Свободните професии като адвокати, архитекти и др., както и едноличните търговци може да се окажат големият губещ от разместването на осигурителната тежест, стана ясно вчера. Както "Сега" писа, чрез вътрешни размествания управляващите се канят да увеличат осигуровките с 10%, но да включат държавата като осигурител с 12 и така да компенсират скока. С 8% се увеличава пенсионната вноска и става 30, а здравната се вдига с 2% до 8. В резултат на включването на държавата като осигурител гражданите няма да усетят разликата, а бизнесът дори получава намаление с 2%.
Самоосигуряващите се обаче са отделна категория, за която вчера се разбра, че в коалицията изобщо не са водени разговори. Управляващите партии не са на едно мнение дали държавата трябва да поеме и за тях 12% от осигурителната тежест. Ако това не стане, при тях само за пенсии и здраве вноската от 28% скача на 38.
Шефът на социалната комисия Хасан Адемов от ДПС вчера обясни, че държавата вероятно ще поеме 12% от осигуровките на самоосигуряващите се, но направи уговорката, че окончателно решение още няма. Зам.-председателят на комисията Христина Христова от НДСВ обаче беше категорична, че държавата няма да се включи в техните осигуровки. "Новата схема се отнася само за отношенията работодател - работник", поясни тя. Другият зам.-шеф на комисията Петър Мръцков от БСП обясни, че въпросът изобщо не е коментиран, но самоосигуряващите се не бива да изпадат в неравностойно положение спрямо останалите.
Въпросът беше повдигнат и от синдикатите. Решенията от "Катарино" са с неясен хоризонт - не се знае например дали държавата ще поеме част от осигурителната вноска на самоосигуряващите се, нито пък дали ще се увеличат заплатите в бюджетната сфера, коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Той обясни също, че включването на държавата като осигурител променя пенсионния модел у нас и посочи: "Обезпокоени сме от идеята, защото тя изисква широк обществен дебат и гаранции, че държавата ще спазва ангажимента си в дългосрочен план".
"Държавата и сега плаща близо 50% от осигуровките, само че скрито - под формата на бюджетна субсидия за НОИ", успокои пък финансовият министър Пламен Орешарски пред бТВ. Въпреки че осигуровката се увеличава, той отново изтъкна, че тя се намалява от 22 на 18%, използвайки общия размер, който остава за работодател и осигурен, след като държавата поеме 12%. Той съобщи още, че парите за преизчислението на старите пенсии от октомври ще дойдат от преизпълнението на приходите в НОИ.
Осигуряването, щом е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО/за кого?!/, трябва да бъде осигурявано САМО от Работодателя!
ОСИГУРЯВАНЕТО на "самоосигуряващите се", пък, НЕ трябва да е задължително, тъй като те са си "Работодатели на самите себе си"!
Впрочем, в Конституцията е казано, че "Чл. 51. (1) Гражданите имат право на обществено осигуряване и социално подпомагане", а НЕ е казано, че са ДЛЪЖНИ! А, както е известно, срещу всяко нечие Право, стои Задължение на някой друг- в случая, на Работодателя и/или на Държавата!!! КАЗАХ!