Подсъдимият Боян Георгиев (вдясно) се надяваше на снизхождение от съда и очакваше малка и условна присъда. |
Съдия Алексей Трифонов прие, че смъртта на Кембъла е причинена от Боян Георгиев, който е шофирал с 1.9 промила алкохол в кръвта и със 135 км/ч при разрешени 80. Кембъла бе на предната седалка в колата на Георгиев, която връхлетя върху микробус и стълб. Ако е шофирал с разрешената скорост, ударът е щял да бъде избегнат, обясниха пред съда експертите. Адвокатите на Георгиев настояха, че Трифонов е знаел, че шофьорът е пиян, но на свой риск се е качил в колата и отказал да сложи колан. Според тях вина за катастрофата има и друг автомобил, който опитал да направи маневра, без да съобрази, че Георгиев ще го отнесе с огромна скорост.
Съдът наложи по-висока присъда от поисканите от обвинението 4 г. затвор и 3 г. без книжка. Защитата на Георгиев пледира за условно и минимално наказание. Той бе осъден да плати и общо 100 000 лв. обезщетение на родителите на Кембъла и около 5000 лв. такси и разноски. Съдът не прие целия им иск от 500 000 лв. Близките обясниха, че са поискали обезщетение като това по делото "Стависки".
Процесът приключи само за две заседания, което може да се окаже добра реклама за съдия Трифонов. Той е кандидат за председател на Софийския районен съд. Изборът във Висшия съдебен съвет е днес. През март Трифонов отказа на подсъдимия съкратено съдебно следствие. Ако Георгиев бе признат за виновен по тази процедура, съдът трябваше да му наложи наказание под минимума в Наказателния кодекс, който е 3 г. По този ред Максим Стависки получи 2.6 г. условна присъда. Съдиите имат противоречива практика за това дали са длъжни да приложат процедурата, ако подсъдимият я поиска. Досега обаче никой не е сезирал ВКС, за да тълкува как да се прилага тази глава от НПК.
Стартът на процеса срещу Георгиев бе отлаган два пъти по вина на прокуратурата. Съдията два пъти връща обвинителния акт на прокурор Васил Михайлов заради процесуални нарушения. После делото пое друг обвинител - Стелиана Кожухарова. Тя е доволна от присъдата и няма да я протестира. Според нея наказанията по подобни дела трябва да са ефективни. Близките на Кембъла също приеха присъдата. Нито веднъж досега Георгиев не ги бил потърсил, за да се извини и разкае. Направи го едва вчера в последната си дума пред съда.
НА ВТОРА ИНСТАНЦИЯ
Живка Боянова от Перник, която на първа инстанция получи 14 г. затвор за това, че пияна при катастрофа причини смъртта на трима младежи, ще застане днес пред Софийския апелативен съд.
Тази трагедия се разигра на 18 юни м.г. на вътрешноградската магистрала в Перник. В колата бе и 16-годишният син на Живка. В кръвта й бяха отчетени 2.88 промила алкохол. Експертите установиха, че е шофирала със 120 км/ч при допустими 50.