Главният прокурор Борис Велчев обяви, че до дни ще внесе искане в парламента за сваляне имунитета на бившия вътрешен министър Румен Петков. Още в събота "Сега" пръв съобщи, че това предстои. Публикацията на първа страница възмути ексминистъра, който дори съзря тенденциозност в нея. "Какво означава да се пишат тези неща на първа страница на един вестник? Или политика на редакцията, или на собственика на вестника, или е тенденциозност, в чиято основа стои нещо", реагира Петков в Русе.
"В момента, в който главният прокурор поиска имунитета ми на депутат, ще напиша декларация, че съм на разположение", заяви вчера бившият министър, а сега депутат Румен Петков пред агенция "Фокус". "Нямам основание да се притеснявам от нищо в 47-годишния си недотам кратък, но съдържателен жизнен път", допълни той и напомни, че вече е декларирал готовност да съдейства на прокуратурата.
Ако Петков наистина се откаже от имунитета си, ще спести тромавата процедура и няма да бави делото за издаване на държавна тайна, по което се разследва. Без депутатска защита той може да получи обвинение заради осветяването на Алексей Петров като секретен сътрудник на ДАНС. За това НК предвижда до 5 г. затвор.
До оставката на Петков и разследването срещу него се стигна, след като ДАНС потвърди в писмо до вътрешната парламентарна комисия, че той се е срещал със скандалните дупнишки бизнесмени братя Галеви. Пред депутатите бившият шеф на ГДБОП Ваньо Танов каза, че на разговора е присъствал и Алексей Петров. Часове по-късно Петков се възмути от "предателството" на бившия си подчинен, който по този начин разкрил, че Алексей Петров е сътрудник на спецслужбите. Справка със стенограмата на комисията обаче показва, че Танов не е правил подобно нещо.
От скандала в МВР тръгнаха общо 8 наказателни производства, по които работят военни и цивилни прокурори. Обвинения обаче са повдигнати само по 3 от делата.