2 седмици преди матурите експертите продължават да сипят критики към качеството на тестовете. След споровете за липсата на ясна скала за оценяване вчера утвърдени специалисти по тестология обявиха, че получените резултати няма да бъдат сравними със знанията на учениците от ЕС, защото тестовете не са изработени по международни стандарти. Сред критериите, които се използват в световен мащаб, са какви са трудността, точността и валидността на въпросите в тестовете, коментира проф. Георги Бижков от СУ, автор на единствените два стандартизирани теста у нас. Според него набор от определени въпроси не прави тест.
Първата матура - по български език и литература, е на 1 юни. В зала ще има до 15 ученици, те ще влизат в училищата срещу лична карта, паспорт или шофьорска книжка и със служебната бележка за допускане до матура. Тестовите материали са със специални защити като баркод, воден знак и др., взети са и мерки по съхраняването и транспортирането им до залите. Инспекторатите ще получат книжките в деня преди изпита и ще ги съхраняват в помещения със СОТ. До училищата пликовете ще се разнасят със специален транспорт и полицейска охрана.
Резултатите ще бъдат обявени на 20 юни. Децата ще имат 3 дни да видят писмените си работи. Черновите ще се пазят в училището 3 месеца. Оценките обаче няма да се оспорват. В оценяването - общо 154 014 писмени работи на 76 080 ученици, са ангажирани 1382 проверители. Повечето ще бъдат командировани в София от страната. На всеки оценител се падат 250 писмени работи, като за всеки проверен тест ще се плащат по 2.50 лв. Всеки проверител ще получи около 1000 лв. заедно с командировъчните. От МОН отново не съобщиха сумата на разходите за кампанията под предлог, че отчет ще направи лично министърът. По груби изчисления обаче само за проверителите ще бъдат похарчени около 1.4 млн. лв.
След споровете за липсата на ясна скала за оценяване вчера утвърдени специалисти по тестология обявиха, че получените резултати няма да бъдат сравними със знанията на учениците от ЕС, защото тестовете не са изработени по международни стандарти. Сред критериите, които се използват в световен мащаб, са какви са трудността, точността и валидността на въпросите в тестовете, коментира проф. Георги Бижков от СУ, автор на единствените два стандартизирани теста у нас. Според него набор от определени въпроси не прави тест.
А така!Най-после един изплю камъчето......
Само дето не става ясно защо го прави две седмици преди матурите?
Нормално е, когато експертите алармират за гафовете на лаиците по-отраншко!