:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,297
Активни 526
Страници 10,200
За един ден 1,302,066
Пръски отвъд океана

Петрол в задния двор

Христофор Караджов
В блестящия филм "Трейнспотинг" на Дани Бойл има един монолог на Йън Макгрегър, който започва така: "Избери живота. Избери работа. Избери кариера. Избери семейство..." (Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family...). В тази тирада движението "Направи си сам" (Do it Yourself, DIY) е обявено за част от скуката на средната класа в Англия (и по разширение във всички индустриализирани общества).

Сетих се за този монолог съвсем асоциативно, докато гледах репортаж по телевизията "Ей Би Си" как един фермер в Индиана започнал да вади петрол от имота си, за да се бори с високите цени на бензина. Човекът си помпа кротко по три барела дневно, което по борсови цени излиза около 400 долара, макар да се съмнявам той да взима толкова. От репортажа също така не стана ясно какви са разходите за оборудване и транспорт. Журналистката обаче беше много възторжена от тази инициатива. Тя обяви, че в сравнение с 2007 американците ще платят през 2008 г. 100 милиарда долара повече, за да напълнят резервоарите си. Явно решението за нея беше



всеки да копае за нефт в задния си двор



(и да претака бензин в банята?).

Не че това е толкова невероятно. Живял съм в Тексас, където кравите преживят унило край петролните сонди в ранчото. В Лонг Бийч и Лос Анжелис не можеш да учудиш никого с нефтена кула. Има ги в морето срещу плажа, а помпи работят денонощно в толкова много дворове, че след първоначалната изненада започваш да не ги забелязваш. Дори прословутата гимназия "Бевърли Хилс Хай", в която са завършили Анджелина Джоли, Никълъс Кейдж и Лени Кравиц, има сонда до футболното си игрище. Училището впрочем получава по 300 хиляди долара годишно от компанията, която дневно вади 400-500 барела петрол от задния му двор.

Ироничният гений Реймънд Чандлър е работил в нефтодобивния бизнес на Сигнал Хил на километър и нещо от мястото, където живеем в Лонг Бийч. Според легендата, която туристическите водачи разказват, той е напуснал компанията ден преди сондата да удари богато находище, и в разочарованието си се отдал на творчество. Според литературните историци обаче Чандлър е бил уволнен за пиянство и тогава прописал, за да свързва двата края. Крайният резултат е същият - литературата е спечелила, бизнесът е загубил, защото в трезво състояние Чандлър бил съвсем приличен офис мениджър и му е отнело 10-15 година да започне да прави същите добри пари от повестите и сценариите си, каквито е вадил като бизнесмен.

В края на миналата седмица гледах невярващо комична размяна на популистки изявления и клетви в американския Конгрес. Първо, правната комисия на Сената привика шефовете на петролните компании "Шеврон", "Коноко Филипс", "Шел", "Ексън Мобил" и "Би Пи Америка", за да ги мъмри поради скъпия им продукт. Сенаторът демократ от Уисконсин Хърб Коул отвори канонадата, като наруга нефтения бизнес за цените. Той каза нещо, което прозвуча съвсем не по американски:



"Вие правите повече пари от всякога, момчета,



това не е честно." И понеже не е разумно да се спори със сенатор в националния ефир, Стивън Саймън, старши вицепрезидент на "Ексън", веднага се закле, че фирмата му ще направи всичко възможно да пусне повече бензин на пазара и така да свали цените. Нито дума за ОПЕК, Ирак и други такива.

Сцената се повтори на следващия ден, когато конгресмени от различни комисии смениха сенаторите и на свой ред захапаха петролните босове. Основна тема стана въпросът за огромните пари, които получават топ мениджърите в тези компании. Един конгресмен дори предложи президентите и вицепрезидентите на петролните фирми да се откажат от заплатите си за 2008 г. и да върнат парите на фирмите си, за да свалят цените. Направо не вярвах на ушите си.

Будни читатели на "Лос Анжелис Таймс" сметнаха незабавно, че дори гореспоменатият Стивън Саймън да дари сега цялата си годишна заплата от 12.5 милиона долара срещу по-ниски цени на бензина, това ще позволи на компанията му да направи отстъпка от 1 цент на всеки 100 литра продадено гориво. Изчислих, че ако по този начин се разкулачат всички големи петролни шефове в държавата, ще спестявам около 20 цента на зареждане. Ами догодина?

Справянето с петролната зависимост е като отказване от дрога - бавно, трудно, несигурно, съпроводено с много обещания и лъжи. Барак Обама например също иска да наказва компаниите, които печелят от цените на нефта, което не ми се струва особено реалистично.Той излезе с обещание за енергийна политика, която да намали вноса на петрол с 35% до 2030 г., да инвестира 150 млрд. долара в "чисто" енергопроизводство, да вдигне двойно стандартите за икономичност на автомобилните двигатели и други подобни инициативи. Как ще се случи всичко това в една пазарна икономика обаче, никой не знае. Хилари Клинтън ниже сходни словосъчетания, докато републиканецът Джон Макейн е разбираемо по-предпазлив в изявленията си и не обещава много. За него поне енергийната политика е проблем най-вече от сферата на националната сигурност, а не на екологията или семейните финанси.

Някои от идеите за алтернативни горива



звучат прекрасно на хартия,



но са противоречиви на практика. Обама и Клинтън например подкрепят развитието на технологиите за добиване на бензин и дизел чрез втечняване на въглища. Това би трябвало да подбие цените на петрола, но пък ще увеличи драстично изхвърлянето на въглероден двуокис в атмосферата. Мой приятел в щата Ню Йорк води в момента успешна кампания да предотврати изграждането на подобен завод на брега на езерото Онтарио буквално в задния двор на къщата му. Понеже той е уважаван професор по химия и екология, вярвам, когато ми казва, че вредите от подобно производство са много по-големи от ползите.

След като алтернативите явно са малко, може би трябва да го посъветвам да бодне една сонда в имота си по табиета на Южна Калифорния. Защото, както казва Дениъл Дей Люис в друг забележителен филм - "Ще има кръв", "Когато ударим нефт, всички ще забогатеете." А това вече е съвсем по американски.



________________________________________________________________________

Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu
14
6081
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
28 Май 2008 23:47
Никой да не си забучва перка в "задния"двор, а да стъпва на педалите.Идват златни години за велопроизводителите.
29 Май 2008 01:58
Много добър Караджов днес .
Пожелавам успех на неговия приятел от Имперския щат Н.Й. против завода на брега на езерото Онтарио. Защото моят двор пък е точно отсрещнио бряг на има-няма 50 км.
Един виц по темата: Събрали се преди 30 г. Брежнев , Кастро и Бай Тошо да решават проблемите на социализма. Пръв се изказал Брежнев: Социализмът среща трудности при задоволяването с нефт и кафе, казал той. Ние нефт си имаме. Ще даваме на кубинците срещу кафе.Така ще решим проблема. Кастро погладил брадата - ами да , ние кафе си имаме , част от него ще разменим за нефт от Русия и така ще решим проблема. Аз съм раздал на моите по 3 декара частно , рекъл Тошо. Кеф им кафе да си садят , кеф им за нефт да дупчат.
29 Май 2008 06:39
интересно го е написал автора от САЩ....
29 Май 2008 13:43
Впрочем, в ЮАР правим бензин именно от въглища по стара фашистка технология и ни излиза примерно по 1, 20 лева литъра. Проблемът е наистина в това, че най-мощните индустриални и търговски вериги в света са настроени на петролна вълна. Това са производители на автомобили, кораби и самолети, транспортни компании, фирми за добив, преработка и дистрибуция на петрол. Представете си на какви невероятно големи инвестиции трябва да се сложи черта , за да се премине например на електромобили, водородни клетки, екодизел, етанол и др. Поне няма да стане изведнъж и тези компании ще изстискат лимона до краен предел.
29 Май 2008 15:54
Пикачу, нещо си в грешка - излиза към 1.80 лв/л. и цената му се определя не от технологията, по която се произвежда, а от борсовата цена на нефта.
29 Май 2008 15:55
Естествено и от курса на долара спрямо ранда.
29 Май 2008 16:12
Днес Кристофър ни е написал много интересна статия.
Конгресът на САЩ, като всеки друг правителствен организъм, може само да забатачи ойлената криза, но не и да я оправи. Цените на петрола се регулират от пазара, а не от шефовете на "биг ойл". Конгресмените се карат на бизнесмените, белким се харесат на избирателите си и намажат някой и друг мандат. Като нашите депутати. Бедата е, че страните производителки на петрол са се сдушили в глутница - картел и стискат ойля за да държат цените високи. Разбира се, имат пръст и борсови спекуланти, но главната причина за виските цени е, че се търси повече петрол, отколкото се предлага на пазара. Решението е да се увеличи добива на круд, да се намали малко консумацията и да се рзаработват алтернативни енергиини източници.
А разните там трии хъгърс и глобал уорминг либералчета, като приятелчето на Кристофър от щата Ню Йорк, който бил уважаван професор по химия и екология с заден двор на езерото Онтарио, да си ядат ушите. Те си вадят хляба като пискат, но бизнесмените си вадят хляба като не ги слушат.
29 Май 2008 18:27
Прекалено метафорично и подсъзнателно звучи заглавието. Като си представя бликащ от "задния двор" нефт...И върви после сериозно обсъждай!
29 Май 2008 19:29
В Америка всичко може!
29 Май 2008 19:48
Нищо метафорично няма. Баш си е верно. Хората си имат петролни помпи в задния двор. Ех, и аз да симах една..... Ама в задния ми двор няма петрол, само един клозет. Натиснете тук
29 Май 2008 21:51
Пикачу е прав Старите фашистки технологии за производство на синтетичен бензин, са известни от преди фашистите (1902-1908) бяха мръсни и не ефективни при ниските цени на петрола, ама сега палачинката се обърна и ако имаш евтини въглища и бол земя да хвърляш буклуците, бензина ти излиза много евтин. През 1915-18 нашата войска, е гилала и на вносен синтетичен бензин от Германия.
У нас , обаче, е била по известна през бедните военни и следвоенни времена (1940-1953 например) газгенераторната технология, малко бензин, газгенератор - пиролизен на букови дръвца и си караш колата. Евтино и с вкус!
Определено няма да има проблеми с високите скорости щото мощността яко пада, 4 пъти по-слаб газ се получава от пропана, ама евтино!
29 Май 2008 22:41
Не се БГбъзикам!
Просто искам да ви покажа резултатите от коксуването на антрацит(съгласно БДС-1248-69, добив - Балканбас).
От 1000кг(един тон) въглища се получават:
-21 кубометра висококалориен газ(пропан, бутан, етан, метан, СО и др.)
-14 литра бензин!
-80-85 литра тежки нафтени фракции(котелно гориво)
-20-25 кг смоли и битум
-750 кг кокс
...
"Това го знае всяко хлапе"...от МЕИ - факултет "Топлоенергетика"!
Ама кой ли ги пита

30 Май 2008 00:29
На Г-н Караджов, евала!
30 Май 2008 17:54
Разследват за ценова манипулация с петрола в САЩ
http://WWW.ACTUALNO.COM-30.05.2008
...Макар официално като мотиви за поскъпването на петрола да се сочат намаляващите запаси и ограничените доставки, както и курсът на долара, много анализатори и хора от сектора, в т.ч. и картелът ОПЕК са категорични, че става дума за спекулация. Признаци за недоброжелателна "игра" се забелязват на повечето от големите стокови борси, твърдят запознати...- Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД