:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,703
Активни 784
Страници 18,577
За един ден 1,302,066

Партиите отрязаха мажоритарния елемент

Георги Първанов възмутен от отстъплението на политиците и намекна за референдум
Снимка: Велислав Николов
Премиерът Станишев разпалено обяснява, че партиите са живият организъм на всяко общество. Президентът Първанов пък бе недоволен от отстъплението на БСП по въпроса за мажоритарния вот.
Партиите не са склонни да приемат сериозно идеята за пряк мажоритарен елемент в изборите за депутати. Това се избистри на дискусия за реформа на политическия модел, организирана от президента Георги Първанов. За сметка на това са на път да се съгласят на преференция при подреждането на листите. В полза на мажоритарно избрани парламентаристи се изказаха само Янаки Стоилов и Румен Петков от БСП, няколко представители на опозицията и социолози.

Още в началото на обсъждането Първанов не бе оптимист, че по мажоритарния елемент ще се постигне консенсус. "По-лесно е да купиш малка спретната партия с 10-20 депутати, отколкото 100 000-200 000 избиратели, за да вкараш 1 депутат", подчерта той. Президентът оспори ефективността на преференцията, тъй като експериментът от евроизборите според него е несполучлив. Проблемът не е във високия праг, а в това, че изборът предварително е маркиран от партийното ръководство. Освен това с него състезанието се пренася вътре в самите партии, подчерта държавният глава.

Премиерът Сергей Станишев пък обясни, че в повечето европейски страни доминира пропорционалната система и макар БСП винаги да е била за силна мажоритарност, тя може да се постигне с преференция с по-нисък праг. Иначе възниква опасност да се допусне нестабилност на следващия парламент. Лидерът на НДСВ Пламен Моллов също се обяви за преференциални листи. Според него мажоритарно избраните депутати ще пренесат купуването на гласове и няма да са достатъчно стабилни. Лютви Местан от ДПС пък нарече опасно и илюзорно разбирането, че политическият модел ще може да се промени само с промяна в избирателната система.

Председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов повтори позициите на партията си срещу засилената мажоритарност и цитира изследване, от което се разбира, че от 27-те страни в ЕС само в две се упражнява такъв вот. В 4 системата е смесена, а в 21 - пропорционална с различна степен на преференция.

Надежда Михайлова от СДС и Екатерина Михайлова от ДСБ също се обявиха по-скоро за преференциално гласуване.

Румен Петков пък защити тезата, че с въвеждането на преференцията партиите може да си вкарат още по-голям автогол, тъй като има опасност бизнесът да получи някое от последните места в дадена партийна листа. Според него, ако не се въведе мажоритарен елемент, ще се запази статуквото. Янаки Стоилов настоя за мажоритарен избор на 60 или 80 депутати от също толкова едномандатни райони, като обаче не се пипат многомандатните.

Изходът от дискусията не се хареса на президента, който обвини партиите, че привидно искат да променят статуквото, а всъщност го бетонират. "Всички искаме мажоритарен елемент, но когато трябва да се застъпи в закон, бием отбой", възмути се Първанов. Той разкритикува и собствената си партия. "Има известно стъписване и дистанциране от това, което БСП имаше по мое време като позиция за мажоритарния елемент, и това, което долавям като колебание сега", добави президентът. Той подчерта, че дискусията няма за цел да компрометира партиите, а напротив - да намери решения за оздравяването и отлепването им от дъното. След това прескочи на темата за референдумите и намекна, че скоро може да се наложи да се прибегне и към тази форма на пряка демокрация.

--------

ХРУМВАНИЯ

Разговорът за политическия модел роди и ексцентрични идеи. Столичният градоначалник Бойко Борисов пожела да отпадне забраната кметовете да са и партийни лидери. Въпреки че за държавния глава има същото ограничение, Борисов запита: "Защо президентът и премиерът да може да са партийни лидери, а кметът не?".

Първанов пък повтори предложението си до избори да се допускат само партии, минали даден процент на два последователни парламентарни вота. За новите формации този процент ще е валиден, след като се явят на два поредни избора за НС.

Математикът Михаил Константинов настоя районите да се окрупнят до 20, като се въведат гъвкави партийни листи без праг. Така хората ще гласуват за районна листа, като се създаде отделна национална, в която формациите да сложат политбюрата си.

-------

СЪГЛАСИЕ

Мощна подкрепа и от управляващи, и от опозиция срещна идеята за вдигането на държавната субсидия за партиите. Първанов предупреди, че няма ефективен контрол върху произхода на парите, които влизат в политиката, че по време на кампании се харчат повече средства от официално обявените и се създават черни каси. Шефът на Сметната палата Валери Димитров настоя 70-80% от парите за партиите да идват от бюджета.
50
3049
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
08 Юли 2008 01:54
Явно политическият преход трябва да започне отново !
-
Защо ? Защото, основният момент на този преход - либерална демокрация, така и не се състоя, а доколкото имаше наченки се изроди в битовизма на политическа каста зависима от мафиотски формирования, която вече напълно е на път да унищожи и имитацията на демократични процедури.
-
Преди да се говори и спори за пътищата на развитие и начините на това (политическите визии, партии в собствения политически смисъл), то трябва да са ясни правила на властовата игра, които не подменят волята на гражданите с волята на тази или онази мафиотска групировка.
-
Нужно е:
1. Изцяло мажоритарни избори, в които всеки кандидат за народното доверие да застава с лицето си и да поема ангажименти пред избирателите си, за които да носи персонална и ясна отговорност;
-
2. Пълно разделение на властите (в българският ни случай на законодателната от изпълнителната). Обединяване постовете на президента и министър-председателя и избирането на главата на изпълнителната власт в преки мажоритарни избори;
-
3. И трите власти (законодателна, изпълнителна и съдебна) да произтичат пряко от народа, което най-малкото означава, освен пряк мажоритарен избор на главата на изпълнителната власт и пряк мажоритарен избор на Висшия съдебен съвет.
08 Юли 2008 03:16
я, параграфа се преродил в брайтман

колкото по темата, според мен тоя напън да се сменя изборната система от партии, на които подкрепата им се е стопила по време на мандата ще има само една цел. познайте каква
08 Юли 2008 05:20
Проблема не е в начина на избиране. а в начина на отзоваване!
08 Юли 2008 05:57
В начина на броене
08 Юли 2008 06:01
Brightman, подкрепям и допълвам, защото и друг път съм писал на тази тема.
Към правилата за пълната мажоритарна избирателна система трябва да се добави и съществуването на задължителни лостове за отзоваване на избраните мажоритарно: народни представители, висши съдии, президент (представителна власт), министер председател (изпълнителна власт) и главен прокурор (виж по-долу).
Народното Събрание да се занимава само с изготвяне на закони (законодателна власт). Законите, след приемане от народното събрание, не влизат в сила а се дават за одобрение от Висшия Седебен Съвет (за да се удостовери че не противоричат на конституцията и на закони които са вече в сила). След одобрението от Висшия Съдебен Съвет законите подлежат на всенародно гласуване на всеки две години. Едва тогава законите влизат в сила.
Министър Председателя, чрез избраните от него министри и одбрени от народното събрание, се занимава само със изпълнителната власт. Едно изключение от горните правила е закона за бюджета, който се предлага от Министерския Съвет и се одобрява от Народното Събрание.
Президента има представителна фуннкция и разделени правомощия с Министерския Съвет, като Президента предначертава външната политика и политиката по националната сигурност и отбрана а Министерския Съвет са изпълнителите.
Върховния Съдебен Съвет следи за закоността в действията на Народното Събрание, Министерския Съвет и Президента. Както и за цялостното тълкуване на действащите закони.
Главен Прокурор на Републиката - избира се пряко със наличието на задължителен механизъм за отзоваване. Занимава се със цялостното спазване на действащите закони.
Референдуми (допитване до народа със задължителни последствия) - да могат да бъдат предизвиквани от Народното Събрание, Министерския Съвет, Президента от всяка една представена в Народното Събрание политическа партия, от всяко едно легално съществуващо сдружение подкреяпено със 100 000 (сто хиляди) подписа, всяко друго каквото и да е то когато има 500 000 (педстотин хиляди) подписа.
Забранено е участието на който и да е държавен служител (народни представители, министри и зам. министри, чиновници, президентски, съдебни и прокурорски служители и т.н) във каквото е да предприятие, фирма, компания сдружение със стопанска цел, било те тяхни, на роднини, държавни...
Всички партии да са на 100% финансирани: от бюджета, от членски внос и печатни издания.
Всякакъв вид лобизъм да бъде забранен.
08 Юли 2008 06:10
Во кратце:
Парички...Да...
Мажоритарност ...Нанай...
Балъци...Бол...
...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
08 Юли 2008 06:41
"По-лесно е да купиш малка спретната партия с 10-20 депутати, отколкото 100 000-200 000 избиратели, за да вкараш 1 депутат".
А не е ли сто пъти по-лесно после да си купиш този един депутат!? Такава логика ми се струва супер глупава. Ако те изберат мажоритарно за депутат и ти правиш 4 г. каквото си искаш, кой после носи отговорността за действията ти? Ти? Ами то вече не ти пука, защото си свършил каквото си искаш. Докато при партиите всичко остава и ти можеш да ги накажеш като не гласуваш за тях - по този начин се топят и ДСБ, и НДСВ и разни други, на които вече не си спомням имената.
Трябва да призная, че приемам повече аргументите на Станишев - и за санкциите срещу паратиите, и за изчистването на избирателните списъци и т. н. (каза ги преди около две седмици), отколкото мажоритарния вот.
08 Юли 2008 06:57
...Премиерът Станишев разпалено обяснява, че партиите са живият организъм на всяко общество...

Ах симпатяга, но на мен повече ми мязат на живи тумори.
А терапията е ясна: Мажоритарни кандидати, с ясно документирани намерения и процедури по отзоваване. НИКАКЪВ ИМУНИТЕТ. И да са по-малко на брой. Спокойно, няма да разпускаме партиите, те могат да си обявяват подкрепата за когото искат, но без да редят партийни листи.
08 Юли 2008 07:48
8krak !

Мажоритарният избор няма да помогне, даже ще забатачи и без това калпавия ни парламент. Ще влязат тези, които си наемат най-добрите PR-агенции. И най-много плащат. А и много по-лесно е да вкараш в парламента 1 мажоритарен депутат, който след това да продаваш при важните гласувания.. Отколкото да събереш да речем минимум 4/5 процента колкото е минималната бариера при пропорционалния избор.

Освен това, проблемът в българския парламент е, че партиите не могат да контролират депутатите си със законни средства - влезлите депутати стават неконтролируеми - изживяват се като краля слънце - всеки един от тях.
Получава се така, че депутатите си правят каквото си искат а негативите от това остават в партиите.

Единствения начин да се влияе на депутатите в момента е икономическия - Доган много добре се справя в тази ситуация. БСП и те - нали от най-големи комунисти станаха най-големи капиталисти...
08 Юли 2008 08:07
Мажоретките нищо нема да решат. Щото като "пораснат" стават к..у..рви. Пък и след тва на всека мажоретка ще треба цел екип консултанти. Справка - най-големата мажоретка - ейджънт Джордж....
08 Юли 2008 08:30
Писна ми,
напълно безмислена дискусия.
В крайна сметка на партиите им е все тая дали избирателната система ще е пропорционална, мажоритарна или смесена. Още дълги години в България ще се гласува за партия, независимо, че официално избора може да се води за мажоритарен. И остава въпросът - ЗАЩО? Защо непрекъснато ни навират избирателната система, вместо да се занимават с корупцията, престъпността, недоволството на ЕС от България, бедността и следствието й - демографската катастрофа и т.н. Отговорът - натрапената дискусия за избирателната система е прост маньовър за отвличане на вниманието от съществените въпроси, особено сега, когато цените на тока, водата и много други скочиха отново.
08 Юли 2008 08:39
Партиите отрязаха мажоритарния елемент...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
08 Юли 2008 09:02
Filosofa е много прав!
Не е толкова важно как се избира народен представител, а как може да бъде отзован.
Нека в закона за избор на народни представители да се включат и приложими правила за тяхното отзоваване!
Когато един човек влезе във властта мажоритарно е по-лесно да бъде отзован от тези, които са гласували за него, отколкото този, който е на някаква позиция в листата.
08 Юли 2008 09:04
На снимката Сергейчо е сбъркал пръста.
08 Юли 2008 09:40
тази акция на Президента Първанов е опит да приложи политическо "Жиу-Жицу", т.е. да използва омразата на враговете си и да я насочи срещу смите тях!
Каквото и да предложи Първанов, у нас от известно време, всичко се приема на нож от медиите и се плюе до изсъхване на гърлата по телевизиите.
Хватката, която приложи Първанов е елементарна, но ефективна!
Той официално предложи, това, което опозицията искаше чрез медиите и в колуарите, а тя сега от злоба и защото го е поискал той. ще го отхвърли.
Мажоритарният вот не е удобен за еднолични партии, като тази на Б.Борисов и тази на Царя. За БСП е и така и така, но не биха загубили нищо! За единични лидери от загиващите десни партии, които нямат шанс да влезат в следващият Парламент това е шанс да останат в политиката! ДПС ще е против мажоритарни избори. Те са възможно най-консервативната партия у нас!
Така, че в крайна сметка, основна ще бъде пропорционалната система, нещата работят основно за Б.Борисов, до някъде за БСП, ако се приеме относително голям мажоритарен дял в НС, примерно 60 депутатя. ДПС определено при мажоритарен вот ще загуби позиции, макар и не много!
08 Юли 2008 09:55
ЗА задължителното гласуване. (за да може всеки пряко да участва в управлението на страната и да няма изкривявания от вечно гласуващите пенсионери и турци)
ЗА преференциален вот. (нека всеки изкаже предпочитанията си пред натрапени от партийни централи избори)
ПРОТИВ мажоритарен елемент (много по- лесно ще се купуват гласове)
08 Юли 2008 10:34
Предизборни ДИСКУСИИ ПО ГОЦЕ ??
Дрън - брън и .... нищо полезно за народа. Истинските неща са винаги прости, а честните са очевидни !! Те са четири-пет:
1. Народното Събрание да се състои от 120-150 депутати;
2. Пропорционалните листи да са с праг на предпочитание от 1000 гласа, т.е. листите да могат да се пренареждат от най-малко хиляда гласа;
3. Да се въведе задължително гласуване - така ще се решат два проблема: купуването на гласове и етническото гласуване. Който не гласува - глоба от 100 лева!! Такива правила има и в Европа;
4. Може да се въведе /експериментално/ мажоритарен вот на областно ниво, т.е. в 6-7 големи района, за не повече от 20-30 депутати общо. Така олигарсите и мафиотите трудно ще купуват нужния брой гласове;
