Концесионерът "Софийска вода" ще прекрати временно спорната си акция за спиране на водата на големи длъжници. Крайната мярка няма да се прилага през лятото заради високите температури, съобщи главният секретар на фирмата Иван Иванов. След серия от скандали дружеството е омекнало и за условията за сключване на споразумения с големите длъжници.
Както "Сега" писа, 12 големи блока в столицата се оказаха без вода насред жегите, въпреки че част от собствениците са били коректни и са си плащали сметките. Последиците от чуждите дългове обаче се прехвърлиха и върху тях, защото етажната собственост се е водела колективен потребител и коректните платци нямат индивидуални договори. "Софийска вода" първоначално постави неизпълнимо условие - длъжниците да покрият 30% от натрупаната обща сума веднага, да разсрочат остатъка във времето и чак тогава да открият индивидуални партиди. Вчера се разбра, че концесионерът е готов да сключва сделки при по-леки условия.
"Единственото, което искаме от собствениците, е да се споразумеят как ще бъде разпределен дългът помежду им и да се набележи график за разсрочено плащане. На базата на тези споразумения ще откриваме индивидуални партиди", обясни вчера Иванов. Той добави, че след спирането на водата в 12-те блока други 8, заплашени от същата мярка, по своя инициатива са постигнали подобни споразумения. Евентуална нова акция за спиране на водата при големи длъжници ще има след септември, заплашени са около 380 блока.
Сериозни критики по адрес на концесията отправи вчера общинската комисия по инженерна инфраструктура. Поводът бе доклад на общинската дирекция "Концесионен контрол" за дейността на фирмата през първата половина на 2008 г. Съветници се възмутиха, че контролът е съвсем формален. "Никой от вас не желае да даде отговор на въпроса изпълнява ли "Софийска вода" концесионния договор. Следите ли изобщо това", попита съветникът от НДСВ Кирил Арсов. Експерти пък се възмутиха, че фирмата продължава да извършва безумни ремонти и да работи многократно по едни и същи участъци. Не падат и загубите на вода, координацията с други проекти на общината е слаба, твърдят съветниците. От контролното звено отвърнаха, че тяхната работа е само да следят състоянието на публичните активи, които "Софийска вода" ще върне след края на концесията на София. За другото отговаряла Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
|
|