Майкъл Капустин, който излежава 17-годишна присъда за присвояване на над 259 млн. стари лв., вложени във фирмата му "Лайф чойс интернешънъл", се разхожда без охрана из София. Това видя репортер на "Сега" през уикенда. От Министерството на правосъдието обясниха, че Капустин има право да излиза от затворническото общежитие на "Казичене". Той е там от миналия февруари.
Капустин е изтърпял 12 години от 17-годишната си присъда, дадена му през юли 2002 г. Канадецът вече е в затвор от "преходен тип" и има възможност да работи в града или пък да ходи там във връзка с някакъв ангажимент без охрана. Единственото, което се иска, е разрешение от съответния затворнически служител. Досега Капустин не е имал никакви отклонения, допълниха от затвора. И уточниха, че не става дума за някакво специално отношение към него. На такъв режим били между 10 и 15 % от затворниците. При това по закон два отработени дни зад решетките се броят за три излежани. По този начин присъдата може да намалее с 1/3. На практика той може да излезе на свобода много скоро.
След 6 години разследване и съдебен процес през 2001 г. фараонът Капустин бе осъден на 23 години затвор от Софийския градски съд за длъжностното присвояване на над 259 млн. стари лв. и за измама на 2821 вложители в "Лайф чойс". Наказанието обаче бе атакувано пред горната инстанция. Апелативните магистрати приеха, че Капустин нищо не е присвоявал, а само е мамил вложителите, и му дадоха 9 г. затвор. Последната инстанция отмени това решение и върна делото за ново разглеждане в апелативния съд. На "второ четене" там Капустин получи 17 години - за длъжностно присвояване в особено големи размери, без да има измама на граждани.
По жалба на Капустин условията в затвора бяха проверени и от Комисията за защита от дискриминация. Тя обаче установи, че осъдените чужденци не живеят при по-лоши условия от българите, а дори напротив.
Два пъти българските власти отказаха трансфера на Капустин в канадски затвор, за да не се стигне до избягване на правосъдие.
"Лайф чойс интернешънъл" АД бе учредено през юли 1993 г. Бяха обещавани доходоносна дейност и високи дивиденти. От април 1994 г. в продажба са пуснати т. нар. откупваеми доверителни разписки с обещания за 8% месечен и 151% годишен дивидент за левовите влогове. От октомври 1994 до юли 1995 г. "Лайф чойс" предлага американски доверителни разписки, които носят 217% годишна лихва.
|
|