Български съд за пръв път осъди болница за расова дискриминация. Столичната общинска клиника "Света София", известна и като Първа АГ "Тина Киркова", е осъдена да плати 50 лв. обезщетение и 121 лв. за разноски по делото, защото през 2002 г. е отказала да приеме ромката Стефка Димитрова, която е претърпяла спонтанен аборт. Решението е на Софийски градски съд и не подлежи на обжалване.
"Доколкото знам, няма друго спечелено дело за дискриминация заради етническа принадлежност в здравеопазването, въпреки че има и други заведени", обясни пред "Сега" адвокатът на ищцата Маргарита Илиева от Българския хелзинкски комитет. "От вас чувам, не сме били по дела и не мога да коментирам", каза пък директорът на "Света София" д-р Методи Янков.
Според исковата молба до съда на 28 февруари 2002 г. Стефка Димитрова потърсила помощ в "Света София" след спонтанен аборт. От регистратурата й казали, че трябва да плати такса 5 лв. Жената си тръгнала, след което се върнала с парите, вече кървейки силно и със силни болки. В болницата й обяснили, че трябва да даде 20 лв. такса и тя пак си тръгнала. Вечерта състоянието й се влошило и семейството потърсило психолог от неправителствена организация, която работи във "Факултета". Специалистката завела Стефка в "Майчин дом", където я прегледали и й изписали антибиотици заради инфекцията от забавеното лечение. Самият аборт е станал в дома на ромката, тъй като според свидетелските показания психоложката е намерила там абортиран ембрион в леген.
Според Стефка отказът за безплатно лечение и лошото отношение се дължат на етноса й, въпреки че в болницата не са й го казали в прав текст. От клиниката пък твърдят пред съда, че отказът не се основава на етническия произход на жената, а на това, че е нямала направление. То се изисква от всички пациенти, но не и при спешни случаи. Съдът постановява, че на ромката е отказан достъп до спешно лечение, на каквото тя има право. Според магистратите става дума за етническа дискриминация. "Случаят е ценен с това, че става дума за решение за дискриминация по вероятност", обясни адвокат Маргарита Илиева. Това значи, че съдът допуска, че има вероятна дискриминация, а след това болницата трябва да докаже, че не е така. Клиниката обаче не е посочила убедителни причини да откаже лечението.
ПРАКТИКИ
Според психолога от неправителствената организация в АГ болницата редовно искали по 20 лв. от ромки със спонтанен аборт, колкото е и сумата, която се плаща за аборт по желание. Ромките обаче редовно сами предизвиквали помятане, за да не плащат, тъй като помощта след спонтанен аборт се води спешна, безплатна е и болниците нямат право да отказват лечение.
|
|