:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,881
Активни 666
Страници 26,446
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Разни хора, разни мечти

Прекрасно звучи "Мечтание" от Шуман, немския композитор романтик.

Чудесно е мечтанието на Джани Родари да е продавач на надежда ("а на тоз, който няма пари/ и отвънка само поглежда/ бих му дал, без да плаща пари/ всичката своя надежда").

А българският икономически министър Петър Димитров се размечта, че българската инфлация идвала от нашите увеличени приходи. През 2007 г. той мечтаеше на глас как българинът става доблестен данъкоплатец, преодолявайки Андрешкото в себе си.

Що му гризат цървулите на Андрешко? Той от човещина помогнал на комшията си, сиромах като него. Християнска постъпка. В разказите "Под манастирската лоза" Елин Пелин незлобиво разграничил християнщината от попщината.

Освен да е продавач на надежда, Джани Родари мечтаел за страната на стъклените хора, които са прозрачни и нямат скрити помисли. Ала са чупливи.

Валери Петров преведе великолепно Джани Родари. Вчера прочетох в интернет следното:

"Джани Родари е голям изрод, а преводът (sic) на Валери Петров - също толкова добър." Преди това прочетох, че боравещите с досиета очернили Георги Данаилов и Вера Мутафчиева. Казах си: "Някога мръсниците бяха убийци. Сега е по-добре. Те са просто мечтатели. Мечтаят да очернят стъклените хора."

Заинтересува ме и красивата мечта да дресираш плъхове. Те са много интелигентни животни; имат изключително обоняние. Дресираш ги да откриват противопехотни и касетъчни мини (cluster bomblets). Тръгваш по света с плъховете, пускаш ги в минните полета да откриват касетъчните бомбички, чиято забрана 37 държави (между тях са Китай, Индия, Русия и САЩ) все не ратифицират. От 1975 до 2008 г. убитите или осакатени от APM (Anti-Personnel-Mines) надхвърлиха милион.

Ето пък мечтата ми за България:

Знаем от икономическата география, че в ЕС сме по термални извори на второ място (след Исландия), по исторически обекти и артефакти на трето (след Гърция и Италия), по пасища и земя, на която всичко става вкусно - на първо място, а все не върви и не върви, и не върви. Няма ли България някакъв недостатък, който да стане сравнително предимство?

Нали има кусури, които се превръщат в предимства. Англичаните били неграмотни, за да им обяснят християнството, разигравали им сценки. Ето защо англичаните много ги бива в театъра и в драматургията. Англичаните закъснели с писмения си език. И това станало предимство. За разлика от немците, които заковали езика си към граматиката, английският продължил да еволюира и се отървал от повечето падежи в полза на предлозите. Измежду славянските езици единствено българският претърпял подобно развитие. Ще се обиди ли някой български националист, ако чуе, че под влиянието на турския език през петвековното османско робство станало освобождението ни от падежите?

Мечтая си някоя българска изостаналост да стане предимство. Мечтаех да стане сравнително предимство това, че бяхме високообразовани и нископлатени (overeducated and underpaid). Всуе. Българската "демокрация" направи неграмотните българи повече, отколкото бяха.

Сега съм се взрял в данни за Германия. Те ме карат да мечтая за България. Немски икономисти казваха, че Германия е на път да изостане, понеже била ставала икономическо ретро. Тя мудно следвала англосаксонския модел на развиване на сектора финансови услуги и продължавала да бълва железария (сиреч двигатели, инструментални машини, автоматизирани поточни линии и др.). Но...

Изненада, изненада! Железарията се оказа заслон от трансконтиненталните финансови бури. И сега в германската "ретро" икономика има глад за инженери, докато британската авангардност... Специалитетът финансови услуги стана по-неапетитен. САЩ, Испания и Ирландия, които напомпваха балона на недвижимата собственост, също срещнаха проблеми.

Иди, че вярвай на парадигми кое е авангардно, кое ретро. Пазарните турбуленции не се интересуват от парадигми. След болезнено пренастройване на пазара на труда дори скъпото евро не пречи на немския износ. То смекчи поскъпванията на вносните суровини, петрола, металите.

Мечтая си поне някой от многото български кусури да стане сравнително предимство. И не губя надежда. Когато прочетох, че имало глад за нискоквалифицирани, казах си: Дано! Това е новината на тримесечието. У нас са много и все повече ще стават неграмотниците. Ние в България сме много напред в произвеждането на неграмотници. Германия "ретро", ние триж по-ретро.

"Нискоквалифицираните кадри ще продължат да се търсят много", каза ст.н.с. д-р Победа Луканова от Икономическия институт на БАН на семинар в рамките на Социалната седмица. Прогнозата се основава на изследване на НСИ от 2007 г. 37.1% от мениджърите инвестирали в разширение на продукцията си, а само 26% в нови технологии. Затова - стимулиране на заетостта на хората от маргиналните групи. Дано, викам си. И продължавам да мечтая. Ти за какво мечтаеш, читателю/ читателко?
166
9149
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
166
 Видими 
18 Юни 2008 00:03
Аз ли за какво мечтая?
Аз мечтая да намалим малко мечтите за сметка на работата.
18 Юни 2008 00:29
.
18 Юни 2008 00:31
да спрем с производството на локуми
18 Юни 2008 00:35

в ЕС сме по термални извори на второ място (след Исландия), по исторически обекти и артефакти на трето (след Гърция и Италия), по пасища и земя, на която всичко става вкусно - на първо място


За второто съм чувал и е вярно, че у нас се откриват всяка година няколко пъти повече археологически находки, отколкото примерно в Англия, и английските археолози напират да идват у нас. Цивилизацията дошла в Европа от Анадола и ние сме й били на пътя.

За изворите и почвата не съм чувал. Но по нас още от татово поливаха тревата на Златните с топла минерална вода - по евтино е.


Ще се обиди ли някой български националист, ако чуе, че под влиянието на турския език през петвековното османско робство станало освобождението ни от падежите


Не ми се вярва да е точно от влиянието турския език, който още си има шест падежа. Освен това турската граматика не изглежда да ни е оказала каквото и да било сериозно въздействие поради големите разлики между двете граматики. Макар в нашия език да са били приети навремето много турцизми, т.е. повечето са арабизми и персизми, и те често са приемани фонетически изкривено и с променено значение - българите не са владеели турския добре. Елементарен пример - казваме сарма (тур. кълцано) вместо долма (увито), докато на гръцки сарми са си долмадес (по-правилно от гл.т. на турския). Дроб сарма е правилно, лозова сарма е неправилно.

Един руски езиковед от 40-те години - С. Бернщайн, автор на отлични изследвания за славянското (българското) езиково минало на власите, смятал, че отпадането на падежите у нас станало поради влиянието на архаичния субстрат, т.е. нашия новобългарски език бил по-архаичен от руския. Това явно не е вярно. Старобългарския език имал повече падежи от днешния руски, и по-сложна фонетика! И само в полски са запазени досега двете носовки, така характерни за старобългарския.

Българските езиковеди, доколкото знам, дано се изкажат по-подготвени от мене хора, мислят, че отпадането на падежите е станало по фонетични причини - в просторечието изговорът на разните окончания почнал да се уеднаквява, и при отсъствието на книжнина и академия на науките в първите векове на турското, граматиката последвала фонетиката.

Голямо влияние върху нашия език са оказали субстратът му - тракийски и други древни езици (някои виждат даже началото на ятовата граница още в тракоилирийско време), също и прабългарския език, а и голямо взаимно влияние сме обменили в по-ново време със съседните балкански езици, с които сме в "балканския езиков съюз" (Шпрахбунд по австрийски) - новогръцки, албански и влашки. Затова нашия език е различен от другите славянски, вкл. сръбски, и е единствения балкански славянски език (македонската норма от 1945 г. е третата историческа книжовна норма на нашия език, втората е банатската на латиница).
18 Юни 2008 00:36
Аз мечтая другаря Гошо да вземе поне още един мандат
Да го построим наи после-това що строим от 1944 до сега.
Така де, власта за винаги. Помагай и ти Мите, то малко остана.
18 Юни 2008 00:45
Падежите на турски

Именителен - кьой (село)
Родителен - кьоюн
Дателен - кьойе
Винителен - кьою
Аблативен (отлагателен) - кьойден
Локативен (местен) - кьойде
18 Юни 2008 00:57
Ще се обиди ли някой български националист, ако чуе, че под влиянието на турския език през петвековното османско робство станало освобождението ни от падежите?

За националистите не знам, но филолозите доста ще се посмеят на подобно изумително твърдение.

Българският език влиза в много тесен контакт с други съседни балкански езици — румънски и албански и донякъде с гръцки език, в резултат на което придобива редица нови черти. Затова освен към славян­ските, той се отнася и към балкански­те езици. Характерна особеност за всички балкански езици е разколеба­ването на падежната система при име­ната. Изчезването на по-големия брой падежи в тях ги превръща от синте­тични предимно в аналитични. Синте­тични, т. е. езици, в които основна роля играят падежите, са всички сла­вянски езици днес без българския. (Под влияние на балканската среда българският от синтетичен в мина­лото — със седем падежа — днес се е превърнал в аналитичен, без падежи при съществителните имена).
18 Юни 2008 01:28
Д-р Тормозчиян също не знае, че на румънски си има пет падежа, новогръцки също е предимно синтетичен, макар и с по-малко падежи от старогръцки, а и на албански си има падежи, поне повече от български. Не ще да е било и от тяхното влияние.
18 Юни 2008 01:38
/:/ "Ще се обиди ли някой български националист, ако чуе, че под влиянието на турския език през петвековното османско робство станало освобождението ни от падежите?..."
......................................... ......................................... ...................................
НЕ е обидно за "националистите"/ПАТРИОТИТЕ!/, защото Национализмът НЕ гледа в Миналото, а в Настоящето и в Бъдещето!
По обидно е/ за всеки българин по Националност, а НЕ само за "националистите", нали?!/, че, например, по българската ДЪРЖАВНА национална телевизия вървят Новини на НЕбългарски "майчин език" език/ при това, привилегировано/!/ САМО на един от МНОГОТО НЕбългарски "майчини езици" в България!/!
Още по-обидно е/ за всеки българин по Националност, а НЕ само за "националистите", нали?!/, че в България, по време на партийни прояви и изборни мероприятия, се ползва и се говори/въпреки ЗАБРАНАТА на Закона-чл.6!/ на НЕбългарски език, развяват се НЕбългарски държавни знамена, ширят се надписи на НЕбългарски език и т.н.!
Най-обидно е/ за всеки българин по Националност, а НЕ само за "националистите", нали?!/, че българската Икономика премина почти изцяло в чуждестранни ръце и джобове; че досегашните и сегашните управляващи България я управляват в интерес НЕ на Мнозинството от българската Нация, а в интерес на НАДнационални Сили и Интереси; че днес българската Нация е на последно място в Европа по Жизнен стандарт; че наши "чужденци", под командването на чуждестранни техни годподари и спонсори, затвориха БЕЗопасни реактори в АЕЦ "Козлудуй" и нанесоха ЩЕТИ за МИЛИАРДИ на българската Нация и държавата й; че български войници, издържани от българските данъкоплатци, воюват и загиват далеч от границите на България- за НЕбългарски каузи и интереси; че досегашните и сегашните български управляващи НЕ се интересуват, НЕ питат/чрез референдуми/ и НЕ се интересуват от Волята на Мнозинството от българската Нация...!
И т.н. камара ОБИДНИ за БЪЛГАРИТЕ /по Националност, НЕ по Етнос/ неща и действия на уж "слугите на Народа"-досегашните и сегашните управляващи!
Впрочем, ДНЕС, пък, България е изпълнена с надписи на Латиница, а българският език е изпълнен с "ингилизми"- досущ като през "ония" 500 "турски" български години, май?!? Нищо, че е/казват?!/ Демокрация, а НЕ "Робство"!

Редактирано от - paragraph39 на 18/6/2008 г/ 01:40:46

18 Юни 2008 01:48
Фичо, запознай се със 190-страничното изследване:
Дуриданов, Ив. Към проблемата за развоя на българския език от синтетизъм към аналитизъм, Год. Соф. унив., Филол. фак., т. LI, 1956.

