Ивелин Николов е секретар на БСП. Роден е в Габрово през 1962 г. Завършил е политология, педагогика и търговско право. От 2000 г. е зам.-ръководител на Школата по политически мениджмънт към фондация "Фридрих Еберт". Член на експертния съвет на Българското училище за политика към Съвета на Европа.
- Г-н Николов, коалиционният съвет подкрепи предложенията на вътрешния министър Румен Петков за реформа в МВР, но позицията на НДСВ във вътрешната комисия на НС беше доста критична. Как си обяснявате тяхното поведение?
- Не мога да кажа, че има някакво разминаване в поведението на НДСВ. Всеки един от народните представители, независимо от коя партия е, има право на собствена оценка и собствен поглед и тълкуване на събитията. Не съм виждал доклада на вътрешната комисия, но предполагам, че има достатъчно притеснителни факти по принцип за системата на вътрешна сигурност на страната. Затова не се учудвам, че има народни представители, които са много притеснени за бъдещето на вътрешната сигурност. В същото време за мен е важна политическата воля, която се изрази на съвета на коалицията от представители на всички партии, промените в МВР да стигнат докрай. Да не се направи нещо козметично или имитация на промени. За мен проблемът не се нарича нито НДСВ, нито някоя друга партия, нарича се МВР. И там трябва да се съсредоточат усилията.
- Защо след като това ръководство на МВР вече 3 г. не реализира тази реформа, можем да очакваме, че сега тепърва ще я направи?
- МВР като всички дългогодишни традиционни държавни системи е доста консервативна. На практика още миналата година много сериозно започнаха реформите в системата на вътрешна сигурност. Аз разглеждам това, което се случва в последните седмици, не толкова като някаква грешка на ръководството на министерството, а обратното - като ответна реакция на консервативни сили в система, които са срещу тази реформа. На практика това ръководство започна промените в системата първо с активното участие в създаването на ДАНС, след това с разкритията, които точно това ръководство направи за проблеми в най-висшите етажи на МВР. Когато тези промени започнаха, изведнъж бивши служители на системата, притеснени от това, което се случва, реагираха срещу ръководството на МВР. Затова за мен въпросът е принципен. Първо, че нещо, което е започнато, трябва да продължи докрай. И второ, че тук вече не става дума за отделни спорове между личности, а за принципната промяна на начина, по който е функционирало МВР години наред.
- В какво се изразяват реформите, които според вас е започнало МВР, кой е засегнат от тях вътре в системата?
- Тези, които години наред са проявявали търпимост към престъпни сили, към организирана престъпност. Тези, които са използвали много информация, с която разполага МВР, за политически или за бизнес цели. Важно е тази информационна всеядност, която досега имаше МВР, да не бъде оставяна само на служителите на това министерство. Представете си, че в страната години наред е имало едно ведомство, което на практика е разполагало с толкова много информация, с която не е разполагал никой. И се оказва, че има служители, които не достатъчно лоялно са я използвали. Затова се налага първо въвеждане на система на обществен контрол върху онова, което се случва като използване и на специални разузнавателни средства, и на кариерното развитие на служителите в това министерство. Вярно е, че част от тези 60 000 души, които са освободени от системата през последните 15 г., работят почтено, друга част, на базата на контактите си с престъпния свят, очевидно са минали от другата страна. Не е логично държавата да продължава да разчита за своята вътрешна сигурност на система, която има служители, които мислят повече за себе си, за своя бизнес или за постигане на партийни цели, отколкото за сигурността на гражданите.
- Това сега ли се разбра, не е ли било очевидно и преди?
- За мен не е било очевидно, може да са го знаели служещите в МВР. Аз нямам спомен някой да е имал много обективна информация какво става в това министерство. Винаги съм си представял МВР и полицията като един стожер на нашето всекидневие. Никога не съм мислил, че могат да се подслушват хора заради бизнеса, заради партийните им пристрастия, да се подслушват посолствата на всички страни - членки на НАТО, и на други държави. За мен това се оказа информация, която ме шокира.
- Ръководството на БСП остана ли доволно от доклада на Румен Петков и той достатъчно обективен ли беше в анализа за последните 3 г.?
