Главният архитект на София Петър Диков ще поиска проверка и тълкуване от съда за продължаващата и в момента реституция в столицата. "Ще поискам ревизия на върнати имоти в Княжевската гора, на територията на Студентския град и върху бивши територии на Ботаническата градина на БАН", заяви Диков пред инженерната комисия в СОС по повод предложени нови парцели за строителство в градината. Той оттегли проекта на предишното ръководство на архитектурната дирекция.
"Ще искаме от съда да уеднакви практиката си при реституциите, защото различни състави възприемат различен подход", обясни Диков. Магистратите често пренебрегвали негативното становище на общината. "В момента в Студентския град например се допуска реституция върху инженерна инфраструктура, при условие че земята ще се ползва при ограничен режим. Така уж формално увеличение на парцелите обаче води до по-високи строителни параметри в тях", обясни Диков. За Княжевската гора вече имало желание за строителство. В Ботаническата градина пък парцел и намерение да строи е заявил концесионерът по чистотата "Волф".
Инициирането на проверки за реституирани имоти в рамките на зелени площи бе вменено като задължение на общината в закона за застрояване на София. До момента обаче подобни ревизии не са правени.
Ще предложа нова забрана на територията на София - за ограничаване на сключеното застрояване в имоти с ниски параметри на застрояване, съобщи още Диков. По този начин на Околовръстното шосе например, където се допускат само сгради до 10 м, инвеститори искат да вдигат 30-етажни постройки.
ПАРТНЬОРСТВО
Нова процедура за публично-частно партньорство ще изпробва Столична община за строежа на 2 метростанции. Кметството ще обяви конкурси за учредяване право на строеж на паркинги при Ларгото и "Черни връх". Спечелилите конкурса ще трябва да изградят за своя сметка и прилежащите метростанции. В замяна ще стопанисват паркингите за 99 г. Вчера никой в комисията не коментира дългия срок на отдаване на съоръженията и началните цени на търговете. Строителството на метростанцията при Ларгото е изчислено на 12 млн. лв. Първоначалната тръжна цена за паркинга пък ще бъде около 10 млн. лв. Така инвестицията ще надхвърли 22 млн. лв. Станцията при "Черни връх" е много сложна и цената й по прогноза е около 23 млн. лв. Затова за втория паркинг общината решава да обяви символична тръжна цена от само 1 лв. Подобна схема на публично-частно партньорство се готви и за други подземни паркинги. При тях обаче времето за стопанисване на съоръженията ще е по-кратко, защото няма да се правят допълнителни инвестиции. Подземни паркинги на този принцип се предвижда да има и под 4 училищни двора. Учебните заведения ще получават пари под форма на такса или процент. Гражданските сдружения обаче са категорично против, защото притокът на коли в район на училища създава опасности за децата.
|
|