и после пак ела да се правиш и на филолог
18 Юни 2008 01:59
"Ти за какво мечтаеш, читателю/ читателко?"
Ами, мечтая си един ден всички българи да се обединим.
Мечтая си един ден да бъдем втора Холандия на Балканите.
Ех мечти, мечти!
18 Юни 2008 02:43
Елин Пелин незлобиво разграничил християнщината от попщината.

Предния път му казах на Димитри как се превежда "българщина" на английски.
За "християнщина" обаче няма да му кажа. Нека тоя път сам се сети.

Няма ли България някакъв недостатък, който да стане сравнително предимство?
И сега в германската "ретро" икономика има глад за инженери, докато британската авангардност...

Ами и ние имаме глад на инженери като германците. Как така германският глад на инженери ще е предимство, а у нас - недостатък?
И нашите инженери избягаха като германските. Германците изнесоха маса производства по Китай и посткомунистическите държави в Централна Европа, па даже и у нас, защото така им било по-евтино.
Може да се каже, че и ние сме "изнесли производства" по Америка и т.н., понеже нашите емигранти сега избичват горе долу още толкова БВП, колкото ние тука.
Липсва му позитивната гледна точка на Димитри, т'ва му е проблемът!

Изненада, изненада! Железарията се оказа заслон от трансконтиненталните финансови бури.
дори скъпото евро не пречи на немския износ.

Изненада я!
Изненада е, ама само за червените ни обозреватели по Экономикс, че поради "скъпото Евро", т.е. скъпия Лев, германският износ за 4-те месеца е нарастнал само със 7, 7%, а българския износ - точно 4 пъти повече.
Въобще, като си знаят германците слабите крави, кой ги кара да бързат да влизат в Еврозоната, ами не чакат да им кажем кога ша му дойде времето.

Ще се обиди ли някой български националист, ако чуе, че под влиянието на турския език през петвековното османско робство станало освобождението ни от падежите?

На тая върховна глупост виждам, че вече е отговорено много компетентно.
А и да беше вярно, пак нямаше да се сърдим, защото турцизмите също са допринесли за разнообразяване на езика ни.
Все едно турците да ни се сърдят за масата българизми и иранизми в турския език. Те разбира се правят, че не го знаят, понеже наши бунаци считат българизмите и иранизмите в турския за турцизми в българския. Ама нейсе.
За многобройните писмености и езици по българските земи от най-древни времена имаше много интересно предаване на доц. Пламен Павлов с гост - доц. д-р Атанас Орачев.
При удобен случай ще ви информиран. Някой може направо да пометне от "ужасяващата" истина.

Мечтаех да стане сравнително предимство това, че бяхме високообразовани и нископлатени (overeducated and underpaid). Всуе.

Не става ясно, за кой точно период говори Димитри. Не вярвам да говори за Средновековието, понеже той чете Петрински, а последният никога няма да признае, че тогава грамотността в България е била над 60%, а "на Запад" - 2-3%.
Предполагам, че говори за "Турското робство" и по-специално за изказванията на Мак Гахан след Баташкото клане:
- "Няма българско село без училище";
- "Няма българско дете, което да не може да пише и чете";
- "Образованието на българите е безплатно";
- "Българите имат повече училища отколкото Русия (б.р. империя) и Обединеното кралство (б.р. империя)"

Единствено ме смущава квалификацията "нископлатени", понеже по време на "Турското робство" чак в такова състояние не сме изпадали.
Достоевски буквално ни е направил за резил. Вижте само как ни е клеветил този човек в своя “Дневник на писателя” и по-специално в главата “Най-лакейският случай, какъвто само може да има”:
“Помните ли, господа, как още през лятото, още недълго до “Плевен”, ние неочаквано влязохме в България, явихме се зад Балканите и онемяхме от негодувание./.../ Още до обявяването на войната аз помня, четох из най-сериозните от нашите вестници при разчета за шансовете на войната и необходимите предстоящи издръжки, че, разбира се, “встъпвайки в България, ще ни се наложи да храним не само нашата армия, но и българското население, умиращо от глад”/.../ Неочаквано ние видяхме прелестни български къщици, наоколо тях градинки, цветове, плодове, добитък, обработена земя, раждаща едва ли не стократно и, в завършек на всичко, по три православни църкви на една джамия./.../ “Как те смеят?” – разгоря се мигновено в сърцата на някои освободители и кръв от обида заля техните страни. “И при това пък ние да ги спасяваме дойдохме, значи те биха били длъжни да ни срещнат на колене. Но те не стоят на колене, те се мръщят и даже като да не ни се радват! Това нам! Хляб-сол изнасят, това е истина, но се мръщят, мръщят се...”.


Мечтая си поне някой от многото български кусури да стане сравнително предимство. И не губя надежда.

Ето този оптимизъм накрая у Димитри е нещо ново за него и много ми допадна.
Няма начин "силното евро" някога да не стане и "слабо" и това неминуемо ще помогне на нашите стари и нови съюзници - германците - да си увеличат износа и още по да ни станат за пример.
Лошото е, че и ние сме вързани за еврото, ама съдба. Какво да правиш?
18 Юни 2008 02:44
Е, не мога да се сдържа... Браво Джимо!!Перфектен материал!!!
18 Юни 2008 02:59
Okei не се работи, Джимо...
утре също.......
....... грамотния планетянец чете маняна със свой почин.


18 Юни 2008 05:00
Д-р Тормозчиян,
Иван Дуриданов не си е направил труда да пита колегите си от ФКНФ дали в румънски и новогръцки има падежи. Той чужди езици не е знаел. Вярно е, че в румънски има по-малко падежи, отколкото в латински и старобългарски (срв. италиански - аналитичен), а в новогръцки - от старогръцки, но и двата са предимно синтетични. Как да повлияят на нашия език да стане аналитичен?
18 Юни 2008 05:01
Чичо Фичо е прав за падежите. Други признаци сближават повече балканските езици - задпоставеният член в български, влашки и албански или образуването на бъдеще време в български и гръцки. Задпоставеността може се е развила под турско влияние (напр.: следлози вместо предлози в турски), но доста любопитно е, че задпоставен член има и в шведски.
18 Юни 2008 05:13
Мечтите са хубаво нещо! От тях После идва Вярата.
Някои си мечтаят за "Солунската митница". Други не мечтаят, а вземат съществуващите- митници, златни резерви, външни дългове, концесии и т.н.
Така де, освен "мечтатели" има и осъществители на мечти...
При мен в мечтите ми, /резултатите показват, че съм от първите/ битува нещо хем турско, хем националистическо- мечтая си за момента в който, също като в султаната ще се освободим от Еничарския корпус.
Голямо "бастисване" ще е.. Е-е-х! Мечти!
18 Юни 2008 05:50
Мечтите са част от цивилизационното ниво - първобитните и първични хора не мечтаят. Трябва да се прави разлика между мечтата - най-често за нещо красиво и невъзможно, и желанието - материално обусловено.
Всъщност - сбъдната мечта няма. Тъй като тя престава да е мечта и става реалност. А нещо постижимо не е мечта, то е стремеж, желание, цел.
Лично аз мечтая маса неща. Например, българите да започнат да четат. И да не демонстрират невежество и наглост, определяйки Андрешко като лош човек и гражданин. Или дасе взрат в "Пази, Боже, сляпо да прогледа". А после да се запитат - там, далеч в пустинята или на океански остров - постигналили са нещо с душите си или просто са сменили местожителството си?
Да схванат, че Хамлет не е криминале за убиец с хладно оръжие /според иронията на Б.Априлов/. Да усетят, че има огромна разлика между виденията и копнежите на Дебелянов и напомпаната чалгаджийка...И тем подобни.
За себе си...Мечтая да съм простак! Със самочувствието на бай Ганцо, връщащ се от Европа, с наглостта на профана, с агресивността на обвиняващия целия свят за собствените некадърности, с борбеността на хищника, разбрал, че храната не може да мечтае, а трябва да бяга...И тем подобни.
А може и да мечтаем като лекарите - да няма бедни болни /и един ден всички да измрат/. Или като блондинки - да съберем на едно място всички артомни бомби и ги взривим, та да спасим Земята. Или като военен - всички да станат умни и се движат в крак. Или за плавно съчетание на труд и удоволствие - като магистралка, която от работа няма време за личен живот. Или...
Край на мечтите! Някои трябва и да работим. Дори с езика.
18 Юни 2008 05:58
Св.св. равнопотребители Чорбаджи Фичо и Чичо Мичо Байзадето - новопросветители форумни.
18 Юни 2008 06:22
Българина по принцип си е мечтател!!
Да ви повторя мечтата на банскалията!!!
Глазне да потече ракия!
Ливадите да станат на салата!!
Камъните да станат на "старци"-/вид регионален колбас/!!!
И да умрат на Якоруда-мъжете и на Банско-жените!!!
Ха, ха, ха-скромно по детски!!!!
18 Юни 2008 06:32
Мечтая си на българите да са им също толкова чисти улиците и площадките колкото са им чисти домовете. Както и да се упражняват един път на седмица да казват: " Аз от това нищо не разбирам".
18 Юни 2008 06:47
Мечтая си мечтите ни да са повече от яденето...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
18 Юни 2008 07:05
.... че бяхме високообразовани .......
Щети се, ама нищо подобно, бяхме и сме си нанапани с много, но нищо неструваща информация за съвременния свят, нещо като като патета с горещи лайна! ако ви е вижда чудно, вижте матурата за 2008 година м българските средни училища!
И обучението на младите хора си е наука и традиция, а не тема за ката дневни експерименти!
18 Юни 2008 07:17

Ти за какво мечтаеш, читателю/ читателко?


Е, аз съм малко човече с малки мечти. Да си отгледам детето, да го видя да стъпи на краката си, дай, Боже, и внуци да дочакам... Такива едни мънички мечти човешки.
Виж, за по-големи като да се оправи все някой ден пустата му България, или да вкарат поне един наш политик в затвора, или да спрат тъпите войни, или да не умират от глад в единия край на света, докато в другия умират от преяждане и други подобни изобщо не смея и да мечтая.
Не ми се полага, както твърдят някои съфорумци...
18 Юни 2008 07:31
Тук искам да поразжсъждавам защо сме бедни. Защото нашата икономика е насочена към задоволяване на основните ни изисквания за живот - храна и жилища. Така беше и при соца. Икономиката ни не е насочена към купуване на скъпи предмети като коли, електроника и др. При соца имаше една грешна политика, че леките коли, електрониката са лукс и трябва да развиваме и използваме градския транспорт. Когато не произвеждаш леки коли в количество да се купуват масово от гражданите няма нужда от големи заплати. Така вдигането на цените на хранителните продукти прави голяма инфлкацията, защото нашите покупки се състоят в хранителни продукти. Докато през 50-те и 60-те това беше правилна политика, защото не можехме да си позволим да произвеждаме тези стоки, след това това се оказа погрешна политика. През 80-те българинът имаше повече пари за храна и избираше и пречждаше - тогава не ядяхме краве сирене (купуваше се само за правене на баница) и кашкавал "Витоша" - само овче и балкански кашкавал. Причината беше и сега е, че да пести и да не пести българина не можеше да си купи кола. Жилищата също се даваха с ред, а самото им изплащане не представляваше проблем - лихвата тогава беше 2%. Парно, топла вода бяха евтини - 1.60лв., за топла вода на човек и 5 лв. парно за гарсониера на месец. При сегашните цени на тези услуги, нужно е да получаваме много по-големи заплати, но за тях е нужно да има достъпни скъпи продукти. Но ние не произвеждаме такива.
В същото време отвън влизат много пари, които вдигат цените - туристи, пари пращани от емигрантите, прането на пари и влизането им в строителството и др.
18 Юни 2008 07:31
Мечтая си...
за една дъъълга отпуска, която ще прекарам в родината и ще имам време да помечтая и за други работи.
----
А ето и една бомба
ако националистите се обидят на:
под влиянието на турския език през петвековното османско робство станало освобождението ни от падежите

ако им кажа, че РАКИЯ не е българска дума и направо ще ме подпукат с черешовите топчета. Ама факт ракия е навлязла през турския от персийски и означава анасон (растението което дава ароматът на мастиката) .
18 Юни 2008 07:35
a20080618, за коя родина говориш, родината Туркия, или родината България?
18 Юни 2008 08:01
А в Сомалия италианците са научили местните диваци да варят нещо като Самбука , ама от фурми и те ракь му викат!!!
Заеби!!!
18 Юни 2008 08:07

Както винаги ДИ е постигнал целта си. А именно - да провокира мислене. Независимо одобрително или не - но мислене.
Бармалей!
Това си е афоризъм. И то от много висока класа.
18 Юни 2008 08:37
За пореден път ми харесва г-н Иванов.Но има една мъдрост от предходните поколения:няма смисъл да правиме големи планове(разбирай мечти) за в бъдеще, след като не сме господари на днешния ден(разбирай-едва свързване на двата края).
18 Юни 2008 09:04
"Стъклените хора" имаха 18 години на разположение да си го кажат САМИ - т.е. да станат прозрачни.
Предпочетоха да са от мътно стъкло и сега пищят...
18 Юни 2008 09:10
Истината ни прави свободни!
“И ще познаете истината, и истината ще ви направи свободни” (Евангелие от Йоан, 8:32)
Стъклените хорица не пожелаха да прегърнат истината и си останаха с лъжите и робството.
18 Юни 2008 09:20
Дано дойде ден и започнем да ценим честните , умните и предприемчивите . Да станем , казано с две думи - морални и трудолюбиви ...
18 Юни 2008 09:26
Ще се обиди ли някой български националист, ако чуе, че под влиянието на турския език през петвековното османско робство станало освобождението ни от падежите?


Ще се обиди как няма да се обиди, то националистът си е поначало перманентно и патологино обиден човечец.
Вече има примери сред изказалите се.
18 Юни 2008 09:36

Коя истина?Оказва се, че има няколко истини-една за нас , една за политиците и една за ЕС.Коя от всичките истини ни прави свободни?
18 Юни 2008 09:37
Както винаги, Дедо Д.И. пак ни "джасна"(хубава дума, нали) в оркестъра!
Приложи ни много стара "фатка"(кофти дума): - Мечтатели са младите, а старите(старейшините, мъдреците) би трябвало само да гледат "сеир"(турц.) и да дават "акъл"(турц.) на стадото!
А той - "наопъци"(хубава дума)!
И понеже Д.И. никога няма да Ви го каже в прав текст, ще си позволя да цитирам Чудомировия "Дечо Буйната": - Къдя, къдяяяаа! Къдя си ръгнал като кьорав..."
18 Юни 2008 09:40
за отпуската и ваканцията..................
18 Юни 2008 09:45
Без да съм филолог или да разбирам достатъчно, бих коментирал следното:
- Разбира се, че в гръцкия има падежи.
- Влиянието на гръцкия и турския върху българския е голямо, но мое мнение, предимно лексикално.
- смятам, че отърваването ни от падежите през турското робство е валидна теза – не поради влиянието на чужди езици, а поради невъзможността да се запази един официален, каноничен български език (което обикновено възпира естественото и не непременно позитивно развитие на езика). В крайна сметка съвременният книжовен български език се „създава” едва през 15 век, нали?

Аз си мечтая в тази държава да започнем да имаме конкретни краткосрочни и дългосрочни цели. Не знам дали те ще са да имаме асфалтирани пътища, или образовани хора, или богати хора, или скъпи курорти…важното е тези, които управляват (не само политици) да могат да си ги дефинират и гонят сега и утре. Защото последните 20 години, целите бяха (за мен) имагинерни – приватизация, реституция, влизане в ЕС или НАТО – което, общо взето, се очакваше да реши конкретни проблеми от само себе си – например: влизането в ЕС ще ни гарантира висок стандарт, ниска корупция, в НАТО – ще ни гарантира сигурността, приватизацията – икономическа активност и ефективност. Доколко това е така – нека всеки сам си прецени.
Аз знам, че като не знаеш къде отиваш, най-вероятно ще стигнеш някъде където не искаш.

ДИ
18 Юни 2008 09:50
Или както казват в брезнишко:-"Кико си се изсулил, като свинскую дулицу!"
18 Юни 2008 09:54
авторе, ето ти добрата новина - когато населението още малко се настрои към условията за живот в БГ (т.е. дегенерираме до качеството на народ от третия свят) ще почнем да се множим като бангладешци

18 Юни 2008 09:59
Д и м и т р и , а з и м а м м е ч а : Д а с т о п а н и с в а м с о б с т в е н а г а л е р и я , д а с и с е д я к а т о а г а т а о т Л и к о в р и с и п о К а з а н д з а к и с (Х р и с т о с о т н о в о р а з п н а т, и д а с е р а д в а м н а ж и в о т а , к а к т о и с е г а А к а т о д о й д е ш и в л е з е ш , д а
т и р е к а : - П о в е л е т е
18 Юни 2008 10:00
Маркс+++ ме уби! Българинът е гладен защото си харчи парите за храна! Е те това не бих могъл да измисля!
18 Юни 2008 10:01
Мечтая, подобно един Киркегард, билото да стане небило и лумпенизираната ни Държава да е с достойни хора, което включва и това - циганизираното ни село да не е веюе (пак) такова. Всуе.
18 Юни 2008 10:04
Ако всеки един от нас си изпълнява задълженията честно и почтено, светът би бил по-добро място за живот. Ако всеки от нас отгледа и възпита децата си като работливи, почтени, честни и образовани хора, държавата ни по-нататък ще има много по-големи шансове за развитие. И както казва как' Сийка, дай Боже всекиму да се радва на деца и внуци. Като непоправим реалист смятам, че всеки първо би трябвало да се заеме с възможното и осъществимото. Нещата са съвсем прости, не напразно още древните са етичния кодекс за поведение.
Иначе мечтите са си мечти, нещо дълбоко лично, осъществяването им е малка или голяма победа за самия човек и той се чувства щастлив, че е надмогнал страховете си и поставил на изпитание ума и волята си. За някои отстрани тези постижения могат да изглеждат смешни и незначителни, даже съвсем елементарни. Но на някаква възраст от живота си човек иска да направи това, което някога по някакви причини не е успял. Не, не е нещо материално. Просто нови умения и знания. Досега отметнах някои точки от списъка, остават ми още няколко. Живот и здраве, после ще добавя и нови към тях...
18 Юни 2008 10:05
"... а все не върви и не върви, и не върви"

Чудомир, "Пътеписи":
"Не става, защото криза, криза, бай Петре, и не една, а две - и в кесиите, и в душите!"
18 Юни 2008 10:08
И аз си мечтая, като автора някога и в България да започнат да се случват нормални неща.
- Да бъдат по-ценени висококвалифицираните специалисти /ако си вършат работата де/ и то не с проценти а в пъти - както е в нормалните държави;
- ВСЕКИ, който престъпи закона да получи справедлива присъда и ДА Я ИЗТЪРПИ;
и т. н.
НО НАЙ-ГОЛЯМАТА МИ МЕЧТА Е ДА ИМАМ ДРУГИ - РАЗЛИЧНИ ОТ СЕГАШНИТЕ МЕЧТИ /виж по-горе/
18 Юни 2008 10:11
Мечтая да не забравя какво БЕШЕ на фона на това какво е СЕГА. Да ме прощават от редакцията на вестника за двусмислието.
18 Юни 2008 10:16
Чичо Фичо : Съгласен съм, че освобождавето от падежите едвали е точно от влиянието турския език. Той наистина е падежен език.
Що се отнася до примера който си дал :
- ... казваме сарма (тур. кълцано) вместо долма (увито), докато на гръцки сарми са си долмадес (по-правилно от гл.т. на турския). Дроб сарма е правилно, лозова сарма е неправилно.

Тук грешиш, всъщност е: сарма - увито, докато долма значи пълнено(може с ориз, а може и с месо), а кълцано е къйлъ.
Вероятно бъркаш 'долма' че значи увито с долАма, което е съвсем друга дума.
18 Юни 2008 10:16
За какво си мечтае каймакът на нашенската работническо-селска интелигенция? "Искам да съм негър в щата Алабама" мечтае от 88-ма година насам поетът Н. Искъров и не само той. Пък американците забраниха Марк Твен в училище щото не ползва термина афроам-ц, появил се 100 г. по-късно.
В другите езици мечта и сън са една дума, но ние сънуваме нощем и мечтаем денем, нещо като разделно хранене.
18 Юни 2008 10:23
То не са лошо нещо мечтите, но все пак обикновено се мечтае за нещо нереално или нещо, което да ти падне от небето (или тотото, политиците и т.н.). Ако искаме да си решим проблемите, вместо мечти трябва да имаме цели.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД