:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,908
Активни 306
Страници 4,811
За един ден 1,302,066
Анализ

Евтин петрол? Забравете!

Освен спекулациите има съвсем обективни фактори за повишаването на цените на нефта - оскъпяването на добива, нарастването на потреблението, липсата на нови находища
СНИМКА: РОЙТЕРС
Високите цени на петрола предизвикват протести по цял свят. В понеделник френски превозвачи организираха с тировете си протестно шествие край Бордо, югозападна Франция. На много места в страната пътищата бяха блокирани от стачкуващите превозвачи. Те искат правителството да се намеси и да помогне на бранша.
Никога досега петролът не е струвал толкова скъпо. Резкият скок на цените в края на миналата седмица - до 139 долара за барел, накара аналитиците сериозно да говорят, че нивото от 150 долара е съвсем реално. Но и без последното покачване всички рекорди отдавна вече са подобрени - през 1973 г. например най-високата цена бе 57 долара за барел, а през 1981 г. - 93 долара.

Още в началото на годината, когато започна ударното покачване на петрола, се родиха множество теории за причините за това - от формирането на балон заради спекулации до опасения, че светът достига пика в нефтодобива и скоро той ще започне да пада. Американският финансист Джордж Сорос заяви пред Конгреса на САЩ, че на пазара на петрол и други суровини се формира балон, тъй като институционалните инвеститори от развитите страни са започнали да разглеждат суровинните индекси като надежден клас активи. Според него аналогично решение по-рано довело до формирането на балон на американския ипотечен пазар, а впоследствие - и до кризата там. "Инвестициите в суровинни индекси напомнят на лудостта при изкупуването на застраховки, които доведоха до краха на пазара през 1987 г.", каза Сорос.

Други анализатори обаче смятат, че цените са се повишили заради обективни показатели - бърз ръст на търсенето от страна на развиващите се страни и недостатъчно предлагане, в частност и заради периодичното нарушаване на доставките. Причините за ценовите колебания се търсят и в нестабилността в Нигерия, и в конфликта в Ирак, и в недостатъчните инвестиции във Венецуела. Но тези обяснения не са съвсем убедителни, защото подобни фактори действаха и преди година. Нещо повече - търсенето нарастваше много по-бързо през 2004-2005 г., но тогава цените не се увеличаваха толкова ударно.

Самите производители на петрол смятат, че финансовите спекуланти са виновни за повишаването на цените. Генералният секретар на ОПЕК Абдула ел-Бадри заяви: "Не обвинявайте нас за ръста на цените на петрола, той няма нищо общо с действията на ОПЕК". А един от топ мениджърите на ExxonMobil на заседанието на специалната сенатска комисия, опитвайки се да отбие критиката за огромните печалби на компанията си, каза, че



"спекулациите и евтиният долар са надули цените на петрола".



По мнението на Конгреса на САЩ през последните 5 години инвестициите в нефтени индекси са нараснали от 13 до 260 млрд. долара. Числото на енергийните фондове се е увеличило от 180 през 2004 г. до 630 днес. При това голяма част от инвеститорите, влагащи пари в тия индекси, залагат на ръст на цените, което още повече разгорещява пазара и привлича нови инвеститори. Но значението на фондовете не трябва да се надценява - те инвестират във фючърси, а не във физически доставки на нефт. Затова всеки месец са принудени да заменят договорите, които наближават да се изпълняват, с нови, които ще се реализират след няколко месеца. Което прави фондовете не само крупни купувачи на нефтения пазар, но и големи продавачи. Каквито и да са капиталите на този пазар, не е задължително той да води до ръст на цените, тъй като физически нефт не се купува. "Общата стойност на индексните фондове е около 225 млрд. долара. Тази цифра впечатлява, но се губи на фона на капитализацията на водещите нефтени компании и още повече на фона на общата стойност на транзакциите на петролния пазар - около 50 трилиона долара всяка година", смята икономистът от Barclays Capital Пол Хорснел.

След като Вашингтон започна официално разследване за спекулациите на петролния пазар, фондовете започнаха да намаляват. Само за последната седмица на май числото на откритите позиции по фючърсните договори на Нюйорската стокова борса се съкрати почти двойно - от 50.6 до 25.9 хиляди.

Затова все по-често за виновник за поскъпването на нефта се сочи



ОПЕК, която ограничава добива и експорта



"За последните няколко години новите производствени мощности в света нарастваха бавно. Затова и пропастта между търсенето и предлагането е толкова голяма. Днес само две страни - Саудитска Арабия и ОАЕ, имат достатъчно мощности, за да увеличат бързо добива, ако това се наложи", казва Каролайн Бейн, старши икономист в Economist Intelligence Unit (EIU). Днес резервната мощност на страните, износителки на петрол, е едва 2 млн. барела в денонощие, или 2.3% от световния добив, а през 1998 г. този показател е бил 5.5 млн. барела - 7.3% от световния добив. "Това е причината пазарът да се разклаща и от най-малкото нарушение на доставките - цените скачат, когато бунтовници атакуват нефтопровод в Нигерия, когато Турция ограничи прехода на танкери с руски и каспийски нефт през Босфора, когато ураганите повредят нефтени платформи в Мексиканския залив", обяснява икономистът от Global Insight Греъм Уил. Тази нестабилност на пазара се задълбочава и от структурните промени в използването на нефтопродукти - ръста на потребление в Китай, Индия и други развиващи се страни.

Основният проблем на пазара е в това, че нефтопреработката в световен мащаб все по-малко съответства на потребностите на крайните потребители. Нефтопреработвателните проекти са скъпи и изискват време за реализация. Те често предизвикват съпротивата на еколозите и населението. Така например в САЩ нефтопреработващи мощности не са строили от края на 70-те години. А и според оценката на изследователската компания CERA заради общото поскъпване на всички видове суровини и друг вид издръжка от 2000 г. насам проектната стойност на строителството на тези предприятия е нараснала със 76%. А и кой ще вложи пари при все по-разпространяващата се теория, че



скоро добивът на нефт ще започне да намалява



И в това има логика - от една страна, желанието на развиващите се страни да достигнат нивото на развитите означава, че в бъдеще търсенето само ще расте, от друга - надеждите, че в началото на XXI век ще бъдат намерени нови десетки гигантски находища извън страните от ОПЕК, не се сбъднаха. Затова и Саудитска Арабия, най-крупният производител и експортьор на нефт, обяви, че временно спира плановете си за разширяване на мощностите, което още повече разклати пазара. Всъщност парадоксът в момента е, че дори Саудитска Арабия да увеличи добива (както стана в края на май), това не се отразява кой знае колко върху цените. "Увеличаването на добива съкращава свободните мощности, а това създава опасения по повод бъдещите доставки. Като резултат цените скачат, а не падат", пояснява Каролайн Бейн от EIU.

Саудитска Арабия и ред други страни от ОПЕК отказват да пуснат международен одит на своите ресурси. "През 80-те и 90-те години страните от ОПЕК в пъти увеличиха обема на обявените запаси от нефт, но не пуснаха международни наблюдатели на находищата. Затова е много спорно дали това е реалният ръст, тъй като той е неоправдан от гледна точка на геологията", предупреди Матю Симънс от Simmons & Co. И наистина - от 1989 до 1990 г. доказаните запаси от нефт на Саудитска Арабия са нараснали от 170 до 258 млрд. барела. Аналогично растяха запасите и на другите страни от ОПЕК: Кувейт - от 64 на 90 млрд. барела през 1985 г., Иран - от 49 до 93 млрд. барела през 1988 г. и до 132 млрд. барела през 2004 г., Венецуела - от 25 до 56 млрд. барела през 1988 г. и до 78 млрд. през 2004 г.

Отсъствието на достоверни данни принуждава банките да



прибягват до мерки, наблюдавани в шпионските филми.



Така аналитиците от Sandford Bernstein следиха активността на платформите в Саудитска Арабия със спътникови снимки. След 9 месеца наблюдение на местонаходището Гавар, което дава половината от добива на страната, те достигнаха до извода, че Saudi Aramco е принудена да инвестира много повече, за да поддържа добива на предишното ниво.

През последните години числото на новите находища рязко се съкрати, независимо че се подобриха методите на изследване. Добивът от съществуващите находища пък постоянно пада. Така например пикът на Кастарел в Мексико бе през 2004 г. (2.1 млн. барела в денонощие) и оттогава пада. Пикът на Бурган в Кувейт (второто в света след Гавар) бе достигнат през 2005 г. В резултат почти две трети от новите мощности просто покриват снижението на добива в старите находища. Така че евтин петрол със сигурност вече няма да има, а това ще доведе до ред последици за световната икономика.

Високите цени на петрола могат да дадат допълнителен стимул на промишлеността в развитите страни - за сметка на нарастващите разходи за транспорт. Транспортът на промишлените стоки от Китай и други източни страни значително поскъпна, което намалява тяхната конкурентоспособност. "Като цяло обаче търсенето на нефт ще продължи да расте. Повишението на ефективността на използването на петрола благодарение на преминаването на енергоефективни автомобили, особено в САЩ, ще бъде компенсирано от нарастването на търсенето на автомобили в азиатските страни ", предполага Нариман Беравеш от Global Insight.
 Петролът при цена от 130 долара за барел.
38
4576
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
18 Юни 2008 23:54
Гозамбо, невероятно - мошетата не се споменават сред причините. Вярваш ли?
19 Юни 2008 00:57
Има неща, които не са засегнати в статията.
Например, че в момента самите страни производители на петрол имат значително вътрешно потребление.

А ако се видят статистическите данни за Саудитска Арабия е повече от ясно, че те нямат повече мощности:
През 2005 са произвеждали средно 11114 барела/ден
През 2006 - 10853/ден
През 2007 - 10413/ден
А сега едвам връзват 10000, въпрос на време е да паднат.

Скоро ще има интересни времена за всички.

Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук
19 Юни 2008 02:40
Цената на 1л в Китай е 30-40 цента.
Цената на 1л в УСА е 1.2-1.3 долара.
Е, кажете ми кой бърка в уравнението
Иначе, според експертни оценки, 60% от сегашната цена на петрола си е ЧИСТА спекула.
И според същите тези експерти, НИЩО не се е променило че да обясни (логично) тази висока цена на петрола. НИЩО. Петрол има ДОСТАТЪЧНО, и производство има ДОСТАТЪЧНО.
19 Юни 2008 02:59
Покачването на цената е заради Иран.След един месец ще бъде $150 и тогава ще бъде гръмнат с умните бомби.След това ще почне да пада цената.
19 Юни 2008 03:11
И според същите тези експерти, НИЩО не се е променило

Ти прочете ли въобще статията, експерт?
19 Юни 2008 03:15
Чета, чета, не само тази, но и много други статии чета, в оригинал ги чета, от експерти, хамериканци некакви, на висши длъжностти, отговорни за цената на петрола, ето от такива експерти черпя данни .
19 Юни 2008 03:18
И в Китай е вече 80 цента.
19 Юни 2008 03:40
Четеш, четеш и викаш логическо обяснение няма
Възприеми теорията на Гозамбо тогава - мошетата са виновни и туй то.
19 Юни 2008 05:00
потребление, производство, дрън-дрън. след първия скок заради войната в Ирак между 2003 и 2005 (когато се дигна от 25-6 до към 60), от 2005 до средата на 2007-а нафтата си вървеше все за толкова - през юни 2005 беше 60 долара, и през юни 2007 беше пак 60.

баш скокът почна след като буш реши да пълни стратегическия резерв. щатите почнаха да купуват през юли 2007 и цената за два месеца от 57 стана на 80 долара. чак тогава наскачаха и спекулатори и т.н.

кой не верва, те му данни да се зарине.
http://www.eia.doe.gov/oil_gas/petroleum/ info_glance/petroleum.html
19 Юни 2008 05:38
Че , ще има корекция, ще има!!!
Въпроса е на каква цена ще удари върха на баирчето!!!
И после до къде ще слезе, за има иншурънс!!!
В туй е въпроса!!
Спекулант може да стане мръсна дума и в Щатите , ама за малко!!!
Докъто е на власт Обама-та!!!
Че то и другаря Димитров такова, рожден де!!
Венсеремос и наздраве!!!
19 Юни 2008 08:00
Когато ходя по-голяма нужда сред природата борсовите анализатори не са сигурни дали след 10млн години лайното ми ще стане на петрол или кафяви въглища, оттук расте несигурността на борсите и цената на петрола скача. Те на това му викат пазарна икономика и тя наистина работи перфектно.
19 Юни 2008 08:12
през 1973 г. например най-високата цена бе 57 долара за барел, а през 1981 г. - 93 долара.


е и ... като достигна през 1981-ва 93 долара, да не би да седя на тази кота до 2000-ната? Спекулата е това... спекула.
19 Юни 2008 08:15
Помните ли преди десетина години цената на петрола беше под 20$. Та тогава производителите почнаха да реват , че имало находища с висока себестойност и там цена под 15 била чиста загуба. Сега реват , че разходите се били вдигнали . Е колко пъти им се вдигнаха разходите? Изводите оставям на вас.
19 Юни 2008 08:26
Цената ще расте и то много, докато не се отрази на потреблението и сиромасите не почнат да карат велосипеди.Това не е мое откритие, а единственият начин да се регулира пазара.
Факта, че при такъв скок на цените, потреблението не е намаляло, говори , че механизма на търсенето и предлагането като регулатор на цените още не е сработил.А това вещае мрачни прогнози...
Ако иска да ускори нещата за постигане на бързо равновесие, Европа трябва да премахне акцизите върху горивата.Защото сега при това положение на нещата, тежестта от високите цени се поемата само от едни, а други продължават да ходят по голяма нужда сред природата, качени на v8мотор...
19 Юни 2008 09:02
Значи за 5 години инвестициите в нефтени индекси нарастнали от 13 на 260 млрд. долара, но това не се е отразило на цените, защото тези инвеститори търгували с фючърси, а не доставяли нефт. Да им имам логиката и анлизаторите на експертите от "Експерт". Опасни мошета. Дума не дават да се издума за мошенгиите им.
19 Юни 2008 09:31
"Факта, че при такъв скок на цените, потреблението не е намаляло, говори , че механизма на търсенето и предлагането като регулатор на цените още не е сработил."
Хер Васко, "механизма на търсенето и предлагането" е книжна хипотеза, създадена от шарлатани. От тая фикция днес се отричат дори и пазарните фундаменталисти. Последният факт, който потвърждава това е, че оня ден СА увеличи добива равносилно на 7% от световния и въпреки това цената на нефта отиде още по-нагоре. Предлагането е повече от достатъчно, за да отговори на търсенето. Въпреки очевадната причина - борсовите спекулатори - американците отхвърлят призива на европейците да им наложат ограничения. Бензинът в Щатите продължава да е три пъти по-ефтин, отколкото в Европа. Защо да засягат интересите на влиятелни съсловия и лобита?
Механизмът на търсенето и предлагането е заклинание. То може да докара некоя и друга Нобелова награда. Може да кара ентусиазирани тъпанари да се захласват и да го превръщат в догма.
Но както алхимичните рецепти от Средновековието, това заклинание не работи. Работи един друг, много по-стар принцип. Нарича се алчност и страх.
19 Юни 2008 09:32
Бай Вълчане,
не били Моше-та, според Динайн.
Аз ще ви дам три материала, и който разбира по английски, нека си ги прочете сам.
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук

Редактирано от - Gozambo на 19/6/2008 г/ 09:36:37

19 Юни 2008 09:52
Хер Васко не знае, че потреблението в Щатите намалява.
Хер Васко не знае, че има стоки, т.нар. нееластични, без които не може, колкото и да им нарастне цената. Маже ли хер Васко да намали драстично потреблението си на вода за пиене? И ако автомобилът му е единственият начин да ходи на работа, как ще намали потреблението?
Та прочетете тези няколко материала. Спекулата е от хедж-фондовете, големите банки, финансовите групировки. Вместо в производства, капиталите /включително от пенсионните фондове/ се влагат в спекула с нефт. Същите, които ни натресоха финансовата криза, които надуха балона с недвижимите имоти, същите сега надуват и балона с петрола. И с металите. И с други суровини. Мнението е, че държавите трябва да се намесят, разбирай американската държава и да ги спраска с данъци върху печалбите им подобни операции, както и да ги отучи да инвестират в стоки като петрола. С петрола да се занимават петролните фирми! Моше-тата да инвестират парите ни от пенсионни фондове и пр. в производства, а не в спекула със суровини. Пазарът, казват, направи каквото можа. Т.е направи белята. Време е държавата да поеме нещата в ръцете си.Петролът е прекалено важен, за да бъде оставен в ръцете на пазарните сили.
19 Юни 2008 10:07
Gozambo
Петрола не е ли средство за производство?
Машини, автомобили, самолети и какво ли не го ползват.
На мен ми изглежда доста добра инвестиция, долари може да направиш ей така, със щракване на пръсти, петрол не!
А и запасите от петрол не се увеличават, тези които инвестират в петрол го продават преди да е дошла доставката. Ако покачването беше спекулативно, цената щеше да падне и то доста когато вместо да приемат доставката инвеститорите го продадат обратно на борсата. По този начин бума щеше да бъде за няколко месеца само.
А щом се е намерил някой да го купи дори на тези високи цени, значи наистина си струва толкова петрола!
19 Юни 2008 10:34
струва си... струва си... винаги си струва.
Американците пак прецакаха всички. Въртят едни пари, въртят, въртят и целия свят върти с тях американски долари, повече и повече и повече...се печатат. Интересно ми е, ако все пак започнат да калкулират цената на петрола в евро и да пазаруват само в евро... какво ще стане с долара и цените на петрола?
Питам си.
19 Юни 2008 10:49
нищо страшно нема да стане. в щатите ша сменат президента, ша се мане нефтеното лоби, ша спрат да пълнят SPR, нафтата ще падне, първо бързо до 100, после за две-три години и под 50. азия и щатите ще дръпнат, рашките и арабелите ще подухнат, еврото ще падне и така до другия път.

примерно
19 Юни 2008 10:58
И музиката ще свири...
19 Юни 2008 11:02
Аз оък се питам, ако някой иска да дестабилизира света, кой е най-ефективния начин?
Коя е най-универсалната стока? ...?
Нали някои тръгнаха да сменят властта в Ирак защото режимът там заплашвал да контролира цената на нефта? Следователно, който управлява Ирак - контролира цената на нефта - или бъркам нещо?

Тази заигравка, обаче, е много по-дебела от Деветстотиниединайсет.
Тука някой се цели в тотално дестабилизиране на световната икономика.
Като се навлезе в дийп шит, някой ще се яви като спасител на света, нали?
Чрез "тотално" стабилизиране. Централизирано.

И тогаз ако има все още форум, ще си говорим пак само с притчи и гатанки.
(като : мъничко червеничко - що е то? А всички ще знаят, че това е някой президен в зелени камуфлажни дрехи, до убит вълк. Аде сеа някой да не хукне да ме ковлади на държавната глъвъ, че съм го атакувал на размер?
Сакън! Че ако не разбира от майтап - за мен световното правителство ще се случи авансово...)

19 Юни 2008 11:17
кой е тоя "някой" обаче? каравачо дето надува кавала по-горе или извънземните?

19 Юни 2008 11:19
как искам някой ден да им секне петролът на рязаните.тогава нитои ще карат ферарита, нито ще организират футболни турнири в климатизирани халета в пустинята, нито ще пърдят доволно.ще им остане само гадната пустиня и солената вода в морето.Тогава искам да видя как реват арабелите от ОПЕК и ще се жалват.Единственото което ще им остане като изход е да стана фенове на Осама Бен Ладен и да се борят срещу световния империализъм.
19 Юни 2008 11:24
А захарно петле на клечка искаш ли?
19 Юни 2008 11:32
Що ми се струва, че ипотечният пожар тия от форт Нокс го гасят с нафта?...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
19 Юни 2008 11:38
Не се гаси туй, що не гасне, както е и невъзможно да се обхване необхватното...
19 Юни 2008 11:40
Въпросо е когато най-накрая има корекция на цената на петрола, кой ще го отнесе?
За мен е важно освен редовите балъци - wannabe-спекуланти да го отнесат и барем два-три хедж фонда, че да погледаме малко кръв и зрелища. То не че тия хедж фондове не въртят парите на други балъци, ама света е устроен така.
Иначе доста хора твърдят че без спекулантите цената би следвало да е около 50-70 за барел.
19 Юни 2008 12:06
Явно и в други страни медиите имат изключително къса памет. Преди десетина години експертите предупреждаваха на висок глас, че в петролната инфраструктура не се инвестира и това ще се плаща солено. Големите акули намериха лесен отговор - шайка "пазарноориентирани" "либерални" псевдоикономисти убеждаваха на висок глас, че пазарът е най-доброто решение и ще реши проблемите. Е реши ги, а че решението не се харесва на балъците вЕрващи на "либералната" бълвоч е друг въпрос. Сега и токът в ЕС си реши проблемите с третия енергиен пакет. Това че медиите май масово са проспали приемането му, не значи че кървавите сълзи и по този въпрос не са вече съвсем наблизо.
19 Юни 2008 12:08
Спекула, но и АйТиТи след като патентоваха термоядрената централа, под натиск "отгоре" се отрекоха.

Няма енергийна криза, има криза от невежество и работа на международната мафия
19 Юни 2008 13:35
Ето линк и от мен за топ 10 производители, потребители и страни със залежи на суровината, разбира се и той на английски:

Натиснете тук
19 Юни 2008 14:53
"механизма на търсенето и предлагането" е книжна хипотеза, създадена от шарлатани. От тая фикция днес се отричат дори и пазарните фундаменталисти.

Я, Метката се оказа от гозамбовата вяра. Сигурно заедно ходят на църква в неделите
Правилно предвиждат фантастите - колкото повече се затяга положението, толкова по-налудничеви хипотези ще се появяват. В един момент ще е достатъчно някой да викне "Арабите крият нефта!" и озверялата олигавена тълпа ще ревне в един глас "Бой по арабите! Буш, Буш!" - примерно
19 Юни 2008 14:57
Ако искате скромното ми мнение на човек, който се занимава и с нефт...
Цената на варел се определя не само с факторите свързани с пазарната економика. Защо шатите нападнаха Ирак? заради петрола? Да. Но:
Преди да четете и събирате статистики от интернет и Уикипедията трябва да знаете, че на всеки Барел (Варел) иракски нефт печалбата е средно 4-5 Евро поради занижената стойност на рафинирането. Тоест, петрола е по-чист. Тази е истинската причина бързата война в Ирак.
Също така, другата причина е, че цената на петрола която дълги години се въртеше около 25 Долара за варе, беше искуствено занижена. Истинската цена по това време, при чисти изчисления трябваше да върти около 40 долара. Защо бе занижавана? Много просто: Бе икономическо оръжие насочено срещу страни като СССР и други "непокорници", като по този начин печалбата от нефтените залежи при експорт бе спадната на половина, следователно се намаляваха валутните резерви на тези страни.тази политика бе водена около десетилетие. Тъй като икономиката е наука на ограничените ресурси, автоматично се получава правилото, че ако продаваш нефт на половин цена за 10 години, то ще трябва следващите 10 да продаваш на поне 1.5 пъти по-скъпа цена. Де факто така и стана.
За крайния потребител, тоест ние:
Правилата за закупка на петрол за неговото използване не се различават от правилата при закупуване на други стоки от макро пазара. Ако аз искам да купя 100 М барела от нефтодобивна компания, то аз определям цената предварително 4рез договор за доставки, който предвижда фиксирана цена за 3, 6 , 12 месеца. Ако цената на борсата се повдигне, аз продължавам да купувам на същата цена. Тоест, когато шел или лукоил оскъпяват крайната цена, то това не е защото в момента закупуват на по-висока. Те увеличават цената заради печалба и презастраховка. Тези два фактора се явяват основната причина за спекулациите, особено вторият фактор.
80% от спекулативното покачване на цената на петрола се дължи на невторазпределителните компании.
Бих могъл да продълва, но се спирам.
Искам да ви оставя един hint:
Ако искате да знаете кога Щатите ще нападат Иран, гледайте кога Конгреса ще одобри отпушването на Щатските кладенци. Това ще им осигури по-безболезнено преминаване на неминуемото моментално поскъпване на петрола до 250 долара, което ще се задържи за 1-2 месеца веднага след интервенцията в Иран.
А интервенцията в Иран цели предимно Европа. Доларът би трябвало да си върне първоначалната цена.
19 Юни 2008 16:11
Най-лесно е когато не разбираш нещо, както е например случая с цената на петрола, да махнеш с ръка и да кажеш: "Конспирация, бе, знам ги аз тия мошета и спекуланти!" Наш Gozambo ни е дал три линка за да докаже верността на теорията си за конспирацията на мошетата, но и трите линка доказват точно обратното - цената расте поради голямото търсене на петрол от гигантите Китай и Индия и от намаляване на продукцията на рафинериите в света, които са един от най-големите световни замърсители и които са преследвани безпощадно от разни трии-хъгари, либерали, природни зеленолистници и алармаджии от тип киото-миото. Това търсене покачва интереса на борсите към петрола и търгуването на акции се води с пълна пара. Защото петрол означава транспорт, производство на храни, енергия, химия, пластмаси и т.н. - практически цялата световна индустрия, която се финансира от борсите. Залей света в петрол и интересът на борсите към петрола веднага ще намалее и инвестициите ще спрат.
19 Юни 2008 16:13
Ами ако мечката се качи през това време на Тибет и започне да хвърля от там $...Шъл им стигне нафтата да оцелеят?...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
19 Юни 2008 16:17
Трябва всеки един от участниците да е стъпил на щатска земя, за да види по какъв абсурден начин се пилее бензина, който се докарва на там едва ли не даром, да се видят дебелогъзите, дебелокоремести и самодоволни американци как разкарват огромните си коли с влекачи на лодка до НЕ най-близкото езеро за да прекарат уикенда си. И като се добави цялата тази армия от американски военни пръснати по планетата във своите добре оборудвани военни бази, хилядите самолети и танкове, които летят със скъпи деривати отговорът се налага от само себе си.
И нека да не се забравя, че Иран отвори собствена петролна борса, където бензинът не се продава в долари. Тези и други спекулативни фактори тласнаха цената на петрола неудържимо нагоре. И светът ще плаща, ще плаща, както плащаме и ние "новите" си хеликоптери, както подарихме 2 милиарда долара, на същата тази любима страна, за да потупат нашия олигофрен по рамото. Боже каква гадост.

19 Юни 2008 17:46
Я и аз да внеса малко препечат - Is it “peak oil” or a speculative bubble? Neither, really
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД