И последното дело от скандала "Овчаров - Александров" ще бъде прекратено заради липса на доказателства. Това ще се случи до месец, научи "Сега" от висши магистрати. Така с извода, че виновни няма, държавното обвинение ще сложи точка на корупционния скандал, който разклати държавата преди година.
Делото, по което прокуратурата работи най-дълго, е за престъпление срещу правосъдието срещу бившия зам.-министър на икономиката Корнелия Нинова и следователката Татяна Шарланджиева. Разследващите търсеха доказателства, че двете са отваряли чадър по аферата "Топлофикация" и са пазили от обвинение за пране на пари бизнесмена Красимир Георгиев - собственик на "Фронтиер" и близък до Румен Овчаров. На двете обвинения така и не бяха повдигнати.
Още миналото лято пък бе прекратено друго дело, почнало покрай скандала срещу друг зам.-министър - Делян Пеевски. След това Пеевски бе възстановен като заместник на министър Емел Етем.
По делото срещу Нинова и Шарланджиева се проверяваха и Овчаров и Александров, но още от края на м.г. СГП спря да работи по тях, тъй като не намери достатъчно доказателства, че са се бъркали по разследването на аферата "Топлофикация".
Скандалът между следовател № 1 и министъра на икономиката тръгна, след като Александров поиска дисциплинарното уволнение на следователката. Той внесе доклад във Висшия съдебен съвет, според който със специални разузнавателни средства са засечени разговори на Шарланджиева, Нинова и Красимир Георгиев. Бизнесменът месеци наред бил пазен от Шарланджиева. Обвинение му бе повдигнато едва след избухването на скандала.
През февруари и ВСС приключи скандала, като наказа Шарланджиева с "порицание". Кадровиците приеха, че няма достатъчно доказателства тя да е изнасяла информация от службата в полза на Георгиев. Срещу нея има само данни от специални разузнавателни средства, които не могат да се ползват в дисциплинарното производство. Нито пък могат да са единствено доказателство при наказателно дело. При това Шарланджиева бе порицана заради второто й нарушение, сочено от Александров, което няма нищо общо с "Топлофикация" - неправилно съхранение на веществени доказателства.
Самият Александров в момента се проверява и покрай скандала в МВР. Търсят се доказателства, че е съдействал на оперативно интересните бизнесмени от родната си Дупница братя Галеви да избягат от наказателно преследване.
Ако един човек иска да се научи да произвежда ДОБРИ ПЛОДОВЕ, той практикува, учи, наблюдава, но единственото доказателство че се е научил да произвежда добри плодове е следващата реколта добри плодове.
Ако един човек иска да се научи да произвежда ДОБРО РАЗСЛЕДВАНЕ, той практикува, учи, наблюдава, да "ПРЕСЯВА" ФАКТИ, но единственото доказателство че се е научил да произвежда е следващата реколта ДОБРО РАЗСЛЕДВАНЕ и ЗАЩИТЕНА ТЕЗА В СЪДА.
Това означава и изисква да е невъзможно винаги подозренията да са безрезултатни. Доколкото повдигането на обвинение е свързано с УМЕНИЕ ДА ОТСЕЕШ ФАКТИ, ако никога не повдигаш и завършиш в съда, НИКОГА НЯМА ДА СЕ НАУЧИШ ДА ОТСЯВАШ и осъждаш.
Какво се случи у нас?
Понеже няма СМИСЛЕН И ДОСТАТЪЧЕН за обучение и за идентифициране на престъпници, престъпления, събития, документи и т.н., или се спускат непрекъснато чадъри (МАСОВА ПРАКТИКА), то след продължителен период на липса на смислени обвинителни резултати Прокуратурата окончателно деградира като институция. Няма как да се научи човек да разследва и установява вина, АКО НИКОГА НЕ Е ВИЖДАЛ КАК СЕ ПРАВИ ТОВА.
Самата фраза "дадох на прокурор" у нас е загубила смисъл. Общоизвестно е докъде е паднало нивото. Какво всъщност казва тази статия? Нищо. Просто прокуратура "няма"...
Защото и журналистите трябва да разбират все пак едно нещо: НЕ В ВЪЗМОЖНО В ДЪРЖАВА ПРЪСКАЩА СЕ ПО ШЕВОВЕТЕ ОТ КОРУПЦИЯ ДА СЕ РАЗСЛЕДВА ЕДНО НЕЩО И ДА НЕ СЕ ПОПАДНЕ НА НЕЩО ДРУГО (ДОРИ ЗА ДРУГИ ЛИЦА).
А това разкриване обикновено и най-често не се случва. И именно това е катастрофалния проблем в Прокуратурата. Освен това в над 90% от случаите на груби и планирани документни измами в администрацията прокурорите не могат (не желаят) да я различат от административното нарушение ....
Случва се само в един слуай: ако 'австрийска' илидруга чужда банка ти даде публично данни или ЕК ти е на главата. Тогава обявяваш "знаково дело" и се преструваш, че се напъваш. За местните не ти пука.
Катастрофата се задълбочава. Борис Велчев не притежава елементарна култура в тази област. Затова и говори за "знакови" процеси - това говорене е незаконно. Това е само един признак на продължаващото затъване...
На 22.5.2008 ВАС 9:00 прокуратурата ще трябва да разкаже как и защо е разтворила чадър над Даниел Вълчев.
Ако някой иска да види как изглежда разтворен чадър над Министър с мощен ПР, но гола вода като юрист, да заповяда.
Ще затваряме чадъра!