Въпреки драстичното вдигане на цените на тока и парното от 1 юли енергодружествата масово се оплакаха вчера на ДКЕВР, че приходите им няма да стигнат, дори да си покрият разходите. |
Планираното от комисията поскъпване на парното за бита от 1 юли е само 14.1%, но в същото време ДКЕВР се кани да увеличи драстично цената, по която топлофикациите продават на НЕК произведения от тях ток. Там се предвижда скок от 45% средно за страната, което ще подобри финансовото състояние на топлофикациите. Това е и една от косвените причини за задаващото се шоково поскъпване на ел. енергията от 18%.
Причината за това частично субсидиране на парното през цената на тока са незавидните финансови резултати на топлофикациите. Според председателя на ДКЕВР Константин Шушулов средната стойност на топлинната енергия в България след поскъпването ще стане 69.60 лв. вместо сегашните 61.03 лв. Ако тя мине 75 лв., на хората ще им е по-изгодно да се греят с акумулиращи печки, защото нощният ток е по-евтин, бе категоричен Шушулов. "Решихме, че ако отидем над тази цена, гражданите масово ще се откажат от парното. Мотивът ни е да не допуснем фалит на тези дружества, защото само в София топлоенергията е колкото един АЕЦ "Козлодуй" и половина", каза Шушулов по време на обсъждането.
В действителност в 5 български града цената на парното вече надхвърля 75 лв. за 1 мегаватчас и отоплението там по този начин е безсмислено. Това са Ямбол, Велико Търново, Разград, Казанлък и Правец. От друга страна, у нас останаха само две държавни топлофикации - столичната и в Шумен, т.е. с решението си ДКЕВР на практика ще спаси частни търговски дружества от фалит.
Шефът на "Топлофикация Перник" Стойчо Василев призова вчера държавата да разреши на дружествата да влизат с полиция в домовете на длъжниците, защото проблемът с несъбраните вземания е огромен. Само в Перник потребителите дължат 28 млн. лв., а средната събираемост за страната е 55%.
--------
ПРОГНОЗИ
Клиентите на ЧЕЗ, които сменят името на партидата, имат право сами да си определят прогнозната месечна консумация. По нея се изготвят равните им месечни вноски за ток. Това отговориха вчера от "ЧЕЗ България" по повод публикация в "Сега" за прекалено раздутите прогнозни сметки. Ако не го направят, прогнозната сметка се изчислява служебно и е равна на 180 часа консумация при пълна мощност, твърдят от компанията. В публикацията се цитираха случаи, в които изчислените по този начин прогнозни сметки стигат драстичните 170 лв., въпреки че потребителят винаги е плащал за ток около 16-20 лв. месечно.