Щедро поле за изява е разгърнала земеделската програма САПАРД пред всеки, който е пожелал да бъде консултант. Пътят пред тези хора е широк и гладък, защото никой от фонд "Земеделие" досега не се е сетил да сложи каквито и да било изисквания към дейността им. Преди няколко години, когато в публичното пространство се прокраднаха съмнения, че консултантският бизнес в тази сфера е преддверие към корупцията, успокоенията бяха, че в крайна сметка работата на консултантите се оценява от комисии във ведомството и лошите проекти се отхвърлят.
Медиите започнаха да се засипват с оплаквания на фермери, чийто проекти не са били одобрени, макар че консултантът им твърдял, че има връзки във фонд "Земеделие". Други директно разказваха, че били изнудвани от посредниците за още пари, които да отидат за един или друг служител във фонд "Земеделие". Последните скандали около фонда и публикуваните вече списъци със спечелени проекти, показват, че опасенията не са били напразни.
Консултантската дейност е станала
магнит и за хората, облечени с власт
Интересен е например случаят с бургаската "Кооперация Воин груп". Според ДАКСИ тя се занимава с отглеждане на едър рогат добитък. Същото сдружение изненадващо се появява в списъците на фонд "Земеделие" и като консултант на 2 проекта, спечелили от програмата. В единия случай кооперацията е съветник на "Нови проекти" ЕООД за инвестиция за 1.18 млн. лв. в преработвателната промишленост, свързана със строително-монтажни работи и закупуване на машини за цеховете. "Нови проекти" е 100% собственост на Ботко Ковачев, който се занимава с отглеждане на зърнени и фуражни култури. Проверка в ДАКСИ показва, че същият Ковачев е и в управата на "Кооперация Воин груп", която е наел за консултант. Т.е. напълно е възможно фермерът сам да си е направил и проекта, но просто да е вписал за консултант кооперацията, която ръководи, за да получи допълнителна евросубсидия и за посредник. Ако това се крие зад тази схема, то тогава
може да се говори за източване на програмата
Защото според правилата на Брюксел, когато фермерът сам документално си изготви проекта, той не получава евросубсидия за този си труд. САПАРД дава пари само на консултански фирми, които са свършили тази работа вместо него.
Според правилата на Брюксел консултантите взимат субсидия до 5% от стойността на проекта и то веднага след като фонд "Земеделие" го одобри. От тази помощ 50% от парите са от ЕС, а останалите са за сметка на фермера, който е наел посредника. В конкретния случай одобреният проект на "Нови проекти" ЕООД е за 1 181 287 лв., а кооперацията консултант си е взела своите 60 000 лв., защото фонд "Земеделие" го е одобрил на 17 април 2003 г. Половината от тази субсидия е изсипана от ЕС, а останалите 30 000 лв. Ботков трябва да е платил на кооперацията, която ръководи, затова че му е направила успешен проект.
От фонд "Земеделие" уточниха, че одобреният проект за строителни дейности въобще не е изпълнен и фермерът не е получил субсидията. Затова съвсем резонно се появява догадката дали цялото кандидатстване не е било за субсидията от около 30 000 лв., която консултантът е взел от ЕС.
Според служителите на фонд "Земеделие" обаче в този случай не може да се говори за никакво нарушение. "Нормите на програмата са спазени. Правилата на САПАРД не позволяват един земеделец да кандидатства с една своя еднолична фирма по проект, а с друга своя еднолична фирма да се явява консултант на същия проект. А този случай не е такъв", разясниха те и добавиха, че в управителните съвети на кооперациите влизат много лица. Пред "Сега" служителка на "Воин груп" заяви, че от години кооперацията не отглежда животни, а Ботко Ковачев вече не бил в управата й.
В системата ДАКСИ изскача и друг интересен факт за въпросния консултант. В управата на "Кооперация Воин груп" наред с Ботков е и Дурхан Мехмед Мустафа, който е вече втори мандат кмет от ДПС на бургаската община Руен. Пред "Сега" Мустафа заяви, че е изненадан, че според регистрите името все още е в управата на кооперацията. Той трудно си спомни, че е бил в управата на сдружението, но бе категоричен, че е заемал тази длъжност само за няколко месеца към края на 2002 г. Обяснението му е, че преди да стане кмет, бил подал документи пред УС за излизане от кооперацията. "Най-вероятно системата ДАКСИ не е обновена", допълни той.
Консултантският бизнес се оказва
апетитна хапка и за други активисти на ДПС
Сред тях е и Бедри Басри Азис, който от няколко месеца е кмет на исперихското село Делчево. На 31 януари 2003 г. фонд "Земеделие" одобрява консултиран от него и Мустафа Мехмед проект на обща стойност 202 947.64 лв. и фермерът Сали Сали Мехмед получава субсидия от ЕС за над 190 267.65 лв. за закупуването на трактор и зърносушилня. Сали Мехмед разказа пред "Сега", че обработва 30 000 дка земя. На нея освен зърнени култури отглежда и череши и вишни. Той има още 2 фирми - "Север табак", която се занимава с търговия на едро със суров тютюн, и е съсобственик в "Север тап", която отглежда зърнени култури.
Мехмед твърди още, че сегашният кмет на Делчево не е получил нищо за консултантската си дейност по проекта му, защото фонд "Земеделие" отхвърлил неговите разчети. Въпреки това името Бедри Азис фигурира в списъка на ведомството като един от консултантите по този проект. "Сега" в продължение на няколко дни търси Азис за коментар, но той не отговаряше на посочените стационарни телефони.
Своеобразен рекорд сред представителите на местната власт по спечелени проекти от САПАРД държи описваният вече от "Сега" зам.-шеф на областното ръководство на ДПС в Разград Хамза Чакър. Той е спечелил цели 5 проекта чрез двете си фирми "Асотекс - Хамза Чакър" и "Калето" и вече е получил от Европа 1 134 996 лв. Очаква още 284 306 лв. по проект от миналата година за преустройство на кравеферма и пак за земеделска техника. Името на Чакър нашумя около отстраняването на бившия шеф на фонд "Земеделие" Асен Друмев. Обвинението твърди, че Друмев е наел от Чакър на прекомерно високи цени помещения за Разплащателната агенция в Разград.
САПАРД е щедра програма и нейните правила в целия ЕС не изключат възможностите проекти да изпълняват депутати и други властимащи, както и един бизнесмен да взима субсидии с различни свои фирми. Ореолът на властта обаче изглежда има различна тежест в България, след като самият шеф на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков обяви, че депутати са се опитвали да точат европомощи за обработваема земя. Макар двете схеми на подпомагане да са различни, подобни сигнали рефлектират и на САПАРД и хвърлят сянка на съмнение доколко безпристрастно се одобряват проектите.
Късметлии
За участието си в депутатската САПАРД-иада първи призна бившият аграрен зам.-министър от жълтото правителство Бойко Боев. Депутатът, който сега е от "Българска нова демокрация", посочи, че преди да стане заместник на Мехмед Дикме е прехвърлил фирмата си ЕТ "Нике МБН Магдален Боева" на съпругата си. Именно тя с проект по САПАРД е закупила оборудване за оранжериите си. Проектът й е одобрен от държавен фонд "Земеделие" на 3 ноември 2004 г., т.е. когато Боев вече е бил заместник-министър. Получената субсидия е за 71 016 лв. Депутатът призна още, че дъщеря му също работи във фонд "Земеделие", а сега е по-майчинство. По-рано в същото ведомство е работил и зет му.
Друг жълт депутат, чиято съпруга е съсобственик в изба, модернизирана с помощта на САПАРД, е Пламен Моллов, шеф на парламентарната група на НДСВ. Той е зам.-председател на комисията по земеделие в НС, а наскоро оглави и Националната лозаро-винарска камара. Съпругата му Петя е съсобственик във фирмата "Вини АС", която е един от собствениците на "Винзавод" АД в Асеновград. Заводът е модернизиран с два проекта по програмата с обща субсидия от 2 852 214.59 лв.
Че САПАРД обича властимащите, се доказва и от случая със сегашния зам.-министър на земеделието Димитър Пейчев (НДСВ). Той призна, че фирма на съпругата му е участвала като подизпълнител в проект по САПАРД, макар че не пожела да уточни подробности.
Пред медиите за спечелени проекти по САПАРД разказа и шефът на канцеларията на кабинета Иван Костов - Николай Вълчев. Той уточни, че е получил евросубсидии за оранжерии в Първомай по два проекта. В единия е кандидатствал като физическо лице, а в другия - като съдружник във "Грийнс" ООД. Неговото оправдание в случая е, че помощта от Брюксел, която е 1.7 млн. лв., той усвоил по време на мандата на НДСВ.
От справката на фонд "Земеделие" става ясно, че братът на бившия министър Мехмед Дикме - Ахмед, също е спечелил европари. Това е станало с проекти на "Северагро" ЕООД, в която доскоро е бил съдружник. Фирмата е получила субсидия от 804 427 лв. за закупуване на трактори. В Разградско и Търговище нейните машини обработват 34 000 дка земя, като фирмата разполага със зърнени бази и сушилни.
Консултантският бизнес с европейски пари също се оказа сладък.... АМА пресъхна.
Което обяснява децибелите с които Хърсев оглася простора по повод скръндзавио ЕС.