Мнозина в САЩ смятат, че трудно охраняемата граница с Мексико може да се контролира с различни варианти на огради. Но град Юма в крайния югозапад на щата Аризона ще прави ров. Изправени пред нарастващата престъпност, свързана с нелегалната имиграция, градските власти се връщат към средновековието, когато замъците са били ограждани с ровове. Такъв ров, пълен с вода, ще се простира по дължината на цялата граница.
"Рововете, които съм виждал, обграждат замъка и ви позволяват да се браните. Това е нещо, което ни интересува", сподели местният шериф Ралф Огдън, който подкрепя проекта.
Озаптяването на нелегалната емиграция по 3200-километровата граница с Мексико е сред горещите теми на президентската кампания в САЩ. Правителството се зарече до края на тази година да изгради
бариери и прегради върху 1070 км от границата
въпреки съпротивата на местните едри землевладелци и еколозите.
Проектът предвижда да се използват водите на най-голямата река в западната част на страната - Колорадо, които отиват и за напояване на обработваемите площи, както и други водоизточници от тази иначе сушава част на югозапада, а също от съседна Калифорния. Самата Колорадо извира от Скалистите планини, минава през Големия каньон и тече 23 километра по границата край Юма. Целта е да се създаде голяма водна преграда, а също да се възстанови местната природна среда, която някога е съществувала в района.
"Искаме да изкопаем ров, който да донесе живот и да върне дивата природа", добавя Огдън, облечен в типичното за стария Запад ленено облекло и с извити нагоре мустаци. Той специално държи да обясни с какво новият проект за граничен контрол се различава от останалите:
"Не се иска кой знае колко акъл да вдигнеш 4-метрова ограда край нещо. А тук става дума за новаторско мислене. Затова този проект е уникален".
Проектът ще стартира с обезлесяването на около 2000 декара терен с шубраци и гъсталаци, известен като Хънтърс Хоул (Дупката на ловците). Навремето този терен на няколко километра югозападно от Юма е било красиво и влажно място. Впоследствие обаче то става
убежище за наркотрафиканти
и нелегални имигранти, влизащи от Мексико и създаващи главоболия на полицията и властите.
"Това беше място, където хора и наркотици пресичаха границата, където труповете бяха хвърлени като смет", добавя Огдън. Отговорността на борбата срещу трансграничната престъпност той поделя с федералната полиция и силите за сигурност.
Инженерите планират да изкопаят "канал на сигурността" с 3-метрова дълбочина и 18-метрова ширина, който ще минава близо до границата. Изкопаната пръст ще се използва за насип над рова, върху който ще патрулира граничната охрана на САЩ. Така тя ще държи под око местността.
Освен това в района ще бъде възстановена типичната за него фауна, примерно острицата или тръстиката. Те на свой ред ще станат естествената среда за някои застрашени видове птици, обитаващи блата и мочурища. Поддръжниците на идеята добавят, че това би добре дошло и за самите жители на Юма, които биха могли да се отдадат на риболов. Самото население на градчето е фермерско, зимата то се увеличава заради туристите, които обичат да прекарват студения сезон в по-топлите географски ширини.
Организацията, която стои зад проекта, се надява да го разшири по цялото 23-километрово течение на Колорадо покрай границата. В същото време тя се надява да разшири и "мандата" на проекта и да го превърне в екологична програма, за която ще бди граничната служба.
"Проектът няма да замени граничната служба, той ще бъде добавка към нея. В същото време той
ще възстанови естествената среда
и ще се превърне в място за отмора", уверява Чарлз Флин, изпълнителен директор на корпорацията Yuma Crossing National Heritage Area, която отговаря за природното наследство в региона от двете страни на границата.
Овладяването на нелегалната имиграция и сигурността по границата са проблеми, които често сблъскват кандидат-президентите - Джон Маккейн от Републиканската партия и Барак Обама и Хилари Клинтън, които все още са в надпревара за номинацията на Демократическата партия.
Американското правителство постоянно търси начини и средства да подобри граничния контрол - увеличава броя на служещите в граничната полиция, въвежда и нови технологии за контрол и наблюдение. То вдига километрови бариери за коли и хора покрай границата. Това всъщност е най-оспорваната мярка, която поражда ожесточена съпротива от страна на различни обществени среди. Над стотина едри земевладелци в Южен Тексас се съпротивяват срещу правителството, което иска достъп до земите им, за построяването на нови огради. Фермерите възприемат това като намеса в бизнеса и живота им и като нежелано натрапничество. На свой ред природозащитниците твърдят, че оградите блокират ключови пътища в придвижването на животните, включително на ягуарите. Планираното възстановяване по течението на Колорадо, която се вие из пустинята и я обогатява с плодородни земи, е нещо забележително и впечатляващо.
Именно заради това проектът получи подкрепа на важни фактори - федералната служба за управление на земите, която всъщност притежава част от земите, службата за култивация, която дава разрешението за изкопаване на кладенци и изпомпване на подземни води, както и граничната полиция. Идеята бе харесана и от Градския съвет на Юма, а също от местни жители, включително местното индианско племе кокопа, което от векове обработва земите покрай реката.
Може би по-изненадващото е, че проектът бе подкрепен и от другата страна на границата, където появата на ограда по граничната бразда се възприема с подозрения. Местни еколози прегърнаха идеята и са готови да работят в тандем с американската страна за напояване на земите на мексиканска територия.
"Вместо да издигаме стени и да поощряваме разделението, ние може да насърчим сигурността и приятелството", твърди Освел Инохоса, директор на Про-Натура, организация на природозащитниците в Северозападно Мексико. "Нещо повече, вместо да рушим природата, ние може да я подобрим", убеден е той.
БАРИЕРА------------------------------------------------------------------------------------
Щатите започнаха да издигат металическа 3-метрова ограда по границата с Мексико през 2006 година. Освен с наблюдателни кули през различни разстояние двуредовото съоръжение е оборудвано със съвременни сензори и чувствителна електроника. Търгът за проекта бе спечелен от Боинг, традиционен партньор на военното министерство. Именно тя ще покрие значителна част от споменатите 1070 километра от границата с Мексико.
Според министъра на вътрешната сигурност Майкъл Чертоф оградата "значително ще съкрати нелегалната имиграция в САЩ". По официални данни годишно 600 000 мексиканци нелегално пресичат границата с Щатите. По груби изчисления в страната живеят 28.1 млн. мексиканци. От тях минимум 11 млн. нелегално пребивават в страната. 90 на сто от тях са влезли в северната съседка именно през границата.