ВИЗИТКА
Надя Антонова е родена във Видин. Завършила е право и работи като адвокат. Депутат от БСП. Член на комисиите по бюджет и финанси и по правни въпроси в НС.
-----
- Г-жо Антонова, как да тълкуваме острите изказвания на президента Георги Първанов по отношение на премиера и на партиите като цяло?
- Не бива да се прави драма от това, че държавният глава е изразил свое мнение. Напротив, той е достатъчно отговорен човек и негово право и дори негово задължение е да дава мнение по редица важни и актуални въпроси.
- Депутати от опозицията видяха духа на "Боянските ливади" в това негово изказване.
- Няма условия да се смята, че сме изправени пред случая "Боянски ливади" или "Иване, кажи си". И президентът Първанов, и премиерът Станишев произхождат от БСП. Нашата партия се характеризира с това, че поощрява различното мнение и дебата. Няма нищо тревожно, това е нашият стил, по който ние живеем своя вътрешнопартиен живот, по който определяме управленческите си решения. Подобно нещо би впечатлило представители на лидерски и командирски партии.
- Президентът повдигна въпроса за участието на съветници на премиера в бордове на държавни фирми. Как гледате вие на това?
- Не желая да коментирам частни случаи. Не е нужно и никому не е полезно това. Бих желала да се включа в дискусия по политиките на управлението, по националните ценности, която да обединява българите, да се стига до общи решения.
- Тогава защо действително толкова се бавят промените в изборните закони. Има ли основание критиката, че партиите не искат да променят статуквото, защото така им е удобно?
- Очевидно е, че изборите в България показват няколко много неприятни момента. Но само промяната в законите не е достатъчна, за да се елиминират. Това е задача на цялото общество. Защото всеки индивид, както и обществото като цяло е заинтересувано да се избират отговорни политици с умения и възможности, които не са зависими от някакво плащане. Тези избиратели, които гласуват срещу пари или по принуда, трябва да знаят, че избират корумпирани политици. Парите, които са им раздали, те неколкократно ще си ги вземат от същите тези избиратели. Същевременно искам да се обърна и към онази част от обществото, която за съжаление става все по-голяма, която не желае да гласува. Аз разбирам част от мотивите на негласуващите, разбирам тяхното огорчение от този мъчителен 20-годишен преход. Но в края на краищата спасението на давещите се е дело на самите давещи се. В никакъв случая пасивното отношение, макар и обосновано, не е най-доброто. Защото голямата част от българския народ не се продава. Много голямата част не се чувства стока, не си продава съвестта. И точно тези хора, които са активни, които могат да мислят, трябва да се включат в изборите. В такъв случай онова малцинство, което гласува по принуда или срещу пари, ще става все по-незначително и няма да влияе върху изборния резултат.
- Защо сега изникват тези явления, нямаше ли и ги преди, защо сега се говори толкова за тях?
- Те съществуват отдавна и съпътстват доста избори в нашата демократична действителност. Постижение на българското общество е, че днес се говори открито за тях, открито се проявява нетърпимост. Това е първото НС, което криминализира покупката на гласове, тази правна норма вече работи, потърсена е и правна отговорност на такъв човек. Надявам се този момент да се задълбочи. Отделен е въпросът за санкциите, които са предвидени. Може би те трябва да бъдат завишени, за да не се допуска възможността и организаторите на такова деяние да получават присъди, които са законни, но обществото от морална гледна точка не ги приема.
- Да отпадне възможността за споразумение както при случая в Сандански?
- Да, санкциите трябва да бъдат увеличени. Санкцията лишаване от свобода трябва да е в такъв размер, че да не позволява споразумение. Трябва да се приложат всички необходими правни способи, за да има сериозно санкционно начало, което ще действа и възпиращо на тези, които желаят да организират покупка на гласове. Мисля си обаче, че промяната на изборното законодателство не е достатъчна. Трябва сериозно да се обмисли режимът на съществуването на субектите, които участват на избори. В закона за политическите партии се дава възможност те да бъдат финансирани по различни начини, включително и чрез дарения от юридически лица. Това в нашата действителност означава, че много търговски дружества, фондации, нестопански организации финансират партиите. Това не е приемливо, защото създава възможност за ангажимент на тези партии към бизнеса. Недопустимо е от демократична гледна точка да се смесва бизнесът с политиката. Всеки трябва да се занимава с това, което му е работа, без да участва някъде в друга дейност задкулисно. Също така трябва да се преосмисли възможността някои партии, които са фантомни, отдавна никой не ги помни, не участват на избори, да преотстъпват своята регистрация на т. нар. инцидентни сдружения, какъвто е случаят в Сандански. Добре е да се помисли за тези партии, които нямат структури на територията на държавата или по-голямата й част, имат ли право на участие в политическия живот. Те очевидно се употребяват от такива лица, които не желаят да се афишират като участници в политическия процес, а всъщност желаят да го манипулират за бизнес интереси.
Искам обаче да кажа, че ако говорим за парламентарни избори, досегашният модел, участието с пропорционални листи, е модел, който не по правило е корумпиран и компрометиран. Напротив, това е един модел, който до голяма степен дава право на избраните да представляват хората, тъй като гласовете се преразпределят на национално ниво. До голяма степен той възпрепятства възможността за покупка на гласове и за влиянието на тези купени гласове върху изборния резултат на определената партия или коалиция. Не бива да правим така, както понякога ние българите имаме навик - отричаме с всичка сила един модел, махалото отива в крайно противоположната посока, създаваме нещо ново, което не знаем как работи, то проявява своите дефекти, след което отново се хващаме за главата от неудачното законодателно решение. Само мажоритарният елемент не бива да се смята като панацея, като свръхмощно лекарство, което ще реши всички проблеми, включително и купуването на гласове. В това отношение аз съм умерен оптимист, защото изхождам от конкретната реалност у нас. Смее ли някой да твърди, че на местните избори за кметове, които са мажоритарни, нямаше покупко-продажба на гласове? Напротив. За пръв път покупко-продажбата за мажоритарно избираните кметове доби такъв размер. За пръв път мажоритарно избраните кметове от една определена политическа сила - ГЕРБ, до такава степен явно се обвързаха с бизнес интереси. Затова да се твърди, че мажоритарно избраният кандидат е най-великият кандидат, е пресилено.
- Твърди се, че всички партии купуват гласове.
- Твърдят се много неща. Важното е това, което се вижда. Специално за БСП едва ли някой твърдящ, че ние купуваме гласове, има убедително доказателство. Ние нямаме нужда да купуваме гласове. Ние имаме кауза за разлика от много претенденти за участие в държавното управление. Точно тези партии, които нямат основание за съществуване освен личния просперитет, купуват гласове. На нашата партия това не се налага. Ние имаме своето основание за съществуване, своите идеи и идеали, които се споделят от много хора. А и ние имаме друг манталитет. Ние сме различни хора и в никакъв случай не бихме унизили българските граждани и не искаме да ги превръщаме в стока по простата причина, че ние също сме едни от редовите български граждани.
- Ограничаването на даренията за партиите от юридически лица няма ли да предизвика масово даване на пари под масата?
- Субсидиите за партиите от държавния бюджет трябва да се увеличат. Това на първо място е свързано с прозрачността на финансирането на партиите. Трябва да стане ясно коя партия с какви средства се издържа, каква членска маса има, колко членски внос събира, какви държавни субсидии получава. И в крайна сметка публичните прояви на тази партия колко струват. Тук става въпрос и за контрола на Сметната палата. Може би трябва да се засилят санкциите на онези партии, които несвоевременно, невярно и неточно попълват своите декларации за имотното състояние и разходите. Това е един сериозен процес и партиите трябва да бъдат наблюдавани. Това се отнася с още по-голяма сила за тези сформирани коалиции за моментни участия в изборите.
|
|