:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,808
Активни 770
Страници 13,711
За един ден 1,302,066

Диктовката пак затрудни децата от IV клас

Тестовете обаче им се сториха твърде лесни, МОН събра данни и за майчиния език
За втора поредна година учениците от IV клас се затрудниха при диктовката по време на годишния изпит по български език и литература. Тестовете по 4 предмета са задължителни за учениците при завършването на начално образование. Петокласниците пък държат изпити за входно ниво по 6 предмета. Вчера и за тях бе препитването по български език и литература. Тази година на изпитите се явяват общо 127 345 деца - 60 512 в IV клас и 66 833 в V клас.

Самите тестове обаче се сториха лесни на децата и някои приключиха с въпросите за десетина минути. Диктовката беше по-трудна, защото трябваше да се внимава за правописни грешки, споделиха след изпита малчуганите от IV клас в столичното 6-о основно училище. "Имаше сложни думи и се замислях как се пише "разстояние" и дали "наясно" се пише слято или отделно", разказа Георги. Други пък имаха съмнение за правописа на "костенурка". Момчето и негови съученици са се готвили за изпита, като решавали тестовете от миналата година и си купували книжки с примерни въпроси. Учениците са се затруднили и от заглавието, което и трябвало да измислят за диктовката.

Повечето четвъртокласници от 6-о ОУ се оценяваха високо - към 5.50. Според директорката Ивелина Спасова децата ще се справят и тестовете са по възможностите им. Учениците са спокойни, правили са тестове и обемът от знанията е поносим, добави тя. Спасова не очаква проблеми с оценките, тъй като и миналата година възпитаниците на централното столично училище са постигнали високи резултати.

Децата обичат тестовете и им е по-приятно, посочи директорката. В същото време обаче учителите наблягат на правописа, тъй като точно той е слабото място на четвъртокласниците. Миналата година резултатите по български език бяха най-слаби от всички 4 предмета, по които се държаха тестове.

Според родители тестът е по-лек от тези, които децата обичайно решават в клас. Идеята да се види нивото на учениците е чудесно, но се дават по-лесни варианти и така министерството си измива ръцете, че е свършило нещо, коментира майка, която чакаше детето си след изпита.

Тази година в изпитните бланки МОН беше добавило и въпрос какъв език се говори най-често в семейството - български, турски, ромски или др. Целта е да се обърне внимание на представянето на децата от малцинствените групи. При петокласниците пък ще се наблюдава дали са взети мерки спрямо тяхното представяне на тестовете от м.г.



Въпросите и отговорите - на 12-а стр.
1
3584
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
14 Май 2008 07:35
Защо няма линк към 12та страница?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД