Правителството предвижда да издава зелени карти за чужденци от български произход, които искат да работят у нас. Документът обаче няма да дава право за безвизово пътуване в страни от Евросъюза. След получаването му чужденците са длъжни да пребивават тук поне 11 месеца в годината. За това намерение се разбра по време на обсъждане на стратегията за българите по света, на което присъства и премиерът Сергей Станишев.
Според закона за българското гражданство за постоянно пребиваващ се приема живелият у нас 6 месеца плюс един ден. Удължаването на срока за притежателите на зелена карта цели те да не натоварят осигурителната система, обясни зам.-министърът на вътрешните работи Горан Йонов. Той допълни, че ако чужденците имат задължение само за 6-месечен престой, могат да изгубят работата си и ще трябва да получават пари като безработни.
Зелената карта ще важи за 5 г. и проучването за нея ще трае не повече от три месеца. Кабинетът се надява у нас да дойдат хора от страни с по-нисък стандарт. Статистиката сочи, че 95% от получилите наш паспорт досега не се задържат тук, а търсят препитанието си в ЕС. За това страната ни често е критикувана от Брюксел.
Министърът на правосъдието Миглена Тачева тества идеята притежателите на български паспорт да се отказват от другото си гражданство, но срещна остра съпротива от страна на вицепремиера Ивайло Калфин. Подобно изискване има и сега, но то се отнася за хората, които искат да получат българско гражданство, живели са тук постоянно 5 г. или имат поне 3-годишен брак с българин.
Тачева предлага да се ускори процедурата за разглеждане и предоставяне на българско гражданство. Тя ще настоява за промени и в съвета за българско гражданство, тъй като някои членове присъствали формално. Не повече от 300 преписки годишно могат да се разгледат при тази процедура, а 60 000 чакат, мотивира се Тачева. Шефът на правосъдното министерство предлага и въвеждане на регламентирана ускорена процедура за придобиване на гражданство срещу съответно заплащане.