- Трудно мога да имам критерии доколко докладът е обективен. Той изглежда много професионално. За мен е важно, че на нас като ръководство ни хареса това, което се предлага като действия оттук нататък, и го смятаме за важно. За съжаление, но може би така е логично, аз в него не видях тези, които ще ни помогнат на нас като партийно ръководство да обясним това, което става. Единствената политическа теза, която прозира от този доклад, е намерението докрай да се стигне до истината за всички проблеми в МВР.
- Защо се налага създаването на новата агенция, която да се занимава със специалните разузнавателни средства, които в момента са в МВР?
- Все пак говорим за едно министерство. Не говорим за структура, която да е над често сменящата се изпълнителна власт. Необходимостта от по-голям контрол, било парламентарен, било обществен, налага СРС-тата да се извадят. Все пак едно министерство е част от изпълнителната власт и там има възможност за намеса през година-две в дейността на такива служби. Нормално е да има служби, които да не са зависими от политическите сътресения, от конюнктурата. А тази тема е доста чувствителна за гражданите. Не може всеки втори гражданин да се пита "Мене слушат ли ме, наблюдават ли ме?". Запитах се в един момент: "Добре, преди 15 г. като нямаше мобилни телефони, тогава как ги ловяха бандитите". Необходимо е тази служба да стане чисто професионална и контролът върху нея да не зависи от политическата конюнктура.
- Кой ще я контролира, какъв е този обществен контрол, за който говорите?
- Специалистите, които я разработват, имат различни варианти. Би могло да се създаде и граждански съвет, пред който да се отчита, в който да влязат и медии, и граждански организации. Би могло да бъде и на парламентарен контрол. Нека експертите да оценят плюсовете и минусите. Още следващия месец законът трябва да влезе в парламента.
- Все пак този скандал избухна от един диск с послушване на зам.-шефа на ГДБОП...
- Нали не се заблуждавате, че дискът е намерен в пощенската кутия?
- Вероятно не е. Но ако това не се беше случило, нямаше да се заговори за подобни радикални реформи.
- За подобни реформи се заговори още миналата година. Новият закон за МВР се работи от 4-5 месеца. Въпросът е, че може би и тук са част от слабостите на министър Петков, като че ли нямаше решителност във всичко да се стигне докрай. Другата му слабост, разбира се, е кадровата му политика. Този скандал, предизвикан от тези листове и тези дискове, катализира необходимостта от изрязване докрай на раната и коренна промяна в МВР. Иначе всички говорим как някой извадил диск, дал го на друг. Въпросът е кой мотивира служителите, които вадят дискове, докато са на работа там, да го правят и къде ги носят. Защото едно е да се появи дискът в народен представител, но дали само на него се носят дисковете?
- Обявихте, че кръгове, свързани с организираната престъпност, имат интерес да се спре т.нар. оздравителен процес. Кои са тези кръгове?
- Говоря на принципа - като се случва нещо, да се замисляме кой има интерес. Ако можех да назовавам кръгове от престъпността, сигурно щях да работя нещо друго.
- Говорите за бившите служители на МВР, които сега са най-активни по скандала?
- Нека да видим кой има най-голям интерес и от него да се замислим. Не мога да тълкувам. През живота си не съм познавал човек с прякор, освен двама съученици в трети клас.
- Все пак не ви ли притеснява поведението на Румен Петков и тези срещи с оперативно интересни лица?
- Специално за тази среща, за която се пише много, лично не мога да преценя важна ли е била. Той твърди, че е била важна за вътрешната сигурност на страната. Мен повече ме притеснява не това, защото ако наистина е работил професионално, това е добре дошло за МВР. Повече ме притеснява, че напоследък той общува с вашите колеги прекалено нервно и създава излишно напрежение.
- Как Румен Петков ще поеме политическата отговорност? Налага се аналогията със скандала с Румен Овчаров, който я пое с оставка.
- Аналогия между двата случая въобще не може да има, те са в различен контекст и по различни проблеми. А как Румен Петков ще поеме политическата отговорност, времето ще покаже.
|
|