15 000 лв. ще бъде глобата за работа без трудов договор, съобщи шефът на Главната инспекция по труда Гълъб Донев. В момента санкцията за това нарушение е десет пъти по-малка, а от началото на годината досега без подобен документ са хванати 330 човека.
Останалите глоби, свързани с нарушение на трудовото законодателство, също ще бъдат увеличени от 4 до 10 пъти, обясни Донев. За неспазване на безопасните и здравословни условия на труд служители ще плащат от 100 до 500 лв. вместо сегашната глоба от 20 до 250 лв. Работодателите, които не осигурят безопасна среда за хората си, пък ще бъдат глобявани с 10 до 15 хил. лв. Същият ще бъде размерът на глобата за работодател при нарушение на общите разпоредби за полагане на труд при сегашна глоба 1500 - 5000 лв. Другите длъжностни лица пък ще плащат между 2 и 10 хил. лв. Ако шеф създава пречки и възпрепятства работата на трудовите инспектори, ще се наказва с глоба от 20 хил. лв. вместо досегашните 4-10 хил. лв.
Новите размери на санкциите ще влязат в сила най-рано в началото на юли с промени в Кодекса на труда, тъй като трябва да бъдат подготвени и приети от правителството и парламента. Заедно с тях ще се разширят и правомощията на инспекцията по труда. Занапред инспекторите ще могат да изискват от всеки работещ или шеф на дадено предприятие лична карта за легитимация, както и писмени декларации от шефовете и служителите за установяване на факти по трудовите правоотношения. Инспекторите ще имат право и на всякакви контролно-измервателни дейности с апаратура за установяване на нарушения. При застрашаване живота на работниците и при повторно нарушение на поставените предписания ГИТ ще може, както и сега, да затваря предприятия.
Промените ще въведат и втора задължителна регистрация на трудовите договори в инспекцията освен в НАП. Това обаче ще става по служебен път и няма да товари бизнеса. Заплатите на инспекторите ще бъдат повишени, очаква се и да се удвои техният брой. В момента те са 363, а фирмите у нас са над 220 хил.
Според социалния министър Емилия Масларова пакетът законодателни промени за затягане на контрола по спазване на трудовото законодателство ще донесе допълнителни приходи в бюджета и ще помогне за осветляването на сивия сектор. Синдикатите обаче изразиха опасения, че новите мерки могат да останат само на хартия, ако контролът по прилагането им не бъде завишен.
|
|