В "Столипиново" трябва да се блъскат много къщи, за да се направят нормални улици, а и в момента някои незаконно строят. |
Никой не знае колко точно души населяват "Столипиново", но през зимата броят им стига 60 000, казва кметът на Пловдив Славчо Атанасов. "Столипиново" е най-голямата ромска махала в Европа. В момента областната управа и общината търсят терен за построяване на ромски квартал с европейски вид. Това ще са еднофамилни къщи, разположени върху 70 дка. Идеята е на областния управител Тодор Петков, който е от квотата на БСП, а кметът, излъчен от ВМРО, го подкрепя.
Противниците на тази идея обаче са категорични, че ако това се случи с мощно финансиране от бюджета, Пловдив
ще привлече като магнит не само всички роми от страната,
но и румънските цигани. И така проблемът с циганията пак ще си остане. През 1990 г. в "Столипиново" са живели едва 4000 души. Беднотията обаче води от различни части на страната тук десетки хиляди роми. Кварталът е пълен и с коне, овце, крави и миризмите им няма как да се отмият дори с над 1000 литра ароматен шампоан.
И кметът Славчо Атанасов сочи подводните камъни. Според него не трябва да се създава нов квартал, а да се разшири "Столипиново". В противен случай това ще бъде пета ромска махала в Пловдив, която ще му дойде в повече. В близост до "Столипиново", оттатък Марица, има овощни градини, които са на около 70 дка, но те са частни, твърди Атанасов. Според него за обезщетение на собствениците и отчуждаване на тези терени ще са нужни десетки милиони левове от държавата.
Трябва да се построи и мост на реката, който също ще глътне не по-малко от 12-13 млн. лв. Славчо Атанасов твърди, че общината няма пари, за да се справи с ромския проблем. "А и ако заделим някакви средства, веднага ще ме попитат другите избиратели защо даваме целия бюджет само за ромите", безпокои се кметът. Очаквал атаки и от политическите сили. "Правилният път е този - държавата да помогне да построим къщи за ромите оттатък Марица", обобщава Атанасов. Той е поръчал да се изготви устройствен план за кварталите "Столипиново" и "Шекер махала" и до август да има стратегия за цялостно решаване на проблемите с ромите. "Този план трябва да определи кое пространство е за улици, кое за тротоари, кое за парк. Въз основа на него трябва да се бутат къщи, много къщи", обяснява кметът.
Областният управител Тодор Петков обаче не е толкова въодушевен от идеята държавата да даде милионите за обезщетение на частниците. Той смята, че ангажимент на общината е да осигури терена. Ако няма в тази община, да потърсят в съседни, подсказва той.
Кметът на район "Източен" инж.Иван Тотев, в който попада и "Столипиново", е категоричен, че ще бъде грешка създаването на нов ромски квартал оттатък Марица. Той е на 32 г. и е излъчен от ГЕРБ. "Ако преместим примерно 20 000 души, това означава там да се направи болница, училище, полицейски участък. В момента "Столипиново" е изцяло заобиколено от български квартали и трудно удържаме положението. Тогава там ще стане държава в държавата", мотивира се Тотев. Освен това според него само за година от 20 000 обитателите на новия квартал ще станат 40 000.
Неговият алгоритъм за решаване на проблема е друг. Първо - да въведе ред и закон в квартала. Досега ДПС е имал силно влияние в "Столипиново" и това е довело до прилагане на различен стандарт към обитателите му. Тази зима енергото отчело нещо невиждано -
80% от хората си плащали тока
И второ - узаконяване на постройките и изграждането им по правилата на същото място. Според Тотев в район "Източен" има около 1000 свободни апартамента, които могат да се ползват като оборотни, докато се изградят прилични къщи за ромите. Откакто е станал кмет на района, Тотев е блъснал над 120 незаконни обекта в "Столипиново", но нито една къща. Разширява улиците, прави тротоари, зелени площи. "Блъскам павилиона, но веднага посочвам къде може да си го постави и сключваме договор за наем", обяснява той. И ромите приемали правилата. Блъснал е и три обора досега, а се кани за още няколко. Посреща го Асан Мехмед, с патерици, който също живее в незаконна постройка в "Столипиново". Дайте да се съберем да видим как да решим проблема с боклуците, всеки ден имам скандали, ще стигнем до крайност, казва Мехмед и веднага си уговарят среща с кмета. Ромите недоволстват, че от Пловдив непрекъснато идвали коли с боклуци и ги изхвърляли тук. Пълно е с нерегламентирани сметища, край които играят боси деца.
Никой не се оплаква от строгите мерки на младия кмет. Жена от блок 4004 на ул."Батак" обяснява, че живеят на петия етаж, редовно си плащат тока и водата, но нямат вода от пет години. Детето й е ученичка и за да ходи чиста на училище, непрекъснато мъкне от третия етаж, докъдето стигала водата. Кметът веднага й предлага размяна на жилището. Когато един човек, независимо какъв е, е редовен платец, трябва да му гарантираме жизнения минимум, обяснява пътьом Тотев. Ромите и кметът са единодушни, че при едно по-силно земетресение тук ще има хиляди жертви, защото корозията е "изяла" арматурата и от 20 милиметрова тя е станала 6 мм. Имало е отпуснати пари за саниране на тези жилища, но някъде са потънали, казват ромите. А кметът добавя, че прокуратурата се интересувала от този въпрос.
В другия ромски квартал -
"Шекер махала", където са прословутите мезонети,
в някаква степен може да се намери потвърждение на оптимизма на Тотев. От едната страна на улицата е гетото с паянтовите пристройчици и цялата възможна цигания, от другата - са 80-те мезонета. Вярно, наоколо е все боклучарник. Но въпреки очакванията ми в мезонетите не само не открихме мръсотия, там блести от чистота. Стилни и скъпи мебели, никакви излишни финтифлюшки, никакви разхвърляни дрехи, нито петънце. Друга изненада - тук живеят млади семейства с по едно, две, три деца, но не са прибрали старите при тях. Те са оттатък - в света на гетото.
Няколко пъти им садихме дръвчета, но те ги вадят, нямат усет за естетика на околното пространство, казва кметът на район "Северен" д-р Ина Филипова. Според нея експериментът с мезонетите е успешен. Той е скъп, но този е пътят, за да им променим ценностната система, смята Филипова. Тук ромите наистина се опитват да живеят като европейци - без животни, без цигания. На терасите на първите етажи има решетки. Пазят се от своите, които още живеят в другия свят.
Мезонетите бяха изградени с пари от Европейската банката към Съвета на Европа. През 2001 г. тя подписа договор с българското правителство и даде 5.4 милиона евро за решаването на жилищните проблеми на социалнослабите цигани от "Шекер махала" и "Столипиново". Част от парите бяха усвоени за мезонетите, останалата част беше върната след критичен одит на Сметната палата.
Наемът ни е 27 лв. на месец, казва Недка Рашкова. По-рано бил 50 лв., но почти всички си вадели свидетелство от ТЕЛК и така наемът падал.
"Не е нормално кметът на Пловдив да живее в жилище от 60 квадрата, а ромите в мезонети от 200 квадрата", казва кметът на Пловдив Славчо Атанасов. Това всички отчитат като грешка. Въпросът е как сега да не направят втора, още по-голяма грешка.