:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,441
Активни 185
Страници 18,851
За един ден 1,302,066
Репортаж

Петър Стоянов. Най-голямата пловдивска атракция

"Петре, ти ще се върнеш на бял кон!", викаше Радко Дишлиев, докато зорлем го извеждаха от залата, в която бившият президент се срещна с местните си почитатели
Снимка: Вера Петкова
Сряда привечер в центъра на Пловдив. Жега е. Камъните на близкото тепе се пукат. Альоша гледа към местния бирфест, но там хора още няма. Щото е жега.

Тъкмо по икиндия задухва лек ветрец. Слънцето се скри и стана густо, майна. Градът се разшава.

Първо в далечината се мярва Велко Парашиков - видна местна атракция, човек, който от доста време прави едно и също нещо - ходи из града и държи речи. Върви и говори като Костов, после като Наполеон, после се гмурва в някаква коренно различна роля и т. н.

После идва Стефчо Автографа. Така му викат, защото ходи с една голяма тетрадка и събира парафите на знайни и незнайни личности. Иска да събере 100 хиляди и да влезе в Книгата на Гинес. Има си и помощник. И от папата има подпис.

Ето го и Георги. Всъщност сигурно името му е Георгиос, защото е гръцки студент в Пловдив. Той е детайлен познавач на българската политика. В Гърция е лют фен на Неа демократиа, а в Пловдив - на СДС.

Раздвижването край "Тримонциум" е заради най-голямата пловдивска звезда - бившия президент на републиката Петър Стоянов. Той е поканен от областния съвет на СДС и от Пловдивското гражданско сдружение да държи реч в концертната зала. Тази, дето е точно на централния площад, зад подиума, от който папата благославяше българите, а след това Мишо Шамара и Ванко 1 пяха на народа.

Та в сряда вечерта, след като духна ветрец и стана густо, народът се показа - за да чуе лекцията на Стоянов. Появи се Спас Гърневски по бяла риза. Дойдоха шефовете на областната и на общинската организация на СДС - Йордан Бакалов и д-р Паница. С бодра крачка през площада пристигна кметът Иван Чомаков. Появи се д-р Ваньо Цонов и други лидери на синята организация в Стара Загора. Има хора на Костов, има хора на новия СДС, има хора на Бакърджиев, на Софиянски, дори и на "Гергьовден" - тук е Любо Дилов-син с лидерката на местната си организация.

После идват по-близките. С прясно подстригана брада се появява брат Му. Идат хората от махалата, дето е около гимназия "Л. Димитрова". Появи се балдъзата на Стоянов - професор Кузманова, ректор на Аграрния университет. Преди това се появи синът на балдъзата.



И накрая се появи Той. Петър Стоянов



Най-голямата пловдивска атракция.

Дори с бежаво панталонче, светлокафяво сако и фланелка в ярко резида, Стоянов си е същият. Върви бързо, ръкомаха разпалено, спира се рязко, за да раздаде автографи, подвиква свойски на хората, които познава, и пак цепи направо. После спира рязко, говори с поредния познат, снима се със стар приятел като джазмена Пламен Димов и финландското му семейство и продължава нататък. Между другото е успял да даде кратък брифинг на журналистите, които се пекат от един час пред залата, светнал ги е, че ще ни приемат в НАТО и си е казал новината - че ще се среща с Първанов.

300 души чакат Стоянов в душната зала. Повечето са имали внуци, когато Тодор Живков сдаваше властта.

Преди да започне т. нар. лекция, Стоянов получава това, което градът му присъди още на 18 декември 1998 г. - званието "Почетен гражданин на Пловдив". Тогава Стоянов не го прие, защото бил действащ президент. Сега развълнуван, председателят на общинския съвет Страшимир Дочков с треперещ глас обясни колко е притеснен и колко е щастлив да обяви човек "с особено големи заслуги" като Стоянов за "почетен гражданин на България". Пардон, на Пловдив. Всички се обръщат към Стоянов с "г-н президент". Така и трябва. Който е бил веднъж президент или посланик, си запазва обръщението доживот.

И така Стоянов се сдоби с грамота и почетен знак. В благодарствената си реч той се извини, че не е с вратовръзка, но това се дължало на "обичайните пловдивски жеги". Под бурните аплодисменти на съгражданите си Стоянов им благодари, че награждават "един загубил изборите президент".



Валят букети



"Вие в Пловдив спечелихте, г-н президент!", виква жена от първите редове. Но това не сгрява душата на Стоянов. Той се заглежда към гражданин, който си пробива път, за да влезе в залата и му виква: "Стояне, добре дошъл. Закъсня!"

Петър Стоянов започва да говори на народа. Първо обяснява, че трудностите на българите не са уникални за бившия източен блок. Говори, без да чете и без да се запъва. Прави го като изпечен оратор. Бързо пуска в действие запазената си марка: яко ръкомахане с ръце. Естествено това го изпотява и на петата минута мята сакото на стол под леките аплодисменти на публиката. Някой се сеща да отвори прозорците и положението в залата става търпимо.

Стоянов говори за посткомунистическата носталгия. Цялата му реч е посветена на това. Критикува "някои граждани, които въздишат по социализма", атакува тезата "демокрацията означава несигурност" и прави блестящо сравнение - между желаещите да се върнат в годините на развитото социалистическо общество и освободен затворник, който иска да се върне зад решетките, защото там има покрив, легло и подслон. За съжаление тук никой не пляска.

Залата се раздвижва отново едва когато Стоянов напомня за върховното благо на жалещите по комунизма - да почиват две седмици на бунгало в Ахтопол. Залата пляска бурно, когато Стоянов атакува партийните секретари, ченгетата от ДС и "бившата комунистическа номенклатура, ловко източила националното богатство".

Когато залата се почувства ограбена, Стоянов отново успокоява: "Никой не може да открадне толкова, че държавата да баталяса."

И Той започва да разправя за корупцията. Цитира "Залезът на демокрацията" на Патрик Кенън. Обяснява, че дори и да е голяма тортата, тя може "да не наяжда всички". Щото е важно кой разпределя тортата, разбира се. Обяснява, че и предните правителства били корумпирани, но хората очаквали повече от правителството на СДС, тъй като то дошло на власт с нов морал, а не като продължение на една "крадлива каста".



Стоянов не напада Костов,



просто дава да се разбере, че очаквал много, много по-голяма прозрачност от онзи кабинет.

Ни в клин, ни в ръкав една госпожа прекъсва оратора. Казва нещо от рода на: "Ние знаем кой колко е дал за град Пловдив!"

Стоянов кротко отвръща: "Госпожо, простете, да си довърша мисълта и ще се върнем на вашите думи. Навърших 50 и забравям, докъде съм стигнал."

На финала Стоянов говори за "закъснелия култ към Георги Димитров". "Да казваш, че Георги Димитров е противоречива личност, е все едно да казваш, че Хитлер е противоречива личност", виква експрезидентът. Накрая Стоянов обяснява на народа и в частност на кума си Спас Маринов, че понякога жали за отминалото, но не за "доброто старо време", а за "доброто младо време, когато бях на 25".

Залата е на крака, гражданка тича с цветя към подиума, шушне нещо на Стоянов, а той казва: "Ще предам на общинарите молбата ви."

Идва времето за въпросите. Стоянов набързо подминава един написан на листче, който звучи долу-горе така: "Как постигнахте тези невероятни успехи?" След това пък набързо заобикаля още два - възрастен мъж се опитва да го упрекне, че едно време назначил Едвин Сугарев за посланик, а да назначиш поет за посланик си било жива корупция, а после младо момче иска от Стоянов да разкритикува в пряк текст кабинета "Костов". Пак заради корупцията. На първия питащ Стоянов каза да не издребнява, а на втория - да спре с тази пагубна риторика. Намесва се гъркът от Крит, който разведрява обстановката със смешен български. Георгиос иска оценката на Стоянов за подкрепата на НДСВ и Симеон Сакскобургготски на президентските избори. В отговор Стоянов казва: "Не бяха толкова много хората дори и от дясната ми страна."



И тогава се появи Радко Дишлиев



Нали сте забелязали - колкото и да е хубаво едно мероприятие, винаги се намира някой, който да загрози края.

Актьорът май беше напит. По-късно Стоянов щеше да каже, че Радко е паднал жертва на пловдивските жеги, но...

Разгърден, Дишлиев взе микрофона и дръпна неповторима реч. С думите "Всеки има своите падения" първо разкритикува жена си, че още работела за държавния апарат. После Радко Дишлиев викна с чутовен глас: "Петре, къде са смъртните присъди? Къде е смъртната присъда на Жан Виденов? Къде е смъртната присъда на Симеон II - това мръсно, законспирирано КГБ." Дори и свикналата на хард антикомунистическа риторика зала замръзна, но Дишлиев продължи: "Петре, българският народ ти заповядва да станеш отново президент." Тук организаторите изключиха микрофона, а двама сътрудници изведоха Дишлиев извън залата. А той викаше: "Петре, ти ще се върнеш на бял кон!"

Накрая някой каза, че на 1 юли в Пловдив ще бъде Надежда Михайлова. И всичко свърши.
 
Залата на бившия Партиен дом в Пловдив се пука по шефовете от аплодисменти за експрезидента Стоянов.
 
Бившият президент Петър Стоянов бе удостоен със званието "Почетен гражданин на Пловдив".
2942
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД