- Г-н Тренчев, доколко сериозно е опасението, че през есента ще има масови бунтове в страната?
- За да има протести, хората трябва да имат мотив. И с невъоръжено око се вижда, че поводи има достатъчно. За разлика от другите държави, българинът не протестира преди да има проблем, за да го предотврати, а след като той възникне, за да го реши. Ние считахме, че поне една група проблеми могат да намерят своето решение и да бъдат придвижени по пътя на диалога и полагаме сериозни усилия в това отношение, но, за съжаление, резултатите не са обнадеждаващи. Това ни принуди да съгласуваме една обща позиция с КНСБ, която е в два документа - един кратък и един просторен, и която изпратихме на правителството.
-------------------------
Очакват се нови вдигания на цените, инфлацията надмина очакванията, а доходите тъпчат на едно място. Парите, които хората получават, не им стигат за нищо. Това е непоносима ситуация за една европейска държава, която твърди, че е цивилизована. Явно трябва да се предприемат сериозни мерки, а ние сме длъжни като представители на работниците да кажем, че така повече не може.
--------------------------
- Какви са причините да не можете да се разберете с правителство - субективни - не намирате общ език с министрите, или обективни - невъзможността на бюджета на посрещне тези разходи?
- Трудно е да се отговори еднозначно. Обективните причини са, че сегашното правителство завари държавата в много тежко състояние. Проблемите дойдоха от това, че то не бе подготвено за управлението - месеци наред се ослушваха, нагласяха, и сега има министерства, в които екипите не са окомплектувани докрай.
Хората гласуваха за две прости неща - за хляба и за тоягата - да се подобри социалното им положение и някой от тези, които ги грабиха, да изяде дървото и да бъде наказан. Към този момент нито едното се случва, нито другото. И това много ни притеснява. Искахме да помагаме в този процес, но диалогът е неефективен. Проблемите се трупат. Например в икономиката, единственото, което е направено, е продажбата на варненската корабостроителница на друго държавно предприятие. Тя обаче още не работи, хората вече започват да протестират. Има случаи, когато лично сме се постарали да намерим средства, начини нещо да се оживи, да се спаси, но срещаме пълна неадекватност от страна на хората, които трябва да вземат окончателното решение. Ето например за "Елисейна" сме намерили пари, но министър Василев отказва да даде разрешение. Нямам нищо против да отказва, но да намери той парите. Виждате, че инвестициите са намалели невероятно. По време на онова правителство, за което целият свят знаеше какво е, имаше повече инвеститори.
Има една смесица от некомпетентност и нерешителност, която просто блокира действията.
------------------------
И е крайно време да се преосмисли формулата, по която процесите в България се развиват вече 12 години. Единствената приказка е: "Така каза МВФ". Има мнения на нобелови лауреати, други икономисти, които дават абсолютно друга формула. А ние продължаваме да караме по формула, която 12 години доказва, че не дава резултати. Всички министри чакат царят да им каже какво да правят. Царят не може да каже на всички. И кръгът се затваря.
------------------------
- И каква е тази друга формула, която трябва да се приложи?
- Рязко увеличаване на доходите, за да се повиши потреблението, като същевременно се намалят данъците, което ще се компенсира с увеличението на доходите. Т.е. ние трябва да мобилизираме вътрешен ресурс, защото, както виждаме, външният не идва. Въпреки многобройните делегации - до Китай, насам-натам, външен интерес няма. А по начина, по който вървим, няма и да има. Разчитаме на продажбата на няколко големи предприятия, но готови пари лесно се харчат. Ще ги изядем и после какво ще правим?
- Да разбирам ли, че вашата оценка за икономическия екип на правителството е ниска? И формулата, която бе предложена от премиера - да бъдат доведени нови хора отвън, се е оказала неуспешна?
- Тази формула - да се доведат нови хора, на пръв поглед звучи много примамливо, но мисля, че животът ни доказва ежедневно, че не всеки специалист в дадена сфера става добър управленец. Аз не споря, че тези хора навън са имали добър бизнес и успехи, но те не познават обстановката. А никой няма да им даде две години, за да я проучат и опознаят. Още повече, че и хората, които трябва да им дават информация, са от старото време и не са заинтересувани те да успеят. А и техният опит е опит от една друга действителност, където има ред, морал, традиции и се работи много по-лесно. Обстановката в България е коренно различна. В тази държава могат да се оправят единствено хора, които я познават и то много добре.
Има някои външнополитически успехи, които не могат да не бъдат признати. И ние се радваме за тях, но те не хранят.
- Това означава ли, че не сте съгласни с оценката на премиера за първата година от неговото управление - че нещата вървят перфектно?
-----------------------
- Не мога да се съглася с тази оценка. Мога да се съглася с някои отделни елементи. Като цяло това, което очакваха хората, и това, което получават след една година, съществено се различава. Аз не крия, че съм гласувал за този премиер и съм помагал на тези хора, защото предишното мракобесничество трябваше да спре. Сега се диша по-свободно - това е едно от положителните неща. Хората не се страхуват, но, за съжаление, са безкрайно гладни.
-----------------------
В социалното министерство наистина има някои положителни стъпки - идеята за въвеждане на единен социален номер, за регистрация на трудовите договори... Но да вземем например т.нар. царски кредити - раздадени са 200 кредита. Какво са 200 души на фона на 1 млн. безработни или няколко милиона бедни хора? Всички тези неща, които някъде малко са мръднали, с лека ръка ще бъдат пометени от вдигането на цените на тока. Откъде да извади човек да плати? Съвсем елементарен въпрос, на който никой не иска да отговори.
- Какво трябва да се направи - правителството да направи корекция в своите идеи в това отношение?
- Отговорът не е лесен и не е еднозначен. Според мен се налага фундаментална промяна в икономическата логика, по която се управлява държавата. Формулите, предлагани от МВФ, не дават добър резултат, по-скоро водят до национални катастрофи. Зная, че веднага ще ми опонират - МВФ, Европа... Крайно време е да разберем, че сме суверенна държава, която трябва да гледа собствения си интерес и после да слуша кой какво ни казва. В света много повече уважават държавата, която си гледа и защитава собствените интереси, отколкото, ако се съгласява с всичко.
- Да разбирам ли, че призовавате към революция в отношенията с МВФ и дори с ЕС?
- С ЕС не толкова, макар че това е тема, от която малко хора разбират. Ние първо трябва да оправим себе си, за да ни приемат там.
------------------
Сега се получава едно голямо недоразумение - те не искат ние да сме на този хал, ние трябва да се стегнем, да станем по-конкурентни, по-богати, социално по-добре и тогава ще отидем там. А ние казваме на хората - търпете, защото като влезем там всичко ще тръгне по мед и масло. Има тотално разминаване. И те ни го казват - стегнете се и ще влезете в ЕС. Ако я карате по същия начин, с тази корупция, с тази съдебна система, тази безработица и ниски доходи, никога няма да ви приемем.
----------------
- Като стана дума за корупция, споделяте ли мнението на някои царски депутати, че корупцията е движеща сила и в НДСВ?
- Има някои сигнали. Опитваме се засегнатите да разберат, че имаме информация и да се коригират навреме, защото иначе ще ни принудят да ги ударим. Но все пак си мисля, че като цяло има спад на корупцията. По-скоро тя премина на по-долно ниво. Това не трябва да ни успокоява. В кадруванията на много места има користен умисъл, бяха махнати професионалисти с мотива, че са били хора от старото време. Мисля, че е рано да се говори по-конкретно.
- Т.е. сигналите не засягат министри или депутати?
--------------------
- Има няколко депутати. Следим ги отблизо. За министри нямаме информация. Има по-скоро няколко подведени министри, които са попаднали в схема, без самите те да се усетят. Затова още разчитаме, че нещата са поправими.
------------------------
- Ако през есента все пак се стигне до масови протести, вие какъв резултат очаквате от тях?
- На мен не ми се иска да има протести, но идва момент, когато те стават неизбежни. Ние знаем глобалните проблеми много добре и искаме да ги кажем на премиера. Ако се използват относително спокойните летни месеци, за да се решат поне част от най-наболелите проблеми, има възможност да бъде снижено напрежението. Ако нещата останат така, напрежението ще избие. Ние си даваме сметка, че към момента няма ясно очертана алтернатива на това правителство.
Един от неизползваните козове на царя е доста фундаментална промяна в кабинета - така и в психологически план напрежението ще се разтовари, и ще се доведат хора, които ще са по-запознати със събитията и процесите и имат идеи как те да се решат.
- Под фундаментална промяна разбирате икономическия екип?
- Доста повече.
- Да, но всички политически сили са застинали пред срещата на НАТО в Прага. Тези процеси могат ли да се случат преди тази сакрална дата?
- Безспорно едно сериозно разбутване на пластовете преди тази дата няма да се отрази добре на авторитета на България. Въпросът е, че това не трябва да бъде спирачка и нищо да не се прави до тази дата. Ако дотогава се мобилизират сили и ресурси и нещо се подобри, прекрасно, ще дочакаме сакралната дата. Обаче ако нищо не се направи, сътресенията ще станат преди датата.
- На фона на икономическата ситуация в страната още повече изпъква конфликтът между работодателите и синдикатите по отношение на Кодекса на труда. Кой ще е победителят от този сблъсък?
- Аз не крия, че работодателите имат проблеми. Но не синдикатите са тези, които създават тези проблеми. Те се дължат много повече на влошен бизнесклимат, данъчна политика, разрешителни режими и т.н. А те се опитват да решават тези проблеми на гърба на хората и затова стигат до конфронтация с нас. Пак хората да бъдат крайните потърпевши. Един проблем се пренася на друго място. Затова ние реагирахме много остро. Хората, които работят, имат права. Още повече, че нашата позиция е в съзвучие с европейските норми. Това, което предлагат някои работодатели, са постановки, които са предмарксово или около Марксово време - т.е. капиталистът да прави каквото си иска с тебе. Това са хора, които могат да дадат 350 000 евро кеш, за да си купят автомобил от изложението, а искат да тероризират работниците. А и вижте кои говорят тези неща, вижте какъв бизнес правят. Те са затънали отвсякъде, не могат да оправят собствените си предприятия, тръгнали да дават акъл на държавата.
|
|