:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,051
Активни 496
Страници 8,954
За един ден 1,302,066
Дебати

Битка за сърцето на София

Архитекти влязоха в лют спор модерна или старинна да е стилистиката на нова сграда, която ще изникне до храма "Св. Александър Невски" в столицата
Галерията за чуждестранно изкуство. Вдясно от нея ще се разположи разширената сграда на Художествената академия и двете ще трябва да образуват единен комплекс.
Как трябва да изглежда историческият център на София? Разумно ли е до храм-паметника "Св. Александър Невски" да се извиси модерна сграда от стъкло и метал, или е по-добре да се разположи духовно здание в старинен стил? Около тези въпроси архитекти и интелектуалци не просто спорят през последните 1-2 години, но са влезли в открита битка. Поводът е, че между храма и сградата на Народното събрание, в сърцето на София, ще се строи новата сграда на Националната художествена академия. Засега надделяват онези, които предлагат модернистична стилистика на зданието, макар че поддръжниците на традиционния стил все още не са се предали.

Интересите около сградата на Националната художествена академия са големи по две причини. Първо, тя се намира в сърцето на духовния център на столицата, и второ - тук стойността на земята е огромна, казва арх. Димитър Младенов. Той бе член на журито, което в рамките на национален конкурс за идеята за новата сграда на Художествената академия избра през 2005 г. колектива, който ще разработи проекта. Победител се оказа арх. Стефан Добрев, с когото НХА сключи договор за проектиране на стойност 2 млн. лв. без ДДС. Идеята на Добрев е за модерна, мащабна стъклена сграда с панорамен ресторант. Тя ще е с площ 20 000-22 000 квадрата и ще разполага с ателиета за художници, зали, кабинети за преподаватели, кафенета, галерии, офиси на еврочиновници и др. Комплексът се очаква да струва около 25 млн. евро.

Заради съществени нарушения на Закона за обществените поръчки обаче



в края на 2007 г. договорът бе развален



До този момент на архитекта вече бяха изплатени около 600 000 лв. Агенцията за държавна финансова инспекция установи, че законът е погазен, защото ръководството на академията начело с тогавашния ректор проф. Божидар Йонов изобщо не е обявило обществена поръчка за въпросните 2 млн. лв. Тя е обявила само малка обществена поръчка, чиято цел е да се избере най-добрата идея за визията на бъдещата сграда. Тя бе за 20 000 лв., но в задачата се казваше, че победителят ще изработи и конкретния проект на новата сграда. Така се заобикаля законът, защото на практика за проектирането, което струва 2 млн. лв., не е обявен конкурс.

Според финансовата инспекция законът е категоричен, че академията е трябвало да спази Закона за обществените поръчки. Според него е необходимо да се проведе процедурата "договаряне без обявление", при която се изпращат покани за участие на всички класирани участници. Така цената на поръчката можеше да излезе по-ниска. И до момента противниците на проекта, но също и независими проектанти твърдят, че 2 млн. лв. е двойно по-висока от нормалната цена, дори като се вземе предвид сложността на проекта. Финансовата инспекция изпрати констатациите си до прокуратурата, а на бившия ректор и академията бяха наложени глоби.

Ръководството на НХА отдава нарушенията на разминаващи се интерпретации на закона и подчертава, че конкурс за идеята така или иначе е организиран и на него са се явили 26 колектива. Тъй като победителят арх. Стефан Добрев е носител на авторските права, според условията на конкурса академията е поела задължението да сключи договор с него. Това е станало в началото на 2007 г., но след констатациите на финансовата инспекция контрактът е развален. Въпреки това новият ректор на академията доц. Светослав Кокалов се зарече пред "Сега" да сключи ново споразумение със същия архитект, този път обаче по правилата. Това вече почти е факт - на 28 март НХА откри процедура "договаряне без обявление", като покана за сключване на договор е отправена само към колектива на Стефан Добрев, пише на сайта на Агенцията за обществени поръчки.

Опонентите на този проект обаче критикуват и самата идея до храм-паметника "Св. Александър Невски" и Галерията за чуждестранно изкуство в София да изникне



модернистично архитектурно творение



Те смятат, че на това място трябва да се реализира проектът "Смирнов", създаден преди около 100 години, защото той ще запази историческия и духовния облик на площада. Тук позициите "за" и "против" модерна сграда в сърцето на София се изправят една срещу друга като в руски дуел.

"Проектът на арх. Смирнов, който е правен преди 100 г., не е бил съобразен с днешните нужди, пък и никой не го предложи за участие в конкурса. Имаше един проект в конкурса - на арх. Любомир Панчев, който беше озаглавен "Смирнов XXI век" и беше една парафраза на предишния проект, но отговарящ на нуждите. Но този проект изглеждаше като манастир - затворен отвън, с вътрешен двор, с пространства, които не предразполагат връзка с околните обществени пространства. Затова проектът на арх. Панчев не беше награден. Той беше и почти единственият проект в конкурса в класически вид и в духа на старата архитектура", разказва арх. Димитър Младенов, член на журито и представител на Камарата на архитектите.

Според Младенов една съвременна сграда трябва да отговаря на новото време. "В архитектурата има най-различни стилове. Ако се каже, че едно нещо трябва да се повтори през всичките векове, би било смешно. Всяка сграда, направена в съответния стил, се различава и всичко това се наслагва в града", казва той. В световната практика има най-различни примери за съвременни сгради, които са изградени в сърцето на историческите части на градовете. Например разширението на музея Прадо в Мадрид. "Там арх. Манфреди Николети в една исторически обусловена среда третира нещата абсолютно футуристично - с остъклени обеми, с форми, които са контрапункт и имат самостоятелно звучене", обяснява Младенов.

На противоположното мнение е арх. Андрей Михайлов, който е сред 26-те участници в конкурса. "Мнението на голямата част от обикновените хора, които са виждали проекта на арх. Стефан Добрев, е, че той наподобява автогара, болница, бизнес център, а от птичи поглед - гигантски перфоратор. Основният въпрос дори не опира до качествата на предлаганата архитектура като "модерна" или "старомодна". Това, което журито трябваше да разбере, е, че какъвто и архитектурен съвременен шедьовър да беше предложен и одобрен, мястото му не е тук", смята Михайлов. Според него да се издигне точно там - в духовното сърце на столицата -



подобна стъклария е не само нелепо и грозно,



но и в разрез със Закона за паметниците на културата. В него фигурират т.нар. защитени територии. В тях има пълна забрана за ново строителство и се допускат само реконструкции, реставрации и сходни на тях художествено-оформителски дейности. Територията, в която попада Художествената академия, е точно такъв архитектурно-исторически резерват, казва Михайлов. Според него журито на конкурса е проявило изключително незачитане на историко-художествената памет на площад "Ал. Невски". Класираният на първо място проект разбива на пух и прах цялата елегантна градоустройствена ос на симетрия по ул. "Оборище", смята архитектът.

"В контраст с класическата рамка на площада сградата от наградения проект на арх. Стефан Добрев би стояла случайно, натрапващо се, лишена от всякаква ориентация, суховата и лъскава. По подобен начин се поставят основите на "стъкленизация" на софийското духовно ядро - нещо, което е много опасно. То представлява сриване на всякакви традиции и унищожаване на символите на столицата, които определено не са модерните бизнес и търговски центрове", смята арх. Андрей Михайлов.

Къде е истината в спора за новата сграда на Художествената академия, всеки сам може да прецени. Едно обаче е сигурно - по този въпрос трябва да се чуе и мнението на широката общественост. Все пак става въпрос за сграда, която ще бъде символ за София и за цяла България.
Снимки: "Сега"
Според мнозина спечелилият проект на арх. Стефан Добрев наподобява автогара.
 Така биха изглеждали реализираните проекти на арх. Смирнов, направен преди 100 години (долу), и модерната визия на арх. Стефан Добрев (горе).
36
6003
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
14 Април 2008 00:51
Като за начало просто да не строят върху градинки...
14 Април 2008 00:54
.. на гейт за плащане на тол-такси прилича .. ама таксите се плащат в съседство .. да се не объркат 'ората
14 Април 2008 01:23
Разбира се, че всеки, който погледне горната картинка ще види колко нелепо и грозно стои този "навес" с една греда отгоре спрямо останалите сгради, който са почти единствените туристически атракции в центъра на столицата. Ако това са най-добрите архитекти и "художественици", да се махат вкупом и да си внесем от чужбина качествени специалисти. Както преди 100 години
14 Април 2008 02:26
Umni4ko , '
По-добро от градинка на туй място не може да се измисли.
А самият "проект" си е сам по себе си връх на тъпнята. Където и за каквото и да бъде построен.
14 Април 2008 02:40
Басси, това е по-грозно и от паметника на Старчев бре, а това вече си е постижение!!!

Редактирано от - Iezuit на 14/4/2008 г/ 02:41:37

14 Април 2008 04:57
Българските архитекти са възпитанници на безидеиността, показността и патоса на комунизма......Да не пипат до 50 години центъра на София!Да ходат по предградия и села!
Може да бутнат грозните паметници от руската окупация!
14 Април 2008 05:11
Няма и съмнение, че ще изцвъкат поредната идиотщина (справка: бившият Партиен Дом) и окончателно ще унищожат малкото красота от едноа кратко, но славно минало...



Deutschland
14 Април 2008 07:19
Трябва да се проектира скъпо и тъпо.
Скъпо за да е тлъст хонорара, тъпо за да е по-лесна документацията.
14 Април 2008 08:06
Там, където е замесен и братът на сегашния премиер Станишев, архитект Станишев, е излишно да се повдига въпрос за ОБЩЕСТВЕНО МНЕНИЕ, при положение че Арх.Станишев има грандиозни проекти за промяна облика на София !
Грандиозно синоним ли е на грандоманщина, питам аз ?
14 Април 2008 08:19
Ама има и още нещо !
Оттук-оттам дочувам, че под вещото ръководство на арх.Станишев предстои да бъде изградено копие на Версайския дворец ! Тук, в София !
Айде да си припомним какво е било и за кого е бил предназначен Версайския дворец.
За дом на френските крале !
А изводите оставям на Вас...
14 Април 2008 08:52
Много, ама твърде много за цялостен проект! Има нещо което поражда съмнения.
14 Април 2008 09:32
Отвратително грозна сграда!
14 Април 2008 09:35
Натиснете тук
14 Април 2008 09:48
динозаври са българските архитекти
14 Април 2008 09:53
Задължително ли е да си идиот за да предложиш тоз проект или само помага?
14 Април 2008 10:01
Грозно, промишлено и бездушно. Айде няма нужда!
14 Април 2008 10:21
Тц тц тц...Тия хора съвсем изперкаха
14 Април 2008 10:35
проектът според мен е грозен и изобщо не се вписва в околното пространство.
искрено се надявам да не се осъществи
14 Април 2008 10:44
Не знам какво да кажа ... много кукувици сред нашите "архитекти"
14 Април 2008 10:58
Интересно защо някои смятат, че модерната архитектура непременно се прави от "стъкло и метал". Може спокойно да се проектира модерна сграда, която да отговаря на всички съвременни изисквания, и същевременно да бъде в духа на околната архитектура. Примери Мно-о-о-го. Освен това за подобен проект е редно да се покани международно жури, а запазването на духа на историческия център на София да се постави като условие в програмата на конкурса. Стига стъкло и метал! Модерна архитектура може да се прави и с камък и дърво.
14 Април 2008 11:23
Зле, твърде зле, толкова зле, че като нищо ще го направят...
14 Април 2008 11:57
На мен ми прилича на автомивка.
14 Април 2008 11:59
Това, модерното, ми прилича на една огромна и добре уредена бензиностанция.
Мьi не страна бандитов, мьi страна идиотов.
14 Април 2008 12:23
Софийското, а и други полета са достатъчно просторни за архитектурни експерименти. Не е нужно да се експериментира в и без това скромния откъм архитектурни традиции център на столицата.
14 Април 2008 13:45
Хубавите сгради, проектирани от българи, са толкова малко...
и тази тук няма да е сред тях.
инетресно е кой ще финансира сградата. Държавата? И няма ли по- важни за нея приоритети - инфраструктура, болници, детски градини?
14 Април 2008 14:10
Най-добре е просто да се завърши проекта на арх. Смирнов. Днешната сграда на Художествената е просто фрагмент от него. Макар и само част, тя е красива и със своя "псевдо руски" стил се е вписала интегрално в центъра на София, чиито емблематични сгради са все в различни вариации на стила на същата епоха, допълва Руската църква, репликира неовизантийския Синод и св. Ал Невски (вдъхновен от Айя София), добре се вписва с класицизиращите СУ, НБКМ и Парламент, кубенцата на галерията за чуждестранно изкуство и тнт. Такова решение, впрочем, ще бъде аналог на изграждането на Ректората на СУ, чийто централен корпус е проектиран от Виенски архитект, а крила - от български в същия стил. Последното крило беше завършено някъде 80те г-ни на 20 в. (ако не греша), но запази стиловото единство с останалата част на сградата, без да се хвърля в експерименти в тогавашните представи за "модерно" (вж НДК).

Редактирано от - абулафия на 14/4/2008 г/ 14:19:58

14 Април 2008 14:21
Да питам - защо толкова скъп Проекта бе?!
Сигурно щото журито голямо...
14 Април 2008 14:43
Остава да монтират по едни четки и една естекада по средата и може да направят една автомивка за автобуси и камиони на 2 нива.
14 Април 2008 14:53
Българските архитекти, изглежда, са абсолютни олигофрени.Като им гледам творенията няма сила която да ме убеди в противното.
14 Април 2008 14:55
Да нагъчкат всякакви грозотии в центъра! Мястото да не се пипа и нищо да не се строи там!
14 Април 2008 15:03
и защо в градинката-едно от малкото места в София с наистина европейско излъчване, дебили
14 Април 2008 15:35
ключът от бараката вероятно е в:
"Идеята на Добрев е за модерна, мащабна стъклена сграда с панорамен ресторант. Тя ще е с площ 20 000-22 000 квадрата и ще разполага с ателиета за художници, зали, кабинети за преподаватели, кафенета, галерии, офиси на еврочиновници и др. Комплексът се очаква да струва около 25 млн. евро"

Редактирано от - абулафия на 14/4/2008 г/ 15:41:44

14 Април 2008 16:20
Еврочиновниците са неизбежни. Може би ключът от бараката е в това "и други" ("офиси на еврочиновници и др." ).
Примерно: суши бар, бутици, зали за конференция, контактни лещи, плувни басейни, гимнастика, сауна, турска баня, кентъки фрайд чикън, дънкин донътс, мекици, педикюр и салони за масаж.


Редактирано от - Meto ot Interneto на 14/4/2008 г/ 16:21:11

14 Април 2008 17:10
Проектът на Добрев би доминирал пространството по изключително груб начин. Неговата сграда влиза в конфликт с околните и не ги допълва, ами се опитва да измести фокуса на площада върху себе си. Сградата ше е ного убава, ама у празно поле. Архитектура без ограничения и комуникация с околните сгради не е архитектура, а чист кич.
14 Април 2008 17:25
Комплексът се очаква да струва около 25 млн. евро

На мен друго ми е интересно - педиатрична болница с обзавеждането за 42 млн.евро била неоправдано скъпа, а 25млн.евро е нормална цена за това "крайно необходимо нещо".

Редактирано от - wwwe на 14/4/2008 г/ 17:45:16

14 Април 2008 21:08
Мафията в България е всесилна!
Корупцията в България не е пощадила и архитектурата
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД