:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,805
Активни 541
Страници 9,679
За един ден 1,302,066
Недомислици

Съкратеното правосъдие наказва най-тежко жертвите

Някой трябва да атакува текста, с който се гарантират присъди под минимума за престъпниците, без да се отчитат тежестта на деянието или доказателствата на прокуратурата
Снимка: Велислав Николов
Законът допуска едни да излизат от тази зала бързо и безболезнено, а други - с тежка присъда.
Как става така, че когато законът предвижда от 3 до 10 г. затвор за катастрофа, при която в пияно състояние е причинена смърт, един получава 2.6 г. условно, а друг - 5 г. ефективно. При едни и същи смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства. Оказва се, че пред закона някои са по-равни.

Отговорът се крие в съкратеното съдебно следствие пред първата инстанция и в противоречивата съдебна практика по тази глава от НПК. И в явното нежелание на нито една от отговорните институции да поправи кашата, която става все по-гъста.

Сега някои съдии приемат, че са задължени, ако подсъдимият поиска процедурата, да я приложат. Други смятат, че могат да откажат съкратен процес, като дори няма нужда да мотивират решението си.

Възможността за съкратен процес бе въведена с новия Наказателно-процесуален кодекс, който действа от две години. Допуска се по всички дела, независимо дали става дума за убийства, изнасилвания, корупция, длъжностни престъпления. Подсъдимият признава фактите от обвинителния акт, не се разпитват свидетели и вещи лица. Делото може да приключи за броени часове. При осъдителна присъда обаче наказанието е под минимума. При това без да има многобройни или изключителни смекчаващи отговорността му обстоятелства - каквото е условието по принцип съдът да мине под долната граница на санкцията. И за умишлено убийство, което се наказва от 10 до 20 г. затвор, някои съдии дават по 3 условно.

На пръв поглед съкратеното съдебно следствие трябва да е



силен удар по тромавите съдебни процеси,



които са вечният трън в очите на родната Темида. Правосъдието би трябвало да е по-бързо и с по-голям ефект, защото е по-близо във времето до извършеното престъпление. Така би се въздействало по-добре не само върху извършителя, но и върху обществото. На теория е така.

На практика се оказва, че това са поредните текстове в НПК, които обслужват извършителите на престъпления, а не жертвите им. Всъщност съкратеното съдебно следствие почти напълно припокрива като бързина и резултат споразумението, което си съществуваше и в стария НПК. Споразумението между прокурора и обвиняемия се одобрява от съда, когато не противоречи на закона и морала. Определението е окончателно, а одобреното споразумение има последиците на влязла в сила присъда.

Само че за разлика от съкратения процес



споразумението не е възможно за всички престъпления



Убийството, изнасилването, блудството, сводничеството, подкупът и др. са изключени от обхвата му. Освен това при споразумението не е задължително да се определя наказание под минимума. А и за да бъде изобщо допуснато, обвиняемият трябва да е възстановил всички нанесени от него имуществени вреди. На този фон съкратеното съдебно следствие все повече прилича на



елегантно адвокатско спасение



Още повече че при него прокуратурата няма думата, колкото и силни доказателства да е събрала. Вярно е, че за разлика от споразумението присъдата от съкратен процес може да се атакува от страните, а съдът трябва да изложи и мотивите си. Но прокуратурата едва ли би постигнала по-добри резултати пред горната инстанция в рамките, в които я затваря законът. Все пак в работната група, която писа новия НПК, имаше силно адвокатско лоби. Пък и кодексът трябваше да се приеме по спешност заради ЕС.

Съдът трябва да е независим, да се води от вътрешното си убеждение за справедливост, от закона и от доказателствата. Но съдът трябва да е и предвидим. Когато съдиите четат НПК по различен начин, това е съвсем ясен сигнал, че или Върховният касационен съд трябва да се намеси с тълкувателно решение, което да уеднакви практиката, или законодателят да коригира неясните си текстове, които отварят вратички за различно прилагане на закона. Най-малкото да запише, че процедурата се допуска само при изричното съгласие и на прокурора, и на пострадалите. Или че процедурата се прилага само за определени леки престъпления. Начини много.

Искане за тълкуване могат да направят както шефовете на ВКС и ВАС, така и главният прокурор, министърът на правосъдието, омбудсманът или председателят на Висшия адвокатски съвет.



Във ВКС са напълно наясно с проблема



Главният прокурор и министърът на правосъдието също не могат да твърдят, че не знаят какво се случва. И ако е ясно защо няма реакция от адвокатския съвет например, то няма логично обяснение защо никой от останалите не намира за нужно да сезира общото събрание на наказателната колегия на ВКС. Освен ако статуквото не е също толкова задоволително за съдебната система и министерството на правосъдието, колкото за подсъдимите и техните адвокати.
11
2828
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
27 Май 2008 07:02
Поздравления за Доротея! За разлика от повечето останали вестници, които само плюха като ненормални заради разликите в присъдите по две известни дела, това момиче наистина обяснява къде е проблемът и как може да бъде решен. В противен случай си оставаме на ниво призивите "Да разтърсим тази сграда!" (виж. 1 стр.)
27 Май 2008 08:12
Я, стига дрънканици! Всичко е направено, за да може онзи, който си плати, да се отърве. Нещо като средновековните индулгенции.
27 Май 2008 08:16
Много добнра и адекватна статия!Поздравления!
27 Май 2008 08:23
Прав е СУХАРА. Всичко е свързано с корупцията в съдебната система. Но според мен най-важното е този прословут имунитет на съдиите, които решават по "съвест", без някой да има право да им поиска обяснение за наложеното наказание. Никакъв контрол. А как тогава искаме нормални присъди за богатите.
27 Май 2008 08:34
Решението е много просто. Вдигат се значително сроковете за най-тежките престъпления и се позволява на всички съкратен процес, като си има някаква висока долна граница на намалението. Ама това не може да стигне до дебелите глави на нашите юристи в Народното събрание.
27 Май 2008 10:02
Няма нищо просто у нас. Особено в правосъдната система. Там всичко е добре обмислено и така нагласено, че който има нещастието да се набута там да бъде одран финансово до кокал. А ако няма парици, ще види право съдене на кукуво лято.
27 Май 2008 10:28
Вече изказах мнение по тази тема, но ще продължа да го повтарям докато се разбере.
Съдът одобрява или не преминаване по съкратена процедура само ако страните и гражданските ищци (ако има такива), са съгласни.
27 Май 2008 11:03
...само ако страните и гражданските ищци (ако има такива), са съгласни...

Доброволно съгласие?!
27 Май 2008 12:16
OLDMAD!
Съгласието се иска в съдебна зала и се предполага, че е доброволно. Друг е въпроса ако преди заседанието някой адвокат дойде при гражданските ищци и им рече например:
"Моят клиент е готов да ти брои под масата толкова и толкова плюс това което ще определи съда, за да се съгласиш на съкратено производство. Ако не го направиш практиката показва, че ще ти се отсъдят толкова пари които ти няма да ги видиш никога защото съм прехвърлил всичките му средства и имоти на поставени лица." Така, че в случая не обвинявам онези които се съгласяват на споразумение под масата защото системата е такава, че да търсиш от някой вземане е като да чакаш от умрял писмо!
27 Май 2008 17:12
Прав е СУХАРА. Всичко е свързано с корупцията в съдебната система. Но според мен най-важното е този прословут имунитет на съдиите, които решават по "съвест", без някой да има право да им поиска обяснение за наложеното наказание. Никакъв контрол. А как тогава искаме нормални присъди за богатите.

Шестак, за човек, който носи такъв ДС псевдоним си много неинформиран братле, това с имунитетите в съдебната система го промениха преди почти две години. Купи си ново издание на Конституцията и ....Приятно четене. Само не заблуждавайте форумците.
А относно статията , действително със съкратеното съдебно следствие следва да се борави мого внимателно... Не би било зле и ВКС да си каже задължителната дума - тоест да постанови тълкувателно решение и по този начин да оеднакви практиката.
27 Май 2008 18:19
А и за да бъде изобщо допуснато, обвиняемият трябва да е възстановил всички нанесени от него имуществени вреди.

А какво трябва да присъди съдът в случаи на тежка телесна повреда, трайна нетрудоспособност, инвалидност или скъпо лечение? Не следва ли обезщетението да покрие и тези разходи?
Ако говорим за случаите на непредумишлено убийство причинено при катастрофа от виновно поведение на водача (употреба на алкохол или грубо нарушение на Правилника на движение), такова престъпление задължително трябва да се наказва с ефективна присъда. Условната присъда би трябвало да се приложи ако водачът е причинил смърт поради недоглеждане, отклоняване на вниманието или неадекватна реакция.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД