Шумно създадената и трудно спечелила 11 съветнически места анти-ДПС коалиция в Кърджали започва да показва ефектите и дефектите си. Тя се роди трудно и дълго чрез сдружение "За Кърджали", създадено месеци преди местния вот миналата година. В крайна сметка към нея не се присъединиха ГЕРБ и СДС. На този етап ефектите от действията на опозицията в кърджалийския местен парламент са повече. Което впрочем е характерно за всяка опозиция в началото на мандата й.
Пет месеца след местните избори 11-те съветници продължават да гласуват единно въпреки сътресенията в партия "Атака". Те обаче са отчайващо малцинство, защото общо в местния парламент има 41 места. От потенциалните съюзници ГЕРБ има 3 съветници, СДС -1. Те обаче гласуват шарено - понякога подкрепят ДПС, понякога съветниците от сдружение "За Кърджали". Всички останали са хора на Доган и на практика без проблем прокарват интересите си в общинския съвет. Съветниците от сдружение "За Кърджали" си дават сметка, че не могат да им противостоят. В общинския съвет те съществуват като три групи по трима души (БСП, "Атака" и ПК "Тракия"), а двама са независими. Гласуват обаче единно и естествено се превръщат в
антикорупционна коалиция,
която има амбицията да разтърси Кърджали с разкрития за скандални сделки.
Едно от най-скандалните решения е внесено в средата на март и внезапно оттеглено по време на сесията от шефката на групата на ДПС съветниците. Става дума за продажбата на 70 общински жилища. В списъка на кандидат-купувачите има неслучайни хора. Там например фигурират две общински съветнички - Евгения Павлова е шеф на комисията по териториално устройство, а Адлен Шевкед - на комисията по здравеопазване. "Знам, че Евгения Павлова живее сама с детето си, а получава право да закупи три стаи и кухня. Според наредбата за общински жилища обаче такава квадратура се полага на семейство с пет и повече членове", казва Камелия Колчева, съветник от "Атака".
Шевкед пък иска да купи две стаи и кухня. В списъка е и Джем Себахтин Риза, син на зам.областния управител Себахтин Риза, който е получил две стаи и кухня в кв."Възрожденци". Майката на Джем Севдие Риза пък е общински съветник.
Тук е и Перай Фикриев Рамаданов, син на шефа на дивечовъдна станция "Женда" Фикри Рамаданов. Той получава стая и кухня. Виктор Фехимов Хорозов, който също взима гарсониера, пък е син на пресаташето на кмета Хасан Азис. Съветниците от сдружението обаче смятат за най-скандално предложението студентът Ертан Кязим Фета да получи три стаи и кухня в нов блок на пъпа на Кърджали, точно зад общината на ул."Дедеагач" 1.
"В момента проверяваме
дали той не е много близък родственик на кмета
Азис и дали изобщо правомерно е настанен в това жилище", твърди съветничката Колчева.
Незнайно как в списъка с нуждаещи се е и студентката Небибе Али Чауш, която взима две стаи и бокс и е дъщеря на известния в града Али чейнчаджията. Има съмнение, че в списъка е и близка роднина на депутат от ДПС.
Колчева и колегите й от сдружението намират за скандално записаното изискване в наредбата за настаняване в общински жилища наемателите да са живели там само 6 месеца, за да имат право да купят жилището. Промяната е направена преди 2 години от съвета, изцяло доминиран от ДПС.
"Тази промяна в наредбата, с която срокът е намален от две години на 6 месеца, е направена поне преди 7-8 години", твърди Сейфин Еджип, шеф на общинския съвет в Кърджали. Според него продажбата на жилищата трябвало да стане прозрачно. "Тези хора са били настанени в комисия, ръководена от зам.-кмет, а списъкът е подписан от кмета, преди да бъде внесен в общинския съвет", обяснява Еджип.
На последното заседание на общинския съвет депесарите усетили, че се задава страшна буря по тази точка, и я оттеглили временно с уговорката, че имало още наематели, които желаят да закупят жилищата си, и искали да ги прегледат. Това обаче няма как да стане, защото ОС има решение, че могат да се продадат само 70 жилища, казват съветниците от сдружението. Те са поискали цялата документация по настаняването на тези 70 души в общински жилища, за да проверят доколко правомерно е извършена процедурата. Освен това смятат да проверят и дали са верни декларациите им, че са социалнослаби и нямат високи доходи. Поне двама от списъка имат фирми, сочи справка в ДАКСИ.
Проверката на документацията
на желаещите да купят общински жилища в Кърджали ще бъде направена от комисията по законност и обществен ред, оглавявана от Никола Пашинов, кандидат за кмет на сдружението и водач на листата за съветници. "Има 12 или 13 изисквания, на които трябва да отговарят настанените в общински жилища, искаме протокола от общината, на базата на който са им дадени жилищата, искаме да знаем и къде работят", обясни Пашинов. Той обаче е скептичен дали през априлската сесия ДПС ще успее да даде исканата информация.
"С този опит да се прокара решението за продажбата на тези 70 жилища ДПС сами си дадоха оценка за това, което вършат. Не може хора, които чакат да купят жилище по 8-9 години, да не получават право, а в списъка да има наскоро настанени", казва и Назми Мюмюн, съветник от квотата на БСП. Лидерът на социалистите Милко Багдасаров също е скандализиран от опита да бъде прокаран подобен списък.
"Ангажиментът на общинския съвет е всичко да стане прозрачно, неслучайно заседанията ни се излъчват по радиовъзела", твърди Еджип. Това е практика от 1992 г.
Друг голям скандал се опитват да разбулят съветниците от сдружението "За Кърджали" - за продажбата на общинското предприятие "Озеленяване, чистота и благоустройство". Групата на ДПС ударно решила да го включи в тазгодишната програма за приватизация. Проблемът е, че миналата година по това време съветниците от
ДПС вкарали в активите на дружеството три апетитни имота
"Тогава ги предупредихме, че това се прави заради намерения за приватизация, но кметът Хасан Азис отричаше", обяснява Милко Багдасаров. Сега пък депесарите обяснявали, че трите имота са вкарани в активите на дружеството, защото иначе било много губещо и неатрактивно за продажба. Камелия Колчева попитала общинарите по време на февруарската сесия колко очакват да получат от продажбата на дружеството и отговорът бил около 600 000 лв. "Само къщата на ул."Сан Стефано" и "Булаир" е на стойност половин милион лева", твърдят съветници. Другите два имота също са апетитни, а дружеството има багери, самосвали, фургони, снегорини. Анти-ДПС коалицията изчислява, че около един милион лева ще бъдат подарени на бъдещия приватизатор. Шефът на комисията по законност и обществен ред Никола Пашинов е категоричен, че иска тази сделка да бъде обсъдена в детайли от комисията. Неговите колеги предлагат дружеството да се пусне за продажба, но след като се извадят трите апетитни имота. От ДПС обаче се съпротивлявали.
"Засега това е само намерение. Дружеството може да се приватизира без трите имота, а може и да не се пусне за продажба. Ще обмислим добре аргументите", казва Еджип. Според него съветниците от ДПС нямали намерение да се съобразяват с всяко предложение на опозицията в съвета, но нямало и да останат глухи за техните възражения. Проблемът е, че засега поведението на съветниците от анти-ДПС коалицията било по-скоро критикарско. "Когато обсъждахме плана за развитие на община Кърджали, те не предложиха нищо. Даже ги подканяхме", казва още Еджип.
Интересен детайл от кърджалийската реалност е, че макар общинските съветници от "Атака" да са едни от най-активните, те не представляват партията в града. Малко след изборите Камелия Колчева е изключена от партията и охулена. Това става с активната намеса на депутата Павел Шопов. В момента има временно ръководство, но то няма привърженици зад себе си. На митинга по време на посещението на турския премиер Ердоган едва успя да събере трийсетина души. Другият общински съветник от "Атака" е бащата на Камелия Колчева Христо Милев. "Трите места за "Атака" в единната листа бяха подредени лично от Волен Сидеров, но баща ми е този, който даде пари за ремонт на офиса на "Атака", както и неговата фирма ми плащаше телефонните сметки по време на предизборната кампания", обясни Колчева. Тя упреква враговете си в партията, които й спретнали "преврата", че по време на кампанията не са дали нито стотинка, нито друг принос за победата на сдружението. Тя е толкова огорчена от бившите си съпартийци, че не крие, че за изборите догодина ще работи за БСП.
|
|