Два самолета "Ан-2" и "Гълфстрийм" обляха с вода територията на изпепеленото поделение. Преди това районът бе огледан с вертолет "Кугър". Сапьори прокараха маршрути за следствената група. |
Ситнилски поясни, че от ДАНС в прокуратурата първоначално е постъпил сигнал за изнесени 51 000 кг гилзи и други материали, по които е образувано първото дело в края на май. По-късно се появила информация за по-голямо количество и започнало разследване и по този сигнал. Отделно имало и дело за незаконна сеч в района. Командирът на поделението Мирослав Митов бе отстранен от поста си едва след взрива в четвъртък.
По думите на Ситнилски прокуратурата нямала данни за фирми, проявявали интерес към терена на поделението, но сега ще проверява и тази версия като причина за умишлено предизвикване на взрива. Още в деня на взрива обаче източници от ДАНС и държавното обвинение заявиха, че се работи по версия за интереси към терена, а ДАНС имала данни за връзка на Златомир Иванов - Баретата с фирма, изнасяла боеприпаси от поделението.
Шефът на Софийската военна прокуратура Спас Илиев не изключи нито една версия за взривовете край Челопечене на този етап от разследването.Той уточни, че една от тях е свързана със злоупотреби при продажбата на боеприпаси.
Снощи Дарик радио съобщи, че пожарникарът на поделението е казал, че към 6 часа е забелязъл пожар в поделението - половин час преди взривовете да започнат.
Вчера районът бе обилно облян с вода от селскостопански самолети. Но пак имаше слаби взривове. От МО твърдяха, че те са "резултат на провежданата оперативна работа на терена". В късния следобед бяха прочиствани маршрути за военните следователи. Идеята бе проверката да започне от базата, която не е засегната от взрива - в щаба, където се очакваше да има запазена документация за боеприпасите.