58 проекта за нови учебници за VII клас са подадени в МОН и са допуснати за оценяване, съобщиха от ведомството. В рамките на конкурса ще бъдат одобрени нови учебници за седмокласниците по български език и литература, чужди езици, математика, история, география, физика, химия, биология, музика, изобразително изкуство и технологии. По всеки предмет ще бъдат избрани до 3 учебника, както е по закон.
До сряда комисиите трябва да преценят дали проектите отговарят на изискванията за съдържание, графичен дизайн и полиграфическо изпълнение. След това проектите ще се разпратят до училищата. Учителите ще имат 2 седмици да изберат по 3 проекта за предмет. След това резултатите ще се обобщят в инспекторатите, а окончателното класиране трябва да приключи до 30 юли.
До 10 септември учебниците трябва да са доставени в училищата. За учениците от I до VI клас безплатните книги трябва да бъдат доставени до 5 септември. От есента всички ученици до VII клас, включително и в частните училища, ще получат безплатни учебници. За целта бюджетът дава 41 млн. лв. МОН очаква дори някои училища да спестят средства за безплатни комплекти и в по-горните курсове. Въпреки опасенията МОН не очаква забавяне на доставките, тъй като договорите ще се сключват с месец по-рано спрямо минали години.
Този продукт трябва да е собственост на държавата, като авторите се избират за да го поправят и усъвършенстват непрекъснато, а не да пишат нов, за което да получават възнгаржадние не като собственици, а като експерти. В края на крайщата те не са измислили нито пирамидите, нито теоремите.
МОН трябва да носи отговорност. С уволнения за грубите грешки на ескепрти, а не на някакви "одобрени" автори.
Учебникът трябва да е сравнително кратък, да съдържа професионално и педагогически издържано изложение на основния материал и МОН да носи отговорност за всичко в него. Така се гарантира по-добре и връзката между предметите: не може да местите Вектори между класовете например в математиката, без да отчетете, че те присъстват във Физиката на точно опеределено място.
А останалото - за избираеми, за кръжоци, и т.н. тези материали трябва "да се препоръчват", а не да се одобряват.
Така пазара, и независимите ексерти да работят независимо от МОН за допълнителните материали, но за основното съдържание държавата трябва да отговаря.
А в момента е една обикновена измама. Могат да се изброят десетки обикновени ситуации, показващи, че сегашния метод е тотално сбъркан и има за цел да прикрие чудовишното безхаберие на ръковдния екип на МОН, вкл. директорите на дирекции...
Редактирано от - Петко Фенерски на 03/6/2008 г/ 15:43:35