стане ясно дали от анализа ще има някакви последици.
Проверени са 422 съдебни акта. 225 са върнати още преди да е насрочено делото. 114 обаче са се протакали - стигнали са до зала, за тях са призовавани свидетели и вещи лица и едва тогава са върнати. Така се случи миналото лято с делото за валутни престъпления срещу бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров, което бе върнато от Софийския районен съд на първото заседание.
Съдии насрочвали дела, без да обърнат внимание на пропуските на прокуратурата, и така създават порочната практика процесът да се протака необосновано и формално, заключват инспекторите. За част от върнатите дела вина има и прокуратурата - допуснати са пропуски при привличане на обвиняеми и при предявяване на разследването, понякога това е ставало и в отсъствието на защитник.
"Делата се връщат поради технически грешки, допуснати при изготвянето на обвинителния акт - дати, цифри, имена на обвиняеми или населени места", пише още в анализа, който трябва да бъде обсъден днес от ВСС. Инспекторите се натъкнали и на внесени в съда дела след 10-12-годишни разследвания. Те са стигнали и до извода, че съдебните актове по значителен брой дела не са мотивирани, което противоречи на конституцията.
Недопустимо е съдът да обсъжда доказателствата в разпорежданията си за връщане на делото, което е позволено единствено в крайния акт. Инспекторите са се сблъскали и със случаи, в които съдът иззема прокурорски правомощия и указва текстовете от НК, по които трябва да се търси отговорност от обвиняемите. Казусът "Чората" е типичен пример за това, но той не е включен в доклада, коментираха юристи. Военната прокуратура първоначално отказа да образува дело срещу полицаите. След жалба на близките на убития Ангел Димитров бе образувано дело за причиняване на смърт по непредпазливост. Съдът обаче спусна задължителни указания да се съберат доказателства за умишлено убийство.
ПО ЗАКОН
НПК казва, че съдията прекратява съдебното производство и връща делото на прокурора за допълнително разследване, когато в досъдебното производство е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия или на неговия защитник, на пострадалия или на неговите наследници. От прокуратурата отдавна се чуват гласове, че трябва да отпадне възможността за връщане на делата. Или поне да има съдебен контрол на тази процедура.
|
|