5. За купуването на гласове : налагане на големи глоби и присъди, включително принудителен труд и затвор !!
Чрез горните ПЕТ промени България би решила основните си проблеми, свързани с провеждането на демократични избори в ПОЛЗА на хората !!
Допълнително да се РЕШИ и узакони: Народното Събрание на България да има само 10 коли за представителни нужди !! ВСЕКИ депутат да ходи на собствени разноски на работа, ако иска и с велосипед. Така, както правят в Скандинавските страни и други Европейски държави и дават пример на нацията.
08 Юли 2008 11:19
Президента яко се издъни с обяснението, че не трябва да се задължава народа да гласува със закон, защото трябвало избирателите да бъдат убедени с програми и обещания и така да бъдат мотивирани да отидат до урните.В противен случай имало вероятност да се родят партии чудовища и последствията ще са пагубни, защото трудно нещата в последствие ще се нормализират.Ами какво пречи да си има такъв закон и пак да се убеждава народа с програми и обещания??
Ами ако вземат сега, че без закон, всички хукнат да гласуват, какво ще се роди??Президента се издаде, че умишлено се де мотивират нормалните хора да гласуват, като по този начин освобождават место във властта на комунистите и ченгетата от ДПС и разни други подобни партии.Така може да се обясни и политиката, да се оплюва и клевети всеки който не е получил благословията от червената мафия да влиза във властта.Политиката "Всички са маскари"само ние сме света вода не напита.Манипулациите са грандиозни и се вижда, че са всеобхватни и много вредни.Ако има живи в България, сега трябва да се възползва от тази издънка на комунистите и да се притисне парламента да гласува закон за задължително гласуване, да видим кои са точно чудовищата и кога са родени.Събраха се Али Баба и 40-те разбойника за да сменят паролата "Сезам отвори се" със " Оо Сузана отвори се".
08 Юли 2008 12:11
Я да кажа и аз нещо, а после ще прочета и другите мнения и може да поспорим.
----------------------------------------- -----
От мощното нищонеправене станаха ясни няколко неща. Станишев най-спокойно развива, меко казано – доста смешни тези. Разбира се, ако човек изобщо обърне внимание на думите му. Видите ли, казва той – една стабилна европейска демокрация не може да се крепи на други политически субекти, освен на партиите. Мда, но демокрация означавало „власт на народа”, а не „власт на партиите”? Ама това не се изучава старателно както ролята на униформата за повдигане на бойния дух на Съветската армия. Отде да го знае младежът, роден от партията-майка, отрасъл в нея и изпъпил на върха й като типично партийно цветче? Тези партии, допълва Станишев, са най-сложния жив организъм на гражданското общество…Дали изобщо се е замисли, защо това общество е гражданско, а не партийно? И, че демокрацията се крепи не на групировки, банди, мафии, партии – а на личността. На свободната й воля. Част от която е свободата да се сдружава или не.
Всъщност, в нашата Конституция този принцип е заложен още в член 1: „България е република с парламентарно управление. Цялата държавна власт произтича от народа.” И веднага точка трета от този член – „Никоя част от народа, ПОЛИТИЧЕСКА ПАРТИЯ или друга организация…не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет”. Е, да – но си присвояват. Според направените от същите тези партийци закони, на избори може да се явяват само партии. А където са допуснати независими кандидати – те са засипани с толкова условия, че участието става безпредметно. Изборът на гражданите е предварително маркиран от партийните бонзи. И, както подчерта и президентът – всъщност изборът се пренася в самите партии, гражданите са само публика или в най-добрия случаи времеизмервачи.
А проблемът е повече от ясен – анонимността и безотговорността. Анонимността на кандидатите – известни само на вождовете, включени заради някакви „заслуги” към лидерите. И безотговорността. Политиците отговарят за решенията и деянията си само пред вождовете на своята партия – въпреки Конституцията. В която няма нито дума за някакви партийни групи в НС, за квоти, за проценти. И в която стои императивната постановка, че народният представител носи отговорност само пред закона и действа в съответствие със своята съвест и убеждение. А в член 67, алинея 1 е подчертано – „Народните представители представляват не само своите избиратели, а и целия народ. Обвързването със задължителен мандат е недействително”. Обаче… Много по-лесно е да се работи за вожда, да си верен нему и на партията, да изпълняваш техните планове. С очакването, че нещо ще има и за теб. Което прави българските партии групировки, хранилки и удобни локуми за губене на време по всякакви мероприятия.
Впрочем, всички партийни представители са се обединили около едно – да се увеличат парите ОТ БЮДЖЕТА за издръжка на партиите.

08 Юли 2008 12:30
По принцип не харесвам идеята за задължителното гласуване.
Но Bariton ме убеди в полезнопстта й поне в сегашния момент.
Абсолютно вярно е, че свястните хора се демотивирани да ходят на избори, заради долнопробния политически цирк.
Той ги омерзява.
По този начин, обаче, се получава порочен кръг, защото на изборите ходят главно тези, които не им е толкоз омерзителен този цирк, така наречените наши съграждани с преобладаваща тарикатска нагласа.
И по този начин те са представени в много по-голяма степен.
От друга страна етнически организираните гласове също получават прекомерна тежест.
Излиза, че за цигани, турци и тарикати изборите са ТАКА И ТАКА задължителни, но за редовите български граждани не са.
Колко удобно!
08 Юли 2008 12:42
... поредният опит на Агенто Гоци да спаси и запази статуквото за и след поредните избори
... както и да отклони вниманието на хората от поредния погром над остатъците от т.н. БГ държава
елементарно
08 Юли 2008 12:53
По този въпрос имам свой архив във Фор-ума ... Днес , Георги Коритаров се открехна към моята позиция , като за финал , просто отнесе президентския съветник Андрей Бунджулов с темата за необходимостта от Нова Конституция ... В най-широк дебат ЗА НЕЯ , трябва заформим и скрепим общественото си разбиране за параметрите на "радикалното" в реформирането на модела на политическото ни общуване ... Главната посока на подобното усилие , виждам в категоричното ЕВРОПЕИЗИРАНЕ на този модел ... Тук само ще добавя , че вярното разбиране за радикална СТРУКТУРНА реформа на политическата система включва еднозначно , преминаване към Двукамарен Парламент с намален брой избраници - мажоритарен Сенат и пропорционална Долна камара с широко Гражданско участие ... Българската политическа система е петимна за повече общество в себе си ... Не разберем ли това , кучета ни яли ...

08 Юли 2008 12:57
...драги beagle, я тава за двукамарнио парламент го пиша и говоря от лето 93-то насам...
...даже незнам дали останаха у ЕС парламентарни републики с еднокамарни парламенти освен в БГ
08 Юли 2008 13:31
Време е да сближим позиции , Мила Коцо ... Тази идея е твърде евристична ... Най-сериозното й достойнство е , че осигурява достоверно сходство между общата структура на обществото и собствено структурата на политическата система ... Реч е за многопосочно оздравяващо въздействие върху повседневието на общия ни живот ... В дебата ще се открехнем на подробностите ...

08 Юли 2008 13:34
Мили Брайтман ,
В заблуда биваш по въпроса за Двукамарна структура на Парламента ... Сега няма да спорим , но ме вж. по-горе и помисли ...

08 Юли 2008 13:55
Брайтман ,
Днес и тук , съм се постнал три пъти ... Не са много , че и наблизо биват ... Прочети ги , Приятелю ...

08 Юли 2008 13:58
Те и рецидивистите не са много съгласни със идеята че затвора е правилно решение но не са толкоз оправни като колегите си от парламенто
08 Юли 2008 14:26
И другата голяма търговия с гласове е тази на една известна партия - срещу осигурени над 400 хил.гласа получават огромно парче от баницата, наречена България. Затова няма партия, която да се откаже от сделка с тази партия - властта и оставането на власт - това е веруюто на всички т.н. "български" партии.
08 Юли 2008 14:42
Момчета колко пъти да повтарям на софийските шопи , че са си избрали кмет достоен за пожарникар.Защо казвам това-защото той твърди , че президентът е лидер на партия.Абе льольо, как президентът и премиерът ще бъдат лидери на една и съща партия.Нещо в горещината пожарникарският ти мозък е дал засечка.По хасковско имат една приказка, която е добре да запомниш-Га не знаеш дъ гълчиш, научи се да мълчиш!!
08 Юли 2008 14:46
Мажоритарният вот не променя съществено нещата в българския политически живот и не е никаква гаранция, че ще се изберат можещи и достойни хора. Самият избор на Гоце за президент го доказа.
08 Юли 2008 14:51
И пак нито дума за позицията на Партия "Атака"- ще рече човек, че Сидеров го е нямало там! Да, ама НЕ- лъжа е!
Що така, бе, "Сега"?!
БСП против мерака на Гоце да си вкара лоби в парламента
Дори верният на Първанов Румен Петков не го подкрепи, явно Станишев го притиска с нещо, коментираха журналисти

...На събитието, организирано по инициатива на Първанов, присъстваха лидерът на АТАКА Волен Сидеров, водачите на ГЕРБ - Бойко Борисов и Цветан Цветанов, премиерът Сергей Станишев, Надежда Михайлова от СДС, Екатерина Михайлова от ДСБ, депутати, социолози, политолози и водещи журналисти.
..."В момента присъстваме на една рекламна акция на президента", коментира на форума лидерът на партия АТАКА Волен Сидеров (цялата реч четете на стр. 12-13). Водачът на българските националисти се обърна директно към Георги Първанов с думите: "Сегашният политически модел е парламентарна демокрация, вие искате промяната му. Алтернативата на този модел е: автокрация, тоталитаризъм, военна хунта, какво точно искате да въведете, г-н Първанов? За последното впрочем няма ресурс, защото вие унищожихте армията", припомни патриотът. Сидеров посочи още, че не видът на гласуване е най-важно да се промени, а да се създаде стройна система при броенето на гласовете, която да не позволява фалшификации и подмяна на вота. "Както и през 1990 г. на кръглата маса, която се проведе в същата зала, и сега се цели да бъде измамен народа и да се изместят важните проблеми на деня: скачащите цени, ниските доходи, лошата пенсионна система, липсата на перспектива за българите", отсече лидерът на АТАКА...Идеята на АТАКА и лично на Волен Сидеров за въвеждане на задължително гласуване, лансирана още преди година, неочаквано бе подкрепена от управляващи политически сили. Срещу това обаче отново застана Георги Първанов. "На този етап такова нещо би довело до раждането на такива политически чудовища, които с десетилетия няма да можем да изчистим от обществения живот на страната", се изцепи Гоце на закриването на събитието...
.......................
ОЩЕ- ТУК: Натиснете тук

Редактирано от - paragraph39 на 08/7/2008 г/ 17:34:08

08 Юли 2008 14:56
ВОЛЕН СИДЕРОВ: PR акцията на президента Първанов е демагогия- Натиснете тук
08 Юли 2008 15:08
Вчера прочетох интервю с една жена чието име няма да споменавам защото е общо взето неприятна публична личност, но там имаше интересна идея.Стриктно следене за купуване на гласове и при най-малкото доказателство - касиране и нови избори.Да видим въпросния "купувач" доколко може да издържи....
08 Юли 2008 15:08
Тези хрантутници требе мажоритарно да ги стреляме и пропорционално да ги бесим. Колкото по-скоро, толкова по-добре.
08 Юли 2008 15:16
Вчерашния цирк (защото по никакъв друг начин не мога да определя сбирката) както се очакваше - не доведе до никакъв резултат. Освен, че т.нар. политически елит ще се събира отново да бистри. Кога - нее е точно известно.
Според мен за да се смени политическата система от фасадна демокрация към просто демокрация се налага Велико народно събрание и нова конституция. Парламентарната схема трябва да е с две камари - Камара на общините и Сенат. А управлението на страната трябва да е президентско. Камарата на общините трябва да се избира пропорционално, а Сената - мажоритарно. Двете камари трябва да имат единствено законодателна инициатива. А правителството да се назначава от президента на експертно-програмен принцип. Това е накратко! За повече консултации - бецален бите!
***
По нагоре в постингите прочетох, че най-после кадърните трябвало да се захванат с управлението. Ха-ха! Смях в залата! При това колониално управление кадърните само пречат - защото имат знания, могат и правят нещата, и най-важното - имат морал! Е кой кукловод ще си тури таралеж в гащите.
08 Юли 2008 15:31
Мили Малечко , боен другар ми идеш ...

08 Юли 2008 15:35
Ами тогава стига един генерал-губернатор. За чий ни е цялата банда?
08 Юли 2008 15:45
Президентът се мята като риба на сухо. В предложенията му има и силни попадения, които впрочем не са негови - той отдавна не е родил някакви по-интересни идеи, а това са предложения, които са правени от различни партии и експерти, а той ги присвоява и дори си приписва тяхното авторство. Други предложения на президента са очевидно недемократични, те го показват не просто като неспособен да мисли съвременно, но и като ретрограден, лика-прилика с Бойко Борисов, който изповядва силова и монологична демокрация и много би желал ако можеше, когато някой не му харесва да постъпи така, както правят мутрите на улицата, ако някой ги издразни - слизат от много яката кола и започват да го налагат много яко. Ето за каква демокрация явно мечтае Бойко Борисов, а тайно бленува президентът. Аз съм убедена, че тези двамата са хора от миналия ден - писала съм го нееднократно по форумите. Сега оставам вярна на себе си и защото смятам, че разправиите по мажоритарната и пропорционалната система са буря в чаша вода и не в тях е заровено кучето на скапаната ни демокрация, а нещата са по-дълбоки, затова пак ви препращам към актуалния анализ по темата в блога на мой преподавател - http://www.nslatinski.org

08 Юли 2008 15:58
Malechko, идеята ти е рационална но не забравяй че вече не остана кой да я осъществи. Колкото до Волен & той като че ли сега се бори да запази статутквото в типичния за него стил като изтъква очевидни истини. Големия проблем в страната е корупцията на всички нива и във всичките и варианти. Тя е генетично заложена от времето на турското робство. Едва ли е останал българин който не е дал някому рушвет или не е разчитал на свой човек за нещо по втория начин и след това си е изтрил съвестта със простичкото "човек не съм убил - нали?". Фразата "праща ме еди кой си при вас" е толкова естествена...
Освен това всеки е готов отново да прибегне към това ако се наложи да се спаси по единично.
Ми то БГ за последните 18 години пробва почти всички форми на фасадната демокрация - без успех.
08 Юли 2008 17:04
Много се радвам! Даже ще ви разцелувам!
Най сетне да видя написано. че и други мислят за Сенат и Камара на общините.
Камарата, както съм писал преди са кметовете на общини. А Сената - по двама на област - 56 с право на отзоваване. Аапостолите на рев. окр. са по двама....
Успех !
08 Юли 2008 17:31
Тези, които са в Реалната Власт, НЯМАТ интерес от промени, които могат да ги махнат от Властта или да им ограничат Властта! А от тях-само от тях, ако ще е демократично!- които са в Реалната Власт, зависи да има или да няма промени в Модела на Властта!
Очевидно, тези, които са в Реалната Власт, естествено и логично имат интерес САМО от Промени във Властта, които ще им осигурят повече и по-продължителна/ ако може и вечна!/ Власт!
Така че, НЕ очаквайте нищо друго от тези, които са в Реалната Власт, освен техни НАПЪНИ да си увеличат Властта и да я проточат във времето!
Изходът?! НЕ ходете за гъби в Изборния ден! И НЕ избирайте отново тези, които вече са ви излъгали веднъж/два, три пъти!/, защото е СИГУРНО, че пак ще ви излъжат- опитайте със следващите! Ако НЕ друго, поне ще покажете на тези, които вече са или са били във Властта, но са ви излъгали, НО и, че тяхното място там, във Властта, НЕ е сигурно и НЕ им е гарантирано! Това да е само- пак е от Полза!
08 Юли 2008 20:58
На мене ми се струва, уважаеми колеги, че следва да вземем предвид и възможността от по-широко прилагане на средствата на пряката демокрация, думата ми е референдумите, но не само по въпроси от катедрален характер, сори исках да кажа кардинален, но и по такива въпроси, като отдаване на концесия на общински ресурси и прочие (да ги видим тогава ествествените монополи и концесионерите ще неглеят ли толкова?). Това едно, второ - в много развити страни в Западна европа, гражданите имат издадени избирателни книжки. Знаете ли колко много проблеми могат да се решат по този начин, свързани с елиминирането на фантомни гласове, мъртви души, фалшиви удостоверения за гласуване извън постоянното местоживеене, приходящи сънародници от съседни страни, недобросъвестно преброяване или дори фалшифициране на резултатите от вота в разни секции, но най-важното - учредяване на възможност за предсрочно отзоваване от парламента въз основа на законна петиция подписана от определен брой гласоподаватели и даване право на законодателна инициатива на граждански сдружения (инициативни комитети), които отново са получили подкрепата за това на определен брой гласоподаватели. Мислете, моля и за други средства за ограничаване и наказване на безхаберието на партийте, които доказано, вече около 20 години НЕ РАБОТЯТ в интерес на обществото и в този смисъл потъпкват Конституцията на Република България. Трето ИТ технологиите много напреднаха, но никой не обелва и зъб за възможността от тяхното впрягане за организиране на перманентни, ако искате ежедневни допитвания до народа през Интернет по ВСИЧКИ политически въпроси и проблеми за решаване от държавата - дайте да смътнем малко от "непосилния политически товар" от плещите на нашите доблестни политически мъже (Боже, какво пиша, мъка), я ги вижте как ходят угрижени, щото не им стига експертиза, дори по такива въпроси като колко дявола или политици могат да се накацат на върха на една игла!!!
08 Юли 2008 21:16
Параграфе, прав си и не си прав. Прав си ако смисъла на цялата работа беще да се накаже някой и друг политик. Обаче каква е ползата да смениш едни крадци със други. Още Левки го е казал " И сега си имаме султан..."
08 Юли 2008 23:25
Тези, които не са били във властта не можеш да ги наречеш крадци както тези, които вече видяхме.За сега са алтернатива.
08 Юли 2008 23:33
S_PARAMETER,
/:/ "Параграфе, прав си и не си прав. Прав си ако смисъла на цялата работа беще да се накаже някой и друг политик. Обаче каква е ползата да смениш едни крадци със други. Още Левки го е казал " И сега си имаме султан...""
......................................... ......................................... .....................................
/НЕ/уместен въпрос?!
Все едно чувам "Каква е ползата от Демокрацията?!"- щом винаги и всякога ще става въпрос за "крадци"?! Тъй, де, "оти ручахме жабето" през 1989 и следващите?!
Впрочем, теб като те излъжат в грамажа или в цената в някоя квартална бакалия, ПАК ли продължаваш да пазаруваш там- или, което е логичното и разумното!- влизаш в следващата?!
Извинявай, ама ти да не би да си някой "от Властта"- щото тезата ти е много удобна за тези във Властта!?
Само питам-НЕ пипам!
08 Юли 2008 23:53
ЗАЩО ГОЦЕ ИЗЛЪГА, ЧЕ МАЖОРИТАРНИЯТ ВОТ Е ДОБЪР
Налагат ни мажоритарна система, без да ни запознаят с алтернативите
- Натиснете тук
09 Юли 2008 00:00
Накрая Президента яко се издъни с обяснението, че не трябва да се задължава народа да гласува със закон, защото трябвало избирателите да бъдат убедени с програми и обещания и така да бъдат мотивирани да отидат до урните.В противен случай имало вероятност да се родят партии чудовища и последствията ще са пагубни, защото трудно нещата в последствие ще се нормализират.Ами какво пречи да си има такъв закон и пак да се убеждава народа с програми и обещания??
Ами ако вземат сега, че без закон, всички хукнат да гласуват, какво ще се роди??Президента се издаде, че умишлено се де мотивират нормалните хора да гласуват, като по този начин освобождават место във властта на комунистите и ченгетата от ДПС и разни други подобни партии.Така може да се обясни и политиката, да се оплюва и клевети всеки който не е получил благословията от червената мафия да влиза във властта.Политиката “Всички са маскари”само ние сме света вода не напита.Манипулациите са грандиозни и се вижда, че са всеобхватни и много вредни.Това се видя и на сбора им и от приказките на социолозите им.Видя се, защо съдиха и оклеветиха Софиянски, Царя и целия народ. Ако има живи в България, сега трябва да се възползват от тази издънка на комунистите и да се притисне парламента да гласува закон за задължително гласуване, да видим кои са точно чудовищата и кога са родени.Събраха се Али Баба и 40-те разбойника за да сменят паролата “Сезам отвори се” със ” Оо Сузана отвори се”.

09 Юли 2008 00:13
Едно е ясно, след като прибраха милиардите, направиха си фирми и контролирани партии, независимо как се казват партиите и какви лъжи с истини объркват, много се уплашиха когато Царя се върна и народа тръгна да гласува.СДС направи всичко възможнo, като плю и на интересите си, Царя да не влезе във властта.Поставиха десетки препятствия, накрая фалшифицираха и изборните резултати, за да влезе Царя във властта на кантар, като му пробутаха и агентура, така, че с едно гласуване на вот на недоверие да падне.Работата беше там, че ЕС го подкрепяше защото бе решено Б-я да влезе в НАТО и ЕС.Сега берем плодовете на огромната по мащаб клеветническа кампания, която още върви по медиите и това ни изяде отпуснатите фондове на стойност 7 милиарда Евро.Сега е време манипулаторите да си отнесат шамара, защото сега лесно всички можем да ги разпознаем.На някои им плащат, какви ли не истини за комунистическите убийства да говорят по медиите, но накрая задължително трябва да се наклевети и Царя.Това е цената да се появяват по телевизиите, да си рекламират, книгите, да си перат биографията, но накрая, трябва да наклеветят Царя, да саботират проектите, да палят горите и т.н. Сега от ЕС, пак започнаха да ни изолират и икономически.Нищо не се построи, за това за което беше получил Царя разрешение от победителките в студената война.Тук е най-голямата инфлация, въпреки, че валутния борд не би трябвало да е разреши.Спестяванията на народа пак се стопиха, а народа гледа в имотите на Царя, като зомбиран.Ужасно е това да се наблюдава от страни.
09 Юли 2008 07:18
Параграфе, споко не съм от властта но за съжаление не виждам и по-добри/достойни за нея. Анализа за вида на вотовете го прочетох и харесах но това не значи че този който го е изнесъл е по-добър или този анализ не е бил известен досега на другите. Просто сега е от полза този материал за партия АТАКА.
Твоите призиви - да не се гласува за вече излъгал тъй като със сигурност пак ще излъже а да се гласува за този който не е имал възможност досега да излъже с презумпция че все има някаква вероятност да се окаже наистина честен се базират на много повърхностна логика. Ми то така по метода на пробите и грешките ще трябва да изредим куцо кьораво и сакато да управлява докато разберем че просто системата е сбъркана и не работи. В тоя смисъл са и примерите които посочваш за удрянето в грамажа и пазаруването и обикалянето из кварталните бакалии които са все един дол дренки.
Питам се? Не се пипам Дали наистина вярваш в Демокрацията като система/идея
която може да работи успешно в условията на повсеместна корупция - каквато е ситуацията в БГ? Или просто по тоя начин се опитваш ти самия да влезеш във властта?
09 Юли 2008 16:02
S_PARAMETER,
/:/ "Параграфе, ...Питам се? Не се пипам Дали наистина вярваш в Демокрацията като система/идея
която може да работи успешно в условията на повсеместна корупция - каквато е ситуацията в БГ? Или просто по тоя начин се опитваш ти самия да влезеш във властта?..."
......................................... ......................................... .....................................
НЕ, не вярвам в реалната Демокрация!
Реалната Демокрация е ЛИЦЕМЕРНА! И "демократите"- тоже!
Демокрацията е справедлива, но... САМО за богатите!
За НЕбогатните Демокрацията е ДемоИЗМАМВАция, ДемоОГРАБВАция, ДемоОСРАция! А "демократите" са си най-обикновени "демоКРЯКИ"!
КАЗАХ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД