Няма българско министерство, което да не се е похвалило с открит телефон за корупция, приемна за бдителни граждани и многолюдни вътрешни служби, които слухтят денонощно за нередности.
В Министерство на отбраната освен инспекторат, какъвто има във всяко едно ведомство, доскоро ехтеше и ботушът на една от службите, която винаги е вдъхвала страх и респект към работещите там. "ВКР- Сигурност - Военна полиция" гледаше под лупа какво се случва в Генералния щаб, в Министерство на отбраната, в поделенията и дори в медиите. Сега в МО остана само Военна полиция, а бившите контраразведки вече са чисто нови агенти от ДАНС.
Добро ли е обаче българското ВКР,
след като под носа му бяха откраднати милиони от продажбата и замените на военни имоти? За определени хора е добро. Преди известно време новият министър на отбраната Николай Цонев изнесе информация, че службите давали докладите си за неизгодните сделки и очевидните кражби на предишните министри на отбраната, но те не предприемали нищо. Бая доклади трябва да са се натрупали, тъй като продажбата, замените и апортът на военни имоти са започнали преди 10 години. Преди това бяха актуални най-вече далаверите с доставката на храни за армейските поделения.
Интересен беше ходът на министър Цонев да назначи веднага след поемането на поста си в МО за свой началник на кабинета дългогодишния шеф на "ВКР- Сигурност - ВП" ген. Орлин Иванов. Човекът, който най-добре знае какво са вършили предшествениците на Цонев - Веселин Близнаков, Николай Свинаров, Бойко Ноев и Георги Ананиев. Информация, която в момент, когато прокуратурата проверява дейността им, е безценна. Зли езици пък веднага определиха това назначение като отблагодаряване на министър Цонев към ген. Иванов.
Интересен факт е, че ген. Иванов напусна службата няколко месеца преди да се сформира ДАНС. Официално решението му беше, че отивал да си почива - като шеф на службата за сигурността на една банка. Запознати твърдяха, че
той не желаел повече да прикрива далаверите в МО
Дали е така, ще може да се разбере, ако военната прокуратура разпита и него. Та нали именно той е носил докладите и лично е осведомявал какво става в сектора. Той е и човекът, от когото може да се разбере дали са унищожени доклади, което пък да доведе до повдигане на обвинения на високопоставени хора. Да не говорим, че лично ген. Орлин Иванов отчита дейността си пред депутатите от комисията по отбрана и национална сигурност. От този отчет почти винаги излиза, че в армията има от време на време "липси" на някоя туба с нафта или неспазване на дисциплината!
Да не забравяме обаче, че освен службите и инспектората Българската армия има и свой главнокомандващ. Едва преди няколко дни президентът Георги Първанов сподели, че бил обезпокоен от това, което става в армията, но никой не го бил осведомил навреме. "Трябва да се направи пълна ревизия на военното имущество, а не само на сделките с военни имоти. Нека видим как е вървяло снабдяването на армията със стоки и услуги, как е реализирана освободената военна техника, оръжие и друго имущество. Става дума за милиони!", каза Първанов.
Но защо президентът твърди, че никой не го е осведомил? Той има много съветници, но един от тях винаги е последният началник на Генералния щаб. В момента тази длъжност изпълнява о.р. ген. Никола Колев. Именно той изчака министър Цонев да изнесе данните за злоупотреби в армията и побърза да заяви, че има много работа за прокуратурата и Сметната палата и посочи къде има възможност за корупция в армията - в процеса на доставки и при продажбата на имоти. Но защо не беше осведомил главнокомандващия, а той да научава за проблемите на армията си от изнесените в медиите факти. Може би президентът намеква, че той също трябва да има своя служба, която да му дава регулярно доклади, за да е в час.
Интересно ще бъде докъде ще доведе разследването на ДАНС, в която една трета от агентите са бившите служители в служба "ВКР -Сигурност - ВП". Нещата там би трябвало да вървят много бързо поради многогодишно трупаната информация от страна на вече независимите агенти. Тепърва обаче ще се види дали новата агенция ще е независима или ще служи на лични интереси.