:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,340
Активни 822
Страници 18,214
За един ден 1,302,066

Още десет висши училища отварят кариерни центрове

Още 10 висши училища ще открият кариерни центрове в следващите 8 месеца. Те ще бъдат изградени по проект за кариерно консултиране и професионално ориентиране в България, съобщи Гергана Раковска, директор на Фондация на бизнеса за образованието. След края на проекта общо 46 висши училища в страната ще разполагат с кариерни центрове. Успоредно с това ще бъдат обучени и кариерни консултанти, които да подпомагат индивидуално младите специалисти при старта на кариерата им. Предвижда се и създаването на клубове на завършилите студенти, от които университетите ще получават обратна връзка за реализацията на своите възпитаници. Проектът е на стойност около 60 000 долара. Средствата се отпускат от фонд "България", създаден от Американската агенция за международно развитие. Услугите на кариерните центрове се ползват от 20% от българските студенти.

През ноември Фондация на бизнеса за образованието ще проведе за втори път национално проучване за професионалната ориентация на студентите. Първото се проведе през ноември 2007 г. сред 12 447 студенти (10% от всички учащи във висши училища в страната). Резултатите показаха, че близо 60% от младежите не работят, докато учат, а всеки пети планира да започне кариера едва след завършването на магистратура. Само 1/3 от студентите имат висока компютърна грамотност и владеят английски език, а едва 7% от избралите счетоводство биха отговорили на условията в стандартна обява за работа. Повече от половината младежи не са били на стаж.

Пак в края на годината ще бъде проведено и първото по рода си проучване за мотивацията на учениците при избора на университет.
4
1928
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
08 Юли 2008 09:12
Трябва да има повече кариерни центрове!Ако съдът и прокуратурата пипат здраво ще има достатъчно хора да бачкат по кариерите...
08 Юли 2008 09:36
А сега кажете колко от висшите училища водят и публикуват статистика за професионалната реализация на дипломантите си, средна заплата при започване на работа и след да кажем 3 години и т.н.
Всичко е бош лаф работа. Кариерни центрове=скатани службички за наши хора.
Децата продължават да се тълпят в специалности като социология и психология и после бачкат каквото попадне. Да не говорим за специалности в УНСС (Учим-Не учим- Се - Същата) като икономика на интелектуалната собственост или на военно промишления комплекс.
В същото време а иди си намери какъвто и да е инженер с AutoCAD.
08 Юли 2008 12:20
Що чакъл за баластра ще изкарат от тия кариери!
08 Юли 2008 13:07
Всички тези центрове, не само кариерни, а също медийни, за качество на обучението, за приложни изследвания, информационни услуги и т.н. не дават никаква конкретна полза за студентите. Те дори не знаят, че съществуват. Все още действа системата - родители-познати-връзки и усещане за лесно и безпроблемно влизане и изкарване на висшето образование. Кой му пука каква специалност ще учи, когато при наемането после на работа не е важно дали си завършил счетоводство или аграрна икономика. Все в банка ще работиш...А центровете са много важно нещо, особено за наемане на "наши" хора на службичка и получаването на допълнително възнаграждение по време на мандата, а също осигуряване на сигурни гласове при следващия избор за ректор, например...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД