Ръководството на Природен парк "Странджа" даде министър Джевдет Чакъров на прокурор заради благословен от него нов строеж на вилно селище в защитената територия, съобщиха от дирекцията на парка. Градежът е трябвало да започне в местността Поляните край Синеморец. Той е представлявал комплекс от пет вилни сгради.
Разрешителното за комплекса е издадено, без да се направи оценка за въздействието му върху околната среда, обясни Иван Камбуров от дирекцията на парка. Статутът на "Странджа" позволява строителство само ако е свързано със селското стопанство и задължително с ОВОС. "По принцип министър Чакъров няма практика да съгласува с нас решенията си за строежи в парка, макар да е длъжен да го прави. Често получаваме сигнали за нови разрешителни, за които обаче не притежаваме документи. Този път от МОСВ просто ни пратиха разрешителното за комплекса за сведение, след като то вече бе издадено", разказа Камбуров. Дирекцията на защитената територия е препратила документа към Върховната административна прокуратура, която вече е назначила проверка. ВАП е възложила на Дирекцията за национален и строителен контрол да извърши пълна справка за всички строежи в парка в последните 4 години.
От ДНСК потвърдиха, че са мобилизирали специални екипи за проверката. "Прокуратурата ни е дала срок до октомври да сме готови с резултатите. От май 12 души обикалят територията на общините Созопол, Приморско и Царево. Мисля, че колегите вече минаха и през местността Поляните край Синеморец", каза шефът на РДНСК-Бургас Милен Ненчев. Той обаче заяви, че не може да даде конкретна информация, докато не изпратят резултатите в прокуратурата. До редакционното приключване на броя МОСВ не отговори на зададените от "Сега" въпроси.
АПЕТИТИ
Парк "Странджа" е апетитно място за строителния бизнес, тъй като част от територията му минава и край брега на Черно море и това са последните незастроени крайморски терени. Най-известният подобен незаконен строеж там е от 2006 г., когато фирмата "Краш 2000" започна да изгражда хотелски комплекс "Златна перла" на брега на морето недалеч от с. Варвара. Те се оправдаха с разрешителни, издадени от кмета на Царево Петко Арнаудов и от тогавашния зам.-министър Йордан Дардов. В поредица изявления Дардов ту твърдеше, че подписът му е фалшифициран, ту че е негов, но не помни как го е поставил. В разгара на скандала министър Джевдет Чакъров спря строежа. След него се намеси и прокуратурата. В суматохата кметът на Царево Петко Арнаудов и "Краш 2000" поискаха от съда да заличи парк "Странджа", което и бе сторено. Паркът бе спасен с нова заповед за основаването му, а депутатите гласуваха специални законови текстове, които не позволяват на съда да гледа дела, свързани със статута на парковете у нас.
"Прокуратурата ни е дала срок до октомври да сме готови с резултатите.
Ама на строителите е даден срок септември да завършат....