Галерията за чуждестранно изкуство. Вдясно от нея ще се разположи разширената сграда на Художествената академия и двете ще трябва да образуват единен комплекс. |
Интересите около сградата на Националната художествена академия са големи по две причини. Първо, тя се намира в сърцето на духовния център на столицата, и второ - тук стойността на земята е огромна, казва арх. Димитър Младенов. Той бе член на журито, което в рамките на национален конкурс за идеята за новата сграда на Художествената академия избра през 2005 г. колектива, който ще разработи проекта. Победител се оказа арх. Стефан Добрев, с когото НХА сключи договор за проектиране на стойност 2 млн. лв. без ДДС. Идеята на Добрев е за модерна, мащабна стъклена сграда с панорамен ресторант. Тя ще е с площ 20 000-22 000 квадрата и ще разполага с ателиета за художници, зали, кабинети за преподаватели, кафенета, галерии, офиси на еврочиновници и др. Комплексът се очаква да струва около 25 млн. евро.
Заради съществени нарушения на Закона за обществените поръчки обаче
в края на 2007 г. договорът бе развален
До този момент на архитекта вече бяха изплатени около 600 000 лв. Агенцията за държавна финансова инспекция установи, че законът е погазен, защото ръководството на академията начело с тогавашния ректор проф. Божидар Йонов изобщо не е обявило обществена поръчка за въпросните 2 млн. лв. Тя е обявила само малка обществена поръчка, чиято цел е да се избере най-добрата идея за визията на бъдещата сграда. Тя бе за 20 000 лв., но в задачата се казваше, че победителят ще изработи и конкретния проект на новата сграда. Така се заобикаля законът, защото на практика за проектирането, което струва 2 млн. лв., не е обявен конкурс.
Според финансовата инспекция законът е категоричен, че академията е трябвало да спази Закона за обществените поръчки. Според него е необходимо да се проведе процедурата "договаряне без обявление", при която се изпращат покани за участие на всички класирани участници. Така цената на поръчката можеше да излезе по-ниска. И до момента противниците на проекта, но също и независими проектанти твърдят, че 2 млн. лв. е двойно по-висока от нормалната цена, дори като се вземе предвид сложността на проекта. Финансовата инспекция изпрати констатациите си до прокуратурата, а на бившия ректор и академията бяха наложени глоби.
Ръководството на НХА отдава нарушенията на разминаващи се интерпретации на закона и подчертава, че конкурс за идеята така или иначе е организиран и на него са се явили 26 колектива. Тъй като победителят арх. Стефан Добрев е носител на авторските права, според условията на конкурса академията е поела задължението да сключи договор с него. Това е станало в началото на 2007 г., но след констатациите на финансовата инспекция контрактът е развален. Въпреки това новият ректор на академията доц. Светослав Кокалов се зарече пред "Сега" да сключи ново споразумение със същия архитект, този път обаче по правилата. Това вече почти е факт - на 28 март НХА откри процедура "договаряне без обявление", като покана за сключване на договор е отправена само към колектива на Стефан Добрев, пише на сайта на Агенцията за обществени поръчки.
Опонентите на този проект обаче критикуват и самата идея до храм-паметника "Св. Александър Невски" и Галерията за чуждестранно изкуство в София да изникне
модернистично архитектурно творение
Те смятат, че на това място трябва да се реализира проектът "Смирнов", създаден преди около 100 години, защото той ще запази историческия и духовния облик на площада. Тук позициите "за" и "против" модерна сграда в сърцето на София се изправят една срещу друга като в руски дуел.
"Проектът на арх. Смирнов, който е правен преди 100 г., не е бил съобразен с днешните нужди, пък и никой не го предложи за участие в конкурса. Имаше един проект в конкурса - на арх. Любомир Панчев, който беше озаглавен "Смирнов XXI век" и беше една парафраза на предишния проект, но отговарящ на нуждите. Но този проект изглеждаше като манастир - затворен отвън, с вътрешен двор, с пространства, които не предразполагат връзка с околните обществени пространства. Затова проектът на арх. Панчев не беше награден. Той беше и почти единственият проект в конкурса в класически вид и в духа на старата архитектура", разказва арх. Димитър Младенов, член на журито и представител на Камарата на архитектите.
Според Младенов една съвременна сграда трябва да отговаря на новото време. "В архитектурата има най-различни стилове. Ако се каже, че едно нещо трябва да се повтори през всичките векове, би било смешно. Всяка сграда, направена в съответния стил, се различава и всичко това се наслагва в града", казва той. В световната практика има най-различни примери за съвременни сгради, които са изградени в сърцето на историческите части на градовете. Например разширението на музея Прадо в Мадрид. "Там арх. Манфреди Николети в една исторически обусловена среда третира нещата абсолютно футуристично - с остъклени обеми, с форми, които са контрапункт и имат самостоятелно звучене", обяснява Младенов.
На противоположното мнение е арх. Андрей Михайлов, който е сред 26-те участници в конкурса. "Мнението на голямата част от обикновените хора, които са виждали проекта на арх. Стефан Добрев, е, че той наподобява автогара, болница, бизнес център, а от птичи поглед - гигантски перфоратор. Основният въпрос дори не опира до качествата на предлаганата архитектура като "модерна" или "старомодна". Това, което журито трябваше да разбере, е, че какъвто и архитектурен съвременен шедьовър да беше предложен и одобрен, мястото му не е тук", смята Михайлов. Според него да се издигне точно там - в духовното сърце на столицата -
подобна стъклария е не само нелепо и грозно,
но и в разрез със Закона за паметниците на културата. В него фигурират т.нар. защитени територии. В тях има пълна забрана за ново строителство и се допускат само реконструкции, реставрации и сходни на тях художествено-оформителски дейности. Територията, в която попада Художествената академия, е точно такъв архитектурно-исторически резерват, казва Михайлов. Според него журито на конкурса е проявило изключително незачитане на историко-художествената памет на площад "Ал. Невски". Класираният на първо място проект разбива на пух и прах цялата елегантна градоустройствена ос на симетрия по ул. "Оборище", смята архитектът.
"В контраст с класическата рамка на площада сградата от наградения проект на арх. Стефан Добрев би стояла случайно, натрапващо се, лишена от всякаква ориентация, суховата и лъскава. По подобен начин се поставят основите на "стъкленизация" на софийското духовно ядро - нещо, което е много опасно. То представлява сриване на всякакви традиции и унищожаване на символите на столицата, които определено не са модерните бизнес и търговски центрове", смята арх. Андрей Михайлов.
Къде е истината в спора за новата сграда на Художествената академия, всеки сам може да прецени. Едно обаче е сигурно - по този въпрос трябва да се чуе и мнението на широката общественост. Все пак става въпрос за сграда, която ще бъде символ за София и за цяла България.